• 17 kwietnia 2024

Laserowe usuwanie włosów na twarzy jest doskonałym zabiegiem dla osób pragnących uporać się ze wszystkim, od niechcianego brzoskwiniowego zarostu do włochatych kłujących plam. Ponieważ jednak temat owłosienia na twarzy jest często uważany za tabu, może być owiany tajemnicą - co odkryłam, gdy rozpoczęłam swoją własną podróż po zabiegach.

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że w odległości miliona kilometrów od domu, wysuwałaś swoją dolną szczękę i delikatnie masowałaś te najtajniejsze włosy na brodzie, które przeoczyłaś podczas wyrywania ich pęsetą? Cóż, okazuje się, że nie jesteś sama - daleko ci do tego w rzeczywistości. Hirsutyzm, według NHS (otwiera się w nowej zakładce), to stan u kobiet, który powoduje nadmierny wzrost ciemnych lub grubych włosów w męskim stylu, w miejscach takich jak twarz, klatka piersiowa i plecy. Jest to związane z nadmiarem "męskich" hormonów zwanych androgenami, których najczęstszą przyczyną jest zespół policystycznych jajników (PCOS).

Oprócz androgenów, genetyka i wiek to inne powszechne czynniki powodujące wzrost owłosienia na twarzy u kobiet, ale to właśnie PCOS jest miejscem, w którym osobiście wkraczam do akcji, jako jedna z około 10% kobiet cierpiących na tę przypadłość. Chociaż należy pamiętać, że wiele kobiet czuje się całkowicie komfortowo nie usuwając włosów z twarzy, ja osobiście zdecydowałam się na to i nie chodzi tu tylko o same włosy. Nawet jeśli pozwolę im swobodnie rosnąć, wrastające włoski i trądzik dorosłych są nasilone przez hirsutyzm.

Z pomocą Michelle Lambert, starszej konsultantki w wiodącej w branży klinice Pulse Light, oraz dr Anjali Mahto z Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów, rozpakuję wszystko, co chciałabym wiedzieć przed poddaniem się depilacji laserowej twarzy.

depilacja laserowa twarzy: czego się nauczyłam

1. Nie jest przeznaczona dla każdego rodzaju włosów.

Przepraszam, aby zniszczyć wszelkie marzenia o laserze jako jeden rozmiar pasujący do wszystkich rozwiązań usuwania włosów z twarzy, ale niektóre osoby po prostu nie muszą stosować. Jak wyjaśnia Lambert, "To nie działa na rude włosy lub blond włosy lub bardzo cienkie włosy. Włosy muszą mieć jakąś teksturę. "

To nie znaczy, że to zasłony na marzenia o trwałym usuwaniu włosów, ponieważ elektroliza, która jest jedynym zatwierdzonym przez FDA rozwiązaniem do trwałego usuwania włosów, działa na każdym rodzaju włosów lub skóry

.

Dr Mahto jest chętny do obalenia inny kawałek konwencjonalnej mądrości, że tylko ludzie z jaśniejszych odcieni skóry i ciemne włosy powinny mieć depilacji laserowej. Dodaje, że "technologia laserowa rozwinęła się w ostatnich latach, zwiększając liczbę osób, które mogą bezpiecznie poddać się depilacji laserowej, w tym osób o bardzo jasnym odcieniu skóry i ciemniejszych odcieniach skóry."

2. To redukcja, a nie usuwanie.

Nawet w najbardziej udanych przypadkach, depilacja laserowa jest lepiej opisana jako redukcja włosów niż usuwanie - przy czym redukcja włosów do 90% jest uważana za udany wynik. Po wymaganej ilości zabiegów, która zależy od wielu czynników, nadmierne owłosienie może zostać trwale zredukowane lub możesz potrzebować sesji uzupełniających.

Osobiście, już po jednej sesji zauważyłam, że wiele ciemnych włosów rośnie wolniej. Jednak moje blond włosy okazują się spełniać regułę, że depilacja laserowa twarzy nie jest tak skuteczna dla nas, blondynek.

