Każda osoba używa specyfików do makijażu. Nie każdy jednak zna ich dotychczasowe losy. Zebrałam kilka ciekawostek na temat kosmetyków. Dzięki nim szybko odświeżysz swoją wiedzę. (Ja też się sporo dowiedziałam ???? ). Miłego czytania!
Ciekawostki dotyczące kosmetyków do makijażu: kolor do ust.
-
Szminki istnieją już od prehistorii i starożytności. Pierwsze szminki były barwione wyciągami z owoców i warzyw. Kobiety w starożytnej Mezopotamii ozdabiały swoje usta za pomocą sproszkowanych kamieni szlachetnych. Do produkcji szminek kobiety w Egipcie używały karminowego barwnika wytwarzanego z owadów. Uważa się, że Kleopatra uwielbiała takie szminki. Nieco gorzej wiodło się kobietom w starożytnej Grecji, gdzie prostytutki nosiły czerwone szminki (choć podobno podobnie było też w Egipcie). Zupełnie inaczej było w starożytnym Rzymie, gdzie kobiety z wyższej klasy społecznej same malowały sobie twarze.
-
Dawne kosmetyki nie należały do najbezpieczniejszych - jeszcze do XIX wieku w ich składach znajdowały się ołów, rtęć i inne toksyczne substancje.
-
Wiele kobiet z pomalowanymi ustami uważano w XIX wieku za czarownice. Niektóre z nich zostały spalone na stosie.
-
Pod koniec XIX wieku pojawiła się pierwsza profesjonalna szminka. Zawierała ona olej rycynowy, wosk pszczeli i łój z... jelenia.
-
Aktorki w niemych filmach czarno-białych używały prawie czarnych szminek.
-
Elizabeth Arden wprowadziła różne produkty do barwienia ust w latach 30-tych. Elizabeth Arden była kiedyś bizneswoman, która sprzedawała swoje produkty sufrażystkom.
-
Helen Bishop, wynalazczyni szminki z połowy XX wieku, stworzyła i wprowadziła na rynek szminkę, która nie rozmazała się na ustach, zwłaszcza podczas pocałunku. ??? ?
-
Pierwsza szminka typu twist-off została wynaleziona w 1923 roku. W Polsce kosmetyk Celia pojawił się w 1959 roku. Ten produkt do koloryzacji ust był bardzo popularny przez wiele lat.
-
Dziś szminka, podobnie jak w czasach starożytnych, wytwarzana jest z pigmentu pochodzącego od owadów. Są to larwy kaktusów, które żywią się opuncją. z nich produkowana jest koszenila. Substancja ta może być również wykorzystywana do barwienia żywności. W składzie jest wymieniona jako E120.
-
Wiele szminek ma sproszkowane rybie łuski.
-
Czy wiesz, że w ciągu całego życia zużyjesz około 4 kg szminki? Nie ma znaczenia jak często jej używasz. ??? ?
-
Uważa się, że czerwona szminka odmładza. Jest kusząca dla większości mężczyzn.
-
Nałóż szminkę na usta, używając warstwy pudru lub bibułki. Dobrym pomysłem jest też użycie dobrego podkładu.
-
Pamiętaj: mocna szminka = delikatny makijaż oczu.
-
Konturówka do ust może być transparentna, jeśli chcesz, aby Twoje usta wyglądały pięknie i podkreślone kosmetykiem kolorowym.
-
Przed nałożeniem szminki dobrze nawilż usta .zaciśnięte skórki mogą wyglądać naprawdę niechlujnie .Możesz również wykonać delikatny peeling co jakiś czas.
-
Unikaj ciemnych szminek, jeśli masz bardzo wąskie usta.
-
Szminki utrzymują się na ustach około 3-5 lat.
Ciekawostki dotyczące kosmetyków do makijażu : błyszczykdo ust
-
Max Factor jako pierwszy wprowadził na rynek błyszczące specyfiki w 1930 roku.
-
Kosmetyk ten potrafi optycznie powiększyć usta.
-
Podczas gdy niektóre błyszczyki mogą nawilżać usta, inne je wysuszają, jeśli są stosowane zbyt często. Dlaczego. Specyfiki te często zawierają kamforę lub nawet mentol.
Ciekawostki o kosmetykach do makijażu - cień do powiek
-
Do malowania oczu w starożytnym Egipcie używano mieszanki składającej się z ochry i rudy miedzi, ołowiu, a także zmielonych prażonych migdałów, popiołu. To ciekawe połączenie, prawda? To fascynująca mieszanka! mężczyźni również stosowali makijaż - czyma to związek z malowidłami przedstawiającymi misterne egipskie faraony. ??? ?
