• 17 kwietnia 2024

"Co to jest terapia czerwonym światłem?" to często zadawane pytanie zarówno przez redaktorów kosmetycznych, jak i dermatologów. Terapia światłem LED (w tym czerwonym) to nowy zabieg upiększający, który może pomóc w walce z wieloma problemami skóry, od przebarwień i trądziku po drobne zmarszczki i ziemistość.

A dzięki nowym urządzeniom do użytku domowego, terapia czerwonym światłem jest łatwiej dostępna w naszej rutynie pielęgnacyjnej niż kiedykolwiek wcześniej. "Terapia światłem LED jest stosowana od ponad 30 lat, aby przyspieszyć gojenie się ran, a także stymulować produkcję kolagenu i elastyny" - mówi dr Maryam Zamani, założycielka MZ Skin. Po raz pierwszy została opracowana przez NASA, aby pomóc astronautom w gojeniu się i naprawie tkanek w przestrzeni kosmicznej, "a następnie rozwinęła się, aby pomóc komórkom skóry w bardziej efektywnym wchłanianiu produktów do pielęgnacji skóry" - wyjaśnia dr Zamani.

Jeśli chodzi o terapię czerwonym światłem, dr Zamani dodaje, że może ona pomóc w osiągnięciu wielu efektów pielęgnacyjnych, w tym "głębokich korzyści przeciwstarzeniowych". Od tego, jak działa LED, do tego, na co jest ukierunkowana, nasz przewodnik eksperta rzuci światło na pytanie, czym jest terapia czerwonym światłem raz na zawsze-plus, ujawniamy zabiegi LED w klinikach i najlepsze urządzenia do terapii czerwonym światłem, które można wypróbować teraz.

Czym jest terapia czerwonym światłem? Eksperci wyjaśniają wszystko

Co robi terapia czerwonym światłem?

"LED działa tak samo jak każdy inny składnik do miejscowej pielęgnacji skóry" - wyjaśnia dr Dennis Gross, dermatolog i założyciel Dr Dennis Gross Skincare. "Nasze komórki skóry mają receptory dla LED, co oznacza, że światło wejdzie do komórki skóry, połączy się z unikalnym receptorem LED i wyzwoli organizm do przekształcenia energii świetlnej w energię komórkową". Jeśli chodzi o światło czerwone, dioda LED wchodzi do komórki fibroblastów i stymuluje produkcję kolagenu - "zmniejszając drobne linie i zmarszczki", wyjaśnia dr Gross.

Inne kolory terapii światłem, w tym niebieski i żółty, również zostały docenione za swoje korzyści dla skóry. Różnica polega na tym, że każdy kolor ma inną długość fali, a tym samym inny wpływ na skórę. Czerwone (620-750nm) i żółte światło (570-590nm) mają długie fale, które pomagają na powierzchni skóry, podczas gdy niebieskie światło (450-495nm) ma krótką falę, która celuje w pory.

Do czego przydaje się terapia czerwonym światłem?

Teraz rozumiemy naukę, ale do czego w praktyce przydaje się terapia czerwonym światłem? Terapia czerwonym światłem nie jest jedyną możliwą metodą, ale pomaga rozwiązać wiele problemów związanych z pielęgnacją skóry. Jedno z badań z 2014 roku wykazało, że osoby poddane terapii czerwonym światłem doświadczyły znacznej poprawy cery i samopoczucia skóry. "Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, aby udoskonalić i wzmocnić skórę" - mówi dr Zamani. "Ponadto, terapia czerwonym światłem zwiększa cyrkulację i zmniejsza wywołujące zaczerwienienia stany zapalne i hiperpigmentację dla podatnych typów skóry" - dodaje dr Gross.

A co z niebieskimi i żółtymi światłami LED?
"Terapia niebieskim światłem zabija bakterie powodujące trądzik", mówi dr Gross, "zarówno lecząc, jak i zapobiegając powstawaniu wyprysków". I w przeciwieństwie do większości zabiegów eliminujących trądzik, terapia światłem LED nigdy nie wysusza skóry, co czyni ją doskonałym narzędziem dla każdego, kto szuka sposobu na pozbycie się trądziku bez powodowania odwodnienia. "Terapia żółtym światłem zmniejsza stan zapalny i pobudza krążenie" - wyjaśnia dr Zamani, który dodaje, że to światło jest idealne dla każdego, kto szuka rozwiązania dla skóry wrażliwej.

