• 17 kwietnia 2024

Ochrona przeciwsłoneczna to niezbywalny element pielęgnacji skóry. Ale czy krem z filtrem zapobiega opalaniu i chroni naszą skórę? To pytanie często pojawia się w okresie poprzedzającym lato, ponieważ choć wiemy, że ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV jest najważniejsza, niektórzy z nas nadal pragną mieć skórę muśniętą słońcem. Ale czy istnieje coś takiego jak "zdrowa" opalenizna?

Zapytaj dowolnego dermatologa, jaki jest najważniejszy krok w rutynie pielęgnacji skóry, a oni prawdopodobnie powiedzą SPF. "Niezbędne jest noszenie jednego z najlepszych filtrów przeciwsłonecznych do twarzy każdego dnia, nawet gdy jest pochmurno" - mówi dr Catharine Denning (otwiera się w nowej zakładce), zaawansowany lekarz medycyny estetycznej - "ten zdrowy nawyk zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzeń słonecznych". A jak wiemy, uszkodzenia słoneczne zwiększają ryzyko raka skóry, jak również przedwczesnego starzenia się skóry i pigmentacji.

Pomimo ryzyka, wielu z nas nadal uwielbia łapać opaleniznę w miesiącach letnich. Ale czy filtr przeciwsłoneczny zapobiega opalaniu? I czy istnieje bezpieczny sposób na opalanie? Przeprowadziliśmy quiz z ekspertami, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o filtrach przeciwsłonecznych.

Czy filtr przeciwsłoneczny zapobiega opalaniu?

Czy można się opalać z filtrem przeciwsłonecznym?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, zacznijmy od podsumowania dotyczącego promieni UV. "Promienie UV słońca składają się głównie z dwóch długości fal, UVA i UVB", wyjaśnia Denning. "UVB jest odpowiedzialny za oparzenia, raka skóry i niewielką część opalenizny, podczas gdy UVA wnika głębiej w skórę, aby uszkodzić DNA, co może prowadzić do starzenia się, niektórych nowotworów skóry i opalenizny". Aby zapamiętać różnicę, pomyśl A dla starzenia się i B dla opalania.

"Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, aka SPF, chroni Cię tylko przed promieniami UVB, a nie UVA", kontynuuje Denning, "więc używanie kremu z filtrem tylko z SPF nie zapobiegnie opalaniu się Twojej skóry". Zauważ, że nie będzie to również chronić przed rakiem skóry i starzeniem się.

"

Ponieważ około 95% promieniowania

UV,

które

dociera do Ziemi to UV

A

, filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania

jest naprawdę ważny

.

Co więcej, "w Wielkiej Brytanii, podczas gdy poziom UVB zmienia się wraz z porami roku, UVA pozostaje stosunkowo stały przez cały rok" - mówi dr Anjali Mahto, konsultant dermatolog. Tak więc, noszenie filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum w zimie jest tak samo ważne jak w lecie. "UVA będzie również przenikać przez szkło okienne", dodaje Mahto- stąd eksperci zalecają noszenie kremu nawilżającego z SPF do twarzy w pomieszczeniach i podczas jazdy samochodem.

W skrócie, krem z filtrem o szerokim spektrum zapobiega opalaniu, ale zapewnia również ochronę przed szkodliwymi promieniami UVA - czego SPF nie robi.

Jak działa filtr przeciwsłoneczny na skórę?

(Image credit: Getty

)Filtr przeciwsłoneczny działa jak niewidzialna tarcza, która pochłania, odbija lub rozprasza promienie UV, chroniąc skórę przed uszkodzeniami słone

cznymi.

Większość nowoczesnych formuł oferuje ochronę o szerokim spektrum i może należeć do jednej z dwóch kategorii: mineralnej lub chemicznej.

"Mineralny filtr przeciwsłoneczny, inaczej zwany fizycznym filtrem przeciwsłonecznym, zawiera składniki aktywne, takie jak tlenek cynku lub dwutlenek tytanu, które odbijają promienie UV od skóry" - mówi Mahto. W przeciwieństwie do tego, chemiczny filtr przeciwsłoneczny pochłania promienie słoneczne, zamieniając je w ciepło, które jest następnie uwalniane przez skórę. "Chemiczne filtry przeciwsłoneczne muszą być stosowane co najmniej dwadzieścia minut przed wyjściem na zewnątrz, podczas gdy mineralne filtry przeciwsłoneczne działają natychmiast", dodaje Mahto.

Oba rodzaje filtrów przeciwsłonecznych są skuteczne, a wybór najlepszych dla Ciebie produktów SPF w dużej mierze sprowadza się do osobistych preferencji. "Osoby stosujące rutynę pielęgnacyjną dla skóry wrażliwej mogą stwierdzić, że mineralne kremy przeciwsłoneczne są lepsze niż te z filtrami chemicznymi" - mówi Mahto. Z kolei osoby, które wolą lżejszą i bardziej przejrzystą konsystencję, mogą skłaniać się ku chemicznym filtrom przeciwsłonecznym.

Tak czy inaczej, najważniejsze jest, aby zapewnić sobie pełną ochronę - "przybliżona zasada to łyżeczka na każdy obszar ciała, czyli jedna łyżeczka na twarz, głowę i szyję" - zaleca Mahto.

Czy istnieje bezpieczny sposób na opalanie?

