• 22 czerwca 2024

Krem pod oczy z retinolem to obecnie jeden z najgłośniejszych produktów w branży pielęgnacji skóry - jeślichodzi ospowolnienie oznak starzenia, trudno byłoby znaleźć składnik aktywny, który wzbudza takie zainteresowanie jak retinol.

Ta pochodna witaminy A jest regularnie wymieniana jako złoty standard w serum do twarzy i zaczyna pojawiać się również w wielu najlepszych kremach pod oczy. "Jednym z najważniejszych dostępnych nam składników przeciwstarzeniowych jest retinol" - mówi hollywoodzka kosmetyczka Kate Somerville. "Stymuluje kolagen, pomaga w redukcji zmarszczek, usuwa szkody środowiskowe, zmniejsza blizny, minimalizuje wielkość porów i pomaga wyrównać koloryt skóry. Robi to wszystko!"

Ale czy to samo dotyczy formułowania kremu pod oczy z retinolem? "Z pewnością tak" - mówi konsultant dermatolog dr Justine Kluk, która twierdzi, że retinol jest jednym z najskuteczniejszych składników, których należy szukać w kremach pod oczy, co wyjaśnia, dlaczego wiele najlepszych kremów pod oczy na zmarszczki wykorzystuje obecnie ten składnik.

Wraz z zalewem kremów pod oczy z retinolem na rynku, warto zadać sobie pytanie, co produkty pod oczy z retinolem mogą zaoferować Twojej skórze - a my mamy odpowiedzi! w&h skonsultowało się z najlepszymi ekspertami od skóry i przetestowało różnorodne kremy pod oczy z retinolem dla każdego rodzaju skóry, aby przedstawić ten przewodnik po pielęgnacji skóry wokół oczu witaminą A.

Pięć zalet kremu pod oczy z retinolem

1. Działa na drobne linie i zmarszczki

Skóra wokół oczu jest około cztery razy cieńsza niż skóra na reszcie ciała. W rezultacie ta delikatna warstwa jest bardziej podatna na zmarszczki, takie jak kurze łapki, a linie te są często trudne do zwalczenia za pomocą zwykłego kremu pod oczy. Retinol zapewnia pożądane ulepszenie, dzięki swojej zdolności do przeciwdziałania wielu czynnikom.

"Retinol pomaga spowolnić naturalny rozpad kolagenu, który występuje zarówno wraz z wiekiem, jak i w wyniku czynników zewnętrznych, takich jak ekspozycja na słońce, palenie tytoniu i zanieczyszczenia" - wyjaśnia dr Kluk. "Stymuluje również produkcję nowego kolagenu i elastyny oraz zwiększa rotację komórek, co oznacza, że pomaga skórze skuteczniej się złuszczać". Rezultat? Gładsza, jędrniejsza i bardziej elastyczna skóra.

2. Może zmniejszyć cienie pod oczami

Spośród wszystkich problemów związanych z oczami, cienie pod oczami są jednymi z najtrudniejszych do rozwiązania. Może je powodować szereg czynników, w tym przebarwienia. Innym częstym czynnikiem jest utrata tłuszczu i kolagenu wokół oczu, co powoduje, że skóra wokół nich staje się cieńsza, oczy wyglądają na bardziej zapadnięte, a żyły pod nimi wydają się bardziej wyraźne.

Retinol może pomóc w obu tych problemach, czyniąc krem pod oczy z retinolem jednym z najlepszych kremów pod oczy na cienie pod oczami. Dzieje się tak, ponieważ jego zdolność do zwiększania kolagenu powoduje efekt wypełnienia bardzo cienkiej skóry dolnej powieki. Ponieważ retinol zwiększa obrót komórkowy i złuszczanie, może również sprawić, że skóra będzie wyglądać bardziej równomiernie.

3. Przynosi rezultaty (o ile jesteś cierpliwa)

W przeciwieństwie do wielu kremów pod oczy, które składają wielkie obietnice i rzadko je spełniają, perspektywy kremu pod oczy z retinolem są niemal gwarantowane. "Spodziewaj się pewnej poprawy po trzech miesiącach regularnego stosowania" - mówi dr Kluk, wyjaśniając, że jest to moment, w którym skóra może zacząć wyglądać i czuć się gładsza. "Bardziej wyraźne zmiany, takie jak redukcja drobnych zmarszczek, są zwykle widoczne przez okres od sześciu do 12 miesięcy lub dłużej".

Cierpliwość opłaca się w przypadku kremu pod oczy z retinolem. W porównaniu z innymi składnikami, osiągnięcie efektów retinolu może zająć więcej czasu, ale prawdopodobnie będą one również trwalsze. "Czasami kremy pod oczy zawierają również składniki takie jak kwas hialuronowy, który daje natychmiastowy, choć tymczasowy efekt wygładzenia i wypełnienia" - wskazuje dr Kluk. "Efekt ten zazwyczaj ustępuje następnego dnia".

4. Jest odpowiedni dla prawie każdego

Ze względu na zdolność retinolu do wpływania na prawie każdy aspekt funkcjonowania skóry, jest on dość wygodny w rutynowej pielęgnacji skóry większości ludzi - chociaż osoby w ciąży lub karmiące piersią powinny unikać jego stosowania.

