• 29 maja 2024

Jeśli próbujesz wybrać między AHA a BHA, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Składniki do pielęgnacji skóry, alfa-hydroksykwasy (AHA) i beta-hydroksykwasy (BHA) to dwie rodziny chemicznych środków złuszczających. Ale jeśli chodzi o AHA i BHA, każdy z nich ma swoje własne specjalizacje.

Warto dokładnie poznać działanie tych składników w rutynowej pielęgnacji skóry, zwłaszcza jeśli głównym problemem jest tekstura skóry, matowość, nierówny koloryt lub nadmiar sebum. Chociaż oba są kwasami do pielęgnacji skóry, pełnią nieco inne funkcje i mogą być stosowane do rozwiązywania różnych problemów skórnych. Jeden z nich jest idealny do pielęgnacji skóry tłustej, a drugi jest bardziej odpowiedni do wygładzania skóry, ale mogą być również stosowane razem bardzo skutecznie w przypadku niektórych rodzajów skóry.

Jeśli nie masz pewności, który z tych składników do pielęgnacji skóry wybrać, nasz ekspercki przewodnik po AHA i BHA dostarczy Ci wszystkich informacji potrzebnych do dokonania właściwego wyboru.

AHA vs BHA: przewodnik eksperta

Czym są kwasy AHA i BHA?

Czym są kwasy AHA?
"Kwasy AHA to grupa naturalnie występujących kwasów pochodzących głównie z owoców, trzciny cukrowej, mleka i ryżu" - mówi Hollie Simpson, założycielka Our Skin Academy. "Ich działanie polega na rozpuszczaniu połączeń białkowych, które spajają komórki skóry".

Pod parasolem AHA kryje się kilka różnych kwasów. Prawdopodobnie widziałeś te nazwy we wszystkim, od najlepszych środków czyszczących i serum po peelingi chemiczne i maski:

 • Kwas glikolowy
 • Kwas migdałowy
 • Kwas mlekowy
 • Kwas jabłkowy
 • Kwas winowy

Co to jest BHA?
"Istnieje tylko jeden prawdziwy BHA: kwas salicylowy pochodzący z kory wierzby" - wyjaśnia Hollie. Ale pochodne, takie jak kwas tropowy i kwas beta-hydroksybutanowy, również wchodzą w zakres BHA.

Jakie są korzyści każdego z nich?

Zalety kwasów AHA
Każdy kwas AHA ma swój własny sposób na złuszczanie chemiczne. "Kwas glikolowy jest najsilniejszym kwasem AHA i najczęściej stosowanym" - wyjaśnia Ashley Holladay, starszy redaktor w Skincare Lab. Kwasy AHA, takie jak kwas migdałowy i mlekowy, są znane jako nieco łagodniejsze dla skóry i pod względem rezultatów.

Jednak cała rodzina kwasów AHA jest znana z tego, że zapewnia promienny blask. Po tym, jak wybrany kwas AHA rozbije klej, który utrzymuje martwe i matowe komórki skóry razem, promuje syntezę kolagenu, pozostawiając bardziej miękką, gładszą i jaśniejszą skórę.

Korzyści BHA

BHA

to chemiczny środek złuszczający, taki jak AHA, ale zamiast skupiać się na powierzchni skóry, może wnikać w pory i pomagać wypłukiwać brud i oleje, co czyni go doskonałym dodatkiem do rutynowej pielęgnacji skóry trądzikowej

.

"Kwasy BHA są bardziej skuteczną opcją dla skóry tłustej i skłonnej do wyprysków" - zgadza się Ashley. "Ten hydroksykwas może dostać się głębiej do porów, aby usunąć sebum, które może prowadzić do trądziku".

AHA vs BHA: dwie kluczowe różnice

(Zdjęcie: Getty Images

)W branży pielęgnacji skóry rozróżnienie AHA i BHA sprowadza się tak naprawdę do tego, jaki problem najlepiej rozwiązuje każdy składnik

:


 • Ton i teksturę: "AHA są lepsze w przeciwdziałaniu starzeniu się i nierównomiernemu kolorytowi" - wyjaśnia Ashley. "Mogą pomóc zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek, takich jak kurze łapki, plamy starcze i pigmentacja". Dzieje się tak, ponieważ kwasy AHA pomagają usunąć matowe i przebarwione komórki skóry.
 • Olej i wypryski: W porównaniu do AHA, BHA ma większą strukturę molekularną i jest rozpuszczalny w oleju. To pozwala mu dostać się do skóry i usunąć zatory. "Kwasy BHA to świetna opcja dla skóry tłustej i skłonnej do wyprysków" - mówi Ashley. Mogą one pomóc Ci w końcu pozbyć się zaskórników i ograniczyć przyszłe wypryski.

