• 17 kwietnia 2024

Pigmentacja jest częstą dolegliwością skóry w okresie letnim, dlatego też zabiegi związane z przebarwieniami mają tendencję do bycia przedmiotem zainteresowania podczas słonecznego sezonu. Dzieje się tak dlatego, że pigmentacja występuje w wielu formach - plam słonecznych, plam starczych, przebarwień i melasmy - i większość z nas doświadcza jej w jakimś stopniu.

Zapobiegawcza pielęgnacja skóry z użyciem najlepszych filtrów przeciwsłonecznych do twarzy jest lepsza niż próby naprawienia już powstałej pigmentacji, ale genetyka i typ skóry również odgrywają rolę. "Ciemniejsze odcienie skóry są zwykle bardziej podatne na hiperpigmentację ze względu na większą ilość melaniny obecnej w ciemniejszej skórze" - mówi lekarz medycyny estetycznej dr Tara Francis (otwiera się w nowej zakładce). "Ale, wszystkie typy skóry mogą być dotknięte". Dlatego przyjrzeliśmy się zabiegom hiperpigmentacji dla czarnej skóry specjalnie, jak również opcjom leczenia, takim jak peelingi chemiczne, specjalistyczne lasery i opcje DIY, takie jak uczenie się, jak używać retinolu jako leczenia hiperpigmentacji.

Czy chcesz pop w-clinic i mieć pro pigmentacji leczenia lub uzupełnić swoją rutynę z najlepszym kremem retinolu, są to skuteczne zabiegi hiperpigmentacji eksperci przysięgają.

Twój przewodnik eksperta do leczenia hiperpigmentacji i pigmentacji-busting produktów

Co powoduje pigmentację?

"Hiperpigmentacja to powszechny stan, który sprawia, że niektóre obszary skóry są ciemniejsze niż inne" - wyjaśnia dermatolog, dr Elif Benar (otwiera się w nowej karcie). "Dodatkowa melanina tworzy plamy lub łaty, które wyglądają na brązowe, czarne, szare, czerwone lub różowe. Obszary te nie są bolesne, ale mogą sprawić, że ludzie są samoświadomi".

Ważne jest, aby określić swój typ pigmentacji, wyjaśnia Nilam Holmes, specjalista od skóry i założyciel Dermaspa. "Hiperpigmentacja może być w dowolnym miejscu na twarzy i ciele. Występuje na powierzchni skóry i jest spowodowana takimi czynnikami jak ekspozycja na słońce, stany zapalne skóry oraz trądzik i dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Ponieważ jest spowodowana przez czynniki zewnętrzne, jest stosunkowo prosta do leczenia i zapobiegania."

"Melasma jest głębiej osadzona niż hiperpigmentacja i zwykle prezentuje się w łatach na twarzy", kontynuuje Holmes. "Są one najczęściej widoczne na policzkach, górnej wardze i czole w symetrycznym wzorze i są często określane jako pigmentacja motylkowa". Ciąża i menopauza to kluczowe okresy, w których może pojawić się melasma. "Ponieważ jest ona spowodowana przez czynniki wewnętrzne, takie jak zmiany hormonalne, dotyka tylko kobiet i jest trudniejsza do leczenia" - wyjaśnia Holmes.

Według Frances, pigmentacja może również tworzyć się w wyniku innych problemów skórnych. "Istnieje kilka przyczyn nadmiernej produkcji melaniny, ale jedną z głównych jest stan zapalny spowodowany urazem skóry, na przykład silnym pęknięciem lub ranami". Jest to znane jako hiperpigmentacja pozapalna.

Czy piegi są pigmentacją?

Zasadniczo tak, są one formą pigmentacji. Ale to, czy widzisz kolekcje melaniny wywołane przez UV jako piegi lub pigmentację, prawdopodobnie sprowadza się do tego, jak długo wiszą po ekspozycji na słońce.

