• 17 kwietnia 2024

Dla niewprawnego ucha pytanie o to, jak często powinnaś wykonywać pedicure, brzmi trochę jak pytanie o to, jak często powinnaś wyjeżdżać na weekendową mini przerwę (er, jak często masz wolny czas, środki finansowe i skłonność do miłego poczęstunku, ty mała szczęściaro).

Tak, uderzenie do salonu, aby urzeczywistnić swoje pomysły na pedicure jest przyjemne. Ale istnieje aspekt dobrego samopoczucia, który jest równie przekonującym powodem, aby pozostać na szczycie pielęgnacji stóp. "Pedicure jest świetny dla stóp", wyjaśnia technik paznokci Elegant Touch Sara Sordillo (otwiera się w nowej karcie). "Złamane, suche i popękane stopy mogą być niewygodne do chodzenia, zakładania skarpet, a nawet dotykania koców. Pedicure pomaga je wygładzić i zminimalizować". I to jest zanim jeszcze dojdziemy do zabawnych rzeczy, takich jak do nagniotków, modzeli i zaciskających zęby bolesnych wrastających paznokci.

Regularne wizyty kontrolne u specjalisty od paznokci pomogą utrzymać Twoje tootsies w tip-top kondycji i wyposażyć je w urocze wzory paznokci z wyboru - win-win. Ale o jakiej regularności mówimy? Zapytaliśmy podiatrę, technika paznokci i eksperta od zdrowia paznokci, jak często powinnaś robić pedicure, a oni mają odpowiedzi.

Jak często powinnaś robić pedicure?

"Zawsze zalecałbym posiadanie pedicure raz w miesiącu", mówi wewnętrzny ekspert ds. Pielęgnacji paznokci Mavala, Lynn Gray (otwiera się w nowej karcie). "Ma to na celu utrzymanie dobrego zdrowia do stóp, jednocześnie nie przeciążając ich leczeniem". I Sordillo zgadza się, "Zalecałbym jeden co trzy tygodnie co najwyżej. Zmiana pasty częściej wont zrobić żadnych szkód, ale okaże się, że nie będzie dużo konserwacji naskórka do zrobienia."

Kolejnym czynnikiem dyktującym jak często powinnaś wykonywać pedicure jest intensywność zabiegu. Jak wie każdy, kto opanował wykonywanie pedicure w domu, pedicure może mieć różną intensywność - od nałożenia lakieru do 90-minutowej bitwy z użyciem większej ilości narzędzi niż Edward Nożycoręki. Czysto kosmetyczny pilnik i polerka są w porządku co tydzień lub dwa. Ale w przypadku szczególnych problemów, bardziej intensywny, ale rzadszy pedicure może być w porządku.

"Powszechne problemy ze stopami, z którymi borykają się ludzie, to sucha, twarda skóra, modzele, infekcje grzybicze, wrastające paznokcie, popękane pięty zwane szczelinami i brodawki" - wyjaśnia ekspert podolog Dina Gohil, której pedicure medyczny w klinice zajmuje się wszystkimi powyższymi problemami. A jak często powinnaś wykonywać pedicure, aby rozwiązać te głębsze problemy? Zostaw tę decyzję w rękach profesjonalistów. "Jeśli masz wrastające paznokcie, zalecałbym pedicure medyczny, a następnie przestrzeganie ustalonego planu leczenia", zgadza się Sordillo.

Czy można mieć pedicure zbyt często?

Jednym słowem, tak. Zwłaszcza jeśli pedicure obejmuje usuwanie skóry lub pracę nad skórkami. "Jest możliwe, aby zarezerwować się zbyt często", mówi Gray. "Negatywnym efektem może być nadmierne złuszczanie, co łatwo może się zdarzyć w pedicure ze względu na twardy charakter skóry".

Sordillo wyjaśnia: "Usuwanie martwego naskórka jest świetne dla stóp i regeneracji skóry, ale zbyt częste wykonywanie zabiegu może spowodować, że zdrowa żywa skóra również zostanie przypadkowo usunięta. Przerwy trwające około 3-4 tygodni dają wystarczająco dużo czasu, aby tego uniknąć, ponieważ rozwinie się kolejna warstwa martwego naskórka."

Dobrą wiadomością jest to, że nie ma ograniczeń co do częstotliwości korzystania z niektórych elementów pedi, takich jak nawilżanie stóp i stosowanie olejków do skórek. Jeśli Twój lakier odpryskuje lub po prostu masz ochotę na zmianę pomiędzy pełnymi pedicure, możesz również bez problemu zamienić kolory. Jedynym potencjalnym problemem mogą być wysychające zmywacze do paznokci (zapytaj jakiegokolwiek eksperta czy aceton jest szkodliwy dla Twoich paznokci a odpowiedź będzie brzmiała "tak") ale stosowanie olejków do skórek i kremów do paznokci może zaradzić każdemu odwodnieniu.

