• 17 kwietnia 2024

Dyskusja na temat kwasu glikolowego i kwasu salicylowego jest dość powszechna w pielęgnacji skóry. Oba składniki mogą złuszczać skórę w celu uzyskania czystszej cery, ale każdy z nich ma swój własny, specyficzny sposób działania i lepiej nadaje się do konkretnych typów skóry.

Czy chcesz wygładzić strukturę skóry, złagodzić drobne zmarszczki i rozjaśnić pigmentację? A może chcesz głęboko oczyścić pory, odciążyć skórę i rozpuścić nadmiar sebum? Twoje konkretne cele pomogą Ci dokonać wyboru między kwasem glikolowym a salicylowym w Twojej rutynie pielęgnacyjnej.

Chociaż oba należą do szerszej grupy kwasów pielęgnacyjnych , są raczej dalekimi kuzynami niż bliźniakami. Kwas glikolowy należy do rodziny alfa-hydroksykwasów (AHA), natomiast kwas salicylowy jest beta-hydroksykwasem (BHA) i to rozróżnienie czyni światową różnicę pod względem działania i wyników. Dowiedz się, jak zachowują się te dwa składniki pielęgnacyjne i jakie są ich indywidualne korzyści, aby dowiedzieć się, który z nich pomoże Ci osiągnąć cele związane z Twoją skórą.

Kwas glikolowy a kwas salicylowy: przewodnik eksperta

Czym są kwas glikolowy i salicylowy?

Co to jest kwas glikolowy?
"Kwas glikolowy jest kwasem AHA, który ze względu na swoją małą masę cząsteczkową łatwo przechodzi przez barierę skórną" - mówi dr P. Daniel Ward, chirurg plastyczny w Form Rx Skincare. Pod barierą, glikol rozpuszcza połączenia między starymi, martwymi komórkami na powierzchni, pomagając im zrzucić, aby odsłonić świeżo wyglądające warstwy. "Kwas glikolowy jest świetnym środkiem złuszczającym, szczególnie dla tych, którzy chcą złagodzić efekty starzenia się" - zgadza się dr Ward.

Czym jest kwas salicylowy?
Podobnie jak jego kuzyn, kwas salicylowy jest również sprawny w pozbywaniu się niechcianych rzeczy zalegających w skórze, ale zamiast martwych komórek przesuwa przekrwienie. "Kwas salicylowy jest kwasem BHA i jest również środkiem złuszczającym, działającym jako rodzaj 'medycznego mopa' dla nadmiaru oleju, co jest szczególnie korzystne dla osób ze skórą trądzikową" - wyjaśnia dr Ward. "Skupiając się na powierzchni skóry, kwas salicylowy jest również w stanie oczyścić i oczyścić zatkane pory".

Kwas glikolowy vs kwas salicylowy: kluczowe różnice

  • Zachowanie złuszczające: "Kwas glikolowy wsiąka w skórę i działa od wewnątrz na zewnątrz, a kwas salicylowy działa od zewnątrz na zewnątrz" - mówi dr Ward.
  • Tekstura skóry: "Kwas glikolowy stymuluje kolagen i rozluźnia wiązania między górną warstwą naskórka, aby odsłonić dobrą skórę, którą masz pod spodem", wyjaśnia Daisy Jing, założycielka i dyrektor generalny Banish.
  • Pory i olej: "Kwas salicylowy, z drugiej strony, jest BHA. Dzięki temu świetnie wnika w głąb skóry" - mówi Jing. "Pomaga odblokować pory i działa jako środek przeciwzapalny, aby pomóc wypełnionym ropą zitom łatwo zejść".

Mówiąc prościej, kwas glikolowy jest bardziej skutecznym składnikiem najlepszych produktów do pielęgnacji skóry, aby uzyskać gładką, świeżą teksturę i pomóc przesunąć starą, uszkodzoną przez słońce pigmentację. Kwas salicylowy jest potężnym lekiem na skazy i trądzik i działa najlepiej w rutynie pielęgnacyjnej dla skóry z trądzikiem.

Jak stosować kwas glikolowy i salicylowy?

