• 22 czerwca 2024

Produkty do domowego peelingu chemicznego zyskały na popularności. Według analizy 1010 danych, produkty do peelingu twarzy wzrosły o 150% w latach 2019-2020, ponieważ wielu z nas zintensyfikowało swoją pielęgnację skóry w domu. Statista przewiduje, że rynek peelingów chemicznych wzrośnie o kolejne 50% do 2026 roku. Skąd więc ten nagły wzrost? Czym dokładnie jest peeling chemiczny w domu?

Mówiąc najprościej, peeling chemiczny to silnie kwasowa formuła o niskim pH, którą pozostawia się na skórze przez określony czas. Może to brzmieć przerażająco, ale jak wyjaśnia Daniel Isaacs, dyrektor ds. badań w Medik8, "główną funkcją peelingu jest rozluźnienie kleju, który znajduje się między komórkami, aby przyspieszyć złuszczanie". Z kolei to złuszczanie stymuluje usuwanie wierzchniej warstwy martwych komórek skóry i regenerację nowych, zdrowych komórek poniżej, co jest kluczowym krokiem w każdej skutecznej rutynie pielęgnacji skóry. "Peelingi łagodzą drobne linie i zmarszczki, leczą przebarwienia i pigmentację, leczą trądzik i blizny potrądzikowe" - mówi lekarz medycyny estetycznej, dr Sophie Shotter.

Niezależnie od tego, czy chcesz dowiedzieć się, jak pozbyć się blizn potrądzikowych, czy po prostu chcesz uzyskać wygładzające skórę korzyści z domowego peelingu chemicznego, czytaj dalej, aby odkryć najważniejsze wskazówki i porady eksperta - od najlepszych kwasów do pielęgnacji skóry, jak bezpiecznie wykonać peeling w domu i najlepszych łagodzących produktów do pielęgnacji po zabiegu.

Domowy peeling chemiczny w czterech prostych krokach

1. Wybierz produkt do peelingu

Pierwszą rzeczą do rozważenia są składniki. Istnieje kilka różnych składników do pielęgnacji skóry stosowanych w domowych peelingach chemicznych, które mają różną moc i są ukierunkowane na różne problemy. Najczęściej ludzie wybierają między AHA a BHA.

  • AHA: Peelingi AHA (alfa-hydroksykwasy) zawierają rozpuszczalne w wodzie kwasy, takie jak kwas glikolowy, mlekowy lub migdałowy. "Kwasy te złuszczają powierzchnię skóry, wygładzając drobne zmarszczki i usuwając przebarwienia" - mówi Isaacs. Dr Shotter dodaje, że są one odpowiednie dla większości typów skóry i są najczęściej stosowanymi kwasami.
  • BHA: "Peelingi BHA (beta-hydroksykwasy) zwykle zawierają kwas salicylowy, rozpuszczalny w oleju kwas złuszczający, który może wnikać głęboko w pory" - wyjaśnia Isaacs. "Świetnie nadają się do minimalizowania widoczności wyprysków i oczyszczania skóry". To czyni je idealnym produktem do peelingu skóry tłustej.
  • PHA: Peelingi PHA (polihydroksykwasowe) są delikatne, ale skuteczne. "Stymulują obrót komórkowy, ale nie agresywnie - dzięki czemu są odpowiednie nawet dla najbardziej wrażliwych typów skóry" - mówi dr Shotter.

Są to więc kwasy AHA do złuszczania wierzchniej warstwy, kwasy BHA do głębszego oczyszczania i kwasy PHA do skóry wrażliwej. Po znalezieniu idealnego produktu do peelingu chemicznego, następnym krokiem jest przygotowanie.

2. Przygotowanie skóry

Ważne jest, aby przygotować skórę przed zastosowaniem wybranego domowego peelingu chemicznego. "Upewnij się, że oczyściłeś skórę, aby usunąć wszelkie ślady brudu, oleju i makijażu" - mówi dr Shotter. W tym celu eksperci zalecają wybór najlepszego środka oczyszczającego, który jest delikatny i nie złuszcza naskórka (np. mleczka lub balsamy), aby nie podwajać działania kwasów.

"Jeśli masz jakieś wrażliwe obszary lub popękaną skórę, nałóż na nią kropkę wazeliny" - radzi dr Shotter. Wazelina stworzy barierę między skórą a kwasem, aby zapobiec dalszym podrażnieniom.

3. Zastosuj peeling chemiczny w domu

(Zdjęcie: Getty)

Aplikacja będzie się różnić w zależności od wybranego produktu. "Niektóre domowe peelingi są dostarczane z własnymi aplikatorami, podczas gdy inne są dostarczane jako płatki do peelingu" - mówi dr Shotter. Niezależnie od rodzaju, upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami na opakowaniu danego peelingu. "Większość peelingów powoduje mrowienie i może nawet lekko szczypać, ale nie powinno to być bolesne" - mówi dr Shotter.

