• 22 czerwca 2024

Wiedza o tym, jak pozbyć się pryszczy, gdy tylko się pojawią, jest głównym zmartwieniem większości ludzi, niezależnie od wieku i rodzaju skóry.

Co frustrujące, pryszcze mogą pojawić się w każdym wieku. Nie są one przypisane do okresu dojrzewania. Wypryski mogą pojawiać się we wszystkich fazach życia i są zwykle wywoływane przez nieodpowiednią rutynę pielęgnacji skóry, stres lub zmiany hormonalne. Wypryski są również powszechne w okresie menopauzy, który jest czasem, w którym wiele z nas nie spodziewa się, że nadal będzie myśleć o tym, jak pozbyć się pryszczy.

Jeśli doświadczasz rozległych, przewlekłych wyprysków lub trądziku menopauzalnego, przeczytaj, jak pozbyć się trądziku, stosując rutynową pielęgnację skóry na trądzik, stosując najlepsze kremy z retinolem lub umów się na wizytę u dermatologa, który może absolutnie pomóc. Jeśli to, czego doświadczasz, to sporadyczne irytujące miejsce lub dwa, które chcesz szybko zmniejszyć, a następnie przejść do swojego życia, krok w prawo w ten sposób!

Jak pozbyć się pryszczy,

według ekspertów

Krok 1: Nie wyciskaj

Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Jeśli budzisz się z wypełnioną ropą górą Wezuwiusza na brodzie, pomaganie jej w drodze jest prawdopodobnie bardziej uprzejme dla każdego, kto siedzi po drugiej stronie stołu. Jednak w przypadku większości miejsc, ściskanie i dłubanie jest okropnym pomysłem.

"Kiedy po raz pierwszy zobaczysz pryszcza, nie wybieraj go ani nie dotykaj" - mówi certyfikowany dermatolog, dr Dennis Gross. "Może to spowodować dalsze podrażnienie, a także przedłużyć proces gojenia". Chemik ds. rozwoju i ekspert ds. pielęgnacji skóry w Q+A, Faye Purcell, zgadza się: "Nie wybieraj ani nie wyciskaj plam, ponieważ może to prowadzić do dalszych uszkodzeń, infekcji i blizn".

Krok 2. Utrzymuj czystość

Jeśli więc nie możesz zrobić jednej rzeczy, którą naprawdę chcesz zrobić, jaki sposób postępowania zalecają nasi eksperci? Po pierwsze, należy pamiętać, że chociaż wypryski mogą być wynikiem wielu czynników, większość z nich jest połączeniem bakterii i wynikającego z nich stanu zapalnego. Dlatego nauka, jak pozbyć się pryszczy, zaczyna się od utrzymania tego obszaru w czystości. "Pamiętaj: każdy trądzik zaczyna się od zatkanych porów" - zgadza się dr Gross. Dlatego użyj chemicznego środka złuszczającego, aby usunąć martwy naskórek nagromadzony na powierzchni."

Przetarcie tego obszaru płatkiem kosmetycznym nasączonym tonikiem z kwasami pielęgnacyjnymi zawierającym do wyboru AHA lub BHA (lub, jeszcze lepiej, oba) usunie zanieczyszczenia z powierzchni i rozpuści zalegający w porach olej. Następnie schłódź wszystko, aby uzyskać natychmiastową ulgę. "Zastosuj zimny kompres, aby złagodzić zaczerwienienie, tkliwość i obrzęk" - radzi Faye.

Krok 3. Leczenie pryszcza

Teraz, gdy jesteś czysta, chłodna, spokojna i opanowana, nadszedł czas, aby przyspieszyć działanie, stosując kilka środków przeciwtrądzikowych. "Potrzebujesz produktu, który wykorzystuje połączenie silnych, szybko działających składników z kojącymi i nawilżającymi" - mówi dr Gross. "Na przykład kwas salicylowy doskonale odblokowuje pory".

