• 17 kwietnia 2024

Profesjonalne zabiegi na twarz to najlepszy sposób na uzyskanie efektów pielęgnacyjnych. Ale jak często należy wykonywać zabiegi na twarz, aby zmaksymalizować te rezultaty bez pogarszania stanu skóry? Według ekspertów, istnieje pewien złoty środek, jeśli chodzi o częstotliwość zabiegów na twarz. I chociaż wiele z nas chciałoby się umawiać na zabiegi co tydzień (gdyby nie pieniądze), może to nie leżeć w najlepszym interesie naszej skóry.

Od rozpieszczania w stylu spa do zaawansowanych technologicznie zabiegów, istnieje tak wiele opcji zabiegów kosmetycznych dostępnych dla twarzy - każda z nich ma swoje własne korzyści. Niektóre z nich skupiają się na drenażu limfatycznym poprzez masaż twarzy, inne, takie jak hydrafacial, microneedling czy terapia czerwonym światłem, polegają na narzędziach i gadżetach, aby naprawdę odmienić skórę. Niezależnie od tego, jakie są Twoje preferencje dotyczące twarzy, wiedz, że istnieją zalecane ramy czasowe, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Tutaj eksperci wyjaśniają wszystko.

Jak często należy wykonywać zabiegi na twarz - odpowiedź ekspertów

Jak często należy wykonywać zabiegi na twarz?

Eksperci zgadzają się, że idealna częstotliwość twarzy jest raz w miesiącu. "To optymalne ramy czasowe, ponieważ u większości ludzi cykl życia skóry wynosi 28 dni" - mówi dr John Quinn (otwiera w nowej karcie), lekarz kosmetyczny. Podczas tego cyklu "komórki skóry przemieszczają się z głębokiej warstwy podskórnej do naskórka, stopniowo twardniejąc, a w końcu obumierając i zrzucając" - wyjaśnia dr Baldeep Farmah, lekarz medycyny estetycznej w Dr Aesthetica (otwiera się w nowej zakładce)

.

Comiesięczne zabiegi na twarz zbiegają się w czasie z obrotem komórek, aby "wspomóc złuszczanie martwych komórek skóry i pomóc w utrzymaniu zdrowej, promiennej skóry" - mówi dr Quinn. I chociaż raz w miesiącu jest ogólnym zaleceniem, istnieją wyjątki od tej reguły. "Osoby o tłustej skórze, które doświadczają regularnych wylewów, mogą korzystać z dwutygodniowych zabiegów na twarz" - mówi dr Farmah. A jak często powinieneś dostać twarz na reaktywnym typie skóry? "Wrażliwa skóra może dobrze mieć twarz co kilka miesięcy, aby uniknąć zapalenia", radzi dr Farmah.

Czy można robić to zbyt często?

Nie da się zaprzeczyć, że profesjonalne zabiegi na twarz dodają blasku. Ale czy można mieć za dużo tego, co dobre? "Biorąc pod uwagę czas, jaki skóra potrzebuje na regenerację, nie zawsze korzystne jest wykonywanie zbyt wielu profesjonalnych zabiegów na twarz zbyt blisko siebie" - mówi dr Quinn.

Zbyt wiele zabiegów może, w niektórych przypadkach, przynieść więcej szkody niż pożytku. "Ryzykujesz pogorszenie stanu skóry", kontynuuje dr Quinn, "co może powodować szereg dolegliwości związanych z pielęgnacją skóry, w tym wrażliwość, zaczerwienienie i stan zapalny". Ważne jest, aby zauważyć, że skóra żadnej z dwóch osób nie jest taka sama, a zatem to, jak często powinieneś dostać twarz, różni się od osoby. "Aby osiągnąć zdrową, świecącą skórę dzięki twarzy, konieczne jest, abyś był prowadzony przez specjalistę od skóry, aby ustalić skuteczną linię czasową planu leczenia dla Twojej konkretnej skóry", radzi dr Quinn.

Jaki rodzaj profesjonalnego zabiegu na twarz powinnam wybrać?

(Image credit: Getty)

"Żyjemy w czasach, w których istnieje wiele różnych opcji twarzy dostępnych dla wszystkich typów skóry i dolegliwości", mówi dr Qu

inn.

"Spersonalizowane zabiegi na twarz coraz częściej stają się normą" - dodaje dr Farmah - "dzięki którym kombinacja formuł, technik i technologii jest wykorzystywana w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów dla konkretnych potrzeb pielęgnacyjnych danej osoby". Tutaj, eksperci rozbijają główne kategorie twarzy:

 • Peelingi chemiczne: "Jedna z najstarszych metod resurfacingu skóry. Różnią się one od powierzchownych do głębokich, przy czym formy powierzchowne są zazwyczaj uwzględniane jako część twarzy. Mogą być skuteczne w nauce pozbywania się trądziku i dla ogólnej poprawy skóry, ale są dość zależne od operatora" - mówi dr Quinn.
 • Mikrodermabrazja: "Kolejna metoda powierzchownego złuszczania, tym razem fizyczna, zwykle przy użyciu kryształów" - mówi dr Quinn. "Poprzez usunięcie górnej warstwy skóry, zabieg ten poprawia obrót komórkowy i zmniejsza widoczność drobnych linii i dużych porów" - dodaje dr Farmah.
 • Hydradermabrazja: "Zasadniczo zaktualizowana wersja mikrodermabrazji, zabieg ten jest powszechnie znany jako Hydrafacial. Łączy on w sobie lekki peeling chemiczny z korzyściami płynącymi z mikrodermabrazji" - mówi dr Quinn.
 • Terapia światłem LED: "Ten zabieg wykorzystuje różne długości fal do leczenia różnych problemów związanych z pielęgnacją skóry, takich jak trądzik lub drobne zmarszczki" - mówi dr Farmah. Jest często stosowany w połączeniu z innymi zabiegami, aby pomóc uspokoić skórę.
 • Laserowy resurfacing skóry: "Złoty standard resurfacingu skóry był tradycyjnie ograniczony przez ból i przestoje. Jednak nowe i ekscytujące technologie, takie jak LaseMD, wykorzystują skuteczne długości fal zarówno do delikatnego resurfacingu, jak i do wprowadzania w skórę skutecznych składników."

Czy można osiągnąć podobne rezultaty w domu?

Zabieg na twarz w domu to świetny sposób, aby wygospodarować trochę czasu dla siebie, jednocześnie rozpieszczając swoją skórę. Nie da się jednak tego porównać z umiejętnym dotykiem wykwalifikowanego profesjonalisty. "Nawet najlepsze produkty i narzędzia do pielęgnacji skóry nie zbliżają się do skuteczności i efektywności zabiegów na twarz wykonywanych w gabinecie" - mówi dr Quinn.

"Wynika to nie tylko z zaawansowania technologii, która jest używana w klinice, ale także z faktu, że jest ona połączona z wiedzą i doświadczeniem lekarza. Eksperci ci rozumieją anatomię skóry i wiedzą, jak osiągnąć optymalne rezultaty dla danego typu i stanu skóry" - kontynuuje.

Profesjonalne zabiegi na twarz są jednak często bardzo drogie i dla wielu osób wykonywanie ich raz w miesiącu nie jest opłacalne. Na szczęście, dzięki dobrej pielęgnacji skóry, istnieje kilka sposobów, aby zapewnić jej skuteczną pielęgnację w domu, bez konieczności rozbijania banku.

Nasza redaktorka działu urody poleca ...

,

(otwiera się w nowej zakładce)

Dr Dennis Gross Skincare Alpha Beta Extra Strength Daily Peel | RRP: $88/£89

Te dwuetapowe podkłady, odpowiednie dla wszystkich rodzajów skóry, to świetny sposób na rozjaśnienie i wygładzenie skóry, przy jednoczesnym zminimalizowaniu widoczności porów (dzięki silnemu koktajlowi kwasów AHA i BHA). Nałóż krok 1, odczekaj dwie minuty, a następnie zastosuj krok 2.

 • Dr Dennis Gross Alpha Beta Extra Strength Daily Peel w Cult Beauty za £18 (otwiera się w nowej karcie)
 • Dr Dennis Gross Alpha Beta Extra Strength Daily Peel w NET-A-PORTER za £18 (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej zakładce)

CeraVe AM Facial Moisturising Lotion SPF25 | RRP: $22/£13.50

Usprawnij swoją pielęgnację dzięki temu lekkiemu, bezzapachowemu kremowi nawilżającemu, który chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV dzięki filtrowi SPF 25. Zawiera również nawilżający kwas hialuronowy i ceramidy, które dodają skórze blasku.

 • CeraVe AM Facial Moisturizing Lotion SPF 30 na Amazon za £10.50 (otwiera się w nowej karcie)
 • CeraVe AM Facial Moisturizing Lotion SPF 30 w Cult Beauty za £13 (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej zakładce)

Herbivore Jade Facial Roller | RRP: $32/£29

Wykonaj domowy zabieg na twarz za pomocą wałka jadeitowego od Herbivore. Znany z uwalniania napięcia mięśniowego i wspomagania drenażu limfatycznego, jest wybawieniem dla skóry zmęczonej, pozbawionej blasku lub na kacu. Aby dodatkowo wzmocnić skórę, przechowuj go w lodówce przed użyciem.

 • Herbivore Botanicals Jade Facial Roller w Cult Beauty za £29 (otwiera się w nowej zakładce)
 • Herbivore Botanicals Jade Facial Roller na Amazon za £55.96 (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej karcie)

MZ Skin Glow Boost Ampoules | RRP: $174/£155

Drogie, tak. Ale ten pięciodniowy "reżim promienny" wyraźnie rozjaśni, nawilży i wygładzi skórę dzięki imponującej mieszance przeciwutleniaczy (witamina C, kwas mlekowy, kwas glikolowy i kwas askorbinowy). Zawiera 10 ampułek, które należy stosować codziennie rano i wieczorem przez pięć dni.

 • MZ Skin Glow Boost Ampoules w John Lewis za £108.50 (otwiera się w nowej zakładce)
 • MZ Skin Glow Boost Ampoules w NET-A-PORTER za £155 (otwiera się w nowej zakładce)

Top