• 17 kwietnia 2024

Każda forma ochrony przeciwsłonecznej, w tym rafowe bezpieczne filtry przeciwsłoneczne, to dobra wiadomość. Jesteśmy dobrze poinformowani o znaczeniu codziennej ochrony SPF w walce z rakiem skóry i przedwczesnym starzeniem się skóry. Ale to, czego możesz nie być świadomy lub dopiero zaczynasz być świadomy, to szkody, jakie niektóre filtry przeciwsłoneczne i ich składniki mogą wyrządzić oceanowi.

Rafa bezpieczna jest nowym buzzword w balsamie do opalania, od najlepszych filtrów przeciwsłonecznych do twarzy do produktów SPF stosowanych od góry do palców. Naukowcy ostrzegali o potencjalnym związku między filtrami przeciwsłonecznymi a pogorszeniem stanu rafy koralowej kilka lat temu. Od tego czasu Hawaje zakazały sprzedaży filtrów przeciwsłonecznych zawierających szkodliwe dla rafy koralowej substancje chemiczne (więcej o nich później), a na coraz większej ilości butelek z filtrami SPF można zauważyć zwroty reef safe i reef friendly.

Bez względu na to, czy jesteś ogólnie zainteresowana ekologicznym stylem życia, czy też chcesz mieć ukłon w stronę zrównoważonego piękna w swojej rutynie, czy też po prostu masz pytania dotyczące SPF o to, jak pielęgnacja przeciwsłoneczna może wpływać na koralowce, ten przewodnik ma Cię. Wypróbowaliśmy i przetestowaliśmy najlepsze bezpieczne dla raf filtry przeciwsłoneczne dostępne na rynku i odpowiedzieliśmy na wszystkie Twoje pytania, aby pomóc Ci chronić siebie i planetę.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące bezpiecznego dla raf koralowych filtra słonecznego

 • Dlaczego warto wybrać bezpieczny dla rafy filtr przeciwsłoneczny? Według organizacji ekologicznej Green Cross, każdego roku wyrzucamy do oceanów około 25 000 ton kremów do opalania, co daje około 1 litr na sekundę. W SPF znajdują się substancje chemiczne - głównie oxybenzone i octinoxate - o których mówi się, że powodują uszkodzenia raf koralowych. Te filtry UV chronią skórę poprzez pochłanianie promieni słonecznych przed przekształceniem ich w ciepło. Badania wykazały, że gdy koralowce były narażone na działanie oksybenzonu, może to prowadzić do bielenia koralowców i mieć szkodliwy wpływ na algi. To z kolei wpływa na ryby, życie morskie i organizmy, które polegają na tych rafach.
 • Co sprawia, że filtr przeciwsłoneczny jest przyjazny rafie? "Formuły SPF bezpieczne dla rafy lub przyjazne dla rafy są zwykle uznawane za takie ze względu na brak czterech składników zidentyfikowanych jako potencjalnie mające negatywny wpływ na środowisko", wyjaśnia Abi Cleeve, ekspert w dziedzinie pielęgnacji słońca i założyciel Ultrasun (otwiera się w nowej zakładce). 'Są to Oxybenzone (Benzophenone-3,BP-3), Butylparaben, 4-methylbenzylidene camphor (4MBC) i Octinoxate (Ethylhexyl methoxycinnamate)." Zawsze sprawdzaj etykietę, aby upewnić się, że twój filtr przeciwsłoneczny jest sformułowany bez tych przestępców.
 • Czy formuły mineralne są lepsze? Mineralne filtry przeciwsłoneczne są często postrzegane jako bardziej przyjazne środowisku. Są też powszechnie uważane za najlepsze dla skóry wrażliwej. W rzeczywistości, Holland & Barrett posunął się tak daleko, że zakazał sprzedaży wszystkich linii filtrów przeciwsłonecznych, które nie są przyjazne dla oceanu, oferując w zamian tylko 100% formuły mineralne. Mineralne filtry przeciwsłoneczne mogą być obecnie bardziej zaufaną opcją, jeśli chodzi o środowisko, ale jak mówi Abi: "Ważne jest, abyśmy nie upraszczali tego zbytnio. To nie jest binarny wybór chemiczny = zły i mineralny = dobry". Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na mineralny, chemiczny, czy hybrydowy filtr przeciwsłoneczny, najlepsza formuła to ta, z którą czujesz się najbardziej komfortowo i najprawdopodobniej będziesz smarować się codziennie.