"Piegi zwykle występują w dzieciństwie i prezentują się jako płaskie, okrągłe plamy na skórze, które powstają z powodu nadprodukcji melaniny" - wyjaśnia specjalista od skóry, dr Emma Cunningham (otwiera w nowej karcie). "Są one produkowane przez melanocyty w skórze, które są odpowiedzialne za produkcję pigmentu i są bezpośrednią odpowiedzią na promieniowanie UV. Z wiekiem mogą one stać się większe i przekształcić się w coś, co nazywa się solar lentigos, które są bardziej widoczne i nie zanikają w zimie. Są one również określane jako otarcia skóry w wyniku nagromadzenia pigmentu przez lata w odpowiedzi na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV."

Jakie leczenie jest najlepsze w przypadku hiperpigmentacji?

To zależy od przyczyny i nasilenia pigmentacji, ale także od odcienia skóry i tego, czy masz budżet, aby pójść pro. Weź pod uwagę następujące kwestie:

 • Odcień skóry: "Osoby o jaśniejszym odcieniu skóry mają mniej ograniczeń, jeśli chodzi o zabiegi na przebarwienia, ponieważ ich ryzyko nadprodukcji melaniny jest znacznie mniejsze" - wyjaśnia dr Elif Benar, dermatolog i założyciel Dr Elif Clinic. Niektóre zabiegi, w tym lasery, mogą pogorszyć pigmentację, jeśli są stosowane nieprawidłowo, więc upewnij się, że odwiedzasz eksperta, który wie, co robi.
 • Rodzaj pigmentacji: Hiperpigmentacja wywołana promieniowaniem UV ma najwięcej opcji leczenia, w tym składniki pielęgnacyjne, takie jak witamina C, zabiegi laserowe i peelingi z użyciem kwasów pielęgnacyjnych. Pigmentacja pozapalna wymaga ostrożnej ręki oraz specyficznych zabiegów i składników przeciwzapalnych. Melasma hormonalna jest najtrudniejsza ze wszystkich. "Niewiele można zrobić, aby usunąć melasmę, ale można nią zarządzać poprzez równoważenie hormonów, a efekty można ograniczyć poprzez stosowanie określonych zabiegów i ochronę przed słońcem" - wyjaśnia Holmes.

Jak leczyć hiperpigmentację krok po kroku

Krok 1: Noś SPF każdego dnia

Jak można się spodziewać, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby poradzić sobie z przebarwieniami, jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej i unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce. Nawet najlepsze produkty do pielęgnacji skóry i zabiegi na przebarwienia nie będą warte zachodu, jeśli nie będziesz nosić filtrów przeciwsłonecznych przez 365 dni w roku. Żadnych wymówek!

Dr Francis zgadza się z tym stwierdzeniem: "Ponieważ większość przebarwień powstaje w wyniku uszkodzeń spowodowanych działaniem promieni słonecznych, najlepszym sposobem ochrony skóry jest stosowanie codziennej ochrony przeciwsłonecznej przez cały rok. Stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym o wartości minimum SPF30, a najlepiej SPF50 każdego dnia." Jeśli trudno Ci się trzymać codziennych filtrów SPF, ponieważ nie lubisz sposobu, w jaki większość z nich jest odczuwalna, prawdopodobnie nie znalazłaś jeszcze odpowiedniej formuły. Te trzy produkty są niezawodne, lekkie i nie sprawiają kłopotów przy codziennym noszeniu.

(otwiera się w nowej zakładce)

SkinCeuticals Advanced Brightening UV Defense SPF50 Moisturizer | RRP: $48/£45

Genialnie opracowana formuła z filtrem SPF o szerokim spektrum działania oraz kwasem traneksamowym, który hamuje powstawanie ciemnego pigmentu - melaniny.

