• 17 kwietnia 2024

Czy słyszeliście o oleju z wiesiołka? Prawdopodobnie tak. Ale czy wiesz dokładnie co to jest i co może dla Ciebie zrobić? Być może nie. Olej z wiesiołka to jeden z tych wszechstronnych składników botanicznych, które oferują całą gamę korzyści, ale są nieco mniej popularne niż niektóre krzykliwe supergwiazdy świata urody i wellness.

Tradycyjnie nazywany królewskim lekiem, ponieważ jego właściwości sprawiały, że nadawał się do stosowania w królewskiej medycynie, olej z wiesiołka może być stosowany kosmetycznie, medycznie lub miejscowo w Twojej rutynie pielęgnacyjnej, a jego korzyści wykraczają daleko poza twarz. W rzeczywistości olej z wiesiołka może być stosowany do nawilżania skóry, włosów, paznokci i skóry głowy, a także do zwiększania elastyczności. Dzięki temu wielostronnemu nawilżeniu olej z wiesiołka znajduje się w produktach kosmetycznych, które mają na celu odwodnioną skórę, szorstkie i suche plamy, zmarszczki, zaczerwienienia i podrażnienia. Uspokaja również stany zapalne i przyspiesza gojenie, co może być niezwykle przydatne dla każdego, kto chce wiedzieć, jak pozbyć się blizn po trądziku. Nic dziwnego

,

że

nazwali go lekarstwem-all.

Clearly, olej z wiesiołka jest warte poznania, więc niech kopać trochę głębiej w jego korzyści, zastosowań i najlepszych sposobów, aby włączyć ten składnik do swojej rutyny

.

Twój zatwierdzony przez ekspertów przewodnik po oleju z wiesiołka

Czym jest olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka pochodzi z kwitnącej rośliny Oenothera Biennis. Olej jest zazwyczaj tłoczony na zimno z nasion tej rośliny, a jego składniki chemiczne obejmują niezbędne kwasy tłuszczowe: kwas linolowy, kwas gamma-linolenowy, kwas oleinowy, kwas palmitynowy i kwas stearynowy.

Nazwa tej rośliny zawiera odniesienie do jej zachowania. "Szczególną cechą wiesiołka jest to, że wyzwala się on ze zwykłego rytmu królestwa roślin i zakwita o zachodzie słońca, a nie we wcześniejszej części dnia" - wyjaśnia Elizabeth King, holistyczna facjalistka i ekspertka ds. pielęgnacji skóry firmy Weleda. Oprócz leku Kinga, roślina, z której pozyskiwany jest olej z wiesiołka, znana jest również jako gwiazda wieczorna, roślina gorączkowa, niemiecki rampion, barszcz, rosiczka i wiesiołek.

Jakie są zalety oleju z wiesiołka?

Nadrzędnym pozytywnym efektem oleju z wiesiołka zawierającego wszystkie te niezbędne kwasy tłuszczowe jest to, że wspomaga on silną funkcję bariery skórnej. Zdrowa bariera ochronna skóry działa cuda, zapobiegając utracie wilgoci, łagodząc stany zapalne, chroniąc przed czynnikami drażniącymi i wspierając miękką, komfortową strukturę skóry. Te korzyści, z kolei, mają swoje własne pozytywne skutki dla różnych obszarów ciała:

  • Odżywiona skóra: Niezbędne kwasy tłuszczowe w oleju z wiesiołka odżywiają skórę, mogą łagodzić trądzik, promować zatrzymywanie wilgoci i spowalniać oznaki starzenia poprzez uzupełnianie utraconych lipidów.
  • Zdrowe włosy i skóra głowy: Niezależnie od tego, czy chcesz wiedzieć, jak pozbyć się łupieżu, czy po prostu promować zdrowy wzrost, olej z wiesiołka może pomóc stworzyć wygodne, nawilżone i zdrowe środowisko skóry głowy.
  • Silne, gładkie paznokcie: "Jeśli masz wyboiste, grzbietowe paznokcie, przyjmowanie suplementu omega 3 lub oleju z wiesiołka może być korzystne, ponieważ kwasy tłuszczowe pomagają w nawilżaniu" - wyjaśnia Carla Opoku, ekspert od paznokci i założycielka Cienna Rose.

