• 22 czerwca 2024

Wygładzanie skóry stało się terminem obciążonym. Dzieje się tak po części dzięki starym, dobrym mediom społecznościowym z wieloma filtrami wygładzającymi skórę, zaprojektowanymi w celu usunięcia wszystkiego, co mogłoby sugerować, że obiekt selfie (lub dowolnego zdjęcia) ma prawdziwą ludzką skórę.Obejmuje topory, nierówności, włosy i - niedajBoże -okazjonalne skazy .

Offline, w prawdziwym świecie, większość z nas ma skórę, która zawiera co najmniej jeden (jeśli nie wszystkie) z powyższych elementów, a nawet niektóre - i to jest całkowicie w porządku. Czas spędzony na próbach uzyskania skóry, która jest całkowicie wolna od anomalii tekstury lub odcienia, jest mniej więcej tak owocny, jak czas spędzony na próbach przewidzenia wyników loterii. Nawet najlepszy podkład na świecie nie sprawi, że skóra będzie wyglądać jak cyfrowo zmieniony obraz (i dzięki Bogu za to). Prawdziwe ludzkie twarze mają teksturę i należy to doceniać, gdy tylko jest to możliwe

.

Odkładając na bok inżynieryjną doskonałość, to, co możemy zrobić, aby stopniowo, ale satysfakcjonująco poprawić to, co dała nam natura, to stosować ciężko pracującą rutynę pielęgnacji skóry. Na przykład, jeśli masz szorstką teksturę skóry na twarzy lub ciele, możesz użyć kwasów do pielęgnacji skóry, aby delikatnie udoskonalić i wygładzić; odwodnione, popielate łokcie można szorować, zmiękczać i hartować emolientami; duże pory można odblokować i głęboko oczyścić z wszelkich bakterii powodujących skazy.

Brzmi dobrze? Witamy w wygładzaniu skóry 101 - oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby uzyskać jedwabistą, piękną skórę bez konieczności stosowania filtrów.

Wygładzanie skóry

- wszystko,

co musisz wiedzieć

Prawdopodobnie nie będzie zaskoczeniem, że podstawową techniką wygładzania skóry, czy to na twarzy, czy na ciele, jest złuszczanie. Oczywiście obszar, który chcesz wygładzić i rodzaj tekstury, z którą chcesz się zmierzyć, określa produkty złuszczające, narzędzia i składniki, których powinieneś użyć.

Skorzystaj z tej podręcznej ściągawki, aby znaleźć odpowiednią dla siebie metodę wygładzania. Są trzy:

 1. Środki zmiękczające szorstką skórę
 2. Wygładzacze wyboistej skóry
 3. Poprawki dla skóry popielatej

Środki zmiękczające szorstką skórę

(Zdjęcie: Getty)

Szorstka lub łuszcząca się skóra jest prawdopodobnie najczęstszym problemem związanym z teksturą, który można ch

cieć wygładzić.

Może pojawiać się na twarzy lub ciele, ale najczęściej sprowadza się do tych samych czynników: Martwe komórki naskórka gromadzące się na powierzchni skóry, naturalnie suchy typ skóry lub - w wielu przypadkach - połączenie tych dwóch

czynników.

"Oznaki suchej skóry to szorstka tekstura, łuszczący się wygląd, zaczerwienienie i podrażnienie" - wyjaśnia dr Ana Mansouri, lekarz medycyny estetycznej w Kat & Co. "Problem leży w braku oleju (sebum, lipidów i kwasów tłuszczowych) produkowanego przez gruczoły łojowe w skórze".

Ten brak naturalnego oleju oznacza, że starym komórkom skóry, które przemieszczają się na wierzch skóry gotowe do zrzucenia, brakuje podobnej do poduszki bariery lipidowej, która utrzymuje nawilżenie i chroni skórę przed podrażnieniami. Dodajmy do tego spowolnienie obrotu komórkowego wraz z wiekiem - i wynikające z tego bardziej matowe, suche martwe komórki, które dłużej pozostają na powierzchni skóry - i mamy przepis na skórę o szorstkiej teksturze. Oczywiste jest, że pierwszym krokiem jest upewnienie się, że używasz odpowiedniej pielęgnacji skóry suchej, takiej jak niewysuszające środki czyszczące i serum nawilżające. Następnie należy dodać odpowiedni dla siebie środek złuszczający.

