• 17 kwietnia 2024

Nauka prawidłowego stosowania retinolu to jak podarowanie skórze wspaniałego prezentu, który odwdzięczy Ci się dziesięciokrotnie w kolejnych latach. Retinol jest złotym standardem wśród składników aktywnych stosowanych w pielęgnacji skóry i ulubieńcem świata dermatologii, nie bez powodu - na rynku kosmetycznym, który tak często składa zbyt wiele obietnic i nie spełnia oczekiwań, ten składnik naprawdę działa. W rzeczywistości działa na prawie każdy aspekt wyglądu i samopoczucia skóry, a jego działanie jest konsekwentnie potwierdzane od dziesięcioleci.

Oczywiście, nie ma czegoś takiego jak cudowny produkt, a jeśli kiedykolwiek próbowałeś retinolu, będziesz wiedział, że nawet najlepsze kremy z retinolem powinny być włączone do rutyny pielęgnacyjnej z jednym okiem mocno na zasady. W przeciwieństwie do Twojego ulubionego kremu nawilżającego lub najlepszego kremu pod oczy, reakcje są nie tylko prawdopodobne przy stosowaniu retinolu, ale niemal gwarantowane. Ponadto, retinol nie jest łatwy w użyciu, jeśli chodzi o sposoby i terminy. Musi być wprowadzony w specyficzny sposób, stosowany o określonej porze dnia, łączony z określonymi produktami, a następnie starannie dobrany do stylu życia.

Jednak cały ten wysiłek nie powstrzymuje prawie każdego eksperta w dziedzinie pielęgnacji skóry i dermatologa przed włączeniem retinolu do swojej rutyny w taki czy inny sposób, ponieważ rezultaty są tego naprawdę warte. Przeczytaj te wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry, przestrzegaj kilku prostych zasad, a my będziemy twierdzić, że retinol powinien znaleźć się również w Twojej skórze.

Jak stosować retinol dla początkujących: Co to jest retinol?

Retinole to dostępna bez recepty wersja retinoidów, które są pochodnymi witaminy A. Według dr Nazanin Saedi, board-certified dermatolog, "duży termin parasolowy jest retinoid, a następnie retinol, a [inne] retinoidy spadają pod tym." Istnieją dwa źródła witaminy A, które są rośliny i zwierzęta. Karotenoidy są gdzie beta-karoten pochodzi z, i retinoidy pochodzą z białka zwierzęcego. Oba przekształcają się w witaminę A w organizmie.

Retinole są składnikiem z wyboru w produktach przeciwstarzeniowych i zwalczających trądzik, ponieważ zwiększają produkcję kolagenu i stymulują wzrost nowych naczyń krwionośnych w skórze. Większość użytkowników zauważa poprawę koloru skóry, zanikające plamy starcze i zmiękczone szorstkie plamy. Wymagana jest jednak odrobina cierpliwości, ponieważ rezultaty mogą trwać od sześciu do 12 miesięcy.

Korzyści płynące z zastosowania retinoluRetinol

był najpierw wykorzystywany do leczenia ciężkich stanów trądzikowych, ale później odkryto, że retinol jest również potężnym składnikiem przeciwstarzeniowym, który może radykalnie poprawić ogólny stan skóry, jeśli jest stosowany w odpowiednich formułach. Retinole wchłaniają się głęboko w skórę, od zewnętrznego naskórka do środkowej warstwy, skóry właściwej, gdzie niszczą wolne rodniki, które mogą sprawić, że Twoja skóra będzie wyglądać na matową i suchą. Bez wolnych rodników siejących spustoszenie w skórze, retinol pomaga promować młodszą, bardziej młodzieńczą skórę.

Najczęstsze korzyści wynikające z zastosowania retinolu to:

 • Zwiększona produkcja elastyny i kolagenu: Retinol tworzy efekt plumped-up, który minimalizuje oznaki starzenia.
 • Promuje obrót komórek w Twojej skórze: Dr David Lortscher, certyfikowany dermatolog i założyciel Curology, mówi, że "obrót komórkowy to ciągły proces zrzucania martwych komórek skóry, a następnie zastępowania ich młodszymi komórkami."
 • Wyrównanie porów: Retinol pomaga odblokować pory, zmniejszając ilość brudu i oleju, który gromadzi się i powoduje wypryski. Zmniejsza również blizny po trądziku.