Najlepszy bezpieczny dla raf filtr przeciwsłoneczny, wybrany przez naszą redaktorkę działu urody

(Image credit: Ultrasun

)1. Ultrasun Family High Protection SPF30

Najlepsza rafa-safe sunscreen dla większości ludzi

SpecificationsRRP

: $31/£26Type: Hybryda chemiczna i mineralnaKluczoweskładniki: GSP-T, witamina E, technologia LamellarReasons

to buy+Featherlight

feel+Suitablefor sensitive skin and children+Water resistant+Protectsagainst UVA, UVB and Infrared-AReasons

to avoid-None

, we can't fault itToday's Best DealsView at Amazon (opens in new tab)

The brand's patented lamellar technology delivers a formula that is long-lasting and non-greasy. Działa poprzez nakładanie filtrów w delikatnych, naprzemiennych warstwach, które równomiernie łączą się ze skórą i chronią, siedząc tuż pod powierzchnią skóry. Jest to hybrydowy filtr przeciwsłoneczny, łączący ochronę fizyczną z pochłaniaczami chemicznymi. Dodatkowo, wszystkie te badania są wspierane przez składniki przyjazne dla środowiska. Ultrasun jest pierwszą marką kosmetyków do opalania na świecie, która otrzymała status BASF ECOSUN (otwiera się w nowej zakładce)

- rygorystyczny proces testowania, w ramach którego formuły SPF są sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa dla środowiska morskiego i oceanów. Ultrasun nie tylko spełnił te wymagania, ale nawet je przewyższył.

Jeśli chodzi o formułę, lekki balsam wtapia się w skórę przy bardzo niewielkim wysiłku, nie pozostawiając śladu białego nalotu. Zabawny fakt: jest to jedyny krem przeciwsłoneczny, który z przyjemnością stosuje mój mąż, co świadczy o jego prawie niewidocznej, nieklejącej się i szybko wchłaniającej się formule. Dla mnie był on zawsze wybawieniem na gorących plażach i pomagał mi uniknąć kłującego gorąca, które zwykle mnie dotyka. Nic więc dziwnego, że hipoalergiczna, bezolejowa i bezzapachowa formuła jest polecana przez dermatologów dla osób ze skłonnością do alergii skórnych. Prawdziwa gwiazda w dziedzinie ochrony przeciwsłonecznej.

(Image credit: Nivea

)2. Nivea Sun Protect & Moisture SPF 50

Najlepszy budżet rafa-safe sunscreenSpecificationsRRP: $17.99/£6Typ: ChemicalKluczoweskładniki: Glycerin, Vitamin

EReasons to buy+Smells

amazing+Fast-absorbing+Moisturizingeffect+Water resistantReasons

to avoid-Might

be too perfumed for someToday's Best DealsCheck Amazon (opens in new tab)

Nivea sunscreen zawsze będzie posiadać szczęśliwe wspomnienia z długich, gorących lat czekając na wyniki egzaminu. 20 lat później, chociaż formuła przeszła długą drogę, znajduję jego wyraźny zapach sunkissed tak samo atrakcyjny, jak ja jako nastolatka.

Jak na tę cenę, produkt ma świetne referencje - 5-gwiazdkowa ochrona przed promieniowaniem UVA, wodoodporność i biodegradowalna w 75% formuła bezpieczna dla raf. Ma też zalety dla skóry. Formuła zapewnia natychmiastowe i długotrwałe nawilżenie oraz współpracuje z mikrobiomem skóry (bakterie stanowiące kluczowy element bariery skórnej), aby utrzymać równowagę i zapobiec utracie wilgoci. Jest to fantastyczna opcja dla rodzin - uwierz mi, że dzieci cierpiące na filtry przeciwsłoneczne nie będą miały powodów do narzekań z powodu tej szybko wchłaniającej się formuły.