Jak szczotkować
ciało na suchoPrzed

prysznicem lub kąpielą szczotkuj ciało małymi, zdecydowanymi pociągnięciami. Pracuj w górę od dołu kończyn w kierunku serca. Na brzuchu i biodrach wykonuj większe ruchy okrężne. Wykonuj je przez co najmniej minutę dziennie, a natychmiast poczujesz się bardziej energiczna i gładka.

Jak wygładzić szorstką skórę na ciele

Dobra wiadomość dla wszystkich! Wszyscy, z wyjątkiem najbardziej reaktywnych typów skóry, mogą pozwolić sobie na nieco mocniejsze złuszczanie szorstkiej skóry na ciele. To znaczy - zrób to za pomocą najlepszych środków złuszczających i peelingów do ciała, rękawic złuszczających lub nieco torturującej, ale bardzo skutecznej szczotki do ciała. Istnieje wiele fantazyjnych peelingów i płynów do ciała AHA, jeśli wolisz, ale szczerze mówiąc, nic nie przebije satysfakcjonującej fizycznej sesji złuszczania w celu wygładzenia skóry ciała. Jeśli jesteś bardzo wrażliwa i naprawdę nie możesz znieść ręcznego peelingu bez zaczerwienienia lub podrażnienia, poszukaj złuszczających batonów do ciała. Są one zazwyczaj łagodniejsze i zawierają kombinację drobno sproszkowanych środków złuszczających oraz składników nawilżających. Są również łagodniejsze dla środowiska niż wanny z peelingiem. Wygrana-wygrana.

Szczotka do ciała stymulująca skórę: $33/£21 | ESPA

Sponsorowane

Jeśli czujesz się gotowy na szczotkowanie ciała, ta szczotka od ESPA pomoże Ci wygładzić i ujędrnić skórę, aby odsłonić blask pod spodem. Dzięki naturalnemu włosiu wykonanemu z meksykańskich kaktusów, szczotka wygładza skórę i stymuluje odnowę komórkową, nie będąc przy tym zbyt szorstką. Na koniec użyj olejku do ciała, aby uzyskać dodatkową miękkość.

Jak wygładzić szorstką skórę twarzy

Kuszące może być szorowanie szorstkich policzków fizycznym środkiem złuszczającym, większość peelingów do twarzy jest zbyt agresywna dla skóry i dodatkowo osłabia barierę lipidową.

Zamiast tego użyj chemicznego środka złuszczającego, który naturalnie rozpuszcza połączenia między martwymi komórkami skóry, aby pomóc je przesunąć

. O ile

Twoja skóra nie jest bardziej wrażliwa, kwas glikolowy jest najskuteczniejszą opcją z grupy składników znanych jako alfa-hydroksykwasy (AHA).

Kwas glikolowy występuje w wielu postaciach - masek, płynnych toników, poręcznych płatków do peelingu - i może pomóc nawilżyć skórę i stymulować kolagen. Jeśli kwas glikolowy jest dla Ciebie zbyt silny, zamiast niego wybierz produkty PHA. Kwas ten ma większe cząsteczki, które nie wnikają tak głęboko, co oznacza, że jest mniej prawdopodobne, że podrażnią skórę.

Wygładza nierówną skórę

(Zdjęcie: Getty)Wyboista

skóra może mieć dwa oblicza, i to dosłownie:

 • Wyboje mogą tworzyć się na zewnątrz, ponieważ coś nagromadziło się w skórze, powodując jej uniesienie
 • Wyboisty wygląd może przechodzić do wewnątrz z powodu "luki" - najprawdopodobniej większych porów.

Oba te problemy są, jeśli nie całkowicie rozwiązywalne, to z pewnością uleczalne, jeśli wiesz, jak to zrobić:

Jak leczyć wyboistą skórę na ciele

Dwa słowa: rogowacenie przymieszkowe. Ta wyboista skóra na ciele, którą możesz znać jako "kurzą skórkę", jest wynikiem nagromadzenia keratyny, która zatyka mieszki włosowe. Często występuje na ramionach, nogach i plecach, jest bardzo powszechne - szacuje się, że dotyka 40% dorosłych i nastolatków na całym świecie. Jest całkowicie nieszkodliwy i jako taki nie wymaga "leczenia", ale może nieco osłabiać pewność siebie i jest frustrująco trudny do zmiany.