 • Heliocare 360° Oil Free Gel SPF50 na Amazon za £17.52 (otwiera się w nowej karcie)
 • Heliocare 360° Oil Free Gel SPF50 na Amazon za £23 (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej karcie)

Ultra Violette Supreme Screen SPF 50+ Hydrating Skinscreen | RRP: $44/£34

Marka, którą warto znać dla jedwabistych i przypominających pielęgnację skóry produktów SPF. Jest to formuła nawilżająca, ale w ofercie znajduje się również krem matujący, świeży żel oraz krople dodające blasku o konsystencji serum. Wszystkie są warte wypróbowania.

 • Ultra Violette Supreme Screen SPF 50+ Hydrating Skinscreen w Cult Beauty za £34 (otwiera się w nowej karcie)
 • Ultra Violette Supreme Screen SPF 50+ Hydrating Skinscreen w NET-A-PORTER za £465 (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej zakładce)

Heliocare 360° Oil Free Gel SPF50 | RRP: $33.99/£31

Ultralekki, niewidoczny fluid, który ładnie układa się pod makijażem. Jest to ulubiona marka kosmetyków do opalania dla wielu redaktorów kosmetycznych, więc warto sprawdzić pozostałe produkty z tej serii.

 • Heliocare 360° Oil Free Gel SPF50 na Amazon za £17.52 (otwiera się w nowej karcie)
 • Heliocare 360° Oil Free Gel SPF50 na Amazon za £23 (otwiera się w nowej zakładce)

Krok 2: Użyj ukierunkowanych składników aktywnych

Mnóstwo produktów twierdzi, że zanika pigmentacja, ale istnieje tylko kilka składników, które naprawdę wiemy, że działają. Stały reżim łączący je z ochroną przeciwsłoneczną powinien przynieść wyniki w ciągu kilku miesięcy.

Witamina C
Używanie jednego z najlepszych serum z witaminą C oferuje potężną ochronę przeciwutleniającą przed promieniowaniem UV, wśród innych korzyści. "Witamina C może zmniejszyć hiperpigmentację poprzez blokowanie produkcji melaniny" - mówi dr Benar. "Witamina C blokuje tyrozynazę, enzym, którego twoje ciało używa do produkcji melaniny, dzięki czemu jest naturalnym rozjaśniaczem skóry. Witamina C jest również silnym antyoksydantem, co oznacza, że chroni komórki skóry przed dalszymi uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce lub zanieczyszczenia zewnętrzne."

(otwiera się w nowej zakładce)

Murad Vita-C Glycolic Brightening Serum | RRP: $85/£74

Serum łączy w sobie stabilną witaminę C, która pochłania melaninę wywołaną promieniowaniem UV, oraz kwas glikolowy, który wzmacnia naturalne złuszczanie.

 • Murad Vita-C Glycolic Brightening Serum (Black) na Amazon za £55.50 (otwiera się w nowej karcie)
 • Murad Vita-C Glycolic Brightening Serum w very.co.uk za £72 (otwiera się w nowej karcie)

Inhibitory tyrozynazy
Ta grupa składników działa w celu ujarzmienia melaniny w skórze poprzez hamowanie komórki melanocytu od wytwarzania go w pierwszej kolejności. Do najczęściej stosowanych i dobrze przebadanych należą niacynamid (vel witamina B3), korzeń lukrecji, kwas traneksamowy i kojowy. Według dr Benara, "kwas kojowy działa również poprzez hamowanie enzymów tyrozynazy. Chroni również skórę przed toksynami środowiskowymi, ponieważ ma wysoką zawartość antyoksydantów."

(otwiera się w nowej zakładce)

Paula's Choice Discoloration Repair Serum | RRP: $48/£46

Zawiera inteligentne połączenie inhibitorów tyrozynazy, w tym niacynamidu i kwasu traneksamowego oraz naturalnej alternatywy dla retinolu, bakuchiolu (otwiera się w nowej zakładce).