Jakie są skutki uboczne retinolu?

Jak w przypadku każdego związku chemicznego, możliwe są skutki uboczne. Retinol sprawia, że Twoja skóra jest bardziej wrażliwa na słońce, a prawdopodobieństwo poparzenia słonecznego jest znacznie większe, jeśli stosujesz retinol bez dobrego kremu z filtrem lub odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. To normalne, że Twoja skóra czuje się rozciągnięta, napięta i sucha, though.

Some skutki uboczne wymagają uwagi lekarza specjalisty w celu określenia wszelkich poważnych wpływów, że retinol jest przyczyną na skórze. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli doświadczasz któregokolwiek z następujących:

 • Pieczenie, zaczerwienienie i podrażnienie
 • łuszcząca się skóra
 • Zwiększona wrażliwość skóry

Jak stosować retinol - wszystko, co musisz wiedzieć

Kiedy należy rozpocząć stosowanie retinolu

Ze względu na swoje silne właściwości poprawiające strukturę skóry, retinol kojarzony jest z cerą dojrzałą i wiele osób zaczyna go stosować po 40-tce. Nie musisz jednak czekać do tego wieku, aby rozpocząć stosowanie tego aktywnego środka. Niektóre typy skóry mogą czerpać korzyści ze stosowania retinolu niemal od razu po rozpoczęciu stosowania produktów do pielęgnacji skóry, o ile wprowadzasz go powoli i ostrożnie.

Wiele osób, które wcześnie rozpoczynają stosowanie retinolu, robi to ze względu na zdolność tego składnika do przyspieszania obrotu komórek skóry. Przyspiesza to naturalne złuszczanie i usuwanie naskórka, co ma pozytywny wpływ na stan zapalny skóry i trądzik. W rzeczywistości dermatolodzy często przepisują silne retinoidy, takie jak Accutane i Retin-A, pacjentom w wieku kilkunastu i dwudziestu lat jako leczenie ciężkiego trądziku. Dla łagodnych i umiarkowanych wybuchów, ponad licznik produkty retinolu mogą być również bardzo skuteczne dla stopniowej poprawy bez skutków ubocznych.

Jeśli nie masz trądziku i chcesz zacząć używać retinolu dla jego wielu innych korzyści dla skóry, to nie jest zły pomysł, aby dostać się z niskiej dawki retinolu od połowy lat dwudziestych. To nie znaczy, że nie możesz rozpocząć swojej podróży z retinolem w wieku 30, 40, 50 lat i więcej. Ze względu na jego potężne właściwości naprawcze, nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć z retinolem i zacząć cieszyć się korzyściami.

Rodzaje retinolu - wyjaśnienie

Retinol, lub retinoidy, jak te pochodne witaminy A są technicznie znane, zostały pierwotnie przepisane jako miejscowe leczenie trądziku, ale lekarze szybko odkryli, że działają na prawie każdy inny wspólny problem skóry zbyt.

"Retinoidy pobudzają produkcję kolagenu i odnowę komórek, więc poprawiają elastyczność skóry, jędrność i drobne zmarszczki" - mówi dr Stefanie Williams, dermatolog i założycielka Eudelo Clinic.

"

Pomagają zmniejszyć pigmentację i udoskonalić strukturę skóry, naprawić uszkodzenia słoneczne, regulują nadprodukcję oleju, zmniejszając w ten sposób wypryski i poprawiają wygląd porów. "

To prawda, że nie ma akcji bez reakcji, a retinol jest pełen akcji. Kiedy retinol przekształca się w kwas retinowy w Twojej skórze i zaczyna działać, suchość, wrażliwość, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry to możliwe skutki uboczne, więc wybieraj preparaty z rozwagą.