Ponieważ guzki KP znajdują się w skórze, fizyczny peeling lub środek złuszczający nie dotrze do źródła problemu i może w rzeczywistości podrażnić i zaognić skórę. Zamiast tego użyj kwasów z rodziny znanej jako beta-hydroksykwasy (BHA), z których najbardziej znanym jest kwas salicylowy. Działa on inaczej niż kwasy AHA: zamiast usuwać komórki powierzchniowe, wnika w pory i mieszki włosowe, aby rozpuścić nagromadzony olej i blokady od wewnątrz. "Nie wszystkie miejscowe preparaty złuszczające są identyczne pod względem skuteczności" - mówi ekspert CeraVe ds. pielęgnacji skóry, dr Christopher Hensby. "Kwas salicylowy pomaga wygładzić skórę i zredukować wypryski, co skutkuje zdrowszym wyglądem skóry". Oczywiście jest to dar niebios dla KP. To powiedziawszy, ponieważ salicyl rozpuszcza olej, może być nieco wysuszający, więc szukaj produktów, które są dobrze zbilansowane ze składnikami nawilżającymi.

Jak leczyć wyboistą skórę twarzy?

Wykluczając możliwość wystąpienia chorób skóry, takich jak trądzik hormonalny (jeśli tak się dzieje, przeczytaj o najlepszej rutynie pielęgnacji skóry w przypadku trądziku), cera, która wydaje się wyboista lub nierówna, jest prawdopodobnie wynikiem porów.

Ważne jest, aby teraz powiedzieć, że pomimo tego, co twierdzi wiele produktów, pory nie są czymś, co można zmniejszyć lub "zamknąć". Rozmiar porów jest często uwarunkowany genetycznie i sprowadza się również do rodzaju skóry - na przykład skóra tłusta może często mieć większe pory z powodu blokowania sebum. Pewną rolę odgrywa również kolagen; gdy jego naturalne zapasy zmniejszają się z biegiem lat, powodując osłabienie wsparcia strukturalnego skóry, pory mogą wydawać się rozszerzone.

Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry tłustej zapewni, że nie będziesz zaostrzać zatkanych porów zbyt ciężkimi kremami do twarzy. Dobrą wiadomością jest to, że kwasy BHA działają równie dobrze na twarz, jak i na ciało. Podobnie jak w przypadku większości kuracji kwasami, warto zacząć od niższej dawki na twarz i (z typowym zastrzeżeniem dotyczącym ultra-wrażliwych typów - nie należy ich stosować), połączenie go z AHA może być również bardzo dobrym pomysłem. Wielotorowy atak polegający na usuwaniu oleju oraz przesuwaniu martwych komórek (co z kolei zapobiega dalszemu zatykaniu) zapewnia nieskazitelnie czyste pory. Ponadto delikatne właściwości AHA promujące kolagen mogą pomóc w utrzymaniu pulchnej skóry i dobrze podtrzymanych porów, dzięki czemu wydają się mniej zauważalne.

Popielate poprawki dla skóry

(Zdjęcie: Getty)

Kiedy mówimy o "popielatej" skórze, mamy na myśli suchy, szarawy odcień zwykle występujący na łokciach, kolanach i kostkach. Podobnie jak szorstka skóra, popielatość sprowadza się do połączenia martwych komórek i wyczerpanej wilgoci - różnica polega na tym, że popielata skóra jest często spowodowana odwodnieniem lub brakiem wody, a nie suchością, która jest brakiem oleju (chociaż możesz doświadczyć obu jednocześnie - ciesz się!).

Ponownie, gruboziarnisty peeling to satysfakcjonujący i skuteczny sposób na zmianę matowej, popielatej skóry. Wybierz taki o zwartej konsystencji, który nie zniknie w dziurze, zanim zdążysz go wetrzeć. Warto również zwrócić uwagę na formuły zawierające składniki zmiękczające, takie jak masło shea, lanolina i oleje roślinne. Pozostawiają one woskową, nawilżającą warstwę na powierzchni skóry, zapobiegając utracie wody i łagodząc odwodnienie. Składniki zmiękczające mogą również ukryć popielatą teksturę za pomocą błyszczącego wykończenia, co jest idealne, jeśli planujesz wyciągnąć ręce lub nogi na cały dzień.

10 wspaniałych produktów wygładzających skórę twarzy i ciała

Temple Spa Most Revealing Glowing Skin Oxygen Peel | RRP $55/£40

Zabawna, bąbelkowa maseczka, która łączy w sobie nie jeden, ale trzy kwasy AHA, w tym glikolowy, zapewniając maksymalny efekt wygładzenia skóry. Zawiera również kojący rumianek oraz olejki ze słodkiej pomarańczy i bergamotki, które odżywiają suchą skórę.


