• 22 czerwca 2024

Jeśli zastanawiasz się nad korzyściami płynącymi ze stosowania retinolu i witaminy C, prawdopodobnie próbujesz walczyć ze zmarszczkami, drobnymi liniami, plamami starczymi lub trądzikiem. Przy tak wielu dostępnych produktach do pielęgnacji skóry i składnikach może być trudno wiedzieć, które z nich będą najlepsze dla Twojej skóry. Zacznijmy od wyjaśnienia raz na zawsze, czym jest retinol, a czym witamina C.

Te dwa składniki znajdują się w różnych produktach kosmetycznych, zwykle kremach lub serum, ale działają na różne sposoby w rutynowej pielęgnacji skóry. Retinol pochodzi z witaminy A i jest stosowany miejscowo podobnie jak witamina C, ale po zastosowaniu oba działają na różne sposoby. Podczas gdy najlepsze serum z witaminą C koncentruje się na syntezie kolagenu, odcieniu i przejrzystości skóry w celu zmiany pigmentacji, najlepsze kremy z retinolem przyspieszają obrót komórkowy, dzięki czemu mogą okazać się pomocne w nauce, jak pozbyć się trądziku i ogólnej poprawie tekstury.

Oba są skutecznymi składnikami do pielęgnacji skóry i mogą być nawet stosowane w tej samej rutynie, jeśli przestrzegasz kilku prostych zasad. Ten przewodnik nauczy Cię rozróżniać retinol od witaminy C, abyś mogła podjąć najlepszą decyzję i osiągnąć swoje cele związane z cerą.

Retinol a witamina C: przewodnik eksperta

Czym są retinol i witamina C

Co to jestretinol?
Retinol to gorący temat w branży pielęgnacji skóry - i nawet w ramach tego tematu ludzie debatują nad retinoidem a retinolem. Zasadniczo wszystkie retinole są pochodnymi witaminy A, ale występują w kilku różnych formach. "Konwencjonalne kosmetyki zwykle zawierają estry retinolu zwane palmitynianem retinylu i tretynoiną" - wyjaśnia Vanessa Thomas, chemik kosmetyczny i założycielka Freelance Formulations. "Twoje ciało przekształca je w aktywną formę, kwas retinowy, który może być następnie wykorzystywany przez komórki skóry".

Czym jest witamina C?
Witamina C jest jednym ze składników odżywczych, o których większość z nas dowiedziała się w dzieciństwie jako o skrócie do dobrego zdrowia. Podstawową funkcją witaminy C w pielęgnacji skóry jest działanie jako jeden z naszych najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, który usuwa niestabilne, powodujące uszkodzenia cząsteczki zwane wolnymi rodnikami, które znajdują się w dymie, zanieczyszczeniach i promieniowaniu UV. Dzięki temu ma silne właściwości ochronne i regenerujące, gdy jest stosowany na skórę.

JAKIE SĄ KORZYŚCI KAŻDEGO Z NICH?

Korzyści z retinolu
Niezależnie od stosowanej formy retinolu, gdy skóra przekształci go w kwas retinowy, ten z kolei przyspiesza obrót komórkowy, pomagając w usuwaniu martwych komórek i wzroście kolagenu, co przyczynia się do wygładzenia i ujędrnienia skóry. "Retinol może zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek, poprawić nierówny koloryt i złuszczać powierzchnię skóry" - mówi Thomas. Ze względu na jego zdolność do usuwania martwych komórek i gromadzenia się, retinol jest często stosowany w rutynowej pielęgnacji skóry trądzikowej i tłustej.

Korzyści witaminyC
Oprócz zapobiegania uszkodzeniom oksydacyjnym, "witamina C jest niezbędna do biosyntezy kolagenu" - mówi Thom

as.

Kolagen jest strukturą podporową skóry. Utrzymuje mocną tkankę łączną, co powoduje szybsze gojenie się ran i zachowanie elastyczności skóry. Stosowanie miejscowe witaminy C może więc wzmocnić skórę, sprawić, że będzie ona bardziej zdolna do walki z podrażnieniami i uszkodzeniami oraz nadać jej jędrniejszy wygląd. Może również powierzchownie zanikać pigmentację i inne problemy z kolorytem skóry spowodowane szkodliwym działaniem środowiska.