(Image credit: The Organic Pharmacy

)3. The Organic Pharmacy Cellular Protection SPF 50

Best raf-safe sunscreen dla suchej skórySpecificationsRRP: $45.50/£39.95Type: MineralKluczoweskładniki: Calendula, Aloe, Rose hip, Shea butterReasons

to buy+Can

be used on the face and body+Hydratingformula+Suitable forsensitive skinReasons

to avoid-Takes

slightly longer to absorbToday's Best DealsCheck Amazon (opens in new tab)

When a sunscreen formula is billed as being suitable for babies, you know it's going to be a caring

and

cosseting treat for adult skin alike. Składa się w 59% ze składników organicznych, w tym masła shea i owoców dzikiej róży, które zwiększają poziom nawilżenia. Ochronę zapewniają bezpieczne dla koralowców tlenek cynku i tytan.

Bogata konsystencja przypomina bardziej jeden z najlepszych kremów nawilżających do twarzy niż typowy lekki balsam do opalania, więc wymaga nieco więcej wcierania. Z przyjemnością jednak informuję, że nie pozostawił białego nalotu na mojej oliwkowej cerze, a moja skóra była nawilżona przez resztę dnia. W rzeczywistości udowodniono klinicznie, że zwiększa on nawilżenie skóry o 18%, gdy jest stosowany raz dziennie przez 28 dni. Podobało mi się również to, że można go stosować na twarz i ciało, a składniki odżywiające skórę z pewnością sprawiły, że moja odwodniona skóra wyglądała i czuła się o wiele lepiej z każdym zastosowaniem.

(Image credit: Green People

)4. Green People Scent Free Sun Cream SPF 30

Best reef-safe sunscreen dla wrażliwej skórySpecificationsRRP: $31.45/£25.50Typ: MineralKluczoweskładniki: Aloe Vera, Green Tea, BeeswaxReasons

to buy+Prevents

prickly heat+Water-repellant+Carbon-neutralsugar cane packagingReasons

to avoid-Unscented

, co może nie przemawiać do niektórychToday's Best DealsCheck Amazon (otwiera się w nowej karcie)

Green People jest OG ocean-friendly sunscreen, opowiadając się za blokami fizycznymi nad wersjami chemicznymi od lat, i tylko przy użyciu składników, które nie stanowią zagrożenia dla życia morskiego. Jeszcze bardziej godne podziwu jest to, że Green People przekazuje 20p z każdego zakupu swojego przyjaznego dla raf koralowych filtra na rzecz The Marine Conservation Society. To nie tylko dobre wieści dla naszej planety. Możesz oczekiwać wysokiego faktora, szerokiego spektrum ochrony, co oznacza, że chroni on zarówno przed promieniami UVA (odpowiedzialnymi za starzenie się skóry), jak i UVB (powodującymi oparzenia skóry) przy użyciu nietoksycznych filtrów.

To świetny wybór, jeśli cierpisz z powodu kłucia skóry - te bolesne, swędzące, nieestetyczne zgrubienia pojawiają się, gdy kanały potowe są zablokowane, zatrzymując pot pod skórą, aż do momentu, gdy dochodzi do zapalenia i pojawienia się kłującej wysypki. Formuła Green People nie zawiera silikonów ani sztucznych substancji zapachowych, ani niczego innego, co mogłoby zablokować pory i wywołać reakcję w przypadku skóry wrażliwej lub skłonnej do wyprysków. Kiedy skóra może oddychać, jest mniej skłonna do wyprysków. Sam krem wchłania się wyjątkowo szybko, bez śladów lepkości czy białego nalotu, pozostawiając po sobie jedynie miękką, nawilżoną skórę.

