• 29 marca 2024

Usta to jedna z naszych najbardziej wrażliwych części. Dlaczego. Ich naskórek pozbawiony jest gruczołów potowych i łojowych. Nie posiada naturalnej bariery przed utratą wilgoci. To dlatego usta szybko stają się suche, spierzchnięte i popękane. Szczególnie narażone są zimą, gdy temperatura spada, a wiatr wieje na ich powierzchnię. W chłodne dni musimy o nie wyjątkowo dbać. Jak to zrobić?

Ile razy zdarzyło Ci się oblizać usta, mimo że wydawało Ci się, że są suche? Robiąc to wpadamy w błędne koło. Na utratę wilgoci w ustach wpływa ślina. Powoduje ona spierzchnięcie i pękanie. Enzymy w niej zawarte mogą też powodować podrażnienia, pieczenie i szczypanie. Nieświadomie, bezwiednie oblizujemy usta... Aby uniknąć ciągłego dyskomfortu, należy pozbyć się tego nawyku. Właściwa pielęgnacja ust jest kluczem do uniknięcia dyskomfortu. Te wskazówki pomogą Ci wyleczyć suche i łuszczące się usta oraz ochronić je przed mrozem.

Złuszczanie i dobry podkład to pierwsze kroki.

Mylisz się myśląc, że dobry balsam do ust lub pomadka wystarczą do zimowej pielęgnacji ust. Piękne, nawilżone i aksamitne usta uzyskasz stosując delikatny peeling. Delikatny peeling warto wykonać raz w tygodniu. Wieczór to najlepsza pora na peeling. Po złuszczeniu naskórka połóż się spać i pozwól ustom się zagoić. Można kupić peelingi kosmetyczne lub zrobić własny z miodu, cukru i oliwy z oliwek. Inni polecają masowanie ust za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów. Jest to metoda, której nie polecam często, gdyż może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Drugi krok - kuracja regenerująca

Dobrym pomysłem jest później nałożenie na usta bogatego kremu lub maski przed pójściem spać. Można też użyć olejów roślinnych, np. oleju ze słodkich migdałów. Peeling wykonujmy częściej niż raz w tygodniu. Jak powinien on wyglądać? Nałóż na usta odżywczy krem lub balsam, olejek, balsam lub serum. Pozostaw go na kilka minut, aż się wchłonie. Nadmiar kosmetyku możesz delikatnie usunąć czystą chusteczką, jeśli nie chcesz, by tłusta warstwa pozostała na dłuższy czas.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktu do pielęgnacji spierzchniętych ust Najważniejszym aspektem jest skład. W takich kosmetykach znajdziesz oleje roślinne, substancje łagodzące (alantoina i pantenol), wosk pszczeli, witaminy (zwłaszcza E) i inne. Niektóre kosmetyki mogą zawierać oleje mineralne (parafina lub pochodne). Związki te nie nawilżają i nie regenerują naskórka ust, lecz tworzą na jego powierzchni okluzyjną powłokę chroniącą przed utratą wilgoci. Zapobiegają wysuszeniu i spierzchnięciu.

Codzienna pielęgnacja ust zimą

Chodzi o ochronną pomadkę lub balsam. Te kosmetyki nie powinny być sprzedawane zimą. Błyszczyki do ust mogą wysychać zimą, więc należy zachować ostrożność.

Pomadki ochronne i balsamy nakładamy na usta zanim wyjdziemy z domu. Chronią one nasze usta przed wiatrem i mrozem. Do niektórych kosmetyków dodawane są faktory SPF, które chronią przed promieniami UV. Te substancje są tym, co wymieniłam w "drugim etapie".

Jakie jeszcze informacje warto znać?

Zimowa pielęgnacja ust nie powinna ograniczać się do zewnątrz, ale także do wewnątrz. Niektóre osoby przyjmują antybiotyki na mrozie, co może prowadzić do pewnych problemów. Najczęstszym z nich jest zajad, znany również jako zapalenie kącików i ust. Miód ma właściwości łagodzące i antybakteryjne, więc miód jest najlepszym sposobem na ich leczenie. Można też łagodzić ból preparatami z:

  • alantoina,
  • aloes,
  • pantenol,
  • regenerująca witamina B2,
  • ekstrakt z czosnku

Nie zapominaj o wodzie! Nawodnienie od wewnątrz jest kluczem do lepszej kondycji skóry.

Uwaga: Nie oblizuj, nie zagryzaj i nie skub w ustach!

Top