• 22 czerwca 2024

Wygładzanie skóry stało się terminem obciążającym. Dzieje się tak po części dzięki starym dobrym mediom społecznościowym z ich licznymi filtrami wygładzającymi skórę, których zadaniem jest usunięcie wszystkiego, co mogłoby sugerować, że obiekt selfie (lub jakiegokolwiek zdjęcia) ma prawdziwą ludzką skórę.Obejmuje to pory, nierówności, włosy i -brońBoże -okazjonalne skazy.

Offline, w prawdziwym świecie większość z nas ma skórę, która posiada przynajmniej jedną (jeśli nie wszystkie) z powyższych cech, a nawet kilka - i jest to całkowicie w porządku. Czas spędzony na próbach uzyskania skóry całkowicie pozbawionej anomalii w strukturze i odcieniu jest równie owocny jak czas poświęcony na przewidywanie wyników loterii. Nawet najlepszy podkład na świecie nie sprawi, że Twoja skóra będzie wyglądać jak cyfrowo zmieniony obraz (i dzięki Bogu za to).

Nawet najlepszy podkład na świecie nie sprawi, że Twoja skóra będzie wyglądała jak cyfrowo zmieniona (i dzięki Bogu, że tak jest).

Prawdziwe ludzkie twarze mają fakturę i należy to celebrować, kiedy tylko

jest to

możliwe

.

Na przykład, jeśli masz szorstką strukturę skóry na twarzy lub ciele, możesz zastosować kwasy pielęgnacyjne, aby delikatnie ją udoskonalić i wygładzić; odwodnione, popielate łokcie możesz wyszorować, zmiękczyć i nawilżyć emolientami; duże pory możesz odblokować i głęboko oczyścić z bakterii powodujących wypryski.

Brzmi nieźle? Witamy w świecie wygładzania skóry 101 - oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby uzyskać jedwabistą, piękną skórę bez konieczności stosowania filtra.

Wygładzanie skóry - wszystko

, co musisz

wiedziećPrawdopodobnie nie będzie zaskoczeniem, że podstawową techniką wygładzania skóry, czy to na twarzy czy na ciele, jest złuszczanie. Oczywiście obszar, który chcesz wygładzić oraz rodzaj tekstury, z którą chcesz się zmierzyć, określają produkty złuszczające, narzędzia i składniki, których powinnaś użyć.

Skorzystaj z tego poręcznego arkusza informacyjnego, aby znaleźć odpowiedni dla siebie sposób wygładzania. Istnieją trzy:

 1. Produkty zmiękczające skórę szorstką
 2. Produkty wygładzające nierówności skóry
 3. Korektory do skóry popielatej

Środki zmiękczające do skóry szorstkiej

(Image credit: Getty

)Szorstka lub łuszcząca się skóra to prawdopodobnie najczęstszy problem związany z teksturą skóry, który chciałabyś wygładzić. Może pojawić się na twarzy lub ciele, ale najczęściej wynika z tych samych czynników: Martwe komórki naskórka zbierające się na powierzchni skóry, naturalnie suchy typ skóry lub - w wielu przypadkach - połączenie obu tych czynników.

"Objawy suchej skóry to szorstka tekstura, łuszczący się wygląd, zaczerwienienie i podrażnienie" - wyjaśnia dr Ana Mansouri, lekarz medycyny estetycznej w Kat & Co. "Problem leży w braku oleju (sebum, lipidów i kwasów tłuszczowych) produkowanego z gruczołów łojowych w skórze".

Ten brak naturalnego oleju oznacza, że starym komórkom skóry, które przemieszczają się na szczyt skóry gotowe do zrzucenia, brakuje poduszkowej bariery lipidowej, która utrzymuje nawilżenie i chroni skórę przed czynnikami drażniącymi. Jeśli dodamy do tego spowolniony z wiekiem obrót komórek - a co za tym idzie, bardziej matowe i suche martwe komórki, które dłużej zalegają na powierzchni skóry - otrzymamy przepis na szorstką skórę. Oczywiste jest, że pierwszym krokiem jest upewnienie się, że stosujesz właściwą pielęgnację skóry suchej, taką jak niewysuszające produkty oczyszczające i serum nawilżające. Następnie dodaj do tego odpowiedni dla siebie środek złuszczający.

Jak szczotkować ciało na suchoPrzed

prysznicem lub kąpielą, szczotkuj ciało małymi, zdecydowanymi

ruchami.

