• 22 czerwca 2024

Jeśli chodzi o wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry, słyszeliśmy już wszystko i jeszcze trochę: Unikaj słońca, śpij osiem godzin, olej kokosowy zmienia życie i oczywiście nawilżaj, nawilżaj, nawilżaj. Bez wątpienia istnieje przytłaczająca ilość informacji do przyswojenia - większość z nich to fakty i dobre intencje. Inne są modne lub ezoteryczne, a niektóre wręcz intuicyjne lub przekazywane przez pokolenia ustnie.

Pielęgnacja skóry nie jest jednak tak binarna - na drodze do zdrowej, nieskazitelnej cery stoi wiele niuansów i, tak, prawdziwa nauka. Nie wspominając o tym, że z wiekiem sprawy mogą stać się jeszcze bardziej złożone, ponieważ nasze priorytety w zakresie pielęgnacji skóry zmieniają się wraz z wiekiem.

Bez względu na to, czy Twoim celem jest zapobieganie powstawaniu linii i zmarszczek, uzyskanie młodzieńczego blasku, uzyskanie czystej, wolnej od skaz skóry, abyś mogła cieszyć się noszeniem najlepszego dostępnego podkładu, czy też wszystko to, co powyżej, dobre zrozumienie właściwych wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry może Ci pomóc w osiągnięciu tego celu. Porozmawialiśmy z dr Paru Chaudhari i dr Justinem Gordonem, dyplomowanymi dermatologami, edukatorami i założycielami marki kitavaMD, aby oddzielić fakty od fikcji i udzielić kilku jasnych, podstawowych wskazówek, jak uzyskać najlepszą skórę, nie zważając na fałszywe wiadomości.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry, których powinnaś przestrzegać, zgodnie z zaleceniami dermatologów

1. Nie dotykaj swojej twarzy

W świetle obecnych wydarzeń, ta wskazówka nie powinna być zbyt trudna do wykonania, ponieważ wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do unikania dotykania twarzy rękami w dzisiejszych czasach. To porzekadło jest prawdziwe, jeśli chodzi o podstawową pielęgnację skóry, jak również: "Dotykanie twarzy może spowodować rozprzestrzenienie się brudu, oleju i bakterii z rąk na twarz, co może prowadzić do zatkania porów, podrażnień i wyprysków" - mówi dr Chaudhari. "Najlepiej jest dotykać twarzy tylko podczas oczyszczania, nawilżania lub nakładania produktów takich jak krem przeciwsłoneczny lub makijaż - ale po prostu upewnij się, że te ręce są najpierw czyste".

2. Umyj twarz delikatnym środkiem oczyszczającym dwa razy dziennie

Dr Gordon mówi, że dla większości typów skóry najlepiej jest myć twarz dwa razy dziennie - rano i wieczorem. "Ważne jest, aby oczyścić twarz wieczorem, aby usunąć wszelkie makijaż, brud i zanieczyszczenia, które zebrały się w ciągu dnia," radzi. "Rano, oczyszczanie jest ważne, aby usunąć wszelkie pot i olej, które mogły pojawić się przez noc. Przy stosowaniu dwa razy dziennie, delikatny bezzapachowy środek oczyszczający, który lekko złuszcza, jest zalecany zamiast ostrzejszego peelingu lub fizycznego środka złuszczającego."


Cetaphil Gentle Skin Cleanser

Bylibyśmy niedbali nie podkreślając tego klasyka, szczególnie jako punkt wyjścia w świecie łagodnych środków do mycia twarzy. Jego poziom pH jest dość neutralny, co oznacza, że nie zaszkodzi skórze, a co ważniejsze, nie będzie kolidował z lekami na trądzik lub substancjami przeciwstarzeniowymi. Jeśli masz wrażliwą skórę lub zauważasz, że ostatnio staje się ona bardziej reaktywna, ten niepieniący się produkt do mycia twarzy (ulubieniec dermatologów na całym świecie) może być rozsądnym elementem Twojej rutyny pielęgnacyjnej.

  • Cetaphil Gentle Skin Cleanser na Amazon za $8.89

3. Pomiń gorący prysznic

Dr Chaudhari ostrzega, że gorąca woda może pozbawić Cię ważnych naturalnych olejków, co prowadzi do wysuszenia skóry. "Zamiast tego, spróbuj letniej wody podczas kąpieli lub mycia skóry", mówi. "Jeśli masz suchą skórę, upewnij się, że również nawilżają po kąpieli, aby pomóc zablokować wilgoć".