(Image credit: Stream2Sea

)5. Stream2Sea Sport Sunscreen SPF 30

Best water-resistant reef-safe sunscreenSpecificationsRRP: $17.96/£14.99Type: MineralKluczoweskładniki: Zielona herbata, aloes, olej kokosowyReasons

to buy+80

minut wodoodporności+Non-greasy+Zrównoważoneopakowanie z trzciny cukrowejReasons

to avoid-Leaves

a slight white castToday's Best DealsView at Fourth Element (otwiera się w nowej karcie)

Jeśli jesteś super aktywny, jest to filtr przeciwsłoneczny dla Ciebie, zapewniając 80 minut wodoodpornej, szerokiego spektrum ochrony podczas pływania, ćwiczeń lub pocenia się. Bezpieczny dla środowiska, został udowodniony jako bezpieczny dla ryb słodkowodnych, słonowodnych i larw koralowców, dzięki zastosowaniu nie-nano dwutlenku tytanu i składników ulegających biodegradacji.

Formuła nie powoduje szczypania i łzawienia oczu, jak w przypadku innych filtrów przeciwsłonecznych, co jest szczególnie przydatne, gdy przebywasz w wodzie i poza nią. Jest to dość gęsty balsam, więc odrobina zdecydowanie wystarcza na długo. Jeśli jesteś nieco nadgorliwy, może pozostawić na skórze lekki biały połysk. Ale krem jest pełen antyoksydantów i składników odżywczych, takich jak olej kokosowy, który rozpieszczał.

(Image credit: Biossance

)6. Biossance Squalane + Zinc Sheer Mineral Sunscreen SPF 30

Najlepszy twarzy rafa-safe sunscreen

SpecyfikacjeRRP

: $30/£23Typ: MineralKluczoweskładniki: Zinc oxide, Water lily, Sugar cane-derived squalaneReasons

to buy+Works

with all skin tones+Calmsredness+DewyfinishReasons to

avoid-Hard

todetect its cooling effectToday's Best DealsView at Cult Beauty (opens in new tab)View at Amazon (opens in new tab)View at Sephora (opens in new tab)

If you want to up the ante from your usual face moisturizer with SPF to a dedicated facial sunscreen, this reef-safe option could be a perfect choice. Osoby o głębszych odcieniach skóry ucieszy fakt, że krem nakłada się bezbarwnie, dzięki czemu nie pozostawia białego nalotu, jak w przypadku innych mineralnych kremów przeciwsłonecznych.

Jest to również doskonała opcja na gorące, lepkie dni, kiedy naprawdę nie chcesz nosić makijażu, ale chcesz uzyskać efekt rosy. Delikatna poświata sprawiła, że moja skóra wygląda zdrowo i, śmiem twierdzić, raczej świeżo. Zawiera skwalan, który nawilża skórę, nie powodując uczucia tłustości, a także pomaga w przesuwaniu się filtra przeciwsłonecznego po skórze. Mój podkład nakładał się bardzo gładko, bez żadnego strasznego pillingowania.

(Image credit: Hawaiian Tropic

)7. Hawaiian Tropic Aloha Care Protective Sun Lotion SPF 30

Best matte-finish rafa-safe sunscreenSpecificationsRRP: $8.94/£7.25Typ: ChemicalKluczoweskładniki: Glycerin, Carica Papaya Fruit ExtractReasons

to buy+Velvet

finish+Invisiblefeel+Water resistantReasons to

avoid-Tropical

scent may be off-puttingToday's Best DealsCheck Amazon (opens in new tab)

This is satisfyingly matte and velvety. W rzeczywistości, to jest tak skuteczne w dostarczaniu naturalne, niewidoczne wykończenie, że czuje się jak masz na sobie nic w ogóle (chociaż Jeśli lubisz hiper-świecący blask oleju z filtrem przeciwsłonecznym, dać ten jeden miss) Jedyny giveaway, że masz filtr przeciwsłoneczny na pochodzi z słynnego Hawaiian Tropic coconutty-aroma. Nie każdemu przypadnie do gustu, ale nie mogę zaprzeczyć, że z każdym powiewem wprowadza mój umysł prosto z siedmiogodzinnego lotu w tryb wakacyjny.