Retinol a witamina C: Kluczowe różnice

(Zdjęcie: Getty Images)Retinol

i witamina C mogą korzystnie wpływać na podobne aspekty skóry, ale Savannah Grizzaffe, kosmetyczka i właścicielka Southern Beauty Skin, zauważa, że istnieją również pewne kluczowe różnice

:
  • Ochrona środowiska: Podczas gdy oba składniki mogą pomóc w leczeniu zmarszczek, drobnych linii, plam, trądziku i innych, witamina C jest również znana z tego, że chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami i innymi trudnymi czynnikami.
  • Mocne strony: Retinol może występować w różnych stężeniach i stylach, takich jak retinoidy na receptę i estry retinolu. Witamina C nie może, chociaż procent, w jakim jest zawarta w formule, może dyktować siłę działania tego konkretnego produktu.
  • Siła działania: Retinol jest jednym z najsilniejszych składników do pielęgnacji skóry. Witamina C jest bardziej wszechstronna. Ma wiele takich samych korzyści - plus więcej - ale efekty mogą nie być tak wyraźne.
  • Kto powinien ją stosować: Witamina C może być stosowana podczas ciąży lub karmienia piersią, ale retinol nie powinien być stosowany w tym czasie.

Jak stosować retinol i witaminę C?

Witamina C i retinol znajdują się w produktach do stosowania miejscowego, więc stosuje się je, nakładając je na oczyszczoną skórę, tak jak większość produktów do pielęgnacji skóry. "Witamina C jest zwykle stosowana w serum, aby umożliwić lepsze wchłanianie" - wyjaśnia Thomas. "Retinol jest również stosowany głównie w serum i kremach nawilżających".

Proces aplikacji obu produktów jest dość podobny, ale główną różnicą w sposobie stosowania retinolu i witaminy C jest najlepsza pora dnia na ich

stosowanie.

"Podczas gdy witamina C jest najlepsza rano, retinol może zwiększać wrażliwość skóry na słońce, więc najlepiej stosować go w nocy" - mówi dr Harold Lancer, dermatolog z Lancer Dermatology. Noszenie najlepszego kremu przeciwsłonecznego do twarzy nigdy nie jest złym pomysłem, ale większość ekspertów szczególnie zaleca stosowanie kremu przeciwsłonecznego rano po użyciu retinolu poprzedniej nocy.

KIEDY NIE NALEŻY STOSOWAĆ TYCH SKŁADNIKÓW?

  • Warstwowo: Chociaż stosowanie obu składników w rutynie powinno być tolerowane przez skórę, eksperci zalecają, aby nie stosować jednocześnie witaminy C i retinolu. "Skóra może stać się podrażniona, a produkty mogą być zagrożone, jeśli zostaną nałożone jeden na drugi" - mówi dr Lancer. Nie zapewni to szybszych ani bardziej wyraźnych rezultatów i może prowadzić do łuszczenia się, zaczerwienienia lub podrażnienia skóry.
  • Z AHA: Thomas zaleca również unikanie stosowania któregokolwiek z produktów w połączeniu z "alfa-hydroksykwasami, takimi jak kwas mlekowy lub glikolowy, ponieważ może to spowodować podrażnienie skóry". Nadal można stosować kwasy do pielęgnacji skóry w rutynie z retinolem i witaminą C, ale należy pozostawić około jednego dnia między ich użyciem i powoli zwiększać dawkę, aby uniknąć nadmiernego pobudzenia skóry.

Retinol vs witamina C: werdykt w&h

Porównanie retinolu i witaminy C nie musi być sytuacją typu albo-albo. Z pewnością oba mają wyraźne zalety, a jeśli jedynym celem jest nauczenie się, jak pozbyć się blizn potrądzikowych lub innych ulepszeń tekstury, retinol może być najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli szukasz produktu,

który poprawi koloryt skóry, produkcję kolagenu i ogólny stan zdrowia oraz chcesz poczekać nieco dłużej na wyniki, witamina C może być odpowiedzią. Jest również stosunkowo łagodna, więc wszystkie rodzaje skóry, z wyjątkiem najbardziej kapryśnych, powinny ją dobrze tolerować. Ale jak mówimy, nie musisz wybierać. Przy ostrożnym stosowaniu, łącząc oba w rutynie, z witaminą C rano i retinolem na noc, możesz osiągnąć najlepsze rezultaty ze wszystkich.


woman&home dziękuje Vanessie Thomas z Freelance Formulations, Savannah Grizzaffe z Southern Beauty Skin i dr Haroldowi Lancerowi z Lancer Dermatology za poświęcony czas i wiedzę

.

Top