• 17 kwietnia 2024

Debata na temat stosunku depilacji woskiem do golenia jest gorąca. Jedna metoda jest bezbolesna, ale daje krótkotrwałe efekty, a druga jest bolesna, ale pozwala na wiele tygodni cieszyć się skórą bez zarostu. Oto zalety i wady każdej z nich oraz opinia eksperta na temat tego, którą metodę wybrać.

Usuwanie włosów nie jest koniecznością i nie powinno nią być. Kobiety nie powinny czuć się obciążone koniecznością usuwania każdego kawałka zarostu każdego lata, ale skoro już tu jesteś, prawdopodobnie rozważasz lekkie przycięcie włosów (i nie ma w tym nic złego!) Ale którą drogę wybrać? Najlepsze maszynki do golenia dla kobiet obiecują jedwabiście gładką skórę, ale czy nie lepiej zdecydować się na woskowanie?

Istnieją korzyści z każdej metody usuwania włosów, jak również kilka minusów. Jeśli jednak laserowe usuwanie włosów nie mieści się w Twoim budżecie, a myśl o użyciu jednego z najlepszych depilatorów wywołuje dreszcze w Twoim kręgosłupie, to wybór między woskowaniem a goleniem jest strzałem w dziesiątkę. Aby poznać szczegóły każdej z tych metod, poprosiliśmy eksperta od skóry i założycielkę Wow Facial, Claire Williams (otwiera się w nowej zakładce), aby rozszyfrowała kluczowe różnice między nimi, dzięki czemu będziesz mogła zdecydować, która metoda jest dla Ciebie odpowiednia.

Woskowanie a golenie: Przewodnik eksperta

Woskowanie a golenie: Kluczowe różnice

 • Korzeń: Woskowanie wyrywa włosy z korzeniami. Golenie ścina włoski na powierzchni skóry, pozostawiając korzeń w całości.
 • Czas: Depilacja woskiem może trwać do 3-4 tygodni, natomiast golenie tylko 1-5 dni, w zależności od tego, jak szybko rosną włosy.
 • Ból: Golenie jest całkowicie bezbolesne (o ile nie skaleczysz się w skórę), natomiast woskowanie może być bolesne.
 • W domu czy w salonie: Golenie to zadanie dla majsterkowiczów, w domu z maszynką do golenia. Woskowanie może być wykonane przez profesjonalistę w salonie lub w domu za pomocą zestawu do woskowania.
 • Koszt: Koszt brzytwy może wahać się od 5 funtów (dla jednorazowych maszynek) do 50 funtów (dla elektrycznych maszynek). Depilacja woskiem kosztuje od 10 funtów (za zestaw do depilacji w domu) do 80 funtów (za zabieg w salonie).
 • Wygładzanie skóry: Jeśli zdecydujesz się zgolić włosy za pomocą urządzenia do dermaplaningu, możesz również cieszyć się korzyściami związanymi ze złuszczaniem skóry (zobacz nasz przewodnik po tym, czym jest dermaplaning, aby uzyskać więcej informacji na ten temat)
 • Długość: Włosy mogą mieć dowolną długość w przypadku golenia, ale w przypadku woskowania wymagany jest 6 mm wzrost.

Czy powinienem się woskować czy golić?

Usuwanie włosów to kwestia osobistych preferencji. Nie ma żadnego powodu, dla którego jedna metoda miałaby przeważyć nad drugą, ponieważ obie mają swoje zalety i wady. Jeśli jednak chcesz, aby depilacja skóry wrażliwej była przyjemniejszym doświadczeniem lub jesteś zmęczona wrastającymi włoskami, rozważenie zalet i wad depilacji woskiem i golenia może pomóc.

Jedną z najbardziej oczywistych zalet depilacji woskiem jest długotrwałość rezultatów. Według Claire, "Depilacja woskiem może trwać do sześciu tygodni, a jeśli zostanie wykonana prawidłowo, uzyskasz gładsze wykończenie niż w przypadku golenia". Zauważysz również bardziej miękką skórę, ponieważ wosk faktycznie ściąga również górne warstwy martwych komórek skóry.

Nie należy jednak ignorować minusów depilacji woskiem. "Może być niewygodna w niektórych miejscach i może powodować oparzenia spowodowane tarciem, a nawet siniaki, jeśli nie zostanie wykonana prawidłowo" - wyjaśnia Claire. "Woskowanie może również powodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry, a także wrastające włoski. Przed uzyskaniem wosku, musisz również zapuścić włosy do co najmniej ćwierć do pół cala." Jeśli więc potrzebujesz natychmiastowego usunięcia włosów, woskowanie może nie być idealnym rozwiązaniem.

Jeśli chcesz metody usuwania włosów, która jest nieco szybsza i którą możesz wykonać samodzielnie, możesz rozważyć golenie. "Jest szybkie, łatwe do wykonania w domu, bezbolesne i możesz je wykonywać tak często, jak chcesz" - mówi Claire. "Brzytwy do użytku domowego zwykle są tańsze niż profesjonalne woski również".

Ale, golenie wciąż ma swoje minusy. "Golenie może powodować swędzenie, zapalenie mieszków włosowych i wrastające włoski", mówi Claire. "Istnieje również ryzyko poparzenia maszynką i skaleczenia". Możesz zminimalizować to ryzyko używając ostrej, nowej maszynki, ale wypadki mogą się zdarzyć!