Pracuj w górę od dolnej części kończyn w kierunku serca. Na brzuchu i biodrach wykonuj większe, koliste ruchy. Rób to przez co najmniej minutę dziennie, a od razu poczujesz się bardziej energiczna i gładsza.

Jak wygładzić szorstką skórę na ciele

Dobra wiadomość dla wszystkich! Wszyscy, z wyjątkiem najbardziej reaktywnych typów skóry, mogą pozwolić sobie na nieco ostrzejsze złuszczanie szorstkiej skóry na ciele. Czyli - zrób sobie porządek z najlepszymi środkami złuszczającymi i peelingami do ciała, rękawicami złuszczającymi lub nieco męczącą, ale bardzo skuteczną szczotką do ciała. Istnieje mnóstwo wymyślnych peelingów i płynów z kwasami AHA, ale szczerze mówiąc, nic nie pobije satysfakcjonującej sesji fizycznego złuszczania skóry ciała. Jeśli jesteś bardzo wrażliwa i nie możesz wykonać ręcznego peelingu bez zaczerwienienia lub podrażnienia, sięgnij po złuszczające bary do ciała. Są one zazwyczaj łagodniejsze i zawierają połączenie drobnych, pudrowych środków złuszczających oraz składników nawilżających. Są też łagodniejsze dla środowiska niż te w wannie z peelingiem. Win-win.

Stymulująca skórę szczotka do ciała: $33/£21 | ESPA

Sponsorowane

Jeśli czujesz się gotowa, by spróbować szczotkowania ciała, ta szczotka od ESPA pomoże ci wygładzić i ujędrnić skórę, by odsłonić jej blask. Dzięki naturalnemu włosiu z meksykańskich kaktusów, szczotka będzie oczyszczać skórę i stymulować odnowę komórek, nie będąc przy tym zbyt ostrą. Na zakończenie zastosuj olejek do ciała, aby nadać skórze dodatkową miękkość.

Jak wygładzić szorstką skórę twarzy

Kuszące jest szorowanie szorstkich policzków za pomocą fizycznego środka złuszczającego, jednak większość peelingów do twarzy jest zbyt agresywna dla Twojej skóry i dodatkowo pozbawi ją bariery lipidowej.

Zamiast tego użyj chemicznego środka złuszczającego, który w naturalny sposób rozpuszcza połączenia między martwymi komórkami skóry, aby pomóc je przesunąć

. O

ile Twoja skóra nie jest wrażliwa, kwas glikolowy jest najskuteczniejszą opcją z grupy składników znanych jako alfa-hydroksykwasy (AHA).Kw

as

glikolowy występuje w wielu formach - masek, płynnych toników, podręcznych płatków do peelingu - i może pomóc nawilżyć skórę, a także stymulować kolagen. Jeśli kwas glikolowy jest dla Ciebie zbyt silny, wybierz produkty z kwasem PHA. Ten kwas ma większe cząsteczki, które nie wnikają tak głęboko, co oznacza, że jest mniej prawdopodobne, że podrażni Twoją skórę.

Wygładzanie skóry nierównej

(Image credit: Getty

)Pękająca skóra może mieć dwa oblicza, i to dosłownie:

 • Guzki mogą tworzyć się na zewnątrz, ponieważ coś nagromadziło się w skórze, powodując jej podniesienie
 • Wyboisty wygląd może iść do wewnątrz z powodu "szczeliny" - najprawdopodobniej większego pora.

Oba te problemy są, jeśli nie całkowicie rozwiązywalne, to z pewnością możliwe do wyleczenia, jeśli wiesz jak:

Jak leczyć wyboistą skórę na ciele

Dwa słowa: keratosis pilaris. Ta wyboista skóra na ciele, którą możesz znać jako "kurzą skórkę", jest wynikiem nagromadzenia keratyny, która zatyka mieszki włosowe. Występuje często na ramionach, nogach i plecach, jest bardzo powszechna - szacuje się, że dotyczy 40% dorosłych i nastolatków na całym świecie. Jest całkowicie nieszkodliwy i nie wymaga "leczenia" jako takiego, ale może nieco osłabiać pewność siebie i jest frustrująco trudny do usunięcia.

