• 29 września 2023

Bakuchiol - zapewne słyszałaś już to słowo. Znajdziesz go w magazynach, artykułach online i na półkach sklepowych. Jest to świetna botaniczna alternatywa dla retinolu. Co warto o nim wiedzieć?

 1. Jak i gdzie produkowany jest bakuchiol?
 2. Właściwości bakuchiolu: zalety w działaniu
 3. Bacuchiol: dla jakiej skóry?
 4. Różnice i podobieństwa między bakuchiolem (bacuchiol) a retinolem

Skąd pochodzi bakuchiol i jak można go pozyskać?

Bakuchiol można wyizolować z Psoralea Coryfolia, znanego również jako Babchi/Bakuchi/Ba Gu Zhi, oraz Otholobium Pubescens. Substancję tę pozyskuje się głównie z ich liści i nasion. Rośliny te występują w Azji, Ameryce Południowej i Afryce. Rośliny te są powszechnie dostępne. Otholobium Pubescens jest stosowany w medycynie peruwiańskiej i chińskiej od setek lat. Oba są uważane za przeciwzapalne i przydatne w leczeniu chorób skóry, w tym egzemy.

Korzyści wynikające z zastosowania bakuchiolu

Ten roślinny retinoid od miesięcy jest na ustach ekspertów od pielęgnacji skóry, kosmetologów i pasjonatów. Co sprawia, że jest tak wyjątkowy? Dlaczego producenci kosmetyków (zwłaszcza tych naturalnych) coraz częściej zastępują nim retinol?

Główne właściwości i zastosowanie bakuchiolu

 • Jest to środek antybakteryjny, który pomaga w walce z trądzikiem. Hamuje wzrost i rozprzestrzenianie się bakterii i grzybów takich jak Candida, Staphylococcus Aureus i Epidermidis.
 • Działa jako delikatny środek złuszczający, usuwając martwe komórki skóry.
 • Zmniejsza nadmierne wydzielanie sebum przez kanały łojowe
 • Ujednolica koloryt skóry i zmniejsza widoczność przebarwień skórnych.
 • Ma silne działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrnia skórę poprzez zwiększenie liczby fibroblastów. Komórek, które są odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenowych i elastynowych;
 • Łagodzi podrażnienia, działa kojąco.
 • Pomaga zmniejszyć szkodliwe działanie promieni słonecznych. Zwiększa również odporność skóry i równoważy aktywność wolnych rodników.

Bakuchiol: dla jakiej skóry?

Substancja ta jest bezpieczna w stosowaniu dla każdego. Nie powoduje podrażnień ani fotouczulenia. Jest szczególnie skuteczna dla Skóry dojrzałej - poprawi jej wygląd, napięcie i elastyczność. Wygładzi zmarszczki, zwiększy elastyczność tkanek oraz zmniejszy przebarwienia i zaczerwienienia.

Bacuchiol jest również ulubieńcem osób o wrażliwej skórze, która reaguje na wiele kosmetyków, w tym na retinol. Jest na tyle łagodny, że nie podrażnia i nie powoduje alergii. może być bezpiecznie stosowany przez kobiety w ciąży i matki karmiące .

Jest skuteczny w walce z trądzikiem zarówno młodzieńczym jak i dorosłym. Eliminuje patogeny niszczące skórę i zapobiega ich pojawianiu się. Zrównoważą również produkcję sebum przez komórki łojowe. Bacuchiol może być stosowany w leczeniu skóry tłustej, mieszanej, trądzikowej i problematycznej.

Różnice i podobieństwa między retinolem (retinol) a bakuchiolem

Bakuchiol i retinol są bardzo podobne. Obie substancje mają działanie przeciwstarzeniowe, przeciwtrądzikowe i antyoksydacyjne. Różnią się natomiast pod kilkoma względami. W przeciwieństwie do retinolu bakuchiol nie ma działania fotouczulającego (można więc stosować go latem), nie powoduje podrażnień i jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, matek karmiących oraz osób o wrażliwej skórze. To doskonała alternatywa, zwłaszcza dla osób kochających naturalną pielęgnację.

Pamiętaj, że bakuchiol nie został przebadany tak dokładnie jak retinol. Nie znamy jeszcze długoterminowych skutków i wad bakuchiolu. Stosujmy go z rozwagą i umiarem, tak jak wszystko inne. ? ?? ?

Czy stosując bacchio używacie kosmetyków? Które z nich byście poleciły?

XO Djo

Nie ma jeszcze recenzji Jak oceniasz ten wpis? ? ?? ? Miłośnik DjoA

Chemia kosmetyczna w najszerszym tego słowa znaczeniu. Z wykształcenia ogrodniczka-ogrodniczka ze znajomością roślin leczniczych i naturalnych ekstraktów, z zawodu copywriterka. Uwielbia koty, flamingi, kaktusy, wodę kolońską, buty i modę. Jest uzależniona od Netflixa, ale w chwilach relaksu lubi też czytać ulubione książki i poradniki. Uwielbia naturalne kosmetyki, ale podchodzi do tematu z rezerwą. Nie uważa, że wszystko co sztuczne jest szkodliwe.

Top