 • Czystyretinol: Czysty retinol jest złotym standardem bez recepty retinoid i jest średnią siłą. Szukaj go w swoich produktach do pielęgnacji skóry, a na pewno trafisz na zwycięzcę. Jest silny i występuje w stężeniach do 1% bez recepty. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z retinolem, zacznij od stężenia maksymalnie 0,5%.
 • Estry retinolu: Jeśli jesteś wrażliwa lub masz skłonność do trądziku różowatego, szukaj formuł, które zawierają estry, takie jak palmitynian retinylu, octan lub linoleinian. Te ostatnie przechodzą w skórze więcej przemian, aby stać się kwasem retinowym, rozrzedzając zarówno niepożądane reakcje, jak i szybkość osiągania jakichkolwiek rezultatów. Palmitynian retinylu jest również najsłabszym z retinoidów i to właśnie jego znajdziesz w podstawowym kremie przeciwstarzeniowym marki drogeryjnej.
 • Adapalene: Adapalene jest najsilniejszym retinolem, który można dostać bez recepty. Dopiero niedawno został udostępniony bez recepty i jest popularny w leczeniu trądziku.
 • Retinoidy na receptę: Jeśli masz mocno zniszczoną słońcem skórę lub trądzik, wypróbuj tretinoinę na receptę lub Retin-A, czyli kwas retinowy, który jest gotowy i dostępny dla Twojej skóry do wykorzystania. Oba składniki działają mocniej, szybciej i silniej w zakresie wyników, często z widocznymi podrażnieniami.

Jak stosować retinol bez podrażnień

Nawet łagodny retinol bez recepty to potężna rzecz, więc dermatolodzy zalecają powolne rozpoczynanie stosowania retinolu. Konsekwencja to klucz do wspaniałej, świeżej skóry, ale wymaga to czasu. Stosuj go na noc, przed snem, przed kremem nawilżającym. W pierwszym tygodniu zacznij stosować go raz w tygodniu, w drugim dwa razy, a następnie co drugi wieczór.

Dermatolog dr Julia Carroll zaleca iść powoli. "Moja pierwsza wskazówka to spróbować podejścia 'niskiego i powolnego'", mówi dr Carroll. "Zacznij od bardzo małej, wielkości grochu ilości na jedną noc, a następnie odczekaj kilka dni, aby ocenić swoją tolerancję". Jeśli masz to, co nazywa się twardą skórą w świecie dermo, możesz używać go co noc, ale te typy skóry nie są powszechne.

Retinol sprawia, że skóra jest bardziej wrażliwa na światło słoneczne, więc używaj go tylko na noc przed

snem.

Kontynuuj swoją regularną rutynę pielęgnacji skóry rano, ale pamiętaj, aby uwzględnić filtr przeciwsłoneczny o minimalnej wartości SPF 50.

"Kluczem jest, aby zacząć powoli", zgadza się dr Jana Vogt, chirurg estetyczny w Mallucci London. "Zacznij używać go dwa do trzech razy w tygodniu. Zwiększaj stopniowo, aż Twoja skóra będzie tolerować go każdej nocy bez reakcji". Dobrze jest mieć przerwę i zacząć ponownie, jeśli potrzebujesz. Podczas gdy podrażnienia i drobne reakcje są par za kurs, twoja twarz nie powinna być boleśnie gorąca, pękająca lub krzycząca na ciebie, aby zatrzymać się w jakiś inny sposób.

You might also like
(Image credit: Future/La Roche Posay/Paula's Choice/L'Oreal/Medik8/MZ Skin/Beauty Pie

)Chcesz więcej? Przeczytaj nasz przewodnik

po

najlepszych kremach z retinolem dla Twojego typu skóry i budżetu

. Nałóż

swój produkt z retinolem zaraz po oczyszczeniu

skóry

,

aby mógł on bez przeszkód w

niknąć w jej głąb.

Ilość wielkości ziarnka grochu wystarczy na twarz, klatkę piersiową i szyję, a także na grzbiety dłoni. Stare zasady zalecają, aby nie stosować retinolu w okolicach oczu, ale eksperci twierdzą, że działa on cudownie, o ile jest tolerowany przez Twoją skórę. Odczekaj około 10 minut przed zastosowaniem innych produktów do pielęgnacji skóry. Wielu użytkowników lubi stosować retinol wraz z produktami łagodzącymi i nawilżającymi, aby przeciwdziałać podrażnieniom i łuszczeniu się skóry.