Ponieważ wypustki KP znajdują się w skórze, peeling fizyczny lub środek złuszczający nie dotrze do źródła problemu i może w rzeczywistości podrażnić i zaognić skórę. Zamiast tego stosuj kwasy z rodziny zwanej beta-hydroksykwasami (BHA), z których najbardziej znany jest kwas salicylowy. Działa on inaczej niż AHA: zamiast usuwać komórki powierzchniowe, zagłębia się w pory i mieszki włosowe, aby rozpuścić nagromadzony olej i blokady od wewnątrz. "Nie wszystkie preparaty złuszczające miejscowo mają identyczne działanie" - mówi ekspert ds. pielęgnacji skóry CeraVe, dr Christopher Hensby. "Kwas salicylowy pomaga wygładzić skórę i zmniejszyć plamy, co skutkuje zdrowiej wyglądającą skórą". Oczywiście, jest to bogiem dla KP. To powiedziawszy, ponieważ salicylowy rozpuszcza olej, może być nieco wysuszający, więc szukaj produktów, które są dobrze zbalansowane ze składnikami nawilżającymi również.

Jak leczyć nierówności na twarzy?

Wykluczając możliwość wystąpienia chorób skóry, takich jak trądzik hormonalny (jeśli to właśnie się dzieje, przeczytaj o najlepszych zabiegach pielęgnacyjnych dla skóry z trądzikiem), cera, która wydaje się być nierówna i nierówna, jest prawdopodobnie wynikiem działania porów.

Ważne jest, aby powiedzieć teraz, że pomimo tego, co twierdzi wiele produktów, pory nie są czymś, co można zmniejszyć lub "zamknąć". Wielkość porów jest często uwarunkowana genetycznie i zależy od rodzaju skóry - na przykład skóra tłusta może mieć często większe pory z powodu zablokowania przez sebum. Kolagen również odgrywa pewną rolę; gdy jego naturalne zapasy zmniejszają się z biegiem lat, powodując osłabienie strukturalnego wsparcia skóry, pory mogą wydawać się rozszerzone.

Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry tłustej sprawi, że nie będziesz pogłębiać zatkanych porów zbyt ciężkimi kremami do twarzy. Dobra wiadomość jest taka, że kwasy BHA działają równie dobrze na twarz, jak na ciało. Jak w przypadku większości zabiegów kwasowych, możesz chcieć zacząć od mniejszej dawki na twarzy i (z typowym dla ultra wrażliwych typów-need-nie-stosować zastrzeżenie), łącząc go z AHA może być bardzo dobry pomysł tutaj zbyt. Wielostronny atak oczyszczania z oleju, plus przesunięcie martwych komórek (co z kolei zapobiega dalszemu zatykaniu) zapewnia, że pory są nieskazitelnie czyste. Ponadto, delikatne właściwości AHA związane z promowaniem kolagenu pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji, a pory są dobrze usztywnione, dzięki czemu wydają się mniej widoczne.

Popielata skóra

(Image credit: Getty

)Kiedy mówimy o "popielatej" skórze, mamy na myśli suchy, szarawy odcień występujący zazwyczaj na łokciach, kolanach i knykciach. Podobnie jak w przypadku szorstkiej skóry, popielaty koloryt jest wynikiem połączenia martwych komórek i braku wilgoci - z tą różnicą, że popielaty kolor skóry jest często spowodowany odwodnieniem lub brakiem wody, a nie suchością, czyli brakiem oleju (choć równie dobrze możesz doświadczyć obu tych zjawisk jednocześnie - ciesz się!).

Ponownie, gruboziarnisty peeling jest satysfakcjonującym i skutecznym sposobem na zmianę matowej, popielatej skóry. Wybierz ten o lepkiej konsystencji, który nie zniknie w dziurze, zanim zdążysz go wetrzeć. Warto również zwrócić uwagę na formuły zawierające składniki emolientowe, takie jak masło shea, lanolina i oleje roślinne. Pozostawiają one na powierzchni skóry woskową, wypełnioną wilgocią warstwę, która zapobiega utracie wody i łagodzi odwodnienie. Składniki emolientowe mogą również ukryć popielatą strukturę skóry, nadając jej połysk, co jest idealnym rozwiązaniem, jeśli planujesz wyciągnąć ręce lub nogi na cały dzień.

10 genialnych produktów wygładzających skórę do twarzy i ciała

Temple Spa Most Revealing Glowing Skin Oxygen Peel | RRP $55/£40

Zabawna, bąbelkowa maska zabiegowa, która łączy w sobie nie jeden, ale trzy kwasy AHA, w tym glikolowy, aby maksymalnie wygładzić skórę. Zawiera również łagodzący rumianek oraz olejki ze słodkiej pomarańczy i bergamotki, które odżywiają suchą skórę.


