• 17 kwietnia 2024

Jesień to czas, kiedy mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Choć spacery ścieżkami usianymi kolorowymi liśćmi drzew mogą być przyjemne, mogą też prowadzić do zatorów i kataru. W chłodniejszych porach roku chętniej sięgamy po książki lub spędzamy godziny na czytaniu. Częściej ciągnie nas do romansów, dramatów i melodramatów - potrafią być prawdziwymi wyciskaczami łez. Uwielbiamy się wzruszać.

Nigdy nie ukrywałam tego, że płaczę podczas oglądania filmów. Jest to coś, co sprawia mi przyjemność. Pomaga mi to uwolnić negatywne emocje. Uwalniam cały swój nagromadzony ból i cierpienie podczas wzruszającego seansu. Czasami uwielbiam znów poczuć, co to znaczy zakochać się, naśladować bohaterów romantycznych filmów. Jesień jest do tego idealną porą roku.

Oto kilka moich propozycji: filmowe wyciskacze łez. Są to filmy, które mogą być wzruszające, podnoszące na duchu, a także o miłości, wojenne, czy motywacyjne. Na liście znajdą się najpopularniejsze "wzruszające" filmy, ale jest wiele innych. Być może odkryjesz ukryte perełki, o których istnieniu nie wiedziałeś.

ROMANSE

1/ BEFORE You (ME BEFORE YOUR) 2016 r.

Byłam tam z koleżanką, żeby zobaczyć ten film. Śmiałam się na nim jak bóbr. Jest to piękna historia o prawdziwej i trwałej miłości, zdolnej do poświęceń i wyrzeczeń. Film jest pełen barwnych postaci. W pamięć zapadła mi Lou Clark, dwudziestosześcioletnia dziewczyna, która jest nieco ekscentryczna. Wiele ważnych decyzji zmieni jej życie. Jedną z nich jest zostanie opiekunką niepełnosprawnego Willa. Udaje im się stworzyć uczucie miłości, szczęścia i zrozumienia. Jest jednak jedna rzecz, która może wszystko zniszczyć. Co się stanie? Jak zakończą się ich losy? Warto obejrzeć film "Before You Showed Up". Przyniesie Ci łzy radości i da nową perspektywę na życie.

Film powstał na podstawie książki autorstwa Yoyo Mjes.

2/ JEDEN DZIEŃ (ONE DAY) 2011 R.

Kolejna historia romansowa z zaskakującym zakończeniem. Która to? Nie zdradzę nazwy, ale powiem Wam! Zapewniam, że film przyniesie Wam emocje i niejednokrotnie uśmiech na twarzy. Film opowiada o przyjaźni, która rozwija się z czasem. Poznajemy bohaterów i dowiadujemy się o ich osobowościach. Widzimy też jak powoli rozwija się między nimi przyjaźń. Trwa ona ponad 20 lat. Emma i Dexter spotykają się każdego 15 lipca.

David Nicholls zajmuje się adaptacją książki.

3/ AND I WILL NOT LEAVE You (ŚLUB), 2012 r.

W filmie poznajemy Paige (i Leo). Tworzą oni szczęśliwą parę. Żyją szczęśliwie do czasu, gdy... pewne wydarzenie zmienia ich życie. Paige po wypadku samochodowym nie jest w stanie przypomnieć sobie swojego męża Leo. Ten mężczyzna zrobi wszystko, aby jego żona zapomniała o swojej przeszłości lub ponownie się w nim zakochała. Czy mu się to uda? Przekonacie się, co chwilę będziecie się śmiać i płakać. Do końca filmu zrozumiecie, że stwierdzenie "i że mnie nie opuścisz" na ślubie nie było bezpodstawne.

Produkcja oparta na prawdziwej historii.

4/ LOVE ROSIE (LOVE ROSIE) 2014 R.

Ten film wywołał u mnie momentami wzruszenie. To film, który można oglądać z wielką przyjemnością i uśmiechem na ustach (nawet jeśli przywoła kilka łez). Rosie, urocza bohaterka Lily Collins. Od pierwszego kadru zakochujemy się w Rosie. Historia podąża za Rosie i Alexem, dwójką przyjaciół od dzieciństwa. Dziewczyna zaczyna czuć to, czego nie czuła przed tym, jak chłopak oznajmia jej, że przenosi się na inny kontynent na studia. Ona nie chce, żeby wyjechał. Jak potoczą się ich losy, zapytacie? Nie wszystko będzie idealne, ale o tym będziecie musieli przekonać się sami.