 • Temple Spa Most Revealing Glowing Skin Oxygen Peel w Temple Spa za 55 USD/40 GBP

SkinCeuticals Glycolic Renewal Cleanser | RRP $38/£30

Ostrzeżenie: ten żel oczyszczający nie jest codziennym produktem do mycia twarzy. Jest to silna, aktywna pielęgnacja skóry z 8% kwasem glikolowym, który wygładza i poprawia strukturę skóry. Używaj go co tydzień lub co dwa tygodnie i oczekuj szybkich rezultatów na szorstkiej skórze.

 • SkinCeuticals Glycolic Renewal Cleanser w Amazon za £58

Skin & Tonic Fresh Face Exfoliating Water | RRP $25 (ok.)/£18

Ten płynny środek złuszczający na bazie PHA ma przyjemnie krótką, uczciwą listę składników i byłby doskonałym wyborem do wygładzania skóry dla wrażliwych typów skóry, a także dla osób z trądzikiem różowatym lub zainteresowanych produktami naturalnymi.


 • Skin & Tonic Fresh Face Exfoliating Water na Amazon za 18 funtów

Szczotka do ciała Soak Sunday | RRP $17/£12

Ta drewniana szczotka jest tak elegancka, jak szczotki do ciała, ma przyjemnie jędrne wegańskie włosie i słodki jutowy uchwyt, którego można użyć do zawieszenia po zakończeniu.


 • Szczotka do ciała Soak Sunday jest dostępna w sklepie Soak Sunday w cenie 17 USD/12 GBP.

Slow Ageing Essentials Face & Body Exfoliating Polish | RRP 70 USD (około) / 51 GBP

Prawdziwa uczta dla szorstkiej skóry, ta pasta do ciała wykonana jest z najwyższej jakości czystych olejków eterycznych, w tym słodkiej pomarańczy, imbiru i kadzidła. Wmasuj w suchą skórę przed kąpielą lub prysznicem, a następnie delikatnie rozprowadź w wodzie i spłucz.

 • Slow Ageing Essentials Face & Body Exfoliating Polish dostępny jest w sklepie Slow Ageing Essentials w cenie 71 USD/51 GBP.

Glossier Body Hero Exfoliating Bar |RRP $14/£12

Przyjazny dla środowiska, bez bałaganu i łagodniejszy niż ziarnisty peeling, ten baton oferuje świetną codzienną metodę stopniowego wygładzania skóry. Jest w 100% wegański i zawiera odżywcze olejki oraz nawilżający sok z liści aloesu.

 • Glossier Body Hero Exfoliating Bar w Glossier za 14 USD / 12 GBP

CeraVe SA Smoothing Cream | RRP: $22.99/£18

Jeśli twoja KP doprowadza cię do rozproszenia i jeszcze tego nie wypróbowałaś, przestań czytać i natychmiast dodaj do koszyka. Łączy w sobie silne działanie wygładzające kwasu salicylowego z kwasem mlekowym, delikatnym AHA, a także składnikami nawilżającymi. Oprócz tego, że jest okazją, jest genialnie skuteczny.

 • Cerave SA Smoothing Cream na Amazon za £9

Bioderma Sebium Lotion | RRP: $17.99/£11

Kolejny doskonały produkt w świetnej cenie, który ma potrójne podejście do porów. Salicylowy usuwa zatory, cynk utrzymuje nadmierną produkcję oleju w ryzach, a gliceryna równoważy suchość.

 • Bioderma Sebium Lotion w Feelunique UK za £8.05

Dr Dennis Gross Alpha Beta Universal Daily Peel | RRP: $17/£19

Jeden z oryginalnych i najlepszych zabiegów AHA i BHA, ten peeling oferuje podwójną moc oczyszczania porów w porównaniu z innymi produktami. Jest doskonale opracowany przez markę należącą do lekarza, a wstępnie nasączone chusteczki w poręcznych saszetkach są również przydatne w podróży.

 • Dr Dennis Gross Alpha Beta Universal Daily Peel w NET-A-PORTER za 89 funtów.

Beauty Pie Soul Providers Re-energizing Dry Oil Sugar Scrub | RRP: $55/£50

Ten ziarnisty peeling jest idealny na łokcie i kolana, ponieważ ma wystarczającą przyczepność, aby naprawdę wniknąć w skórę, podczas gdy olej z pestek moreli działa jak emolient, który nie tylko chłodzi skórę, ale także pozostawia piękny połysk. Z trawą cytrynową, grejpfrutem i bazylią pachnie jak lato w słoiku.


woman&home dziękuje dr Ana Mansouri z Kat & Co i dr Christopher Hensby z CeraVe za poświęcony czas i wiedzę

.

Top