(Image credit: Getty images

)Jak długo trzeba czekać, aby zobaczyć wyniki?
Według dr Grossa, jeśli nosisz jedno z jego urządzeń LED przez trzy minuty każdego dnia, zaczniesz widzieć poprawę w ciągu trzech do czterech tygodni

.

"Zauważysz redukcję zmarszczek i drobnych linii, jędrniejszą skórę, bardziej wyrównany koloryt i teksturę skóry, a także poprawę gęstości skóry". Tik, tik, tik.

Dla jakiego typu skóry terapia czerwonym światłem jest najlepsza?
"Jest to prawdziwie uniwersalny zabieg, co oznacza, że wszystkie rodzaje skóry odnoszą korzyści z LED" - zapewnia dr Gross. Dla każdego, kto przestrzega ścisłej rutyny pielęgnacyjnej dla skóry wrażliwej, dr Gross potwierdza, że terapia czerwonym światłem to świetny wybór, "ponieważ zmniejsza zaczerwienienia i nie ma szans na podrażnienia chemiczne". Jego jedyne słowo ostrzeżenia: "Jeśli masz aktywną chorobę skóry, skonsultuj się z dermatologiem przed rozpoczęciem leczenia LED". Chociaż z pewnością brzmi to jak lekarstwo na wszystko, czy jest jakiś haczyk? Jak dotąd, badania nad terapią czerwonym światłem są niezwykle obiecujące, jednak jako nowo powstająca metoda leczenia, potrzeba więcej badań, aby poprzeć wszystkie jej twierdzenia.

Profesjonalne zabiegi światłem LED, które warto wypróbować

A do czego właściwie służy terapia czerwonym światłem w rękach profesjonalistów? Terapia światłem LED jest bezbolesnym, nieinwazyjnym zabiegiem, który jest coraz częściej stosowany w salonie, samodzielnie lub jako część innego zabiegu. "Ma działanie przeciwzapalne" - mówi dr Gross, co oznacza, że może pomóc przyspieszyć proces gojenia się innych zabiegów, takich jak peelingi chemiczne, delikatne mikronakłuwanie, np. Aquagold Facial, lub bardziej inwazyjne mechaniczne nakłuwanie, np. mikronakłuwanie Skinpen, a także mikrodermabrazja.

Jeśli chodzi o sam zabieg, to jest on dość prosty. Na oczy nakłada się osłonę, a następnie panele LED umieszcza się w odległości kilku centymetrów od twarzy na dziesięć do 20 minut, podczas gdy Ty siedzisz wygodnie i relaksujesz się. Chcesz przejść pod czerwone światło? Oto nasze najlepsze zabiegi, które warto wypróbować:

  • Zabiegi z użyciem światła LED w The Light Salon, W Nordstrom (USA) oraz Cowshed, Harvey Nichols i Selfridges (Wielka Brytania): Aby szybko i wygodnie wykonać zabieg na twarz, wybierz jeden z pięciu zabiegów LED, których czas trwania waha się od 25 do 55 minut. Jest niebieskie światło, aby pomóc w leczeniu trądziku i pomóc paznokci, jak pozbyć się pryszczy, jak również podpis i ciało podpis, przy użyciu światła bliskiej podczerwieni. Ceny zaczynają się od $60/£45 i zabiegi są zalecane co jeden do dwóch tygodni.
  • Zabieg terapii światłem LED w MZ Skin The Clinic: Wykorzystując kombinację kolorowej terapii światłem LED (czerwony, niebieski i żółty), zabieg ten może pomóc w walce z trądzikiem, trądzikiem różowatym, plamami starczymi i uszkodzeniami słonecznymi. Ceny zaczynają się od 70 funtów, a zalecany kurs to 3-5 zabiegów w odstępie jednego tygodnia.
  • Hydrafacial, lokalizacje w całym kraju: Hydrafacial(USA) lub Hydrafacial (UK) Ten znany zabieg dodający blasku koncentruje się na głębokim złuszczaniu i zalewaniu skóry substancjami odżywczymi, ale kończy się wybranym przez ciebie i terapeutę zabiegiem z użyciem diod LED, które w razie potrzeby łagodzą, uspokajają stany zapalne lub zabijają bakterie. Ceny różnią się, ale spodziewaj się zapłacić około $100/£80 za 60 minut.