3. PCOS sprawia, że sprawy są bardziej skomplikowane

Niestety, dobrze przeczytałaś. Jeśli chodzi o wzrost włosów androgenicznych (takich, które powoduje PCOS), przygotuj się na ciągłą walkę. Jest to sprawa indywidualna i nie będzie jasna, dopóki nie przejdziesz przez pierwszą serię wizyt, ale wahania hormonów prawdopodobnie będą oznaczać konieczność ciągłego leczenia.

Jak długo można więc oczekiwać, że nie będzie trzeba uzupełniać zapasów? Według Pulse Light Clinic, "wielu klientów osiąga trzy-sześciomiesięczne odstępy w przypadku twarzy i roczne lub nawet dłuższe w przypadku obszarów ciała. "

Osobiście, wciąż jestem w brzuchu bestii i przechodzę mój pierwszy zestaw zabiegów - nie mogę powiedzieć, jak regularnie będę musiała wracać. Jak jednak ostrzegał mnie technik od samego początku, niektóre z moich blond włosów mogą pozostać na miejscu bez względu na to, jak bardzo się staram.

4. Światło słoneczne stanie się twoim wrogiem

(Image credit: Getty images

)Lepiej zaopatrzyć się w najlepszy filtr przeciwsłoneczny do twarzy, ponieważ pomiędzy sesjami laserowymi będziesz musiała stosować faktor 50 jako swoją nową religię. Lambert mówi: "Kiedy traktujemy skórę, światło przenika przez skórę, jeśli masz aktywny pigment na skórze lub masz opalony, to będzie podnieść na to.

Dr Mahto zgadza się z tym, dodając, że "należy unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych na leczony obszar, a także unikać łóżek opalających lub innych urządzeń do opalania

.

Wykorzystanie cienia w celu uniknięcia słońca jest lepsze niż stosowanie filtrów przeciwsłonecznych."

5. Będziesz musiała przyjechać owłosiona

Zanim pomyślisz o goleniu, wykorzystaniu najlepszych produktów do depilacji, lub skubaniu z pęsetą - zejdź z narzędzi przed posiadaniem laserowego usuwania włosów na twarzy. "To bardzo ważne, że włosy są obecne, ponieważ leczymy tylko tam, gdzie włosy rosną", mówi Lambert.

"Musimy ocenić włosy za każdym razem, gdy przychodzisz, ponieważ może być konieczne ponowne przetestowanie plastra", dodaje. "Ponadto chcemy zobaczyć, czy włosy zmniejszają się lub zmieniają swoją teksturę". Jeśli absolutnie musisz usunąć włosy, eksperci sugerują przycinanie lub nawet golenie obszaru, co prowadzi mnie do mojego następnego momentu OMG ...

6. Twoja twarz zostanie ogolona przez technika

Czy to tylko ja, czy dla większości kobiet pomysł golenia twarzy jest nieco dziwny? Jeśli uważasz, że to dziwne, spróbuj mieć inną osobę to zrobić. Po tym jak technik oceni Twoje włosy i zdecyduje, które z nich będą celem Twojej sesji, zgoli je wszystkie.

Dla osób identyfikujących się z kobietami, golenie twarzy jest dość rzadkie ze względu na skojarzenia z męskością. Dobra wiadomość jest taka, że stare opowieści o tym, że golenie sprawia, że włosy stają się bardziej gęste, ciemne i kręcone po prostu "nie są prawdziwe". Prawda jest taka, że te kłopotliwe włoski na podbródku i górnej wardze lepiej jest zgolić maszynką niż boleśnie wyrywać jeden po drugim.

A teraz przygotuj się, żeby usiąść, bo możesz być tak samo zszokowany jak ja - to było golenie na sucho. Tak, suche golenie! To było bardzo sprzeczne z intuicją dla kogoś, kto zwykle szuka depilacji dla skóry wrażliwej, ale na szczęście czułem się dobrze i nie podrażniło to mojej skóry. Ponadto, w świetle tego, jak modne są zabiegi takie jak dermaplaning (stosowanie urządzenia przypominającego brzytwę w celu złuszczenia i usunięcia "brzoskwiniowego meszku"), jest to obecnie dość standardowa rzecz. Pozwolenie Twojemu lekarzowi medycyny estetycznej na przygotowanie skóry przy użyciu jednej z najlepszych maszynek do golenia dla kobiet będzie lepiej służyć Tobie i Twojej drodze do zabiegu.