 • Temple Spa Most Revealing Glowing Skin Oxygen Peel w Temple Spa za 55 USD/ 40 PLN

SkinCeuticals Glycolic Renewal Cleanser | RRP $38/£30

Ostrzeżenie: ten żelowy preparat oczyszczający nie jest przeznaczony do codziennego mycia twarzy. To silna, aktywna pielęgnacja skóry z 8% kwasem glikolowym, który wygładza i poprawia strukturę skóry. Stosuj go co tydzień lub co dwa tygodnie i oczekuj szybkich rezultatów w przypadku szorstkiej skóry.

 • SkinCeuticals Glycolic Renewal Cleanser na Amazon za $42.57

Skin & Tonic Fresh Face Exfoliating Water | RRP $25 (około)/£18

Ten płynny środek złuszczający na bazie PHA ma przyjemnie krótką, uczciwą listę składników i byłby świetnym wyborem do wygładzania skóry dla wrażliwych typów, jak również dla każdego, kto ma trądzik różowaty lub jest zainteresowany naturalnymi produktami.Soak Sunday Body Brush | 17$/£12$

Tak elegancki jak szczotki do ciała dostać, ten drewniany pędzel ma przyjemnie jędrne wegańskie włosie i słodkie jutowy uchwyt, który można użyć do powieszenia go, gdy skończysz.


 • Soak Sunday Body Brush można kupić w Soak Sunday za 17$/£12$.

Slow Ageing Essentials Face & Body Exfoliating Polish | RRP $70 (ok.)/£51

Prawdziwa uczta dla szorstkiej skóry, ta pasta do ciała jest wykonana z najwyższej jakości czystych olejków eterycznych, które zawierają słodką pomarańczę, imbir i kadzidło. Wmasuj go w suchą skórę przed kąpielą lub prysznicem, a następnie delikatnie rozprowadź w wodzie i spłucz.

 • Slow Ageing Essentials Face & Body Exfoliating Polish w Slow Ageing Essentials za 71 USD/51 zł.

Glossier Body Hero Exfoliating Bar |RRP $14/£12

Przyjazny dla środowiska, bez bałaganu i łagodniejszy niż ziarnisty peeling, ten batonik oferuje wspaniałą codzienną metodę stopniowego wygładzania skóry. Jest w 100% wegański, jeśli o to Ci chodzi, i zawiera odżywcze olejki oraz nawilżający sok z liści aloesu.

 • Glossier Body Hero Exfoliating Bar w Glossier za 14 USD/ 12 PLN

CeraVe SA Smoothing Cream | RRP: $22.99/£18

Jeśli Twoja KP doprowadza Cię do rozterki i jeszcze nie próbowałaś tego kremu, przestań czytać i natychmiast dodaj go do koszyka. Łączy w sobie silnie wygładzający kwas salicylowy z kwasem mlekowym, delikatnym AHA, a także składnikami nawilżającymi. Oprócz tego, że jest okazyjny, jest genialnie skuteczny.

 • Cerave SA Krem wygładzający w iHerb za $29.44

Bioderma Sebium Lotion | RRP: $17.99/£11

Kolejny doskonały produkt w świetnej cenie, to podejmuje potrójne podejście do porów. Salicylic oczyszcza zatory, cynk utrzymuje nadmiar produkcji oleju w ryzach, a gliceryna równoważy suchość.

 • Bioderma Sebium Lotion na Amazon za $17.99

Dr Dennis Gross Alpha Beta Universal Daily Peel | RRP: $17/£19

Jeden z oryginalnych i najlepszych zabiegów AHA i BHA, ten peeling oferuje podwójną moc oczyszczania porów z innych produktów. Jest doskonale opracowany przez markę należącą do lekarzy, a wstępnie nasączone chusteczki w poręcznych saszetkach są przydatne również w podróży.

 • Dr Dennis Gross Alpha Beta Universal Daily Peel na Amazon za $81.80

Beauty Pie Soul Providers Re-energizing Dry Oil Sugar Scrub | RRP: $55/£50

Peeling ten jest idealny dla spopielałych łokci i kolan. Ziarnisty scrub ma wystarczającą przyczepność, aby naprawdę pracować w skórze, podczas gdy olej z pestek moreli działa jako emolient, który nie tylko chłodzi skórę, ale także pozostawia piękny połysk. Dzięki trawie cytrynowej, grejpfrutowi i bazylii pachnie jak lato w słoiku.


woman&home dziękuje dr Anie Mansouri z Kat & Co i dr Christopherowi Hensby z CeraVe za poświęcony czas i wiedzę

.

Top