Oprócz kwasu salicylowego i znanej siarki obkurczającej plamy, na popularności zyskuje kwas bursztynowy. "Kwas bursztynowy jest świetny dla osób ze skłonnością do wyprysków i pomaga zmniejszyć nadmiar sebum na skórze" - wyjaśnia dr Kemi Fab, londyński lekarz i ekspert w dziedzinie pielęgnacji skóry. "Jest to świetny składnik dla osób o bardziej wrażliwej skórze, ponieważ jest łagodny dla skóry, a jednocześnie skuteczny"

.

Jeśli chodzi o produkty, szukaj szybko działających preparatów do stosowania miejscowego, przeznaczonych do stosowania tylko na wypryski, a nie

na całą twarz.

Dobrze umyj ręce, nałóż bezpośrednio na wyprysk i przygotuj się na powtórzenie tego kroku kilka razy w ciągu dnia.

Krok 4. Zmniejsz stan zapalny

(Zdjęcie: Getty Images)

Zaatakowałeś olej, bakterie i zatory, więc możesz pomyśleć, że zadanie zostało wykonane! Ale równie ważną częścią tego, jak pozbyć się pryszczy, jest uspokojenie stanu zapalnego, który nadaje plamie czerwony, wściekły wygląd (lub w niektórych niefortunnych przypadkach powoduje, że wystaje tak daleko z twarzy, że zmienia kształt profilu - byłem tam.)

Klasyczne przeciwzapalne składniki do pielęgnacji skóry, takie jak witamina E, aloes i cica (Centella Asiatica) są dobrym krzykiem. A jeśli naprawdę chcesz zainwestować w swoją skórę, najnowsze osiągnięcia technologiczne oferują imponujące wyniki w przyspieszaniu gojenia. Według dr Grossa, terapia światłem LED jest na topie. "Aby uzyskać natychmiastową ulgę, zastosuj terapię LED, która wykorzystuje zarówno czerwone, jak i niebieskie diody LED; te pierwsze zmniejszają stan zapalny, podczas gdy drugie zabijają bakterie wywołujące trądzik" - wyjaśnia.

Krok 5. Zacznij zapobiegać

Poszedłeś na całość, aby wysłać tego intruza na swoją drogę. Co dalej? Powtórz krok trzeci jeszcze kilka razy, a następnie kontynuuj dobrą pracę w swojej codziennej rutynie. Oto trzy składniki, na które należy zwrócić uwagę, według naszych ekspertów:

  • Niacynamid: "Ważne jest, aby trzymać się dobrej, regularnej rutyny przy użyciu delikatnych produktów, które oczyszczają skórę bez powodowania stanów zapalnych, dalszych wyprysków i zakłócania bariery ochronnej skóry" - wyjaśnia Faye. "Niacynamid, znany również jako witamina B3, jest doskonałym składnikiem aktywnym do oczyszczania porów i zapobiegania wypryskom, a także pomaga uspokoić obszary zaczerwienienia i podrażnienia".
  • Kwas azelainowy: Według Dr. Grossa, "kwas azelainowy [jest używany] do regulowania składu chemicznego oleju, a także jest świetną, niedrażniącą alternatywą dla nadtlenku benzoilu, zabija bakterie wywołujące trądzik".
  • Cynk PCA: "Ponieważ cynk jest substancją aktywną równoważącą skórę, może regulować produkcję sebum i zapobiegać jego nadprodukcji" - wyjaśnia Faye. "PCA jest składnikiem naturalnych czynników nawilżających obecnych w skórze. Jeśli Twoja skóra jest dojrzała, ale cierpisz z powodu wyprysków, cynk PCA jest świetną opcją, ponieważ zapobiega również rozpadowi kolagenu".