Jeśli jesteś wielkim fanem parnego prysznica (a kto nie jest, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach?), możesz ograniczyć czas spędzony pod strumieniem prysznica, wstępnie myjąc twarz w zlewie chłodniejszą wodą.

4. Jeśli masz problem z wypryskami, unikaj ostrego szorowania lub fizycznych środków złuszczających.

Na uzyskanie nadgorliwości z myciem twarzy, zwłaszcza podczas flare-upu pryszczy: "Chociaż może się to wydawać sprzeczne z intuicją, delikatne oczyszczanie jest drogą do celu" - mówi dr Gordon. "Ciężkie peelingi lub nadmierne złuszczanie mogą prowadzić do zaczerwienienia i podrażnienia, co z kolei może czasami pogorszyć stan wyprysków". Przesadzanie z peelingami może również prowadzić do tego, że Twoja skóra będzie nadmiernie kompensować się produkując więcej sebum, co może następnie uwięzić Cię w błędnym kole wyprysków.

Zamiast tego, możesz wybrać nieabrazyjną procedurę podwójnego oczyszczania, aby już za pierwszym razem usunąć nagromadzone substancje ropopochodne (takie jak makijaż, krem przeciwsłoneczny i nadmiar sebum). Drugi krok to głębokie oczyszczenie porów przy użyciu środka oczyszczającego na bazie wody - idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują dokładnego, ale delikatnego oczyszczenia, a także dla osób o skórze tłustej lub mieszanej.

5. Nie wybieraj tego pryszcza

Oprócz pozostawienia swojego oblicza w spokoju, jedna z porad dr Chaudhari dotyczących pielęgnacji skóry idzie o krok dalej: Nie wybieraj na swoje skazy, okres. "Twoje paznokcie mogą zawierać bakterie, które mogą jeszcze bardziej pogorszyć stan wyprysków. Dodatkowo, jeśli wyskakuje Ci pryszcz, podczas gdy część keratynowych resztek ze skazy może zostać usunięta, część z nich może również zostać wepchnięta dalej pod skórę, co prowadzi do dłuższego czasu gojenia i potencjalnych blizn."

Nie, to nie twoja wyobraźnia - poza tym, że wygląda na jeszcze bardziej zaognioną po zabiegu, ten zit jest teraz w rzeczywistości gorszy, a twoja niewinna próba zrobienia twarzy DIY mogła teraz zaprowadzić cię na bardziej skomplikowaną ścieżkę. Zamiast tego rozwiąż problem, stosując preparat punktowy z przeciwzapalnymi i przeciwbakteryjnymi składnikami, takimi jak olejek z drzewa herbacianego, który zwalcza zaczerwienienia, obrzęki i bakterie.


kitavaMD Tea Tree Spot Treatment

Oprócz olejku z drzewa herbacianego, który zmniejsza wypryski, ten wegański krem na pryszcze zawiera wyciąg z zielonej herbaty, lukrecji i kaolinu, które usuwają zanieczyszczenia, poprawiają koloryt skóry i rozjaśniają ciemne plamy.

  • kitavaMD Tea Tree Spot Treatment w kitavaMD za 20 USD

6. Nie pomijaj kremu nawilżającego

Jeśli chodzi o wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry, to tę prawdopodobnie już znasz, ale warto ją powtórzyć: My. All. Potrzebujemy. kremu nawilżającego. Tak, ponieważ świat staje się coraz gorętszy, ale także, w zależności od wielu czynników (wiek, płeć, lokalizacja, pogoda), poziom nawilżenia może być - i jest - bardzo niespójny, więc to od Ciebie zależy, czy Twoja pielęgnacja skóry wypełni te luki w nawilżeniu.

Dr Chaudhari potwierdza: "Wierzcie lub nie, ale wszystkie rodzaje skóry potrzebują kremu nawilżającego - nawet skóra tłusta. Nawodnienie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia skóry, więc jeśli jesteś posiadaczką skóry tłustej, unikaj ciężkich kremów i wypróbuj lekki krem nawilżający z niekomedogennymi (nie zatykającymi porów) składnikami" - sugeruje.


kitavaMD Wygładzający krem do twarzy

Niacynamid (witamina B3), wyciąg z lukrecji i witamina C współpracują ze sobą, aby nadać temu nawilżającemu kremowi właściwości zwalczające pryszcze i rozjaśniające plamy. Po ten kojący krem mogą sięgać osoby o cerze trądzikowej lub wrażliwej, cierpiące z powodu zaczerwienienia lub podrażnienia, ale jego nietłusta, lekka formuła jest również wystarczająco demokratyczna dla wszystkich cer.


