• 22 czerwca 2024

Jeśli chcesz opracować niezawodną rutynę pielęgnacji skóry w przypadku trądziku, najpierw musisz ocenić swoją obecną rutynę pielęgnacji skóry, a także zrozumieć przyczyny trądziku i sposoby jego leczenia. Według dr Ifeomy Ejikeme, konsultanta medycznego i eksperta ds. skóry, trądzik jest klinicznie znany jako trądzik pospolity, przewlekła choroba skóry charakteryzująca się zatkanymi mieszkami włosowymi.

"Gdy pory zostaną zatkane przez bakterie, komórki zapalne i dojrzałe komórki skóry, prowadzi to do powstawania otwartych (i zamkniętych) zaskórników i cyst" - mówi woman&home dr Ejikeme, która jest również założycielką Adonia Medical Clinic z siedzibą w zachodnim Londynie. "Typowe lokalizacje wyprysków obejmują twarz, plecy i klatkę piersiową, chociaż mogą one wystąpić w dowolnym miejscu na ciele".

Chociaż trądzik może wystąpić u każdego w dowolnym momencie, największym czynnikiem sprawczym jest genetyka, co oznacza, że jeśli masz historię trądziku w rodzinie, oznacza to, że możesz być bardziej narażony na jego rozwój, mówi dr Ejikeme. Istnieją jednak dodatkowe czynniki, które przyczyniają się do powstawania wyprysków. Należą do nich stres, nadmierne złuszczanie, stosowanie produktów okluzyjnych, a nawet dieta o wysokiej zawartości cukru.

Opracowanie solidnej rutyny w przypadku trądziku oznacza, że oprócz stosowania najlepszego podkładu i bazy pod makijaż dla danego typu skóry, należy również wprowadzić odpowiednie składniki (więcej o nich poniżej!), które mogą wyeliminować bakterie wywołujące trądzik. Jednocześnie dr Ejikeme zaleca również skupienie się na leczeniu stanów zapalnych w ramach rutynowej pielęgnacji skóry, ponieważ jest to również duża część stanu skóry.

"Aby bakterie przekształciły się w trądzik, muszą wywołać stan zapalny" - wyjaśnia. "Ten stan zapalny jest odpowiedzią organizmu na obecność bakterii i wysyła komórki, aby pozbyć się bakterii, powodując stan zapalny skóry z zaczerwienieniem, bólem i ropą. Z tego powodu należy zająć się zarówno stanem zapalnym, jak i bakteriami".

Najlepsza rutyna pielęgnacji skóry z trądzikiem według eksperta

Jaka jest więc najlepsza rutyna pielęgnacyjna dla skóry trądzikowej i skłonnej do trądziku? Niestety, nie ma magicznej różdżki ani szybkiego rozwiązania dla trądziku, ponieważ jest to stan przewlekły, którym można zarządzać, ale nie szybko wyleczyć, według dr Ejikeme.

Istnieją jednak proste sposoby postępowania, które można podjąć w celu opanowania objawów trądziku i zapobiegania powstawaniu nowych wyprysków - niezależnie od tego, czy wychodzisz do pubu, czy wracasz do szkoły.

Produkty do pielęgnacji skóry trądzikowej

Podczas gdy niektóre produkty do pielęgnacji skóry twierdzą, że tłumią wypryski w zarodku, są chwile, kiedy faktycznie pogarszają wypryski. Dlatego ważne jest, aby dokładnie ocenić produkty, których używasz, aby sprawdzić, czy przyczyniają się one do powstawania wyprysków.

"Wszystko, co prowadzi do nadmiaru sebum na skórze lub zatykania porów, może pogorszyć trądzik" - mówi dr Ejikeme. "Usuń te produkty ze swojej diety i zamiast tego poszukaj produktów na bazie wody (w tym kremu do opalania)". Oto podstawy, na które należy zwrócić uwagę:

  • Kwas salicylowy: Amerykańska Akademia Dermatologii (AAD) zaleca dodanie tego aktywnego składnika do rutynowej pielęgnacji skóry, jeśli chcesz okiełznać zaskórniki i pryszcze, ponieważ udowodniono, że odblokowuje pory i zapobiega pojawianiu się nowych wyprysków. Jednak, podobnie jak w przypadku innych substancji czynnych, dr Ejikeme mówi, że należy zachować ostrożność, ponieważ powoduje podrażnienia na suchych i wrażliwych typach skóry. Zaleca dodanie dwuprocentowego kwasu salicylowego do wieczornej pielęgnacji skóry, po jej oczyszczeniu.
  • Retinoidy: Retinoidy są głównym produktem dla skóry trądzikowej, ponieważ pomagają zrównoważyć nadmierną produkcję oleju, zmniejszają stan zapalny, zmniejszają zatkane pory, a nawet mają właściwości antybakteryjne. Retinoidy należy stosować ostrożnie, ponieważ ich nieprawidłowe nałożenie na skórę może powodować podrażnienia i nadwrażliwość na słońce. Zamiast tego dr Ejikeme zaleca stosowanie ich raz w tygodniu, na noc, po oczyszczeniu skóry.