Na podstawie książki Cecelii Ahern powstał film.

5/ SCHOOL of FEELINGS (A WALK to REMEMBER) 2002 r.

To klasyk, jeśli myślimy o wyciskaczach łez. W filmie występuje Jamie, smagły chłopak z dobrej rodziny - Landon, szkolny przystojniak - oraz Jamie dziewczyna z Patora. Ta dwójka w wyniku swojej sytuacji zaczyna spędzać ze sobą więcej czasu. Dzięki temu rozwija się między nimi prawdziwa więź. Jamie ma głęboki wpływ na światopogląd i życie Landona. Nie może być idealnie... Co to będzie oznaczać? Co wywoła lawinę?

Nicholas Sparks adaptuje książkę.

6/ FOR You Everything (THE BEST OF MY) 2014 r.

Na tym filmie ryczałam jak małpa. Prawie wpadłam w histerię, ale to mogło być spowodowane hormonami. Wierzę jednak, że każdy, kto zobaczy tę produkcję, wzruszy się do łez. Jaka jest fabuła tego filmu? Występują w nim Dawson i Amanda, którzy byli przyjaciółmi przez wiele lat, ale zostali rozdzieleni przez los. Będą mieli okazję ponownie się zobaczyć. Czy uda im się na nowo rozpalić więź, która kiedyś ich połączyła? Czy wszystko ułoży się na ich korzyść? Cóż...

Kolejna produkcja oparta jest na książce Nicholasa Sparksa. Na podstawie jego dzieł literackich powstały wyjątkowe wyciskacze łez.

7/ STILL LIKE HER (DEAR JOHN), 2010 R.

Wzruszający i przyjemny film o bólu miłości rozdzielonej przez wojnę. Film oddaje głębokie uczucie, które jest wyczuwalne na ekranie. Smutno nam z powodu rozstania bohaterów. Czy rozłąka nie zaburzy ich związku? Czy uda im się przetrwać? Jak to wszystko się potoczy? Nie da się uniknąć emocji.

Film powstał na podstawie książki Nicholasa Sparksa.

8/ PAMIĘTNIK (THE NOTEBOOK) 2014 R.

Ta produkcja jest Wam najprawdopodobniej znana. Znajduje się na wielu listach filmowych wyciskaczy łez. Jest to ekranizacja książki Nicholasa Sparksa. On wie, jak opowiadać wzruszające historie. Ta historia jest wyjątkowa, bo opowiada o wieloletniej miłości. Duke wprowadza starszą kobietę chorą na Alzheimera w niezwykłą historię miłosną, która rozegrała się w latach 40. XX wieku między chłopakiem z zamożnej rodziny a dziewczyną pracującą w tartaku. Lektura Pamiętnika przywołuje dawne wspomnienia i emocje. Wzrusza.

9/ GWIAZDY W NASZEJ WINIE (THE FAILT IN OUR STARS), 2014

Piękna historia młodych ludzi połączonych swoimi niedoskonałościami. Hazel ma raka tarczycy, a Gus, były koszykarz, ma amputowaną nogę. Poznają się na spotkaniu grupy wsparcia. Szybko nawiązują znajomość, która wykracza poza przyjaźń. Ich uczucie pobudzi wiele emocji zarówno w radości jak i wzruszeniu.

Film na podstawie książki Johna Greena nosi tytuł John Green.

10/ YOURS EVER (REMEMBER ME) 2010

Chociaż możesz nie lubić Roberta Pattinsona, nie sposób nie kochać filmu, w którym gwiazdorzy. Jest nostalgiczny, uroczy, zabawny i bardzo wzruszający. Dla mnie był trudny do obejrzenia i jestem pewna, że dla was też będzie. Robert gra Tylera, chłopca sprawiającego kłopoty. W końcu zostaje złapany przez policję. Postanawia delikatnie zemścić się na jednym z funkcjonariuszy i uwieść jego córkę. Plany Tylera zostają nieco przearanżowane przez nową miłość...