  • kitavaMD Smoothing Facial Cream w kitavaMD za 40 USD

7. Bądź cierpliwy, jeśli chodzi o wyniki

Dr Gordon mówi, że zawsze powinniśmy dać czas na działanie produktów, ponieważ prawdziwa zmiana nie następuje z dnia na dzień.

"Jeśli chodzi o wyniki pielęgnacji skóry, wszystko zależy od cierpliwości", mówi. "Średnio komórki naszej skóry przewracają się co cztery tygodnie (lub między 28-40 dni), a zauważalne rezultaty mogą zająć dwa pełne cykle".

Nie zniechęcaj się, jeśli nie widzisz natychmiastowej zmiany; niektóre kuracje przeciwtrądzikowe, a nawet retinol mogą sprawić, że wcześniej wszystko będzie "gorsze", zbyt - część ich pracy polega na zwiększeniu obrotu komórkowego, co może przynieść wszelkie pączkujące skazy na powierzchnię w pierwszej kolejności, co skutkuje tym, co wielu odnosi się do "oczyszczania twarzy" - ale bądź pewien, że przy konsekwentnym stosowaniu i odrobinie cierpliwości, poprawa jest w drodze.

8. Stosuj filtry przeciwsłoneczne przez 365 dni w roku

Jeśli chodzi o wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry, których powinnaś przestrzegać bez wyjątku, wszyscy bez wyjątku byli w pełni zgodni co do ochrony przeciwsłonecznej. "Noś codziennie krem z filtrem przeciwsłonecznym o wartości SPF 30 lub wyższej" - mówi dr Chaudhari. "Ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna. SPF 30 to najczęściej zalecany poziom dla większości typów skóry, ponieważ blokuje on prawie 97% promieni UV. Pamiętaj, aby ponawiać aplikację co dwie godziny, jeśli przebywasz na zewnątrz w znacznym słońcu, pocisz się lub jesteś narażony na kontakt z wodą."

Dr Gordon zgadza się. "Uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV mogą wystąpić w deszczu lub w słońcu, w pomieszczeniach lub na zewnątrz. Zalecam noszenie codziennie kremu z filtrem SPF, co najmniej SPF 30 lub więcej, bez względu na porę roku."

Promienie UV mogą przenikać przez okna nawet w pochmurne dni, dlatego należy sumiennie nosić krem z filtrem nawet będąc w domu. Postaraj się wyrobić w sobie dobry nawyk dbania o urodę, polegający na jak najczęstszym włączaniu go do codziennej rutyny pielęgnacyjnej, tak aby stał się tak samo nieunikniony jak krem nawilżający.


EltaMD UV Clear Facial Sunscreen Broad-Spectrum SPF 46

Przezroczysty, mineralny krem przeciwsłoneczny przeznaczony dla skóry trądzikowej i wrażliwej, jest na tyle lekki, że można go wygodnie nakładać na skórę i pod makijaż - co jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli starasz się odpowiedzialnie podchodzić do kwestii codziennego stosowania SPF. Szczególnie podoba nam się dodatek niacynamidu oraz fakt, że jest to filtr przeciwsłoneczny z tlenkiem cynku: Nie tylko oznacza to, że chroni on zarówno przed promieniami UVA, czyli promieniami starzejącymi się, jak i UVB, czyli promieniami palącymi, ale również oznacza, że nie podrażnia on skóry z trądzikiem różowatym lub przebarwieniami.

  • EltaMD UV Clear Facial Sunscreen Broad-Spectrum SPF 46 na Amazon za $37

9. Noś okulary przeciwsłoneczne

Innym jednym z tych porad dotyczących pielęgnacji skóry, że nasi dermatolodzy zgodzili się na kluczowe może również podnieść swój styl gry (punkty bonusowe!): "Mrużenie oczu może pogorszyć zmarszczki na czole i drobne linie", ostrzega dr Gordon. "Okulary przeciwsłoneczne pomagają chronić przed uszkodzeniami słonecznymi" - mówi. Jeśli nosisz zwykłe okulary lub bifokale, możesz poprosić o okulary przeciwsłoneczne na receptę u swojego okulisty.

Oprócz okularów przeciwsłonecznych, "polecam również noszenie kapeluszy z szerokim rondem", mówi dr Chaudhari, stwierdzając, że oferują one dodatkową barierę przed słońcem podczas przebywania na zewnątrz. Nie żebyśmy wszyscy potrzebowali kolejnego pretekstu do nabycia większej ilości akcesoriów, ale na wypadek, gdybyś potrzebowała takiego impulsu, teraz już go masz.

woman&home dziękuje dr Paru Chaudhari i dr Justinowi Gordonowi z kitavaMD za ich czas i wiedzę.

Top