• 19 lipca 2024

Jest to prawdopodobnie największe hasło w branży kosmetycznej, ale czym jest kolagen i jakie korzyści przynosi naszej skórze? Znajdujemy go w serum, kremach pod oczy, suplementach, a nawet napojach - tak wiele produktów obiecuje młodość cery dzięki swojemu głównemu składnikowi: kolagenowi. Ale czy spożywanie kolagenu lub stosowanie go miejscowo może naprawdę coś zmienić?

Podobnie jak w przypadku wszystkich składników pielęgnacyjnych, ważne jest, aby najpierw przeprowadzić badania, zanim włączysz kolagen do swojej pielęgnacji. Aby pomóc, porozmawialiśmy z ekspertami, aby przedstawić wszystko, co musisz wiedzieć o tym wybawicielu skóry - od tego, czym jest, po to, jak działa i różne sposoby, w jakie możesz stymulować kolagen, aby uzyskać efekt pulchniejszej i jędrniejszej cery.

Co to jest kolagen? Eksperci wyjaśniają wszystko

Wiemy, że powinniśmy chcieć mieć go więcej, ale czym jest kolagen i dlaczego jest ważny? "Kolagen jest jednym z najbardziej obfitych białek w organizmie" - mówi dr Anjali Mahto (otwiera w nowej karcie), konsultant dermatolog - "tworzy rusztowanie, które nadaje skórze wytrzymałość, sztywność i wsparcie". Podczas gdy w skórze znajduje się co najmniej 16 różnych typów kolagenu, "80-90% ludzkiego kolagenu to typy 1, 2 i 3", kontynuuje Mahto.

Chociaż organizm naturalnie wytwarza swój własny kolagen, z wiekiem ten proces produkcji spowalnia. "Poziom kolagenu zaczyna spadać o około 1% rocznie po naszej połowie lat dwudziestych" - mówi Mahto. To zła wiadomość dla naszej skóry. "Ten spadek jest początkowo stopniowy, po czym przyspiesza około 50 roku życia, co w przypadku kobiet często oznacza początek perimenopauzy" - wyjaśnia dr Derrick Phillips (otwiera w nowej karcie), dermatolog konsultant.

Co kolagen robi dla skóry?

"Kolagen jest odpowiedzialny za nadanie skórze sprężystości i elastyczności - utrzymuje ją gładką, elastyczną, puszystą i uniesioną" - mówi Phillips. Kiedy jego poziom zaczyna się obniżać, objawia się to "przerzedzeniem włosów, zmarszczkami, łamliwymi paznokciami i suchą skórą". Dlatego też wiele z najlepszych produktów do pielęgnacji skóry obiecuje zwiększyć produkcję kolagenu w skórze, aby ujędrnić naszą cerę.

Oczywiście, różne rodzaje kolagenu odgrywają nieco inne role. Dr Phillips przedstawia trzy najważniejsze jego rodzaje:

  • Czym jest kolagen typu 1? "Znany jako 'kolagen piękna', jest to kluczowy budulec komórek Twojej skóry, który stanowi około 80% warstwy skóry właściwej. Gram na gram, jest mocniejszy niż stal i może poprawić zdrowie, strukturę i jędrność skóry."
  • Czym jest kolagen typu 2? "Stanowi on około 50% budulca naszej tkanki łącznej, na przykład białka chrząstki, kości, ścięgien, więzadeł i tak dalej. Jest to dla tych, którzy potrzebują pomocy w zakresie zdrowia stawów".
  • Czym jest kolagen typu 3? "Ten typ jest również ważny dla zdrowia naszej skóry. Jest to drugi najobficiej występujący kolagen w tkankach ludzkich i jest bardziej elastyczny niż typ 1. Niemowlęta i dzieci mają dużo kolagenu typu 3, dlatego ich skóra jest tak miękka i puszysta. Z wiekiem typ 3 jest zastępowany przez typ 1."

W jaki sposób możesz stymulować kolagen?

(Image credit: Getty

)Teraz wiemy, że kolagen jest substancją naturalnie produkowaną (i taką, którą tracimy z każdym mijającym rokiem), wynika z tego, że zastanawiamy się, czym kolagen jest skutecznie stymulowany? Eksperci zapewniają nas, że istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby pomóc zwiększyć produkcję kolagenu i zapobiec jego rozpadowi w Twojej skórze.

  • Noś SPF: Pierwsze rzeczy, zainwestuj w jeden z najlepszych filtrów przeciwsłonecznych do twarzy. "Wykazano, że promieniowanie UV aktywuje enzymy znane jako metaloproteinazy macierzy; te rozkładają kolagen i uszkadzają strukturę nośną skóry, powodując jej zwiotczenie lub pogłębienie zmarszczek", wyjaśnia Mahto. "Enzymy te mogą również zapobiegać produkcji nowego kolagenu, więc codzienna ochrona przeciwsłoneczna o szerokim spektrum jest kluczowa".
  • Użyj retinoidu: Jeśli jeszcze nie, naucz się używać retinolu i wprowadź produkty z retinolem do swojej nocnej rutyny pielęgnacyjnej. "To dobre miejsce, aby zacząć, ponieważ pomagają one zwiększyć produkcję kolagenu i elastyny", mówi Mahto.
  • Jedz zdrowo: "Niektóre pokarmy, takie jak mięso, ryby i jaja, są znane z tego, że zwiększają poziom kolagenu w skórze" - mówi Phillips - "a także pokarmy o wysokiej zawartości witaminy C". Unikaj dużej ilości cukru, ponieważ może to prowadzić do glikacji, procesu, w którym cukier rozbija kolagen.
  • Nie pal: Bez niespodzianek tutaj, jeśli zastanawiasz się, co jest kolagen zubożony przez-palenie jest wysoko na liście. "Palenie zmniejszy poziom kolagenu poprzez głodzenie skóry z tlenu i zwężenie przepływu krwi, co prowadzi do rozpadu kolagenu, stąd linie palaczy" - mówi Phillips.
  • Ćwicz regularnie: Phillips stwierdza również, że ćwiczenia mogą pomóc poprzez zwiększenie przepływu krwi i tlenu do skóry.

