• 29 maja 2024

W swojej pogoni za informacjami na temat najlepszej pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym, prawdopodobnie natknęłaś się na wiele niepotwierdzonych zaleceń, które nie mają absolutnie żadnego oparcia w dowodach medycznych. Jeśli więc potrzebujesz szybkiego, łatwego do zrozumienia przewodnika po tym, jak wygląda najlepsza pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym, poprosiliśmy o pomoc ekspertów.

Objawy trądziku różowatego oznaczają, że prawdopodobnie będziesz musiała nieco dostosować swoją rutynę pielęgnacyjną i dokładnie przeanalizować formuły. Na przykład, może się okazać, że niektóre składniki znajdujące się zwykle w produktach przeznaczonych do nocnej pielęgnacji skóry są zbyt bogate lub że mogą nawet zaostrzyć zaczerwienienie i bolesność.

Dr Ifeoma Ejikeme, konsultant medyczny, ekspert ds. skóry i założycielka Adonia Medical Clinic z siedzibą w zachodnim Londynie, mówi, że ten stan medyczny charakteryzuje się m.in. zaczerwienieniem twarzy, obrzękiem i wypryskami przypominającymi trądzik.

"Rosacea to przewlekły stan medyczny charakteryzujący się rumieniem (zaczerwienieniem), rumieńcem, krostami lub krostkami, a czasem uczuciem pieczenia" - wyjaśnia dr Ejikeme. "Ma tendencję do posiadania woskowego i słabnącego przebiegu, z niektórymi okresami zaczerwienienia skóry. Jednak w innych okresach, może rzeczywiście stać się uśpiony."

Podczas gdy obecnie nie ma lekarstwa na trądzik różowaty, dr Ejikeme mówi, że przyjrzenie się pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym (więcej na ten temat po skoku!) może pomóc w opanowaniu objawów.

Aby pomóc Ci zidentyfikować różne rodzaje trądziku różowatego, znaleźć produkty bezpieczne dla skóry z trądzikiem różowatym i przyjąć lepszy sposób pielęgnacji skóry w przyszłości, poniżej znajdziesz niezbędny arkusz informacyjny, który z pewnością pomoże Ci opanować objawy i utrzymać skórę nawilżoną i zdrową.

Rodzaje trądziku różowatego

Znalezienie właściwego sposobu pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym zdecydowanie zaczyna się od zidentyfikowania czterech różnych typów trądziku różowatego, które zwykle różnią się wyglądem, według dr Ejikeme.

"Istnieją cztery główne podtypy trądziku różowatego", mówi ona woman&home. "Są to erythemtolegantictic rosacea, papulopustular rosacea, phytamous rosacea i ocular rosacea. Jeśli doświadczasz któregoś z poniższych znaków ostrzegawczych, pierwszym krokiem działania jest rozmowa z lekarzem, który może rozpocząć leczenie lub skierować Cię do dermatologa z certyfikatem."

Podtyp 1: Erythematotelangiectatic Rosacea

Zgodnie z American Academy of Dermatology (AAD), ta forma trądziku różowatego powoduje zaczerwienienie, rumieńce i widoczne naczynia krwionośne.

Jest to również najczęstsza forma trądziku różowatego, według dr Ejikeme, i zazwyczaj jest widoczna w środkowej części twarzy, na policzkach i w okolicach nosa.

Podtyp 2: Trądzik grudkowo-krostkowy

Trądzik różowaty charakteryzuje się zaczerwienieniem środkowej części twarzy, obrzękiem i trądzikopodobnymi wypryskami (lub krostami), co sprawia, że łatwo go pomylić z trądzikiem pospolitym, według AAD.

Istnieją jednak kluczowe różnice między nimi, ponieważ w przeciwieństwie do trądziku, trądzik grudkowo-krostkowy jest stanem nawracającym, który dotyka centralnej części twarzy i może być wywołany przez ekspozycję na słońce, ciepło, alkohol i stres, zgodnie z artykułem opublikowanym przez Stanford University School of Medicine.

Podtyp 3: Phymatous Rosacea

Phymatous rosacea powoduje, że skóra ma grubą i wyboistą teksturę, według AAD.

Podobnie, dr Ejikeme dodaje, że ta forma trądziku różowatego powoduje również powiększenie nosa (z teleangiektazją) i jest zwykle bardziej powszechna u mężczyzn.

Podtyp 4: Ocular Rosacea

Definiowany przez wodniste, przekrwione oczy, dr Ejikeme mówi, że ta forma trądziku różowatego powoduje kłucie, pieczenie lub wrażliwość na światło w oczach.

Dodatkowo, warto zauważyć, że trądzik różowaty oczny może również objąć obszar powiek, ponieważ AAD stwierdza, że może on powodować, że powieki wydają się czerwone i opuchnięte.