7. Jak się czuje depilacja laserowa twarzy

Ból jest całkowicie względny i indywidualny, wystarczy zapytać jakiegokolwiek tatuażystę! Ja opisałabym swój własny próg jako nieco powyżej średniej i szczerze mówiąc, byłam zdumiona tym, jak szybkie i bezbolesne było całe doświadczenie związane z depilacją laserową twarzy. Najlepiej opisać to jako rodzaj uczucia migotania, jak lekkie pstryknięcie gumki.

Dr Mahto wyjaśnia , "Laserowe usuwanie włosów działa przez odparowanie włosów z laserem. Mimo że brzmi to dość dramatycznie, jest to często porównywane do posiadania gumki zatrzaskującej się na skórze, niewygodne, ale nie szczególnie bolesne. "

Mahto dodaje, "możesz znaleźć po zabiegu, że skóra na twarzy jest czerwona lub lekko opuchnięta, jednak powinno to szybko znik

nąć.

Twój lekarz prowadzący udzieli ci porady i opieki po zabiegu oraz wszelkich składników aktywnych, których należy unikać na skórze."

8. Może stymulować wzrost włosów

Wszystko ma czynnik ryzyka, a rzeczywistość jest taka, że poddanie się laserowemu usuwaniu włosów na twarzy wiąże się z niezliczoną ilością zagrożeń, których technik powinien uświadomić Ci od samego początku. Dr Mahto mówi, że mogą one obejmować "pęcherze, blizny i problemy z pigmentacją. Istnieje również rzadkie ryzyko zwiększonego wzrostu włosów po leczeniu. "

Tak, czytasz to dobrze! W niektórych rzadkich przypadkach, laserowe usuwanie włosów może zachęcić grubsze, ciemniejsze włosy rosnąć lub odrastać w obszarze obok jednego leczonego. Na szczęście ten problem, paradoksalna hipertrichoza, jest dość rzadki i nie dotknął mnie do tej pory, ale obszarem najbardziej zagrożonym jest twarz.

Jest to dodatkowy powód, aby zapewnić sobie możliwość odrostu przed zabiegiem. Jak wyjaśnia Lambert, "twarz jest regulowana hormonalnie, co oznacza, że włosy są bardzo wrażliwe i podatne na stymulację. Stąd bardzo ważne jest, abyś przyszła z włosami, abyśmy mogli je ocenić."

9. Czego nie można robić po zabiegu

Bądź niesamowicie ostrożny, gdy ołówek w swoich pierwszych spotkań do depilacji laserowej na twarzy, zapewniając następujące 48 godzin nie obejmują żadnych fitness lub makijaż. Nie bądź głupcem jak ja i zarezerwuj gorącą jogę i gorącą randkę dzień po, ponieważ spocenie się i zastosowanie produktów do makijażu na twarzy jest nie-nie.

"Kiedy masz swój zabieg, twoja skóra jest podgrzewana i robi się gorąca", mówi Lambert. "Więc nie możesz nosić makijażu przez 48 godzin po, ponieważ możesz dostać wybuchu skóry. Jeśli naprawdę chcesz zastosować makijaż, wtedy można zastosować minimalną ilość. To dlatego, że minimalny makijaż siedzi tylko na powierzchni, nie będzie podrażniać skóry. Należy jednak podkreślić, że niektóre makijaże zawierają substancje chemiczne, które mogą podrażniać skórę."

Weźcie to ode mnie, czysta twarz i jasny harmonogram to sposób, aby przejść po zabiegu.


woman&home dziękuje Michelle Lambert z Pulse Light Clinic (otwiera się w nowej zakładce) i dr Anjali Mahto z British Association of Dermatologists (otwiera się w nowej zakładce) za ich czas i wiedzę.

Top