Pomijając stymulację, zapytaliśmy ekspertów, co oferuje kolagen jako składnik dodany do kremów i serum. "Kolagen w produktach do pielęgnacji skóry działa głównie jako środek nawilżający, ponieważ jego cząsteczki są zbyt duże, aby przeniknąć do skóry właściwej i wywierać korzyści strukturalne" - mówi Phillips. To dlatego kolagen jest często zawarty w najlepszych kremach nawilżających do skóry suchej, podczas gdy inne zabiegi, takie jak najlepsze serum z witaminą C, mogą stymulować naturalną produkcję" Inne składniki produktów do pielęgnacji skóry, takie jak retinol i witamina C, mogą stymulować tworzenie nowego kolagenu, pomagając w odmłodzeniu skóry" - dodaje.

Czy napoje kolagenowe działają?

Napoje kolagenowe to wielki biznes. Promowane przez kilka gwiazd, w tym Jennifer Aniston i Khloe Kardashian, nowa fala płynnych formuł kolagenowych trafiła ostatnio do głównego nurtu. "Teoria stojąca za napojami kolagenowymi polega na tym, że mogą one pomóc w uzupełnieniu własnych zapasów kolagenu w skórze", wyjaśnia Mahto. "Jako dermatolog, jest jednak trudno polecić te produkty w oparciu o aktualne dowody", dodaje.

Podczas gdy solidne dowody są rzadkie, Phillips wskazuje, że niektóre badania pokazują obiecujące wyniki. "Niektóre napoje kolagenowe okazały się mieć wpływ na skórę", mówi, "główną korzyścią jest zwiększone nawilżenie". Inne zgłaszane korzyści dla urody obejmują grubsze włosy i mocniejsze, zdrowe paznokcie. Ważne jest, aby zauważyć, że "obecnie nie ma konkretnych dowodów pokazujących, że płynny kolagen przetrwa trawienie, podróżuje do twojego krwiobiegu i sprawi, że będzie to twoja skóra", mówi Mahto.

Jeśli chcesz wypróbować napoje kolagenowe, szukaj preparatów o niskiej zawartości cukru - "wiele z nich zawiera niezdrową ilość cukrów i barwników" - mówi Phillips. Rada Mahto? "Osobiście nie polecałabym kupowania napojów kolagenowych. Istnieją inne sposoby, dzięki którym możesz chronić i zwiększać produkcję kolagenu" - i to są niektóre z naszych ulubionych.

Najlepsze produkty zwiększające stężenie kolagenu, wybrane przez nasz zespół kosmetyczny

(otwiera się w nowej karcie)

Dr. Dennis Gross Skincare Advanced Retinol + Ferulic Intense Wrinkle Cream | RRP: $75/£77

Ten ciężko pracujący krem może pochwalić się korzyściami nawilżającymi i napinającymi dzięki koktajlowi z retinolu, bakuchiolu (otwiera się w nowej zakład ce) (naturalnej alternatywy dla retinolu) i kwasu ferulowego. Po regularnym stosowaniu spodziewaj się miękkiej, nawilżonej cery.

(otwiera się w nowej zakładce)

Paula's Choice C15 Super Booster | RRP: $52/£49

Stosuj samodzielnie lub zmieszaj dwie do trzech kropli z jednym z najlepszych kremów nawilżających do twarzy (otwiera się w nowej zakładce), aby uzyskać efekt rozświetlenia. 15% stabilizowana witamina C i peptydy wygładzające skórę współpracują ze sobą, aby zmniejszyć oznaki starzenia się skóry, dzięki czemu staje się ona bardziej jędrna i rozświetlona.

(otwiera się w nowej zakładce)

SkinCeuticals Advanced Brightening UV Defense SPF 50 | RRP: $49/£45

Filtr SPF ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania rozpadowi kolagenu. Wypróbuj ten nawilżający krem SPF50 o szerokim spektrum działania, aby zmniejszyć widoczne oznaki starzenia. Zawiera również 1% kwasu traneksamowego i 2% niacynamidu (otwiera się w nowej zakładce), które pomagają wyrównać i zrównoważyć koloryt skóry.

(otwiera się w nowej zakładce)

Elemis Pro-Collagen Marine Cream | RRP: $132/£87

Krem ten nie stymuluje wprawdzie produkcji kolagenu, ale może zmiękczyć drobne zmarszczki, głęboko nawilżając skórę dzięki składnikom o dużej mocy -padina pavonica, chlorella i miłorząb japoński.

  • Elemis Pro Collagen Marine Cream na Amazon za $128 (otwiera się w nowej karcie)
(otwiera się w nowej zakładce)

The Beauty Chef Collagen Inner Beauty Boost | RRP: $49/£29

Jeśli chcesz spróbować suplementu kolagenowego, ten z The Beauty Chef zbiera pochlebne recenzje. Nie zawiera sztucznych barwników, cukru i glutenu, a przyjazny dla wegan preparat zawiera organiczne jagody maqui, acai, papaję, borówki, jagody goji i granat, które są pełne składników odżywczych pobudzających skórę.

  • The Beauty Chef Collagen Inner Beauty Boost w Revolve za $50 (otwiera się w nowej zakładce)

woman&home dziękuje Dr Anjali Mahto i Dr Derrick Phillips za ich czas i wiedzę.

Top