Jak w przypadku każdej substancji aktywnej, retinol lepiej współgra z niektórymi składnikami niż z innymi. "Jeśli używasz przeciwutleniacza, takiego jak kwas ferulowy, sprawia, że retinol jest jeszcze bardziej skuteczny", mówi dr Vogt. "Radziłbym nie stosować jednocześnie zabiegów na trądzik, takich jak kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu, ponieważ efekt może być zbyt wysuszający dla skóry". Aby uzyskać super efekty, spróbuj zastosować niskie procenty kwasów pielęgnacyjnych, takich jak glikolowy, pomiędzy dniami z retinolem, aby pomóc przesunąć wszelkie płatki i zwiększyć blask. Ponieważ retinol zwiększa obrót komórkowy i wypycha świeżą skórę na powierzchnię, konieczne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych lub przynajmniej kremu nawilżającego do twarzy z SPF, aby chronić te brzoskwiniowe komórki dziecka.

Jak wybrać dobry produkt z retinolem?

Nic dziwnego, że przy tego rodzaju wynikach każda marka chce mieć kawałek tortu, tworząc nieprzerwany przepływ innowacji produktowych na rynku. Oczywiście, nie wszystkie z nich są tak przemyślane i skuteczne, jak można mieć nadzieję, więc opłaca się nosić kilka zasad retinolu przodu umysłu podczas wybierania produktu.

Jak również zwracając uwagę na rodzaj retinoidu zawarte, rozważyć tekstury i opakowania. Dobrze sformułowane retinol jest rzadko tanie lub atrakcyjne, to zwykle ma chemiczny zapach i waha się od kwaśnego mleka do słomy w kolorze. Aktywny bit jest rozkładany przez światło i tlen, więc kupuj tylko opakowania chroniące przed promieniowaniem UV; tuby i przyciemniane kroplomierze są świetne, pompy airless są jeszcze lepsze. Unikaj przezroczystych słoików lub czegokolwiek, co wielokrotnie wystawia produkt na działanie promieniowania UV lub tlenu, aby uzyskać maksymalny zysk.

Niezawodne produkty z retinolem

SkinCeuticals Retinol 0,3% | RRP: $67/£65

Równie poważna formuła, jak i wygląd. Retinol 0,3% w formie kapsułek, które dostarczane są głęboko w skórę i tam pozostają. Doskonały retinol na początek od godnej zaufania marki.

 • SkinCeuticals Retinol 0.3% w FaceTheFuture za £54.95

The Ordinary Retinol 0,5% in Squalane | RRP:$5.80/£4.90

Produkt na średnim poziomie, z czystym retinolem plus odżywczym skwalanem, aby przeciwdziałać suchości i łuszczeniu

się skóry.

Konsystencja przypominająca serum przypadnie do gustu bardziej tłustym typom skóry.

 • The Ordinary Retinol 0.5% in Squalane na Amazon za $13.42

Exuviance Super Retinol Concentrate | RRP: $80/£48

1% czystego retinolu w opakowaniu z pompką airless, który jest tak potężny, jak przychodzą bez recepty. Genialnie skuteczny, ale zdecydowanie nie dla retinolowych żółtodziobów.

 • Exuviance Super Retinol Concentrate na Amazon za $80

Jak długo trwa działanie retinolu?

Żaden z powyższych nie jest szybkie rozwiązanie, jak to po prostu nie jest styl retinolu. Możesz zauważyć pewne ulepszenia po miesiącu, ale dla większości z nas, widoczne ulepszenia zaczną pojawiać się na około 12 tygodni znaku.

Stosuj

te rady i inteligentne preparaty powoli i systematycznie - nagrody są warte wytrwałości.

woman&home dziękuje dr Nazanin Saedi, dr Davidowi Lortscherowi z Curology, dr Stefanie Williams z Eudelo Skin Clinic, dr Julii Carroll i dr Janie Vogt za poświęcony czas i wiedzę

.

Top