• 22 czerwca 2024

Zastanawiasz się, czy powinnaś stosować kwas mlekowy czy glikolowy? Prawdopodobnie oznacza to, że zdecydowałaś się w tym roku zamienić peelingi do twarzy na złuszczanie chemiczne - mądre posunięcie. Jeśli czujesz się oszołomiona oferowanymi składnikami kwasowymi, możemy Ci pomóc. Oto porównanie dwóch popularnych opcji: kwasu glikolowego i kwasu mlekowego.

Oba te składniki należą do rodziny alfa-hydroksykwasów (AHA) i są stosowane głównie w rutynowej pielęgnacji skóry w celu złuszczania, więc mają ze sobą wiele wspólnego. Jeśli jednak dopiero zaczynasz złuszczanie skóry kwasami AHA, ważne jest, aby pamiętać o kluczowych różnicach między tymi składnikami, a mianowicie o ich poziomie intensywności.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać odpowiednie składniki do pielęgnacji skóry i bezpiecznie przystąpić do wygładzania skóry

.

Kwas mlekowy a kwas glikolowy: Przewodnik eksperta

Czym są kwas mlekowy i kwas glikolowy?

Czym jest kwas mlekowy?
Kwas mlekowy jest naturalnie pozyskiwany z mleka i wytwarzany przez nasze mięśnie, ale jest również produkowany syntetycznie. Jest to chemiczny środek złuszczający, który pomaga pozbyć się martwych komórek skóry, aby odsłonić nową i lepszą cerę. Uważa się, że jego zastosowanie w pielęgnacji skóry sięga wieków wstecz. "Mówi się, że Kleopatra stosowała mleko na skórę i uważa się, że niektóre korzyści wynikały z kwasu mlekowego" - mówi dr Marisa Garshick, dermatolog z MDCS Dermatology. Obecnie jest on znany jako jeden z najpopularniejszych kwasów AHA i jeden z najdelikatniejszych, dzięki czemu może być najlepszym środkiem złuszczającym do twarzy dla wrażliwych typów skóry lub osób z reaktywnymi chorobami skóry, takimi jak trądzik różowaty.

Czym jestkwas glikolowy?
Kwas glikolowy pochodzi z trzciny cukrowej, ale podobnie jak kwas mlekowy, może być również wytwarzany. Jest to kolejny chemiczny środek złuszczający i jest często zalecany dla skóry dojrzałej, gdy naturalny proces złuszczania organizmu spowalnia. "Może być stosowany w celu złagodzenia oznak starzenia, poprawy wyglądu drobnych zmarszczek, przebarwień (takich jak pigmentacja) oraz ogólnego kolorytu i tekstury skóry" - wyjaśnia dr Garshick. Kwas glikolowy jest najsilniejszym kwasem z rodziny AHA. Jego niewielki rozmiar cząsteczkowy oznacza, że może głęboko wnikać w skórę i zapewniać szybsze i bardziej zauważalne rezultaty.

Co wspólnego mają ze sobą kwas mlekowy i kwas glikolowy?

Wybór między kwasem mlekowym a kwasem glikolowym zaczyna się od rozpoznania kilku podobieństw między nimi. "Oba działają poprzez osłabianie połączeń między komórkami w górnej warstwie skóry, co pomaga złuszczać lub usuwać martwe komórki naskórka, jednocześnie pobudzając produkcję kolagenu" - wyjaśnia dr Garshick.

Są również humektantami, co oznacza, że pomagają zatrzymać wilgoć i wraz z najlepszym kremem nawilżającym do twarzy utrzymują nawilżenie skóry. Ogólnie rzecz biorąc, ich korzyści mogą obejmować redukcję drobnych zmarszczek, takich jak kurze łapki, bardziej równomierny koloryt skóry, poprawę tekstury i mniejsze przekrwienie na powierzchni skóry, co wraz z beta-hydroksykwasem (BHA) może być bardzo skuteczne w rutynowej pielęgnacji skóry trądzikowej.