 • Paula's Choice Discoloration Repair Serum w Cult Beauty za 46 zł. (otwiera się w nowej zakładce)
 • Paula's Choice Discoloration Repair Serum (Brown) w Harrods za £46 (otwiera się w nowej zakładce)

Eksfoliatory kwasów
Te działają, aby przesunąć stare komórki i odsłonić świeże nowe, aby poprawić jasność. "Produkty zawierające Alpha Hydroxy Acids (AHAs) pomagają złuszczać martwe i hiper-pigmentowane komórki, aby stymulować produkcję nowych komórek", mówi dr Murad (otwiera się w nowej zakładce), dermatolog i założyciel Murad skincare. Szukaj kwasu glikolowego, kwasu mlekowego lub dla skóry wrażliwej i z przebarwieniami pozapalnymi, łagodniejszego kwasu migdałowego.

(otwiera się w nowej zakładce)

Peter Thomas Roth Glycolic Acid 8% Toner | RRP: $40/£34

Łączy 8% kwas glikolowy z łagodzącym oczarem wirginijskim, aby zwalczać pigmentację, zmarszczki i rozszerzone pory. To zdecydowanie potrójne zagrożenie!

 • Peter Thomas Roth Glycolic Acid 8% Toner na Fragrancedirect za £24.45 (otwiera się w nowej karcie)
 • Peter Thomas Roth Glycolic Acid 8% Toner w Coggles UK za £27.20 (otwiera się w nowej zakładce)

Retinoidy
"Retinol, pochodna witaminy A, pomaga skórze na tak wiele sposobów. Produkty do pielęgnacji skóry, które zawierają retinol, zwiększają obrót komórkowy skóry. W rezultacie retinol poprawia tak wiele dolegliwości skórnych, w tym pigmentację" - wyjaśnia dr Zainab Al-Mukhtar (otwiera się w nowej zakładce), ekspert w dziedzinie estetyki twarzy. Najsilniejsze retinoidy, takie jak tretinoina, są dostępne na receptę dla osób z poważnymi problemami. Bez recepty szukaj kremów i serum, które zawierają czysty retinol w stężeniu do 1%.

(otwiera się w nowej zakładce)

The Ordinary Retinol 0.2% in Squalane | RRP: $7/£6

Totalna okazja, która łączy niską dawkę retinolu z odżywczym skwalenem, który łagodzi wszelkie podrażnienia.

 • The Ordinary Retinol 0.2% in Squalane w John Lewis za £6 (otwiera się w nowej karcie)
 • The Ordinary Retinol 0.2% in Squalane na Amazon za £7.75 (otwiera się w nowej zakładce)

Krok 3: Wypróbuj profesjonalne leczenie przebarwień

Stare przysłowie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, mogło zostać wymyślone dla pigmentacji. Ale to nie znaczy, że nie ma skutecznych profesjonalnych zabiegów, które mogą naprawdę zrobić drogę. "Procedury dermatologiczne będą działać jako najszybszy sposób na pozbycie się hiperpigmentacji. Chemiczne peelingi twarzy, terapia laserowa, mikrodermabrazja lub dermabrazja to wszystkie opcje, które działają podobnie, aby pozbyć się skóry z hiperpigmentacji", mówi dr Benar.

Holmes jest również fanem zabiegów pro hyperpigmentacyjnych. "Zabiegi takie jak IPL i microneedling są wszystkie bardzo skuteczne w redukcji hiperpigmentacji. Odkryłam, że mogę usunąć przebarwienia o co najmniej 90% w ciągu dwóch zabiegów przy użyciu systemu Lumecca IPL" (dowiedz się więcej o Lumecca w naszym przewodniku tweakments). "Wyniki mogą być również trwałe, jeśli klienci chronią się przed przyszłymi uszkodzeniami słonecznymi".