Czy są jakieś składniki, których należy unikać? Według dr Grossa, postępy w pozbywaniu się pryszczy oznaczają, że nadmierne wysuszanie nie jest już konieczne. "Trzymaj się z dala od nadtlenku benzoilu. Jest szorstki i przesuszający. Zabija bakterie wywołujące trądzik, jednak zabija również dobre bakterie. Jest tak wiele innych wspaniałych składników, które zwalczają bakterie - takich, które nie uszkadzają skóry".

Nasze ulubione produkty do pozbycia się pryszczy

Do czyszczenia...


REN Ready Steady Glow Daily AHA Tonic | RRP: $38/£27


Ta kombinacja kwasu mlekowego (AHA), salicyny (BHA) i kwasu azelainowego działa razem, aby usunąć martwe komórki, odblokować pory i zabić bakterie powierzchniowe. Idealna kombinacja do oczyszczania pryszczy.

  • REN Ready Steady Glow Daily AHA Tonic na Amazon za 20 dolarów.

Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant | RRP: $29.50/£26


Ten najlepiej sprzedający się peeling bez spłukiwania jest bezpieczny do stosowania dwa razy dziennie. Kwas salicylowy (BHA) szybko oczyszcza pory, a zielona herbata łagodzi podrażnienia i poprawia strukturę skóry.

  • Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant w Amazon za 11 USD

Aby leczyć...

Zestaw Zitstickah KILLAH | RRP:$29/£27

Ostateczne szybkie rozwiązanie, gdy czujesz, że pojawia się skaza. Te maleńkie naklejki zawierają kwas salicylowy, niacynamid, peptyd antyseptyczny i inne substancje zwalczające pryszcze. Każda z nich ma 24 maleńkie "strzałki" na podstawie, dzięki czemu składniki mogą wniknąć w powierzchnię skóry i zacząć działać.

  • ZitStickah Clarifying Microdart Patch Kit na Amazon za 17 USD

INKEY LIst Succinic Acid Treatment | RRP:$8.39/£6.99

Doskonała kuracja miejscowa z kwasem salicylowym i bursztynowym do rozpuszczania zatorów oraz siarką i łagodzącym skwalanem. Nakładaj go kilka razy dziennie i obserwuj, jak plamy się uspokajają.

  • The Inkey List SUCCINIC ACID TREATMENT w Sephora za $8.99

Aby uspokoić...

Dr Jart+ Cicapair Tiger Grass Calming Gel Cream | RRP:$48/£28
Ten super chłodzący żel działa jak marzenie na gorące, wściekłe miejsca i zawiera silny składnik przeciwzapalny cica, który pomoże uspokoić i złagodzić ogniska

choroby.
  • Dr Jart+ Cicapair Tiger Grass Calming Gel Cream na Amazon za 31,93 USD.

Dr. Dennis Gross Skincare SpectraLite FaceWear Pro | RRP: $435/£419

Czujesz się fantazyjnie? Jest to nie tylko jedno z najlepszych urządzeń do terapii światłem czerwonym, które łagodzi stany zapalne i stymuluje kolagen, ale także oferuje niebieskie światło do niszczenia bakterii.

  • Dr. Dennis Gross Skincare SpectraLite FaceWear Pro na Amazon za $435

Aby zapobiec...

Q + A Skincare Zinc PCA Facial Serum | RRP: $/£9

Doskonałe codzienne serum, zawierające antybakteryjny aktywny cynk PCA, delikatne, nawilżające składniki, takie jak gliceryna oraz uspokajające grzyby reishi i kolagen roślinny.

Porebright No10 Serum | RRP:$18.99/£14.99

To sprawdza świętą trójcę składników dla tych, którzy zastanawiają się, jak pozbyć się pryszczy na dłuższą metę bez suchości i podrażnień: kwas azelainowy, niacynamid i kwas salicylowy. To także okazja!

  • Serum Porebright No10 w Facetheory za $18.99/£14.99

woman&home dziękuje dr Dennisowi Grossowi z Dr. Dennis Gross Skincare, dr Kemi Fab i Faye Purcell za poświęcony czas i fachową wiedzę.

Top