• 17 kwietnia 2024

Słowo bakuchiol krąży w kręgach kosmetycznych od kilku lat, a teraz ten potężny składnik do pielęgnacji skóry zaczyna trafiać do głównego nurtu.

Nic dziwnego, że bakuchiol zyskuje na popularności. Jeśli chodzi o naszą pielęgnację skóry, wszyscy szukamy idealnej równowagi między skutecznością a delikatnością. Jeśli szukasz całkowicie naturalnego składnika, który również bardzo dobrze spełnia swoje zadanie, nie szukaj dalej. Wymawiany jako bah-koo-chee-oll, ten roślinny ekstrakt jest nazywany łagodniejszą siostrą retinolu.

Naturalny składnik pielęgnacyjny o wszystkich właściwościach poprawiających cerę, jakie posiada najlepszy krem z retinolem? Pewnie myślisz sobie: "Zapisz mnie! Zanurzmy się więc nieco głębiej, skonsultujmy się z ekspertami i dowiedzmy się więcej o tym, co bakuchiol ma do zaoferowania Tobie i Twojej skórze.

Twój zatwierdzony przez ekspertów przewodnik po bakuchiolu

Czym jest bakuchiol?

Bakuchiol to składnik botaniczny, który historycznie był wykorzystywany w chińskiej i indyjskiej medycynie naprawczej, a obecnie jest przedmiotem zainteresowania branży kosmetycznej.

"Bakuchiol to związek występujący w nasionach indyjskiej rośliny psoralea corylifolia. Zyskuje duże zainteresowanie, ponieważ zapotrzebowanie na składniki pochodzenia roślinnego lub botanicznego rośnie w branży kosmetycznej i pielęgnacji skóry" - wyjaśnia topowy dermatolog dr Anjali Mahto. "Stwierdzono, że ma działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, a potencjalnie nawet przeciwtrądzikowe".

Jakie są korzyści z Bakuchiolu?

"Wykazano, że bakuchiol aktywuje szereg ścieżek chemicznych w komórkach skóry, które ostatecznie prowadzą do poprawy produkcji kolagenu, zmniejszenia rozpadu kolagenu i zmniejszenia syntezy melaniny (pigmentu)" - wyjaśnia dr Mahto. (dowiedz się, dlaczego jest to tak ważne w naszym przewodniku po kolagenie) "Ogólnym efektem netto wydaje się być poprawa w zakresie drobnych linii, zmarszczek i pigmentacji, które są powszechnie związane z naturalnym procesem starzenia."

Dowody wskazują, że pielęgnacja skóry bakuchiolami może pomóc w:

  • Zmniejszyć wygląd drobnych linii i zmarszczek
  • Tworzyć bardziej wyrównany koloryt skóry
  • Zmniejszyć uszkodzenia spowodowane czynnikami środowiskowymi, takimi jak zanieczyszczenia i promieniowanie UV
  • Zwiększyć ogólną elastyczność skóry
  • Zwiększyć jędrność skóry
  • Może pomóc zmniejszyć widoczność wyprysków i trądziku.

To właśnie te wielopłaszczyznowe efekty przyciągają porównania do supergwiazdy pielęgnacji skóry, retinolu. Jednak jak wie każdy, kto zmagał się z problemem stosowania retinolu , retinoidy są notorycznie obciążające dla niektórych skór, podczas gdy Bakuchiol ma łagodniejszą opinię.

Czy Bakuchiol ma jakieś skutki uboczne?

W przeciwieństwie do wielu innych popularnych składników pielęgnacyjnych, bakuchiol ma bardzo niewiele (jeśli w ogóle) znanych skutków ubocznych. Nie jest podrażniający, jak może być dla niektórych retinol, ale możesz też zauważyć, że rezultaty uzyskane dzięki bakuchiolowi są mniej wyraźne niż w przypadku innych produktów. Wielu ekspertów zgadza się, że retinol jest bardziej spójny w swoich wynikach.