-
W starożytnym Rzymie i Grecji do barwienia powiek używano szafranu.
-
Cienie mogą być sypkie, prasowane w proszku lub trwałe.
-
Należy je stosować z umiarem.
-
Ważne jest, aby używać kosmetyków wysokiej jakości - gorsze produkty mogą powodować grudki na skórze lub szybko się ścierać.
-
Jasne cienie mogą optycznie powiększyć małe oczy. Ciemne cienie, wręcz przeciwnie, dodają głębi spojrzeniu.
-
Wewnętrzny kącik oka jest najjaśniejszy, natomiast zewnętrzny najciemniejszy. Całą powiekę spryskujemy najpierw jasnym kosmetykiem, a następnie zabarwiamy ją innymi tonami.
-
Kosmetyk ten może być również stosowany jako róż lub rozświetlacz.
-
Nałóż mieniący się cień do powiek na usta, aby je optycznie powiększyć.
-
Cień w kamieniu ma ważność 30 miesięcy, natomiast kremowy około 9 miesięcy.
Ciekawostki o kosmetykach do makijażu : eyeliner
-
Eyeliner, który znamy dziś jako kohl, służył do malowania powiek w starożytnym Egipcie pierwowzór współczesnego eyelinera - kajal. Wierzono, że kosmetyk ten chroni oczy przed szkodliwymi promieniami słonecznymi i innymi chorobami mieszkańców Ziemi Faraonów. Specyfik ten był niebezpieczny -posiadał ołów, antymon i miedź. Używano go również do malowania powiek dzieci.
-
Na początku XX wieku nastąpił prawdziwy boom na eyelinery. Używany był również przez kobiety do zaznaczania szwów pończoch na nogach.
-
W latach 60. wiele kobiet nie wychodziło z domu bez użycia kajalu. Należały do nich między innymi Marilyn Monroe, Audrey Hepburn czy Brigitte Barrot.
-
Eyeliner może być prawdziwą gratką, jeśli jest prawidłowo stosowany. Optycznie podkreśla oczy, dodaje magnetyzmu i zmniejsza widoczność niedoskonałości.
-
W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów tego kosmetyku. Występuje w różnych formach: markera, żelu, płynnego słoiczka czy pojemnika z pędzelkiem.
Kilka ciekawostek o kosmetykach do makijażu - różdo policzków
-
Znów wracamy do starożytności. Aby dodać koloru policzkom w starożytnej Grecji stosowano ekstrakt z owoców czarnej jagody.
-
W średniowieczu uwielbiano chyba toksyczność. Proszki z ołowiu i rtęci były nakładane przez kobiety na kości policzkowe. Po pewnym czasie zostało to jednak zakazane.
-
Nieco mądrzejsze były nasze prababki. Stosowały one sok z kłączy konwalii, truskawek lub buraków.
-
W 1890 roku firma Bourjois stworzyła pierwszy wypiekany róż.
-
Jaki kolor powinnaś wybrać? Najlepsze kolory dla skóry oliwkowej to odcienie morelowe, czerwonawe i śliwkowe. Dla skóry bladej - jasny róż i niektóre pastele. Dla skóry jasnej - beżowe, brzoskwiniowe i różowe. Dla ciemnej skóry - pomarańczowy, satynowy i intensywne kolory.
-
Róż powinien być stosowany tylko na kościach policzkowych. Musi on wyglądać naturalnie. Nie chcemy przecież, aby nasz rumieniec sprawiał, że będziemy wyglądać jak klauni, prawda?
-
Blush w kamieniu ma ważność 2,5 roku, natomiast krem utrzymuje się około 9 miesięcy.
Last but not least: mascara
Najciekawsze informacje o nim znajdziecie tutaj - KLIK
Podobało się? ???? Czy są jeszcze jakieś inne ciekawe fakty, które znacie na temat kosmetyków do makijażu w ogóle? Śmiało - podzielcie się! ??? ?
4.5/5 (2)
Co o tym myślisz? ??? ?
DjoA miłośnik
Chemii kosmetycznej w najszerszym tego słowa znaczeniu. Z wykształcenia ogrodniczka-ogrodniczka ze znajomością roślin leczniczych i naturalnych ekstraktów, z zawodu copywriterka. Pasjonatka mody, pielęgnacji, butów, kotów i flamingów. Jest wielką fanką Netflixa, a gdy ma chwilę relaksu lubi czytać ulubione książki i odkrywać nowe poradniki. Jest wielką fanką kosmetyków naturalnych, ale podchodzi do tematu ostrożnie, ponieważ nie wierzy, że cokolwiek syntetycznego jest szkodliwe.