(Image credit: Getty images

)W skrócie, "są chemicznymi środkami złuszczającymi", mówi dr Sandy Skotnicki, dermatolog i autor Beyond Soap. Są skuteczne, ponieważ są silne, i powinny być traktowane jako takie:

  1. Zacznij powoli: Jak w przypadku każdego aktywnego, zacznij od sporadycznego stosowania i budowania swojej tolerancji w czasie. "Zalecam używanie ich raz lub dwa razy w tygodniu", mówi dr Skotnicki.
  2. Stosuj w nocy: "Zarówno kwas glikolowy, jak i salicylowy powinny być włączone do Twojej nocnej rutyny pielęgnacyjnej, ponieważ oba kwasy sprawiają, że skóra jest bardziej podatna na działanie promieni słonecznych" - mówi dr Ward.
  3. Najpierw oczyść skórę: Niezależnie od tego, który z nich wybierzesz pomiędzy kwasem glikolowym a salicylowym, oba działają najlepiej na świeżo oczyszczoną skórę. Pozwoli to cząsteczkom wniknąć w głąb skóry i złuszczyć ją najskuteczniej.
  4. Nakładanie: Oba kwasy pojawiają się w najlepszych tonikach do złuszczania, zwykle są to preparaty wodne, które można wygodnie nakładać za pomocą płatka kosmetycznego (ekologicznego wielokrotnego użytku, proszę!).
  5. Nawilżaj i chroń: Po złuszczeniu, zastosuj swoje nawilżające i uzupełniające serum i kremy. Następnego dnia zastosuj filtr SPF, aby chronić świeże komórki skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV.

Kto nie powinien używać tych składników?

W tym miejscu znajdujemy wspólną płaszczyznę do dyskusji na temat kwasu glikolowego i kwasu salicylowego. Oba składniki mogą wysuszać skórę, zwłaszcza jeśli masz skłonność do przesuszania się lub przesadzasz z kwasami złuszczającymi. Oprócz wprowadzania ich powoli, używaj dyskrecji w innych produktach, które wybierasz do stosowania obok tych zabiegów.

Na przykład, nawet najlepsze kremy z retinolem mogą powodować problemy, gdy są stosowane back-to-back z kwasami. "Inne produkty, które celowo wysuszają skórę, jak retinol, nie powinny być stosowane z kwasem glikolowym lub salicylowym" - radzi dr Ward. "Robienie tego prawdopodobnie doprowadziłoby do podrażnienia skóry i zaczerwienienia". Jeśli nie chcesz musieć wybierać między kwasem glikolowym a retinolem, spróbuj zamiast tego stosować je na zmianę w nocy. Nakładanie na siebie wielu wysoce aktywnych składników nie zawsze przyspieszy rezultaty. W rzeczywistości może sprawić, że Twoja skóra będzie wyglądać i czuć się gorzej.

Kwas glikolowy kontra kwas salicylowy: werdykt w&h

Podobnie jak w przypadku wielu składników pielęgnacyjnych, ocena stosunku kwasu glikolowego do kwasu salicylowego zależy od rodzaju skóry i pożądanych rezultatów. Oba skutecznie złuszczają naskórek, ale mają różne zastosowania, więc używaj tego, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Jeśli Twoim celem jest wygładzenie szorstkiej lub matowej cery, a także poprawa produkcji kolagenu, aby uzyskać jędrność i równomierny koloryt skóry, wybierz kwas glikolowy. Jeśli chcesz zwalczyć nadmiar oleju, pryszcze i trądzik, kwas salicylowy może być rozwiązaniem dla Ciebie.

Warto również pamiętać, że tak długo, jak jesteś ostrożny, można włączyć zarówno salicylowe i glikolowe kwasy w swojej rutynie, aby uzyskać najlepsze z obu światów. Niezależnie od tego, co wybierzesz, zachowaj ostrożność przy łączeniu tych składników z innymi produktami. Jeśli masz wrażliwą skórę, nigdy nie jest złym pomysłem skonsultowanie się z dermatologiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej rutyny.


woman&home dziękuje dr P. Danielowi Wardowi z Form Rx Skincare Daisy Jing z Banish oraz dr Sandy Skotnicki, dermatologowi i autorce książki Beyond Soap za poświęcony czas i wiedzę

.

Top