"Bakuchiol wydaje się działać w podobny sposób jak retinol, ale wydaje się mieć dodatkową zaletę powodowania mniejszej ilości podrażnień, takich jak złuszczanie, suchość lub wrażliwość" - zgadza się dr Mahto. Warto jednak pamiętać, że są to wczesne dni dla bakuchiolu. "Retinoidy są jednymi z najszerzej badanych związków w miejscowej pielęgnacji skóry, z licznymi badaniami klinicznymi wykazującymi korzyści. Dla porównania, bakuchiol jest zdecydowanie "nowym dzieckiem w bloku" i choć pierwsze wyniki wydają się obiecujące, potrzeba więcej badań, aby przekonać się, jak dobrze ten składnik zniesie próbę czasu" - wyjaśnia dr Mahto.

Jak i kiedy stosować bakuchiol

Jako środek do pielęgnacji twarzy, bakuchiol występuje najczęściej w formie serum lub olejku. Nakładaj go na twarz i szyję po porannym lub wieczornym oczyszczeniu. Po kuracji bakuchiolem zastosuj najlepsze produkty do pielęgnacji skóry, aby ją nawilżyć i chronić, a więc dodaj serum nawilżające, najlepszy krem nawilżający do twarzy, a następnie filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania do stosowania w ciągu dnia.

Niezależnie od tego, czy stosujesz bakuchiol raz czy dwa razy dziennie, jest on na tyle delikatny, że nie powinien mieć żadnych problemów z dogadaniem się z innymi składnikami pielęgnacji skóry. Skorzystaj z tego składnika, jeśli cierpisz na schorzenia skóry takie jak zapalenie skóry, łuszczyca lub egzema, które uniemożliwiają Ci stosowanie bardziej agresywnych składników pielęgnacyjnych. Delikatne właściwości bakuchiolu pomogą Ci osiągnąć doskonałe rezultaty.

Jak w przypadku każdego składnika aktywnego, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem produktów z bakuchiolem.

Trzy produkty z bakuchiolem, które ocenia nasza redaktorka działu urody

(otwiera się w nowej zakładce)

Medik8 Bakuchiol Peptides | RRP: $55/£45
Moja ulubiona marka naukowej pielęgnacji skóry zanurzyła palec w świecie natury, osiągając doskonałe rezultaty. Dzięki zawartości 1,25% bakuchiolu, peptydów pobudzających komórki ( otwiera się w nowejzakładce) oraz kojącej Centella Asiatica, ta kuracja olejowa jest zarówno delikatna, jak i skuteczna.


  • Medik8 Bakuchiol Peptides w NET-A-PORTER za $58 (otwiera się w nowej karcie)
(otwiera się w nowej karcie)

Biossance Squalane + Phyto Retinol Serum | RRP: $72/£55
Ta kalifornijska marka clean beauty (otwiera się w nowej zakładce) zawsze formułuje swoje receptury wokół roślinnego składnika odżywiającego skórę - skwalanu (otwiera się w nowej zakładce ), a tutaj łączy go z bakuchiolem i niacynamidem (otwiera się w nowej zakładce), aby stworzyć poprawiające stan skóry serum o kremowej konsystencji.


  • Biossance Squalane + Phyto Retinol Serum w Sephora za $72 (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej karcie)

Ole Henriksen Wrinkle Blur Bakuchiol Eye Gel Creme | RRP: $49/£44
Okolice oczu są delikatne, w wielu przypadkach zbyt delikatne dla retinolu, co sprawia, że krem pod oczy bakuchiol jest doskonałym shoutem. Ten krem zawiera również peptydy, nawilżającą glicerynę (otwiera się w nowej zakładce) oraz cząsteczki soft-focus dla natychmiastowych efektów.

  • Ole Henriksen Wrinkle Blur Bakuchiol Eye Gel Creme na Amazon za $49 (otwiera się w nowej karcie)

woman&home dziękuje Dr Anjali Mahto za jej czas i doświadczenie

Top