Ostatecznie, wszystko sprowadza się do Twoich osobistych preferencji. Golenie prawdopodobnie wygrywa pod względem codziennej wygody, komfortu i wartości. Ale depilacja woskiem ma długą żywotność - święty Graal dla wielu osób szukających sposobu na usunięcie owłosienia - i, pod warunkiem, że odwiedzisz zaufanego profesjonalistę, gwarancję dokładnego, wolnego od zadrapań (jeśli nie bezbolesnego) doświadczenia.

Najlepsze produkty do woskowania i golenia

Dzięki tym najlepszym produktom możesz w pełni wykorzystać każdą metodę usuwania włosów. Mając na uwadze każdy budżet, przeszukaliśmy sieć, aby przedstawić Ci najlepsze produkty, niezależnie od Twoich preferencji.

Nasz zespół ds. urody poleca...

(otwiera się w nowej zakładce)

Flamingo Razor | RRP: $9 / £8

Aby uzyskać najgładsze golenie, jakie można sobie wyobrazić, upewnij się, że używasz świeżej brzytwy. Brzytwy Flamingo mają pięć ostrzy, które wychwytują każdy włos. Dzięki ergonomicznie zaprojektowanej rączce, maszynka dopasowuje się do Twojego ciała, niezależnie od tego, gdzie postanowiłeś się ogolić.

 • Flamingo razor (Silver) w Boots.com za £8 (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej karcie)

Nair Coconut Wax Strips | RRP: $6.62 / £6.99

Niepewny, jak woskować swoje nogi (otwiera się w nowej zakładce)? Formuła Nair bez ciepła, bez pocierania sprawia, że te paski wosku są łatwe w użyciu. Są one specjalnie zaprojektowane dla nóg i ciała, z myślą o wrażliwej skórze, więc możesz mieć pewność, że będziesz wolny od włosów z minimalnym podrażnieniem.

 • Nair Coconut Wax Strips na Amazon za £5.26 (otwiera się w nowej karcie)
(otwiera się w nowej karcie)

Gillette Venus 2-w-1 Cleanser + Shave Gel | RRP: $13.99 / £10

Uniknąć razor burn (otwiera się w nowej zakładce) i pomóc poślizg maszynki do golenia za pomocą żelu do golenia, który podwaja jako środek do czyszczenia ciała. Ten od Gillette odżywia skórę, ma zrównoważone pH dla obszarów intymnych i jest testowany przez dermatologów i ginekologów. Nałóż go na miejsca, które chcesz ogolić, a przekonasz się, że ostrza będą gładko przesuwać się po skórze.

 • Gillette Venus 2-in-1 + Żel do golenia w Boots.com za £14.67 (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej karcie)

Sunny The Bikini Wax | RRP: 7 £ (tylko w Wielkiej Brytanii)

Pomiń wycieczkę do salonu i zrób swój wosk do bikini w domu z tym zestawem all-in-one. Paski są dobrej wielkości dla okolic bikini, a formuła jest fantastyczna dla skóry wrażliwej, nie powodując żadnych podrażnień ani zaczerwienień.

 • Sunny The Bikini Wax w Ocado za £7 (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej zakładce)

DeoDoc Intimate Shaving Foam | RRP: $18 / £18

Jeśli golisz się tam, powstrzymaj się od ostrych, perfumowanych żeli pod prysznic, ponieważ mogą one zakłócić naturalny poziom pH twojego sromu. Zamiast tego zainwestuj w kojącą piankę do golenia. Ta od DeoDoc została opracowana wspólnie z ginekologiem i pomoże zminimalizować podrażnienia i pieczenie od maszynki.

 • DeoDoc Intimate Shaving Foam w Cult Beauty za £18 (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej zakładce)

Philips SatinShave Advanced BRL140/00 Electric Lady Shaver | RRP: $48.88 / £54

Jeśli Twoja skóra jest bardzo wrażliwa, skorzystaj z golarki elektrycznej, ponieważ znacznie rzadziej podrażnia ona skórę niż golarki ręczne. Nadaje się do stosowania na mokro i na sucho, ten ergonomicznie zaprojektowany model ma czas użytkowania wynoszący godzinę i daje fenomenalnie dokładne golenie. Jest również wyposażony w jedną z najlepszych nasadek do trymowania bikini (otwiera się w nowej zakładce), dzięki czemu możesz spersonalizować owłosioną linię bikini (otwiera się w nowej zakładce) do woli.

 • Philips SatinShave Advanced BRL140/00 Elektryczna golarka damska na Amazon za 39,99 £. (otwiera się w nowej karcie)
(otwiera się w nowej karcie)

Veet Pure Inspirations Sugar Wax Kit | RRP: £9.99 (tylko w Wielkiej Brytanii)

Paski wielokrotnego użytku sprawiają, że ten zestaw do wosku cukrowego jest zwycięzcą w naszych oczach. Wystarczy podgrzać wosk w mikrofalówce, nałożyć go bezpośrednio na skórę i oderwać paskiem. Jest to super łatwe do czyszczenia po wszystkim i nie pozostawi cię w lepkiej sytuacji.

 • Veet Pure Inspirations Sugar Wax Kit w Superdrug za £9.99 (otwiera się w nowej zakładce)

woman&home dziękuje Claire Williams z Wow Facial (otwiera się w nowej zakładce) za jej czas i doświadczenie.

Top