First Aid FAB Pharma White Clay Acne Treatment Pads 2% kwas salicylowy

Aby prawidłowo stosować kwas salicylowy, lubimy wygodę i skuteczność płatków First Aid White Clay Acne Treatment Pads z 2% kwasem salicylowym, które można nakładać bezpośrednio po oczyszczeniu jako tonizujący/rozwiązujący problemy krok przed kremem nawilżającym.

  • First Aid FAB Pharma White Clay Acne Treatment Pads z 2% kwasem salicylowym w Sephora za 30 USD

The Ordinary Granactive Retinoid 2% Emulsja

Dla początkujących lubimy mniejsze stężenie w The Ordinary Granactive Retinoid 2% Emulsion; jest również wysoce wchłanialny pomimo gęstszej formuły, dzięki czemu świetnie nadaje się do noszenia pod makijażem (nie zapomnij o SPF!).

  • The Ordinary Granactive Retinoid 2% Emulsion w Amazon za £11.99

Jak leczyć trądzik

"Kluczem do leczenia trądziku jest wczesne szukanie pomocy, zwłaszcza jeśli pojawiają się jakiekolwiek blizny" - mówi dr Ejikeme. "W Adonia Medical Clinic każdego roku z powodzeniem leczymy setki osób z trądzikiem, stosując trzyetapowe podejście".

1. Ponowna ocena rutyny pielęgnacji skóry

Po pierwsze, będziesz chciał poświęcić trochę czasu na ocenę produktów, których obecnie używasz, i zaprzestać używania jakichkolwiek produktów (i praktyk), które mogą pogorszyć sytuację, zaleca.

2. Trzymaj się podstaw

"Następnie dodaj podstawową rutynę z kluczowymi składnikami (choć czasami potrzebne są leki na receptę)" - radzi dr Ejikeme. "Zacznij od pieniącego się środka czyszczącego, który nie pozbawia skóry i używaj dwuprocentowego kwasu salicylowego (lub serum) kilka razy w tygodniu. Na koniec użyj lekkiego, niekomedogennego kremu nawilżającego i kremu z filtrem przeciwsłonecznym".


Clinique Acne Solutions Acne + Line Correcting Serum

Delikatna, ale skuteczna formuła opracowana specjalnie dla skóry dorosłych z wypryskami, zawiera kwas salicylowy usuwający brud i tłuszcz, białko serwatkowe wygładzające i ujędrniające skórę, wygładzające i ujędrniające oraz acetyloglukozaminę i ekstrakt z szałwii muszkatołowej, które złuszczają martwe komórki naskórka i promują zdrową rotację skóry.

  • Clinique Acne Solutions Acne + Line Correcting Serum na Amazon za £34.10

Murad Skin Perfecting Lotion

Ten kultowy bezolejowy balsam nawilżający jest idealny dla skóry mieszanej, tłustej i trądzikowej oraz zawiera kwas hialuronowy i retinol, które zapewniają rotację bez wysuszania. Pomaga również zminimalizować widoczność rozszerzonych porów i jest bardzo lekki.

  • Murad Skin Perfecting Lotion w Sephora za 42 USD

Supergoop! Matte Screen Sunscreen Smooth & Poreless 100% mineralny filtr przeciwsłoneczny SPF 40

Jeśli celem rutynowej pielęgnacji skóry trądzikowej jest matowy, równomierny wygląd, nie szukaj dalej niż ten pozbawiony połysku podkład o szerokim spektrum działania, który ma na celu pozbycie się wszelkich tłustych plam, zapewniając jednocześnie wysoką ochronę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.


3. Rozwiązanie problemu blizn

Trądzik może powodować blizny i zaczerwienienia w jaśniejszych odcieniach skóry oraz przebarwienia (i zmiany tekstury) w ciemniejszych odcieniach, wyjaśnia dr Ejikeme. Aby leczyć blizny, miejscowe zabiegi (i produkty) zalecane przez dermatologa mogą z pewnością pomóc poprawić ich wygląd w czasie.

Jeśli jednak skóra nie reaguje dobrze na te zabiegi/produkty, AAD radzi zapytać dermatologa o zabiegi w gabinecie.

Obejmują one laserowe odnawianie skóry, peeling chemiczny, dermabrazję i mikrodermabrazję, które są bezpiecznie wykonywane w gabinecie dermatologa.

Kiedy udać się do dermatologa

W razie wątpliwości dr Ejikeme radzi zarezerwować konsultację ze specjalistą ds. skóry lub dermatologiem z certyfikatem zarządu w celu omówienia rutynowej pielęgnacji skóry w przypadku trądziku, ponieważ te wyszkolone osoby mogą pomóc w wydaniu i opracowaniu spersonalizowanego planu leczenia.

"Zawsze zalecam szukanie profesjonalnej pomocy zamiast polegania na dostępnych bez recepty lekach na trądzik, ponieważ jest to stan przewlekły, który wymaga specjalistycznego leczenia" - wyjaśnia. "Podczas rozmowy z ekspertem może on przepisać środki przeciwzapalne w celu zmniejszenia stanu zapalnego oraz leki zwalczające bakterie".

woman&home dziękuje dr Ejikeme z Adonia Medical Clinic za poświęcony czas i fachową wiedzę.

Top