"Każdy, kto jest zainteresowany zapobieganiem przedwczesnemu starzeniu się skóry wokół oczu, może odnieść korzyści z jego stosowania" - mówi dr Kluk. Ponieważ komórki odgrywające kluczową rolę w produkcji kolagenu i strukturze skóry - fibroblasty - zaczynają funkcjonować i regenerować się wolniej od naszych późnych lat 20-tych, pielęgnacja skóry oparta na witaminie A, taka jak najlepsze kremy z retinolem, może być od tego czasu wartościowym dodatkiem.

5. Może być dostosowany do Twojej tolerancji

Krem pod oczy z retinolem ma złą sławę ze względu na skutki uboczne, które mogą obejmować łuszczenie i suchość. Dlatego zrozumienie, jak prawidłowo stosować retinol, jest kluczowe. "Większość kremów pod oczy zawierających retinol ma niską moc, na przykład 0,1%, aby umożliwić lepszą tolerancję. Dla porównania, średnia początkowa dawka retinolu dla twarzy wynosi około 0,3%" - mówi dr Kluk.

"Jeśli dopiero zaczynasz stosować retinol, zawsze najbezpieczniej jest zacząć od niskiego poziomu i stopniowo zwiększać siłę działania przez tygodnie lub miesiące" - mówi dr Kluk. Spróbuj stosować go raz w tygodniu, a następnie dwa razy w tygodniu i zobacz, jak sobie radzisz. Zawsze używaj najlepszego kremu nawilżającego do twarzy, aby zapewnić kojące nawilżenie.

Jeśli Twoja skóra jest podatna na reakcje, wypróbuj technikę zwaną buforowaniem. "Jeśli skóra jest wrażliwa i chcesz zmniejszyć wchłanianie w niektórych miejscach, krem nawilżający można zastosować przed retinolem jako pół-barierę" - mówi dr Kluk. Jeśli jednak Twoja skóra po prostu nie radzi sobie z retinolem, bez względu na to, co robisz, dr Kluk zaleca rozważenie innych alternatyw wzmacniających kolagen, takich jak peptydy lub najlepsze serum z witaminą C, które oferują rezultaty w podobnym czasie.

Najlepsze kremy pod oczy z retinolem, wybrane przez naszych ekspertów

Kate Somerville +Retinol Firming Eye Cream | RRP: $88/£74
Ten luksusowy zabieg łączy czysty retinol z nawilżającym kwasem hialuronowym i aloesem oraz odżywczymi olejkami z nasion. Chłodząca złota końcówka pomaga usunąć zmęczone oczy i działa również jako narzędzie do masażu twarzy.

  • Kate Somerville +RETINOL FIRMING EYE CREAM na Amazon za 98 USD

The Inkey List Retinol Eye Cream | RRP: $9.99/£9.99

Zasilany przez Vitalease (stabilizowany związek retinoidowy), ten kultowy klasyk jest jednym z najlepszych drogeryjnych kremów pod oczy na rynku. Zwalcza drobne linie, zmarszczki, przebarwienia i oznaki starzenia. A dzięki zawartości kwasu hialuronowego i gliceryny niezaprzeczalnie nawilża.

  • The Inkey List Retinol Eye Cream na Amazon za 12,76 USD

Murad Retinol Youth Renewal Eye Serum | RRP: $85/£65

Jako popularny heavy-hitter, serum to minimalizuje widoczność zmarszczek i drobnych linii - a także zapewnia bogatą dawkę nawilżenia suchej skórze. Nadaje się do wszystkich rodzajów skóry, w tym wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

  • Murad Retinol Youth Renewal Eye Serum w Macy's za 75,65 dolarów.

La Roche-Posay Redermic R Retinol Eye Cream | RRP: $46.96/£27

Ten krem pod oczy z czystym retinolem widocznie zmniejsza widoczność kurzych łapek, cieni i opuchlizny pod oczami. Jego formuła skutecznie zwalcza oznaki starzenia, a jednocześnie jest łagodna dla wrażliwej skóry.

  • La Roche Posay Redermic [R] Retinol Eye Cream na Amazon za 47,99 USD

RoC Retinol Correxion Krem pod oczy | RRP: $24.99/£24.99

Wielokrotnie nagradzana formuła, która rozwiązuje typowe problemy związane z pielęgnacją przeciwstarzeniową skóry, od kurzych łapek i drobnych linii po zmarszczki i utratę elastyczności skóry. RoC łączy retinol ze składnikami takimi jak witamina E, dzięki czemu jest bezpieczny i delikatny w codziennym stosowaniu.

  • RoC Retinol Correxion Eye Cream na Amazon za $17.94

Glow Recipe Avocado Melt Retinol Eye Sleeping Mask | RRP: $42/£34

Zamknięta w eleganckim słoiku, który podwaja się jako cukierek próżności, ta maska do spania rozjaśnia, usuwa i minimalizuje wygląd cieni pod oczami - dzięki mieszance awokado, kapsułkowanego retinolu i coffeeberry. Pomijając estetykę, jej skuteczna formuła zasłużyła na upragnione miejsce w naszym wyborze najlepszych koreańskich kremów pod oczy.

  • Glow Recipe Avocado Melt Retinol Eye Sleeping Mask na Amazon za 46 USD

woman&home dziękuje dr Justine Kluk i Kate Somerville za poświęcony czas i fachową wiedzę.

Top