Objawy trądziku różowatego

Objawy trądziku różowatego różnią się w zależności od tego, jaki konkretnie podtyp ma dana osoba. Typowe objawy obejmują:

  • Rumieniec i zaczerwienienie
  • Widoczne naczynia krwionośne
  • Krostki
  • Powiększony nos
  • Spuchnięte i podrażnione powieki

Wiele objawów trądziku różowatego może obejmować wszystko, od widocznych naczyń krwionośnych i zaczerwienienia do krost i wrażliwości oczu

Najlepszy sposób pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym

Pielęgnacja skóry bez recepty może być pomocna w zarządzaniu objawami trądziku różowatego. Jednakże, będziesz chciała wybrać kosmetyki do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym w oparciu o to, jak prezentuje się Twój trądzik różowaty, wyjaśnia dr Ejikeme.

Znajdź krem do twarzy ze składnikami chroniącymi barierę

"Niektórzy ludzie mają trądzik różowaty i mają bardzo suchą skórę", dodaje dr Ejikeme. "W takim przypadku należy stosować składniki, które wzmacniają funkcję bariery. Należą do nich kwas hialuronowy, ceramidy, niacynamid i kwasy tłuszczowe. "

Wskazówka Eda: Bądź na tropie kremu do twarzy ze składnikami nawilżającymi, które pomagają wzmocnić barierę ochronną skóry, ponieważ może to pomóc w wyciszeniu zaczerwienienia i stanu zapalnego. Uwielbiamy kojący koktajl pełen kwasów tłuszczowych obecny w kremie Murad Intense Recovery Cream, który jest delikatnym, nieklejącym się kremem nawilżającym przeznaczonym zarówno do twarzy, jak i do oczu (!): masło shea i olej makadamia odżywiają każdą suchość skóry, a wyciąg z rośliny mirabilis jalapa łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia związane z trądzikiem różowatym

Ważne jest jednak, aby stosować kwas salicylowy z ostrożnością, ponieważ chociaż nie jest on nazwany składnikiem wyzwalającym, artykuł z 2012 roku opublikowany przez The National Rosacea Society ostrzega, że składnik ten może być zbyt silny dla niektórych osób, co sprawia, że ważne jest przeprowadzenie testu płatkowego przed jego użyciem.

Rada Eda: Stosowanie maski raz w tygodniu podczas domowych zabiegów na twarz z kwasem salicylowym może pomóc w głębokim oczyszczeniu i odświeżeniu skóry oraz przynieść ulgę skórze tłustej z tendencją do wyprysków, o ile nie występuje u Ciebie łuszczenie się skóry lub skóra wrażliwa/skompromitowana. The Ordinary Salicylic Acid 2% Masque celuje w nierówności tekstury i oznaki przekrwienia z jednym-dwa ciosy kwasu salicylowego wraz z węgla drzewnego i Amazonian glinki, i jest alkohol, silikon, parabenów, glutenu i siarczanów.

Pomijając stan zapalny, ponieważ składnik ten posiada również właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne/antyoksydacyjne i keratynolityczne, zgodnie z badaniem opublikowanym w 1996 roku w czasopiśmie Cutis, może być pomocny w poskramianiu krost związanych z trądzikiem różowatym grudkowo-krostkowym.

Rada Eda: Serum do twarzy z kwasem azelainowym może być bardzo skutecznym krokiem, który możesz włączyć do swojej zwykłej rutyny oczyszczania, tonizowania i nawilżania. Paula's Choice 10% Azelaic Acid Booster ogłasza widoczne, dramatyczne rezultaty, od zmniejszenia zaczerwienienia trądziku różowatego do nawet maskine breakout relief.

Dr. Eijkeme radzi, aby stosować delikatne produkty na bazie wody oraz produkty niekomedogenne, ponieważ zazwyczaj nie powodują one podrażnień i mogą skutecznie nawilżać skórę bez zatykania porów.

Rada Eda: Produkt oczyszczający na bazie wody ze składnikami nawilżającymi jest doskonały dla skóry, która ma tendencję do wysychania zaraz po umyciu. Lubimy delikatny zastrzyk nawilżenia, który otrzymujemy od starego, ale dobrego CeraVe Hydrating Facial Cleanser, który posiada kwas hialuronowy i ceramidy, które pomagają odżywić i wzmocnić barierę skórną, gdy jesteś w tym miejscu.

Zawsze słuchaj swojej skóry

Ponieważ trądzik różowaty jest stanem przewlekłym, który może powodować zaostrzenia w ciągu całego roku, radzimy ostrożnie stosować produkty do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym.

Jeśli produkty, których używasz, zaczynają wydawać się ostre, wycofaj się i przejdź do bardziej delikatnych produktów, dopóki skóra się nie uspokoi.

I tak, produkty do pielęgnacji skóry dostępne bez recepty mogą być pomocne w radzeniu sobie z objawami, ale w niektórych przypadkach rzeczywiście mogą być potrzebne leki na receptę, co sprawia, że ważne jest zaplanowanie wizyty u dermatologa, jeśli Twoja skóra nie reaguje dobrze na produkty, których obecnie używasz.

Powodzenia!

Top