• 29 maja 2024

Zastanawiasz się, czym jest gliceryna, a czym glicerol? Różnią je tylko dwie litery, ale czy te powszechnie stosowane składniki do pielęgnacji skóry są tak podobne, jak brzmią?

Jeśli kiedykolwiek używałeś serum, kremu nawilżającego lub oczyszczającego w rutynowej pielęgnacji skóry - lub nawet zwykłej kostki mydła - istnieje duża szansa, że wypróbowałeś już jeden lub oba te składniki. Są one stosowane w wielu najlepszych produktach do pielęgnacji skóry, szczególnie tych przeznaczonych do skóry odwodnionej, a także w pielęgnacji skóry suchej.

"Glicerol i gliceryna znajdują się w większości codziennych produktów kosmetycznych i mogą być używane wiele razy dziennie" - wyjaśnia Natalia Sadowski, lekarz medycyny estetycznej i dyrektor ds. estetyki w NB Naturals. "Chemicy kosmetyczni używają glicerolu lub gliceryny w formułach produktów, ponieważ służą one jako nośnik nawilżenia."

Chcesz wiedzieć więcej? Ten zatwierdzony przez lekarzy przewodnik pomoże ci odróżnić glicerol od gliceryny, odkryć ich zalety i dowiedzieć się, jak używać każdego składnika, aby uzyskać skuteczne rezultaty.

Gliceryna a glicerol: przewodnik eksperta

Czym są gliceryna i glicerol?

Czym jestgliceryna?
Gliceryna to bezbarwny, bezwonny i nietoksyczny związek chemiczny składający się z węgla, wodoru i tlenu (C3H8O3). Vanessa Thomas, chemik kosmetyczny i założycielka Freelance Formulations wyjaśnia: "jest pozyskiwany z olejów roślinnych lub tłuszczów zwierzęcych, a nawet występuje naturalnie u ludzi".

Czym jest gliceryna?
Thomas dodaje, że gliceryna to nazwa każdego produktu do pielęgnacji skóry zawierającego co najmniej 95% glicerolu. Gliceryna może być również nazywana gliceryną. Tak więc, porównując glicerol i glicerynę, są one zasadniczo tym samym. Gliceryna jest po prostu nieco rozcieńczoną wersją glicerolu.

Korzyści płynące z każdego składnika

"Te substancje chemiczne są stosowane w codziennej żywności, lekach i kosmetykach" - mówi dr Emmanuel Loucas, dyrektor SINY Dermatology. "Oba mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, co czyni je atrakcyjnymi składnikami różnych leków do stosowania miejscowego". W pielęgnacji skóry, na przykład w najlepszych kremach nawilżających do twarzy, gliceryna i glicerol oferują te same korzyści i służą trzem głównym celom:

  • Tekstura: Jako lepka ciecz, składniki te są "często używane do kształtowania form produktów, takich jak produkty wygładzające skórę, takie jak kremy i balsamy do ciała", według dr Loucas. Tak więc glicerol i gliceryna mogą pomóc nadać ulubionemu kremowi nawilżającemu gładką, luksusową aplikację.
  • Nawilżanie: Jako humektanty, glicerol i gliceryna zatrzymują wilgoć, aby utrzymać nawilżenie skóry, a jako emolienty zapewniają, że skóra pozostaje miękka w dotyku. "Gliceryna jest świetna dla suchej skóry, ponieważ pomaga zatrzymać wilgoć. Jest również świetnym środkiem do pielęgnacji skóry tłustej, ponieważ nie jest tłusta i nie tworzy grubej warstwy na skórze, jak silikon" - mówi Thomas.
  • Leczenie: Niezależnie od tego, czy wybierzesz glicerol czy glicerynę, oba te składniki mają właściwości antybakteryjne, chronią przed agresywnymi chemikaliami i działają kojąco. "Ich zalety obejmują nawilżanie zewnętrznej warstwy skóry i wspomaganie procesu gojenia się ran" - zgadza się Thomas.

Jak stosować glicerol w porównaniu do gliceryny?

(Zdjęcie: Getty images)

Szukaj glicerolu i gliceryny w kremach do twarzy i rąk, najlepszych środkach czyszczących do skóry suchej lub odwodnionej, a także najlepszych kremach pod oczy na zmarszczki i innych niezbędnych produktach do pielęgnacji skóry. Zazwyczaj znajdziesz te składniki w dość niskich stężeniach.

"Używanie kremu nawilżającego z gliceryną i gliceryną każdego ranka i podczas wieczornej pielęgnacji skóry jest idealne" - mówi Sadowski. Aby podwoić korzyści nawilżające, Thomas zauważa, że produkty zawierające glicerynę lub glicerol dobrze współpracują z innymi składnikami nawilżającymi, takimi jak najlepsze produkty z kwasem hialuronowym. Jeśli masz skłonność do podrażnień, warto uważać na składniki, na które Twoja skóra może nie reagować dobrze, zazwyczaj mogą to być kwasy pielęgnacyjne i retinol.

Kiedy nie powinienem używać tych składników?

Ogólnie rzecz biorąc, eksperci twierdzą, że gliceryna i glicerol są bezpieczne w użyciu. Znajdują się one również na liście bezpiecznych substancji chemicznych Agencji Ochrony Środowiska (EPA), co oznacza, że stanowią bardzo niskie ryzyko. Jeśli jednak masz alergię na którykolwiek z tych składników, możesz doświadczyć podrażnienia skóry lub reakcji alergicznej, takiej jak wysypka. Dermatolog może pomóc znaleźć środki zaradcze i alternatywy.

Nie ma

wystarczających dowodów na to, że gliceryna lub glicerol mogą powodować niepożądane reakcje z innymi składnikami do pielęgnacji skóry. Ogólnie rzecz biorąc, można ich bezpiecznie używać w dowolnym momencie rutyny, nakładając je warstwowo z innymi składnikami, które lubisz.

Ale zawsze najlepiej jest pozostawić formułowanie profesjonalistom. "Nie jest idealnym rozwiązaniem kupowanie tych składników do tworzenia mikstur DIY. Kiedy gliceryna i glicerol są dodawane do produktów, chemicy znają dokładne proporcje dla skuteczności i bezpieczeństwa skóry" - radzi Sadowski, a Thomas zgadza się: "Gliceryna i glicerol nie powinny być stosowane samodzielnie lub w pełnym stężeniu, ponieważ same w sobie mogą podrażniać skórę".

gliceryna vs gliceryna: werdykt w&h

Podobnie jak w przypadku retinolu i retinoidów, gliceryna i glicerol to dwa niemal identyczne składniki o bardzo niewielkich różnicach w składzie.

Jeśli szukasz bezpiecznego i delikatnego składnika nawilżającego, który możesz łatwo dodać do rutynowej pielęgnacji skóry, produkt zawierający niskie stężenie glicerolu lub gliceryny jest doskonałym wyborem, aby utrzymać skórę miękką, elastyczną i nawilżoną.

Unikaj jednak stosowania

ich w czystej postaci lub w domowych środkach do pielęgnacji skóry, ponieważ w wysokich stężeniach mogą powodować podrażnienia.


woman&home dziękuje Natalii Sadowskiej z NB Naturals, Vanessie Thomas z Freelance Formulations i Emmanuelowi Loucasowi z SINY Dermatology za poświęcony czas i wiedzę

.

Top