Fobów przeciwsłonecznych ucieszy wiadomość, że ta bezpieczna dla rafy koralowej formuła wtapia się w skórę przy niewielkim wysiłku i jest tak nieklejąca, że nie trzeba nawet myć rąk po aplikacji. To świetna cena za wielkość butelki, zbyt.

(Image credit: Supergoop!

)8. Supergoop! Unseen Sunscreen SPF 30

Best raf-safe sunscreen dla skóry tłustejSpecificationsRRP: $44/£32Typ: ChemicalKluczoweskładniki: Frankincense, Meadowfoam seed, Red algaeReasons

to buy+Weightless+Suitable

for all skin tones+ShinecontrolReasons

to avoid-On

thepricey sideToday's Best DealsView at Amazon (opens in new tab)

Supergoop! był pierwszą marką SPF nie używać oxybenzone, i od tego czasu ich "no list" obejmuje ponad 1600 składników, w tym octinoxate. Składniki, które zawarli w tym kultowym kremie do opalania twarzy, ciężko pracują dla Twojej skóry, np. wyciąg z nasion meadowfoam, który nawilża, kadzidło, które łagodzi i czerwone algi, które chronią przed szkodliwym wpływem niebieskiego światła emitowanego przez urządzenia elektroniczne.

Podkład jest przezroczysty, o konsystencji kitu, który bez trudu rozprowadza się po twarzy i staje się całkowicie niewidoczny. Aksamitno-matowe wykończenie świetnie sprawdza się w przypadku cery mieszanej i tłustej, i podobnie jak najlepsze podkłady zapewnia świetną przyczepność dla każdego kolejnego nałożonego makijażu. Mimo że jest to produkt z wyższej półki cenowej, jeśli chodzi o ochronę przeciwsłoneczną twarzy, jego niewielka ilość wystarcza na długo.

(Image credit: Garnier

)9. Garnier Ambre Solaire Eco Designed High Protection Lotion SPF 50

Best family-friendly reef-safe sunscreenSpecificationsRRP: $8.63/£7Typ: ChemicznyKluczoweskładniki: Natural-origin glycerin, Shea butterReasons

to buy+Improves

skin hydration+Biodegradableformula+100%recycled bottleReasons

to avoid-Thicker

lotionToday's Best DealsCheck Amazon (opens in new tab)

Free from oxybenzone, octocrylene and octinoxate, this sun lotion is respectful of marine life. I zielone punkty nie zatrzymują się tam. Współpracując z Ocean Conservancy, aby zapobiec zanieczyszczeniu plastikiem, butelka jest w 100% przetwarzana i nadaje się do recyklingu, formuła jest w 94% biodegradowalna i jest produkowana w fabryce neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Bardzo godne pochwały.

Formuły Ambre Solaire są zazwyczaj najlepsze w swojej klasie i ten nie jest wyjątkiem. Balsam dobrze się wtapia, nie pozostawiając lepkiego śladu ani białego połysku. Sucha, napięta skóra z chęcią przyjmie mieszankę wzbogaconą o glicerynę i masło shea, która zapewnia 24-godzinne nawilżenie. Moja skóra, która jest bardziej sucha, z pewnością czuła się komfortowo przez cały dzień. Miłośniczki pływania z pewnością ucieszy wiadomość, że w badaniach 83% kobiet zgodziło się, że zmniejsza on uczucie ściągnięcia, którego zwykle doświadczają w chlorowanej wodzie.

(Image credit: Tropic

)10. Tropic Great Barrier Sun Lotion SPF 15

Best age-defying reef-safe sunscreenSpecificationsRRP: $34.53/£28Typ: Hybryda chemiczna i mineralnaKluczoweskładniki: Ekstrakt z zielonych alg, witamina E, ekstrakt z kokosaPowody, dla których wartokupić+Wodoodporny i odporny na pot+Wilgotność+Anty-zanieczyszczeniaPowody, dla których warto

unikaćNa

stronie cenowejDzisiajnajlepsze ofertyZobacz nastronieTropic Skincare (otwiera się w nowej zakładce)

Ten hybrydowy filtr przeciwsłoneczny łączy w sobie zarówno filtry mineralne, jak i chemiczne, które zostały uznane za bezpieczne dla środowiska, oceanu i skóry, aby zapewnić solidną ochronę przed promieniami UVA i UVB, zanieczyszczeniami i uszkodzeniami spowodowanymi przez niebieskie światło. Występuje w wersjach SPF 15, 30 i 50, więc jest w czym wybierać.