Najlepsze urządzenia do terapii światłem do stosowania w domu

Dr Dennis Gross Skincare DRx SpectraLite BodyWare Pro | RRP: $435/£430

A co osiągnie terapia czerwonym światłem dla ciała? Dokładnie to samo, co w przypadku twarzy! Zatwierdzone przez FDA, to zaawansowane technologicznie urządzenie ma plastyczny kształt, który można owinąć wokół dowolnej części ciała, aby stymulować kolagen i zwalczać bakterie za pomocą 148 czerwonych i 68 niebieskich diod LED. Po trzech minutach każdego dnia, skóra wygląda radośniej i zdrowiej.

  • Dr. Dennis Gross Skincare DRx SpectraLite BodyWare Pro w Sephora za 435$.

Swear by Skin LookLit LED Mask | RRP: 75 GBP (tylko Wielka Brytania)

Lekka i niezwykle wygodna, bezprzewodowa maska LED może z łatwością zostać włączona do wieczornej pielęgnacji skóry. Załóż ją jak okulary przeciwsłoneczne, wybierz światło czerwone, niebieskie lub żółte, a następnie usiądź wygodnie i zrelaksuj się przez dziesięć minut (lub kontynuuj swój dzień). Marka zaleca stosowanie jej trzy do czterech razy w tygodniu, a rezultaty można zauważyć po 12 tygodniach.

  • Zobacz Swear by Skin LookLit LED Mask w Swear by Skin za 75 funtów.

MZ Skin LightMAX Supercharged LED 2.0 Mask | RRP: $818/£545

Jeśli zależy Ci na imponujących rezultatach w zaciszu własnego domu, zwróć uwagę na to urządzenie inwestycyjne od MZ Skin. "Nasza domowa maska LightMAX Supercharged LED 2.0 zapewnia porównywalną moc do maszyn używanych w klinice" - mówi dr Zamani. "Tryb anti-aging oferuje czerwone i podczerwone światło o klinicznie udowodnionej skuteczności w zmniejszaniu głębokości zmarszczek o 36% w ciągu zaledwie 4 tygodni". Sprzedane!


  • MZ Skin LightMAX Supercharged LED 2.0 Mask w Garmentory (USA) za 597$

CurrentBody Skin LED Precision | RRP: $129/£99

To sprytne, podręczne urządzenie łączy w sobie światło czerwone i bliskie podczerwieni, aby pobudzić produkcję kolagenu i elastyny, zmniejszając widoczność drobnych linii i zmarszczek. Zabieg trwa zaledwie trzy minuty i może być stosowany do różnych obszarów twarzy. Oczekuj gładszej i jędrniejszej skóry po ośmiu sesjach.

  • CurrentBody Skin LED Precision w Currentbody za 129 zł/99 zł.

The Light Salon Boost LED Mask | RRP: $495/£395

Doświadcz odmładzających zabiegów The Light Salon w zaciszu własnego domu dzięki masce LED Boost. Wyposażone w czerwone i bliskie podczerwieni światło, urządzenie zachęca do leczenia, łagodzi zaczerwienienia i zmiękcza drobne zmarszczki. Wykonana z lekkiego silikonu, jest super elastyczna i wygodna w noszeniu - wystarczy pozostawić ją na dziesięć minut, dwa razy w tygodniu, aby uzyskać olśniewające rezultaty.

  • The Light Salon Boost LED Mask (Red) w Nordstrom za 495 dolarów.

woman&home dziękuje Dr Dennisowi Grossowi z Dr Dennis Gross Skincare i Dr Maryam Zamani z MZ Skin za ich czas i doświadczenie.

Top