Dr Francis zgadza się, że IPL to złoty standard. "IPL polega na dostarczeniu specyficznych długości fal światła, które oddziałują z czerwonymi i brązowymi pigmentami w skórze. Te pigmenty absorbują światło i są niszczone, często w jednej sesji".

"Leczenie hiperpigmentacji w ciemniejszych odcieniach skóry, które produkują znacznie więcej melaniny, jest bardziej złożone" - kontynuuje Holmes. "Ponieważ zabiegi mają tendencję do wywoływania ciepła i stanu zapalnego, istnieje większe ryzyko zwiększenia hiperpigmentacji w tych typach skóry. Mam tendencję do stosowania zabiegów takich jak delikatne peelingi, microneedling lub odmładzanie skóry, takie jak Morpheus 8 w przypadku znacznie ciemniejszych odcieni skóry."

Krok 4: Jeśli wszystko inne zawiedzie, ukryj.

Solidna pielęgnacja skóry i profesjonalny zabieg mogą wiele zdziałać, ale raczej nie uda Ci się całkowicie wyeliminować ciemnych plam, a poprawa wymaga czasu. W międzyczasie, jeden z najlepszych korektorów drogeryjnych jest absolutnie sposobem, aby przejść.

Jędrne, oparte na garnkach korektory często mają przewagę, jeśli chodzi o pełne krycie (co czyni je ratunkiem dla okazjonalnych skaz), ale jeśli masz większe obszary pigmentacji, bardziej kremowa formuła, która jest łatwa do rozprowadzenia i prawie jak fundacja w konsystencji będzie wyglądać bardziej naturalnie. W przeciwieństwie do korektora pod oczy, który może być o jeden odcień jaśniejszy, aby rozjaśnić, upewnij się, że korektor na pigmentację pasuje do obszaru skóry z pigmentacją dokładnie. Oznacza to konieczność stosowania metody prób i błędów, ponieważ testowanie na dłoni nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Jeśli nie opanowałaś jeszcze sposobu nakładania korektora, wybierz produkt z aplikatorem w kształcie łapy, który znacznie ułatwi Ci płynną aplikację. Nanieś kropelkę na obszar, który chcesz ukryć, a następnie postępuj zgodnie ze złotą zasadą dotyczącą każdego korektora - wklepuj, nie wcieraj. Dzięki temu pokrycie pozostanie w miejscu, w którym je umieściłaś, a nie rozmyje się w nicość. Nałożenie na wierzch pudru utrwalającego sprawi, że korektor będzie bardzo odporny na osuwanie się.

(otwiera się w nowej zakładce)

Fenty Beauty Pro Filt'r Instant Retouch Concealer | RRP: $28/£21

Ten korektor o wysokim stopniu krycia maskuje niedoskonałości bez efektu ciastowatości, a jego odporna na zagniecenia formuła zapewnia naturalne, zbliżone do skóry wykończenie.

 • Fenty Beauty Pro Filt'r Instant Retouch Concealer w Boots.com za £16.80 (otwiera się w nowej karcie)
 • Fenty Beauty Pro Filt'r Instant Retouch Concealer w Harvey Nichols za £21 (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej zakładce)

Giorgio Armani Luminous Silk Concealer | RRP: $38/£35.50

Pokrywa pigmentację, plamy i żyłki dzięki elastycznej formule, która wystarcza na bardzo długo i nie wysycha.

 • Giorgio Armani Luminous Silk Concealer w John Lewis za £32 (otwiera się w nowej karcie)
 • Giorgio Armani Luminous Silk Concealer w Flannels za £32 (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej zakładce)

Maybelline Fit Me! Concealer | RRP: $9.55/£5.99

Ten oddychający korektor pokrywa obszary pigmentacji z naturalnym, gładkim wykończeniem. Różdżka ułatwia nakładanie korektora na miejsca, które wymagają pokrycia.

 • Maybelline Fit Me! Concealer w very.co.uk za £5.99 (otwiera się w nowej zakładce)

Top