• 19 lipca 2024

Zauważenie pary podpuchniętych oczu w lustrze to dla większości z nas niemiłe przebudzenie. Opuchlizna pod oczami może wystąpić z powodu różnych czynników, a nawet jeśli nie masz szczególnie wrażliwej skóry, okolice oczu mogą być podatne na reakcje i stany zapalne.

Dlaczego? Ponieważ skóra jest cieńsza i mniej odporna na czynniki drażniące. Możesz mieć najlepszy krem pod oczy, ale zatrzymanie płynów może wystąpić w dowolnym momencie i jest bardziej widoczne niż w innych obszarach. "Worki pod oczami mogą wynikać z wielu różnych przyczyn, choć najbardziej rozpoznawalną i znaną jest brak snu" - wyjaśnia optometrystka Lenstore, Roshni Patel. "Jest to również bardzo powszechne zjawisko związane ze starzeniem się, ale istnieje również wiele innych powodów, dla których możesz mieć worki pod oczami, w tym zatrzymywanie płynów, alergie, uwarunkowania dziedziczne, ekspozycja na słońce i egzema".

Czujesz się zdezorientowany? Niepotrzebnie. Ten zatwierdzony przez lekarza przewodnik omówi wszystkie możliwe przyczyny opuchniętych oczu, a także środki zaradcze, których możesz użyć, aby je leczyć i zapobiegać im w przyszłości.

Co powoduje podpuchnięte oczy?

Wiele przyczyn opuchniętych oczu można wyeliminować poprzez zmianę stylu życia i rutynowej pielęgnacji skóry. Istnieje jednak mniejszość przyczyn, które wskazują na podstawowe problemy zdrowotne, dlatego ważne jest, aby wskazać czynnik wyzwalający.

 • Zły sen: Źle przespana noc może prowadzić do opuchlizny rano, ponieważ organizm nie jest w stanie skutecznie usuwać płynów i toksyn nagromadzonych w ciągu nocy. Może to być jeszcze gorsze, jeśli jesteś zestresowany, co powoduje zmiany w równowadze soli w organizmie - a jeśli równowaga soli jest zaburzona, oczy mogą zatrzymywać wodę i w rezultacie puchnąć.
 • Zatrzymywanie płynów: Niektóre momenty cyklu miesiączkowego, odwodnienie spowodowane spożyciem alkoholu lub zbyt duża ilość soli w diecie mogą powodować opuchliznę oczu z powodu zatrzymywania płynów.
 • Alergie: Sezonowe alergie mogą powodować obrzęk okolic oczu, podobnie jak reakcje na określone produkty do pielęgnacji skóry. Kiedy organizm staje w obliczu alergii, uwalnia histaminę do organizmu, co może czasami prowadzić do zapalenia okolic oczu.
 • Ogrzewanie: Włączanie centralnego ogrzewania zimą może powodować wysuszenie oczu. Ciepło powoduje odwodnienie błon śluzowych w oczach, co może powodować ich stan zapalny, a także pogarszać stan, taki jak egzema lub łuszczyca.
 • Starzenie się: "Wraz z wiekiem tkanki wokół oczu słabną. W związku z tym normalny tłuszcz, który pomaga wspierać oczy, spada do dolnych powiek, powodując bardziej opuchnięty wygląd, a płyn może gromadzić się w nowej przestrzeni, co zwiększa opuchliznę" - wyjaśnia Patel.
 • Problemymedyczne: Chociaż znacznie bardziej prawdopodobne jest, że jest to czynnik związany ze stylem życia, podpuchnięte oczy mogą być objawem takich schorzeń, jak nadczynność tarczycy. Jeśli jesteś zaniepokojony, skonsultuj się z lekarzem.

Jak leczyć podpuchnięte oczy według okulistów

1. Jakość snu

Zaczniemy od stwierdzenia oczywistego: dłuższy, lepszej jakości sen pomoże wykładniczo. Ale w sytuacjach, gdy zły sen jest nieunikniony i budzisz się z rodzynkami w oczach, są rzeczy, które możesz zrobić, aby obudzić swoją twarz.

"Wprowadzenie ruchu na skórę to świetny sposób na zmniejszenie opuchlizny z natychmiastowym efektem, ponieważ pobudzi krążenie" - radzi Kimberley Hulme, szefowa kliniki Face the Future. "Jeśli masz w domu gua sha, używaj go z lekkim lub umiarkowanym naciskiem po nałożeniu olejku do twarzy, aby uniknąć tarcia skóry". Porada Beauty Ed: Najlepsze wałki do twarzy również świetnie się do tego nadają.

Praktykująca medycynę chińską Katie Brindle zaleca stosowanie do tego masażu określonych rodzajów kryształów: "W medycynie chińskiej podpuchnięte oczy są oznaką słabych nerek i śledziony. Trzymaj chłodny jadeit lub kwarc różowy nad oczami. Kwarc różowy chłodzi, a jadeit emituje promienie dalekiej podczerwieni (FIR), które leczą na poziomie komórkowym".