W medycynie olej z wiesiołka jest stosowany do łagodzenia bólów głowy i zmniejszania bólu i dyskomfortu związanego z zapaleniem stawów, PMS i menopauzą. Stosowany jest również w celu zwiększenia odporności, pobudzenia zdrowej aktywności mózgu i łagodzenia objawów związanych z alergiami.

Czy olej z wiesiołka ma jakieś skutki uboczne?

(Image credit: Getty images

)Przy stosowaniu kosmetycznym, olej z wiesiołka raczej nie powoduje żadnych poważnych skutków ubocznych. Ale jak w przypadku każdego składnika, zawsze istnieje niewielka możliwość wystąpienia reakcji, a niektórzy użytkownicy o wrażliwej skórze zgłosili wystąpienie wysypki.

Przy przyjmowaniu doustnym olej z wiesiołka może w niektórych przypadkach powodować rozstrój żołądka i bóle głowy. Możliwe są również interakcje z lekami. Na przykład, olej z wiesiołka może zwiększyć krwawienie u tych, którzy biorą leki rozrzedzające krew na receptę. Może również zwiększyć ryzyko wystąpienia drgawek u osób z epilepsją. W bardzo rzadkich przypadkach, olej z wiesiołka może spowodować ciężką reakcję alergiczną powodującą zapalenie dłoni i stóp, trudności w oddychaniu i świszczący oddech. Nie trzeba dodawać, że należy przerwać stosowanie oleju z wiesiołka, jeśli wystąpi którykolwiek z tych skutków ubocznych.

Jak stosować olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka i produkty kosmetyczne zawierające ten składnik mogą być doskonałym dodatkiem do każdej rutyny pielęgnacyjnej. Kupione w sklepie produkty zawierające olej z wiesiołka powinny być stosowane na skórę, włosy lub paznokcie zgodnie z instrukcją. Można też kupić czysty olej z wiesiołka i stosować go miejscowo na określone problemy:

  • Trądzik: Nałożyć bezpośrednio na plamy trądzikowe i pozostawić na noc. Powtarzać przez kilka kolejnych wieczorów, aby pomóc zmniejszyć stan zapalny w pielęgnacji skóry dla trądziku.
  • Rosacea: Używając płatka do twarzy wielokrotnego użytku lub palców, delikatnie wklepuj olej z wiesiołka w skórę twarzy. Jeśli masz bardzo suchą skórę, zastosuj najlepszy krem nawilżający do twarzy, aby ją nawilżyć.
  • Egzema: Przy egzemie, olej z wiesiołka może być stosowany na dużym obszarze, więc wymieszaj kilka kropli w swoim ulubionym kremie do ciała lub twarzy. Oczyść obszar i nałóż krem obficie. Możesz to zrobić kilka razy w ciągu dnia.
  • Łuszczyca: Zrób bogatą, okluzyjną maść używając masła kakaowego lub shea i kilku kropli oleju z wiesiołka. Dobrze połącz, a następnie zastosuj jak każdy inny krem nawilżający.

Olej z wiesiołka uwielbia nasza redaktorka działu urody

Weleda Evening Primrose Skin Revitalizing Concentrate | RRP: $26.99/£40.95

Lekki, ale silny, w 100% naturalny preparat łączący organiczny olej z wiesiołka z łagodzącym Centella Asiatica (aka Cica) i nawilżającym aloesem. W dotyku jest odżywczy, ale szybko się wchłania.

Fushi Organic Evening Primrose Oil | RRP:£15 (tylko w Wielkiej Brytanii)
Tłoczony na zimno, uprawiany w małych partiach i ultra wysokiej jakości, ten wszechstronny olej może być stosowany w pielęgnacji skóry lub przyjmowany dou

stnie.

Jest pełen dobroci kwasów tłuszczowych - z minimalną zawartością kwasu gamma-linolowego na poziomie 10%.

  • Fushi Fresh-Pressed Organic Evening Primrose Oil na Amazon za $28.05

LIXIRSKIN Universal Oil | RRP: $46/£39

Jak sama nazwa wskazuje, ten wszechstronny produkt sprawia, że większość z oleju z wiesiołka wielozadaniowość i mogą być stosowane do twarzy, ciała, włosów ... ty wymienić. Zawiera również olejki z kamelii i malin oraz przepięknie pachnie.

  • LIXIRSKIN Universal Oil w NET-A-PORTER za 46$.

woman&home dziękuje Elizabeth King i Carli Opoku za ich czas i wiedzę.

Top