Czy pedicure jest dobry dla Twoich stóp?

Absolutnie, pod warunkiem, że nie pójdziesz OTT. "Tak, pedicure jest świetny dla Twoich stóp. Nie tylko sprawiają, że twoje stopy wyglądają lepiej poprzez złuszczanie martwych komórek skóry, zmiękczanie skórek i posiadanie pasty na, ale także pomoże w krążeniu i utrzyma twoje stopy miękkie", potwierdza Gray.

Na szczęście dla fanów pielęgnacji stóp, wiele z dobroczynnych elementów profesjonalnego pedicure można - a nawet należy - uzupełnić w domu, zwłaszcza jeśli Twoje stopy potrzebują trochę więcej troski. Stosuj się do listy kontrolnej Gohila dotyczącej pielęgnacji stóp pomiędzy wizytami:

Codziennie:

 • " Codziennie myj stopy w ciepłej wodzie z mydłem i zawsze upewnij się, że prawidłowo czyścisz i osuszasz stopy, między palcami, ponieważ jest to pierwszorzędne miejsce, w którym rozwijają się infekcje grzybicze".
 • "Nawilżaj codziennie specjalnie opracowanym kremem do stóp (nie najlepszym kremem nawilżającym do ciała!). Wygładzaj go na stopach i delikatnie masuj skórę - spróbuj go tuż przed pójściem do łóżka, aby naprawić stopy przez noc, czyniąc go częścią swojej rutyny wind-down."

Nasza redaktorka działu urody poleca...

(otwiera się w nowej zakładce)

Mavala Concentrated Foot Bath | RRP: $18/£11

Wprowadź alpejskie wibracje spa do swojej łazienki dzięki tej kojącej ziołowej kąpieli do stóp. Zawiera odświeżające olejki eukaliptusowe i cytrusowe, dzięki którym skóra jest oczyszczona i niezwykle miękka.

 • Skoncentrowana kąpiel do stóp Mavala w LOOKFANTASTIC UK za £8.80 (otwiera się w nowej zakładce)
 • Mavala skoncentrowana kąpiel do stóp na Amazon za £18,62 (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej zakładce)

CCS Foot Care Cream | RRP: $7.99/£7

Zgodnie z ogólną zasadą, im bardziej sensowny wydaje się krem do stóp, tym bardziej jest skuteczny. Ta bezsensownie wyglądająca tubka łączy w sobie glicerynę (otwiera się w nowej zakładce), mocznik i kwas mlekowy dla silnych rezultatów zmiękczających i wygładzających.

 • CCS Foot Care Cream na Amazon za £3.79 (otwiera się w nowej zakładce)
 • CCS Foot Care Cream w Boots.com za £7.99 (otwiera się w nowej zakładce)

Tygodniowo:

 • "Użyj pilnika do stóp lub pumeksu w ciągu tygodnia na suchej stopie, aby delikatnie pozbyć się wszelkich martwych komórek skóry, a następnie dobrego kremu do stóp z mocznikiem".
 • "Sprawdzaj paznokcie u stóp co tydzień i upewnij się, że paznokcie są regularnie i dobrze obcięte, używając cążków do paznokci lub nożyczek do paznokci. Obcinając paznokcie, pamiętaj o pozostawieniu niewielkiej białej wolnej krawędzi. Upewnij się, że narzędzia, których używasz do cięcia paznokci, są czyste i nie dzielone."

Nasza redaktorka działu urody poleca...

(otwiera w nowej zakładce)

Tweezerman Pedicure Rasp Callus Remover | RRP: $18/£18

Nieco przerażająco wyglądające narzędzie, które w rzeczywistości jest o wiele łagodniejsze niż się wydaje. Lekko przeciągnij po bardzo uporczywej, twardej skórze, aby z łatwością ją zdjąć, a wszelkie pozostałości schowaj w sprytnej osłonie.

 • Tweezerman Pedicure Rasp Callus Remover (Black) na Amazon za £18 (otwiera się w nowej karcie)
 • Tweezerman Pedicure Rasp Callus Remover w Cult Beauty za £18 (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej karcie)

Elegant touch Premium Pedicure Scissor | RRP: $17.90/£12.95

Ultra - ostry i wytrzymały, te nożyczki pedi-specjalne zrobić lekką pracę z czystym cięcia paznokci prosto w poprzek pomagając uniknąć wiszące paznokcie i postrzępione krawędzie.

 • Elegant touch Premium Pedicure Scissor na Amazon za £10.50 (otwiera się w nowej karcie)
 • Elegant touch Premium Pedicure Scissor w LOOKFANTASTIC UK za £12.95 (otwiera się w nowej zakładce)

Top