Formuła jest orzeźwiająco jedwabista i lekka - wchłania się bez większego wysiłku czy cierpliwości z mojej strony. Jak na balsam tak pełen odżywczych składników (kwas hialuronowy i witamina E sprawiają, że skóra jest miękka i gładka), nie pozostawił widocznego białego połysku ani uczucia lepkości.


Składniki, których należy unikać, aby uzyskać bezpieczny dla rafy filtr przeciwsłoneczny

Trudność z terminem "bezpieczny dla rafy" polega na tym, że jest to mniej przepis nałożony przez oficjalny organ, a bardziej wytyczna, której marki używają, aby uspokoić konsumenta. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie etykiety i upewnienie się, że filtr przeciwsłoneczny nie zawiera żadnego z następujących składników na liście HEL.

 • Jakiejkolwiek formy mikroplastycznych kulek lub perełek
 • Wszelkie nanocząsteczki, takie jak tlenek cynku lub dwutlenek tytanu
 • Oxybenzone
 • Octinoxate
 • 4-metylobenzyliden kamfora
 • Oktokrylen
 • Kwas para-aminobenzoesowy (PABA)
 • Paraben metylowy
 • Paraben etylowy
 • Paraben propylowy
 • Paraben butylowy
 • Benzyl Paraben
 • Triclosan

Warto jednak zaznaczyć, że filtry przeciwsłoneczne nie są jedynym zagrożeniem dla raf koralowych. Ścieki, zanieczyszczenia i wzrost temperatury morza spowodowany emisją dwutlenku węgla są prawdopodobnie najbardziej znaczącymi przyczynami uszkodzeń koralowców, więc stwierdzenie, że filtr przeciwsłoneczny jest największym zagrożeniem dla życia morskiego byłoby przesadą. Jak mówi Jo Ruxton z organizacji charytatywnej Ocean Generation (otwiera się w nowej zakładce), "Nasz ocean został zbombardowany toksycznymi chemikaliami po dekadach wlewania do niego odpadów przemysłowych i rolniczych. Teraz wiemy, jakie szkody mogą one wyrządzić, każdy krok, który możemy podjąć, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji, jest krytyczny."

To oczywiste, że potrzebne są dalsze badania nad wpływem filtrów przeciwsłonecznych na środowisko oceanu. Jednak wszyscy chcemy dokonywać najlepszych wyborów, jakie możemy, aby chronić naszą skórę i środowisko, a wybór bezpiecznego dla rafy filtra przeciwsłonecznego ograniczy stres na koralowcach. Jak to się mówi, każda odrobina pomaga. Jeśli chcesz zachować ostrożność, unikaj filtrów przeciwsłonecznych zawierających składniki, które mają negatywny wpływ na koralowce.


woman&home dzięki Abi Cleeve, Jo RuxtonRound

up of today's best dealsReduced Price (opens in new tab)Ultrasun Family High Protection SPF30 (opens in new tab ) (opens in new tab)$44.95 (opens in new tab )$39.11 (otwiera się w nowej zakładce)Widok (otwiera się wnowej zakładce)Zobacz wszystkie ceny (otwiera się w nowej zakładce)Biossance Squalane + Zinc Sheer Mineral (otwiera się w nowej zakładce)$30 (otwiera się w nowej zakładce)Widok (otwiera się w nowej zakładce)Zobacz wszystkie ceny (otwiera się w nowej zakładce)SUPERGOOP! UNSEEN SUNSCREEN SPF 30 (otwiera się w nowej zakładce) (otwiera się w nowej zakładce)$38.90 (otwiera się w nowej zakładce)Widok (otwiera się w nowej zakładce)Zobacz wszystkie cenySprawdzamyponad 250 milionów produktów każdego dnia dla najlepszych pricespowered by

Top