Revolution Skincare Jade Gua Sha | RRP: $21.95/£10

Narzędzia Gua Sha to niedrogie, urocze i przydatne narzędzia do masażu redukującego opuchliznę. Stosować z produktami do pielęgnacji skóry, które mają duży "poślizg", takimi jak serum lub olejek do twarzy.

 • Gua sha na Amazon za $21.95

2. Retencja płynów

Jeśli jesteś zaznajomiony z "twarzą z białego wina i chipsów z czajnika", będziesz wiedział, że sztuczka polegająca na unikaniu zatrzymywania płynów polega na odstawieniu czynników wyzwalających. "Wybrzuszenie poduszeczek tłuszczowych wokół oczu może być zaostrzone przez czynniki środowiskowe" - wyjaśnia dr Aoife Turner, chirurg plastyczny w Harley Street Skin Clinic. "Typowe czynniki wywołujące to roztocza kurzu i produkty spożywcze zawierające laktozę lub alkohol".

Aby zwalczyć problem i zmniejszyć obrzęk, dr Turner radzi "zidentyfikować substancję lub przyczynę, która podrażnia oczy i zmniejszyć ekspozycję, a proste sztuczki, takie jak spanie z dodatkową poduszką i stosowanie chłodnych okładów na oczy, pomogą zmniejszyć opuchliznę". Należy pamiętać, że zatrzymywanie płynów ostatecznie sprowadza się do odwodnienia, ponieważ organizm desperacko próbuje zatrzymać wodę, więc stara zasada ośmiu do dziesięciu szklanek wody dziennie złagodzi to i pomoże wypłukać toksyny.

Skin Proud Icicle Cooling Eye Serum Stick | RRP: $17.97/£14.95

Czasami alkohol i słone potrawy wydają się nieuniknione (a czasami po prostu nie chcemy ich unikać). Jeśli tak jest i jesteś cały nadęty, przesuń palcem po tym wyjątkowo chłodzącym stałym sztyfcie serum, najlepiej prosto z lodówki, i poczuj słodką, kojącą ulgę dzięki formule HA i cica.


3. Alergie

Alergie mogą być jedną z najtrudniejszych do wyleczenia przyczyn opuchniętych oczu, ponieważ przy dziesiątkach, jeśli nie setkach składników wchodzących w skład każdego produktu do pielęgnacji skóry, prawie niemożliwe jest wyodrębnienie tego, który stanowi problem. W rzeczywistości, zgodnie z niezależnymi badaniami przeprowadzonymi przez neutralną dla alergików markę produktów do pielęgnacji skóry Oodee, 90% osób w Wielkiej Brytanii nie wiedziało, który konkretny składnik produktu do pielęgnacji skóry spowodował podrażnienie lub zaostrzenie stanu skóry.

Jeśli masz ogólnie wrażliwą skórę lub twoje oczy są gorące, wyglądają na zaczerwienione lub masz łuszczącą się skórę wokół nich, a także jesteś opuchnięty, możesz doświadczać reakcji alergicznej. Dobrą ogólną radą jest unikanie olejków eterycznych i środków powierzchniowo czynnych usuwających barierę skórną, takich jak laurylosiarczan sodu, a także unikanie silnych kwasów do pielęgnacji skóry i oczyszczanie letnią, a nie gorącą wodą. Stosowanie produktów przeznaczonych do rutynowej pielęgnacji skóry wrażliwej może również pomóc złagodzić dyskomfort.

Oodee Nova Illuminating Moisturiser | RRP: £55 (tylko Wielka Brytania)
Ta sprytna brytyjska marka eliminuje 14 alergenów pokarmowych i 26 alergenów zapachowych, a także wiele czynników podrażniających skórę. Nie chodzi jednak tylko o to, co jest wykluczone, ten ultralekki krem zawiera niacynamid, kwas hialuronowy i roślinne komórki macierzyste wzmacniające kolagen, a także mnóstwo witamin wzmacniających blask.

 • Oodee Nova Illuminating Moisturiser za £55 w Oodee

4. Ogrzewanie

Nie martw się, nikt nie każe ci marznąć w chłodniejszych miesiącach w trzech swetrach i skarpetach narciarskich. Ale jeśli twoje opuchnięte oczy są również suche i swędzące, to winowajcą może być centralne ogrzewanie. "Nierzadko zdarza się, że osoby cierpiące na choroby skóry, takie jak egzema lub łuszczyca, odczuwają nasilenie objawów w chłodniejszych miesiącach" - wyjaśnia dr Anjali Mahto, konsultant dermatolog z 55 Harley Street. "Centralne ogrzewanie, ciepłe kąpiele i prysznice mogą jeszcze bardziej pogorszyć stan skóry".

Zmiany w stylu życia mogą pomóc suchym oczom według Patel, która sugeruje "przejście na okulary zamiast soczewek kontaktowych, a także zainwestowanie w nawilżacz powietrza lub dyfuzor olejków eterycznych, aby przywrócić wilgoć w powietrzu". Jeśli chodzi o rutynę pielęgnacyjną, dr Mahto radzi "wybrać krem nawilżający, który zawiera wszystkie trzy składniki: humektanty (np. kwas hialuronowy), emolienty (np. skwalen) i okluzyjne (np. ceramidy)".