Jej najlepsza rada? "Wolę stosować peelingi w nocy, aby nie wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych bezpośrednio po zabiegu". Dzieje się tak, ponieważ odsłaniasz świeże komórki skóry, które są bardziej podatne na uszkodzenia środowiskowe. W przypadku większości domowych peelingów chemicznych, dr Shotter zaleca stosowanie ich raz lub maksymalnie dwa razy w tygodniu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko nadmiernego złuszczania, prowadzącego do podrażnień, zwiększonej wrażliwości i stanów zapalnych (czyli skóra będzie błagać o przerwę).

4. Pielęgnacja po zabiegu

"Po peelingu chemicznym większość typów skóry może spodziewać się łagodnego łuszczenia i/lub złuszczania, aby odsłonić świeże, nowe komórki skóry pod spodem" - mówi Isaacs. Aby przywrócić i zregenerować skórę, dobrym pomysłem jest zastosowanie produktu nawilżającego zawierającego kojące składniki pielęgnacyjne. "Zastosowałbym prosty niekomedogenny krem nawilżający", mówi dr Shotter, który uspokoi i ukoi skórę.

Bezpośrednio po domowym peelingu należy unikać retinoidów i innych kwasów - nawet najlepsze kremy z retinolem mogą być zbyt agresywne, aby stosować je na już pobudzonej skórze. "Mogą one potencjalnie powodować dyskomfort, zwiększone zaczerwienienie lub łuszczenie się i przestoje" - mówi dr Shotter. Zamiast tego należy odczekać 24-48 godzin i stosować najlepszy filtr przeciwsłoneczny do twarzy przez cały dzień, aby chronić nową warstwę skóry.

Najlepsze produkty do domowego peelingu chemicznego

Medik8 Sleep Glycolic | RRP: $45/£35

Ten domowy peeling chemiczny działa podczas drzemki, z 10% kwasem glikolowym, który usuwa matowe martwe komórki naskórka i promuje zdrową rotację komórek. Rano skóra wygląda na jaśniejszą i bardziej jednolitą.

Murad AHA/BHA/Retinoid Daily Clarifying Peel | RRP: $39/£34

Bezalkoholowy peeling Murad został opracowany z myślą o silnym działaniu kwasu glikolowego, kwasu salicylowego oraz łagodnego retinoidu. Aby upewnić się, że skóra nie jest pozbawiona wilgoci, zawiera również kojący ekstrakt z awokado. Wystarczy wstrząsnąć butelką i przetrzeć skórę przed pójściem spać (najlepiej stosować na noc).

  • Murad AHA/BHA/Retinoid Daily Clarifying Peel w Amazon za 39 USD

Pacifica Glow Baby Brightening Peel Pads | RRP: $14/£17

Po przyjaznym dla wegan domowym peelingu chemicznym? Zwróć się w stronę tych rozjaśniających płatków peelingujących Pacifica. Nasączone kwasem mlekowym, glikolowym i salicylowym, płatki te złuszczają i ponownie teksturują skórę, odsłaniając niesamowity blask. Wystarczy masować skórę wytłoczoną stroną płatka, po oczyszczeniu, przed drzemką, do trzech razy w tygodniu.

  • Pacifica Glow Baby Brightening Peel Pads w sklepie Cult Beauty

PIXI Clarity Acid Peel | $24/£23

Odpowiedź Pixi na domowy peeling chemiczny łączy w sobie rozjaśniające skórę właściwości kwasów salicylowego, mlekowego i glikolowego z kojącymi skórę właściwościami kwasu hialuronowego. Ta kombinacja składników prowadzi do jaśniejszej, gładszej skóry bez żadnego dyskomfortu.

  • PIXI Clarity Acid Peel w Ulta Beauty za 24 USD

Drunk Elephant T.L.C. Sukari Babyfacial |$80/£67

Aby uzyskać rezultaty podobne do zabiegów spa w zaciszu własnego domu, poddaj się zabiegowi Sukari Babyfacial firmy Drunk Elephant. Formuła zawiera mieszankę 25% AHA i 2% BHA kwasów glikolowego, winowego, mlekowego, cytrynowego i salicylowego, które rozjaśniają i wygładzają skórę, jednocześnie minimalizując widoczność porów i drobnych zmarszczek. Na początek stosuj co tydzień i odstaw inne produkty o silnym działaniu.

  • Drunk Elephant T.L.C. Sukari Babyfacial na Amazon za 80 USD

woman&home dziękuje dr Sophie Shotter i Danielowi Isaacsowi z Medik8 za ich czas i wiedzę.

Top