Jak stosować kwasy AHA i BHA?

Niezależnie od tego, który kwas spośród AHA i BHA wybierzesz, zacznij od niskiego stężenia i wypróbuj test płatkowy, aby zobaczyć, jak reaguje Twoja skóra. Ponieważ produkty mogą się znacznie różnić w zależności od ich składu, zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

Stosuj produkt AHA lub BHA na świeżo oczyszczoną skórę wieczorem. Rób to około dwa lub trzy razy w tygodniu, jeśli Twoja skóra to toleruje. Tylko nie daj się ponieść emocjom. "Kwasy AHA i BHA mogą uszkadzać barierę ochronną skóry, jeśli są nadużywane" - radzi Elle MacLeman, biochemik ds. pielęgnacji skóry w The Derm

Review.

Wreszcie, ponieważ nowo odsłonięte komórki skóry będą bardziej wrażliwe na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV, stosuj najlepszy filtr przeciwsłoneczny do twarzy dla swojego rodzaju skóry, aby uniknąć zniweczenia dobrej pracy

.

Kiedy nie powinienem używać tych składników?

 • Jeśli pieką: "Jeśli odczuwasz wrażliwość większą niż lekkie mrowienie lub kłucie, przerwij stosowanie" - radzi Elle.
 • Na stan zapalny skóry: Każdy, kto ma skórę poparzoną słońcem lub niezagojone rany, powinien unikać stosowania tych chemicznych środków złuszczających, ponieważ są one zbyt ostre dla wrażliwej skóry.
 • Na skórze wrażliwej: Zarówno AHA, jak i BHA mogą być zbyt drażniące do regularnego stosowania. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, sporadyczne stosowanie delikatnych kwasów może być najlepszym rozwiązaniem.
 • Z innymi substancjami czynnymi: "Generalnie retinoidy nie łączą się dobrze z kwasami AHA i BHA", według Elle, a nawet najlepszy krem z retinolem może powodować podrażnienia. "Najlepiej stosować je w oddzielne noce lub naprzemiennie".

Jeśli jednak jeden produkt z kwasami AHA lub BHA Ci nie odpowiada, nie masz szczęścia.

Jeśli jesteś

wysoce reaktywna, co oznacza, że czerwienisz się lub piecze Cię skóra, gdy używasz nowych produktów, wypróbuj kwas mlekowy. Ten kwas AHA jest łagodniejszym wyborem i może być dobrym punktem wyjścia, jeśli dopiero zaczynasz stosować złuszczanie chemiczne.

AHA vs BHA: werdykt w&h

Pomimo pełnienia nieco innych funkcji, oba kwasy mają ze sobą wiele wspólnego. Oba są składnikami aktywnymi, które chemicznie złuszczają skórę, występują naturalnie, ale mogą być również wytwarzane syntetycznie.

"Kwasy AHA i BHA pomagają wyrównać koloryt i teksturę skóry, delikatnie złuszczają i zmniejszają stan zapalny. Obie opcje mogą pomóc zminimalizować widoczność porów" - mówi Ashley.

To, która z nich jest

odpowiednia dla Ciebie, zależy od rodzaju skóry i pożądanych rezultatów

. Jeśli szukasz

chemicznego

środka złuszczającego, który może zwalczyć

matowość i drobne zmarszczki, aby uzyskać bardziej promienny i młodzieńczy blask, AHA jest Twoją odpowiedzią.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak pozbyć się trądziku lub potrzebujesz chemicznego środka złuszczającego, który może oczyścić tłustą skórę, BHA jest najlepszym rozwiązaniem.


woman&home dziękuje Hollie Simpson

z

Our Skin Academy, Ashley Holladay

z

Skincare Lab i Elle MacLeman z The Derm Review za poświę

cony

czas i wiedzę

.

Top