• 25 kwietnia 2024

Perfumyod dawna wpływają na nasz wizerunek. Potrafią zwiększyć naszą pewność siebie, podkreślić piękno naszego ciała i poprawić nastrój. Kto z nas ich nie kocha? Mogą być wyraziste, subtelne lub nawet bez ogona. Gourmand, paprociowe, owocowe, kwiatowe. Odświeżające, otulające lub jedno i drugie. Z wieloletniego tworzenia tych esencji słyną nie tylko firmy zapachowe, ale także prestiżowe domy mody, takie jak Chanel, Yves Saint Laurent Dior czy Givenchy. Każdy aromat jest wynikiem pracy jednego lub kilku wybitnych senselierów.

Uwielbiasz otulać swoją skórę przyjemnym zapachem. Czy wiesz, jak prawidłowo używać perfum? Co zrobić, by ich moc utrzymywała się na dłużej? Wystarczy kilka prostych trików i praktyczne podejście.

Przechowywanie perfum ma znaczenie

Wszystkie swoje flakony przechowuj razem w chłodnym i suchym pomieszczeniu. Większość z nas trzyma swoje perfumy w łazienkach, gdzie poziom wilgotności i ciepła jest wysoki. Niektórzy pozostawiają również szklane flakony perfum na toaletkach, które często są narażone na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Takie warunki nie wydłużą okresu trwałości zapachów. W rzeczywistości zauważalnie go zmniejszą. Znaczny procent esencji, szczególnie tych zawierających naturalne olejki, zacznie się rozwarstwiać lub tracić na jakości pod wpływem wyższych temperatur. Dobre wody, o ile są odpowiednio przechowywane, będą trwały przez bardzo długi czas.

Kiedy, gdzie i jak stosować perfumy na skórę?

Kiedy należy spryskać ciało swoim ulubionym zapachem? Najlepiej spryskać ciało ulubionym zapachem zaraz po ciepłym prysznicu lub kąpieli. Rozpieszczona skóra łatwiej wchłonie cząsteczki zapachu i zatrzyma je na dłużej.

Świetnym pomysłem jest nałożenie esencji w kilku miejscach. Nadgarstki, szyja i kark, zgięcie brzucha, wewnętrzna strona łokci, kolana i łydki oraz kostki to dobre miejsca do nakładania esencji. To dość dużo pracy, prawda? Możesz też skorzystać z tradycyjnej metody, czyli nałożyć krem w okolicach dekoltu.

Uwaga: Nie pocieraj nadgarstków, jeśli używasz aromatu. Skóra pod wpływem pocierania nagrzewa się, przez co szybciej uwalnia cząsteczki zapachu. Dotyczy to zwłaszcza nut głowy i serca.

Najlepszym sposobem na aplikację perfum jest skóra. Unoszą się one i pachną najlepiej, gdy są ogrzewane przez nasze ciało. Materiał może być również poplamiony lub naznaczony przez perfumy, które zawierają dużo olejków eterycznych. A co jeśli zapach nie jest dla nas przyjemny i nas drażni? Należy pamiętać, że zapach może czasem pozostać na tkaninie, a pranie może nie wystarczyć do jego usunięcia.

Wazelina może przedłużyć trwałość perfum

Ten kosmetyk jest często zapominany przez kilka lat. Przydaje się w wielu sytuacjach. Jedną z nich jest aplikacja zapachów. Można przedłużyć moc i trwałość zapachu, nakładając go na skórę przed użyciem. Podobnie zachowają się bezzapachowe produkty do pielęgnacji skóry, takie jak balsamy czy kremy bogate w olej roślinny.

Warto spróbować warstwowych perfum

Za pomocą tej metody można stworzyć własną kompozycję zapachową. Nałóż na skórę kilka ulubionych esencji. Zapachy powinny być dopasowane, najlepiej do akordów. Warstwowanie wymaga czasu, testów i wyczucia. Tylko dzięki testom będziesz w stanie określić, które zapachy ze sobą współgrają, a których najlepiej nie mieszać.

Testowanie zapachów w perfumerii

Na pewno przynajmniej raz odwiedziłaś Douglasa, Sephora lub inne sklepy sprzedające esencje zapachowe, aby przetestować dany zapach na swojej skórze. Myślę, że nie był to tylko jeden raz. Wiele z nas podczas takich prób zapachowych popełnia ważny błąd. Podczas jednej wizyty wąchamy nawet kilkanaście różnych zapachów. W rzeczywistości w ciągu jednego dnia powinnaś testować tylko trzy perfumy, oddzielając je zapachem kawy. Idealnie byłoby, gdybyś jeden dzień poświęciła wyłącznie jednemu zapachowi. Możesz otulić nim swoją skórę lub pospacerować przez jakiś czas po centrum handlowym/miejscu. Testowanie na blotterze nie jest miarodajne. Perfumy mogą pachnieć inaczej na bibułce niż na Twoim naskórku. Poproś sprzedawcę w drogerii, aby dał Ci próbkę.

Mit o testerach

Powszechnie uważa się, że testery mają wyższe stężenie i utrzymują się dłużej niż tradycyjne, pełne perfumy. Takie stwierdzenie jest nieprawdziwe. Nie jest prawdą, że są one mocniejszymi esencjami. Testery to dokładnie te same produkty co perfumy z tą różnicą, że... po prostu służą do testowania i są sprzedawane w szarym/białym kartoniku lub bez zakrętek. Produkowane są na tych samych liniach. Na poprawę ich samopoczucia może zadziałać metoda placebo, czyli sugestia. ? ?? ?

Top