Kwas mlekowy a kwas glikolowy: Kluczowe różnice

(Źródło zdjęcia: Getty Images)
  • Rozmiar cząsteczki: "Ponieważ kwas mlekowy ma większą cząsteczkę, jest delikatniejszy i stanowi dobrą opcję dla osób o wrażliwej skórze" - mówi dr Garshick. Wynika to z faktu, że nie może on wnikać w skórę tak głęboko jak kwas glikolowy, który ma mniejsze, głębiej wchłaniające się cząsteczki, które mogą nie być tak łatwo tolerowane.
  • Szybkość rezultatów: Podczas gdy kwas glikolowy może zapewnić głębsze złuszczanie, kwas mlekowy pozostaje bliżej powierzchni. Oznacza to, że będzie mniej drażniący, co jest świetne, zwłaszcza jeśli jesteś nowy w złuszczaniu AHA. Ale oznacza to również, że nie zobaczysz wyników tak szybko.
  • Korzyści nawilżające: Dodatkowo, kwas mlekowy oferuje więcej korzyści nawilżających w porównaniu do kwasu glikolowego. Ogólnie rzecz biorąc, może to być delikatniejszy wybór, który nadal pozostawi skórę jaśniejszą i bardziej miękką, ale z mniejszą intensywnością.

Jak stosować kwas mlekowy i glikolowy?

Podczas zakupów i porównywania kwasu mlekowego z kwasem glikolowym, oba kwasy AHA można znaleźć w wielu najlepszych produktach do pielęgnacji skóry.

Oznacza to, że istnieje wiele

różnych sposobów na włączenie kwasu mlekowego i glikolowego do rutynowej pielęgnacji

skóry. "

Można je znaleźć w najlepszych środkach oczyszczających, które zapewniają delikatne złuszczanie, kremach na noc lub serum, które rozjaśniają skórę w rutynowej pielęgnacji skóry na noc, a także w płatkach złuszczających do twarzy, złuszczaczach do ciała i kremach" - mówi dr Garshick. "Większość środków złuszczających jest przeznaczona do stosowania tylko raz lub dwa razy w tygodniu, aby zminimalizować podrażnienia skóry. Chociaż niektóre produkty mogą być wskazane do codziennego stosowania, najlepiej jest wprowadzać je do swojej rutyny powoli, aby upewnić się, że je tolerujesz."

Jeśli dopiero zaczynasz stosować kwas mlekowy lub glikolowy, wybierz produkt o niskim stężeniu wybranego AHA. Po przetestowaniu produktu, na początku używaj go raz w tygodniu. W miarę dostosowywania się skóry można stopniowo zwiększać stężenie. Należy pamiętać, że jako chemiczne środki złuszczające, kwas glikolowy i kwas mlekowy sprawią, że skóra będzie bardziej podatna na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV. Dlatego też składniki te najlepiej stosować na noc i należy sumiennie stosować najlepsze filtry przeciwsłoneczne do twarzy z kwasami w swojej rutynie.

KIEDY NIE NALEŻY STOSOWAĆ TYCH SKŁADNIKÓW?

Podczas nocy złuszczania kwasem glikolowym lub mlekowym dr Garshick radzi unikać kilku składników:

  • Retinoidy: "Najlepiej unikać stosowania ich z innymi składnikami, takimi jak retinoidy, ponieważ mogą one wpływać odpowiednio na stabilność lub zwiększać ryzyko wrażliwości skóry".
  • Warstwy z witaminą C: Dodaje, że nadal możliwe jest utrzymanie w składzie substancji aktywnych, takich jak najlepsze serum z witaminą C. Wystarczy stosować je naprzemiennie i powstrzymać się od używania ich jednocześnie.
  • Z peelingami fizycznymi: Ponadto, ponieważ przechodzisz na złuszczanie chemiczne, możesz odłożyć na bok fizyczne środki złuszczające. Oba nie są konieczne, a ziarnistość może podrażnić skórę po użyciu AHA. Żegnajcie peelingi!

Kwas mlekowy vs kwas glikolowy: werdykt w&h

Debatowanie nad kwasem mlekowym a kwasem glikolowym jest trochę jak wybór między martini z ginem a G&T. Oba są dobrymi opcjami, będą działać w podobny sposób i, jeśli zrobisz ich wystarczająco dużo, przyniosą taki sam efekt końcowy. Różnica polega na sile działania.

Jeśli szukasz szybszych rezultatów i nieco większej intensywności, produkt z kwasem glikolowym może być najlepszym wyborem. Jeśli jednak szukasz łagodniejszej kuracji kwasowej dla początkujących lub wrażliwej skóry, ale czegoś, co nadal spełnia swoje zadanie, kwas mlekowy może być dla Ciebie odpowiedni.


woman&home dziękuje dr Marisie Garshick z MDCS Dermatology. za poświęcony czas i wiedzę

.

Top