Uczucie słońca ogrzewającego skórę może być trudne do pokonania - zwłaszcza, gdy skutkuje ono złotą poświatą. Ale, jak potwierdzają eksperci, nie ma czegoś takiego jak zdrowa opalenizna.

"Skóra produkuje melaninę (pigment skóry, który widzimy jako opaleniznę) w odpowiedzi na uszkodzenie skóry właściwej przez promieniowanie UV" - wyjaśnia Denning. Oznacza to, że każda zmiana koloru skóry - czy to opalenizna, czy zaczerwienienie - jest oznaką jej uszkodzenia. Dlatego ochrona skóry przed opalaniem za pomocą kremu z filtrem o szerokim spektrum działania jest niezbędna, jeśli chcesz zabezpieczyć swoją twarz na przyszłość.

Jeśli chodzi o dobre samopoczucie związane z przebywaniem na słońcu - "wynika ono w równym stopniu z ciepła słońca i poziomu światła docierającego do oczu" - mówi Denning, który dodaje, że "nadal możesz cieszyć się opalaniem z filtrem i w ubraniu ochronnym". Jeśli zależy Ci na skórze muśniętej słońcem, "zdecydowanie bezpieczniej jest użyć jednego z najlepszych samoopalaczy z butelki niż polegać na słońcu", mówi Denning. Uwaga! Zachowaj pozory naturalnego blasku dzięki naszemu poradnikowi, jak pozbyć się sztucznej opalenizny z rąk.

Najlepsze produkty chroniące przed słońcem, polecane przez nasz zespół kosmetyczny

(otwiera się w nowej karcie)

Ultra Violette Supreme Screen Hydrating Facial Skinscreen SPF 50+ | RRP: $47/£34

Ten lekki, fizyczny krem przeciwsłoneczny zawiera składniki kochające skórę (takie jak bogata w antyoksydanty śliwka Kakadu), które nawilżają i rozświetlają skórę, chroniąc ją jednocześnie przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Doskonale sprawdza się również pod makijażem.

(otwiera się w nowej zakładce)

Tan Luxe The Face Illuminating Tan Drops | RRP: $50/£36

Aby uzyskać wiarygodny efekt opalenizny bez słońca, połącz kilka kropli Tan Luxe ze swoim ulubionym kremem nawilżającym. Im więcej kropli dodasz, tym intensywniejszy będzie efekt brązujący. Możesz wybrać pomiędzy jasnym/średnim lub średnim/ciemnym odcieniem, aby uzyskać najlepszą sztuczną opaleniznę do twarzy (otwiera się w nowej zakładce) na każdym odcieniu skóry.

  • Tan Luxe The Face Illuminating Tan Drops w Nordstrom za 50 dolarów. (otwiera się w nowej zakładce)
  • Tan Luxe The Face Illuminating Tan Drops w NET-A-PORTER za $50 (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej zakładce)

DARLING After Sun | RRP: $54/£41

Jeśli po dniach spędzonych na słońcu Twoja skóra jest przesuszona, zafunduj jej kąpiel po opalaniu od włoskiej marki DARLING. Wegańska formuła zawiera kojącą mieszankę rumianku, malwy, aloesu, melisy i innych składników, które łagodzą i nawilżają skórę.

(otwiera się w nowej karcie)

Wild Nutrition Natural Glow | $112/£90 za 30 dni

Bogaty w antyoksydanty suplement w połączeniu z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania to Twoja najlepsza obrona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Natural Glow, całkowicie naturalny suplement, to doskonały wybór - wspomaga naturalny proces opalania, jednocześnie zwiększając produkcję kolagenu.

(otwiera się w nowej karcie)

Drunk Elephant D-Bronzi Anti-Pollution Sunshine Drops | RRP: $36/£31

Aby uzyskać słoneczny blask bez szkód wyrządzonych przez słońce, wybierz krople Sunshine Drops od Drunk Elephant. Ta dobra dla skóry formuła może pochwalić się chronopeptydem (naśladującym antyoksydacyjne działanie witaminy D), olejkami z nasion maruli i czarnej porzeczki z pierwszego tłoczenia (uzupełniającymi ubytki w skórze) oraz antyoksydantami ( otwiera się w nowej zakładce) (chroniącymi skórę przed zanieczyszczeniami). Tick, tick, tick!

  • Drunk Elephant D-Bronzi Anti-Pollution Sunshine Drops w Sephora za $36 (otwiera się w nowej karcie)
  • Drunk Elephant D-Bronzi Anti-Pollution Sunshine Drops w Ulta Beauty za $36 (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej zakładce)

La Roche-Posay Anthelios Age Correct SPF50+ Sun Cream | RRP: $36.99/£25

Pomiń krem nawilżający i sięgnij po ten krem SPF50, który chroni skórę przed promieniami UVA i UVB, jednocześnie nawilżając ją kwasem hialuronowym i zwalczając przebarwienia dzięki niacynamidowi (otwiera się w nowej zakładce). Skóra pozostaje odżywiona, komfortowa i chroniona.

  • La Roche-Posay Anthelios Age Correct SPF50+ Sun Cream w Target za $34.99 (otwiera się w nowej zakładce)
  • La Roche-Posay Anthelios Age Correct SPF50+ Sun Cream w Ulta Beauty za $34.99 (otwiera się w nowej zakładce)

woman&home dziękuje dr Catharine Denning i dr Anjali Mahto za poświęcony czas i wiedzę.

Top