Peep Club Instant Relief Eye Spray | RRP: 15 GBP (tylko w Wielkiej Brytanii)
Ta ultradelikatna mgiełka została zaprojektowana w celu złagodzenia objawów suchości oczu i przyjemnie odświeża gorące, opuchnięte oczy, jednocześnie je nawilżając. Łączy w sobie kwas hialuronowy z olejem z rokitnika, który jest pełen okluzyjnych kwasów tłuszczowych oraz właściwości przeciwutleniających i kojących skórę.

 • Peep Club Instant Relief Eye Spray w Peep Club

5. Starzejąca się skóra

Oszczędzimy ci starych żartów o jedynym lekarstwie na starzenie się. Ale jeśli Twoje problemy z oczami dotyczą mniej tymczasowej opuchlizny, a bardziej długotrwałego zwiotczenia, żaden produkt do stosowania miejscowego nie zmniejszy radykalnie worków pod oczami. Chirurgia może pomóc, jeśli jest to droga, którą chcesz zbadać, i istnieje wiele minimalnie inwazyjnych "poprawek", które mogą poprawić zwiotczałą skórę, takich jak ultherapy i rozsądnie podawany wypełniacz do twarzy.

Wykluczając igły i noże, można również wprowadzić tymczasowe ulepszenia za pomocą kilku kluczowych składników, przede wszystkim kofeiny, która pobudza mikrokrążenie w celu odprowadzenia nadmiaru płynu. Przechowywanie produktów pod oczy w lodówce jest doskonałym pomysłem, ponieważ niskie temperatury przyspieszają zwężanie naczyń krwionośnych (zacieśnianie naczyń krwionośnych), co zapewnia dodatkowe ujędrnienie.

The Ordinary Caffeine Solution 5% + EGCG | RRP: $13/£5.85

To serum łączy w sobie właściwości przeciwzapalne, zwężające naczynia krwionośne i pobudzające mikrokrążenie kofeiny z silnymi przeciwutleniaczami i ma idealną lekką konsystencję do stosowania wokół oczu.

 • The Ordinary Caffeine Solution 5% + EGCG w Amazon za 11,99 USD.

6. Warunki medyczne

Nawet najlepsze produkty do pielęgnacji skóry mogą zdziałać tylko tyle, a leczenie tego typu opuchlizny zdecydowanie najlepiej pozostawić profesjonalistom medycznym. "Chociaż nie jest to wcale powszechne, możliwe jest, że worki pod oczami mogą być wynikiem problemów z tarczycą, nerkami lub niedoborem nadnerczy" - mówi Patel.

"Dodatkowo, niektóre leki, zwłaszcza stymulanty lub długotrwałe stosowanie środków przeciwbólowych, które powodują zmęczenie nadnerczy, mogą również powodować worki pod oczami. Jeśli obawiasz się worków pod oczami, na przykład jeśli są one bolesne lub niewygodne i jeśli utrzymują się przez nietypowy czas, skonsultuj się z optometrystą".


Środki na opuchnięte oczy DIY

Czas na ostatnią deskę ratunku! Jeśli masz gdzieś być i obudziłeś się z opuchniętymi oczami, wypróbuj te szybkie - i całkowicie darmowe - środki DIY, które są zaskakująco skuteczne.

 • Schłodzone ogórki: Ogórki są odwiecznym lekarstwem na opuchnięte oczy, a za tą tradycją stoi solidna nauka: Oprócz właściwości nawilżających, ogórki zawierają przeciwutleniacze, które zwalczają szkody środowiskowe, które mogą sprawiać, że oczy wyglądają na zmęczone i matowe. Upewnij się, że plasterki ogórka są schłodzone, aby zwiększyć skurcz naczyń krwionośnych.
 • Torebki herbaty: Torebki herbaty mogą pomóc złagodzić podrażnione i opuchnięte oczy, ponieważ mają właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc zmniejszyć obrzęk, a także złagodzić zaczerwienienie i podrażnienie. Włóż dwie zużyte torebki herbaty do lodówki na pół godziny, a następnie połóż je na powiekach na 15 minut.
 • Zimne łyżki: Podobnie jak ogórki, ten domowy środek pomaga zacieśnić naczynia krwionośne, co przyniesie ulgę zmęczonym i opuchniętym oczom. Wystarczy schłodzić metalowe łyżki w lodówce przez 15 minut, a następnie przytrzymać zaokrągloną stronę przy oku przez kilka minut, aż łyżka stanie się ciepła.

woman&home dziękuje dr Aoife Turner z Harley Street Skin Clinic, Katie Brindle z Hayo'u Method, optometryście Lenstore, Roshni Patel BSC (Hons) MCOptom, dr Anjali Mahto, dr Aoife Turner z Harley Street Skin Clinic i Kimberley Hulme z Face the Future za poświęcony czas i wiedzę.

Top