11/ PS I LOVE YOU

Ten film to już klasyka. Zakochałam się po tej produkcji w aktorze Gerardzie Butlerze. Gerry Kennedy był cudownie zabawną postacią stworzoną przez niego. PS Kocham Cię to piękna historia miłosna. Podczas seansu wypłakałam kilka łez. Holly i Gerry są bratnimi duszami od dzieciństwa. Pewnego dnia Gerry zostaje tragicznie zabity. Śmierć Gerry'ego pozostawia dziewczynę zdruzgotaną. W dniu 30. urodzin dostaje możliwość "zobaczenia" go jeszcze raz. Aby nauczyć ją samodzielnego życia, mężczyzna zostawił jej listy. Jak zakończy się jej historia? Na pewno warto czekać! Nie zapomnijmy też trochę popłakać... ?? ?

DRAMATY/OBSESJE

1/ EVEN SOULS (SEVEN PENINS) 2008

Jedna z największych produkcji filmowych! Will Smith gra Bena, tajemniczego mężczyznę, który odwiedza siedem osób i daje im coś bardzo wyjątkowego. Film opowiada o miłości, nie tylko romantycznej, ale także o śmierci, strachu przed nią, przyjaźni i agonalnej żałobie. Film zachęca do refleksji i ruchu przez długi czas. Może być zatrzymany w mózgu na długi czas. Jest wartościowy, więc to pozytywna rzecz. Koniecznie go obejrzyjcie!

2/ ŻYCIE JEST PIĘKNE (LA VITA E BELLA) 1997

Piękna historia, która jednocześnie wzrusza i dopinguje. Dzieje się w czasie II wojny światowej. Świetna komedia o Holokauście. Trudno jest znaleźć humor w tak złożonym temacie, nie robiąc przy tym pastiszu. Dobra fabuła, pomysły i gra aktorska to klucz do uchwycenia istoty filmu. O czym więc dokładnie jest ten film? Jego akcja rozgrywa się w Toskanii. Guido, grany przez Roberto Benigni, trafia wraz z rodziną do więzienia koncentracyjnego. Do samego końca tłumaczy swojemu synowi, że pobyt w obozie był tylko zabawą. Widziałem ten film wiele razy i nigdy mi się nie znudził. Uczy nas, aby nie zatracać się w najgorszych chwilach i żyć pełnią życia. Dziś żyje się o wiele łatwiej niż kiedyś

3/ CHŁOPIEC W PASIASTEJ PIŻAMIE 2008

Kolejny film o losach ludzi, którzy żyli w czasie II wojny światowej. Tym razem słyszymy historię dwóch przyjaciół. Jeden jest synem niemieckiego oficera SS, a drugi żydowskim dzieckiem w obozie koncentracyjnym. Dzieci nie wiedzą, czym jest wojna. Warto obejrzeć, nie tylko dla emocji, ale by zobaczyć ludzkie zachowania.

4/ MY SISTER'S KEEPER 2009

Cameron Diaz gra wspaniałą rolę. Wciela się ona w rolę matki dwóch córek. Pewnego dnia jedna z dziewczynek zapada na chorobę. Aby ją wyleczyć, rodzice szukają różnych rozwiązań, na które czasem trudno się zdecydować. W efekcie cała rodzina doświadcza zmian. Najbardziej dotknięta jest Anna, zdrowa córka, która odkrywa tajemnice poczęcia i narodzin. To film, przy którym będziecie płakać!

Jodi Picoult adaptuje książkę.

5/ WIELKA MILA (THE GREENE MILE) 1999

Ten film to klasyka. Sprawi, że będziesz płakać jak gąbka. Na pewno znacie "Zieloną milę". Oszałamiające kreacje Toma Hanksa, Michaela C. Duncana i Michaela J. Duncana z pewnością wywołają wiele wzruszeń i uśmiechów. John, ogromny czarnoskóry mężczyzna, zostaje skazany za zabójstwo dwóch dziewczynek. Grozi mu kara śmierci. Jest wyjątkową osobą, a Paul (Tom Hanks), zaczyna wątpić w jego zbrodnię. Zachowanie Johna zmienia życie i byt pracowników więzienia.

Oparty na książce Stephena Kinga film nosi tytuł Stephen King.

6/ CZAS WOJNY (WAR HORSE), 2011 r.

Arcydzieło Stevena Spielberga. Ten film doprowadził mnie do płaczu wiele razy. Prawdopodobnie wylejesz wiele łez podczas tego seansu. To historia o wielkiej przyjaźni między chłopcem, a koniem. Zwierzę zostaje sprzedane brytyjskiej armii i zaciąga się na linie frontu I wojny światowej. Jest to niezwykłe stworzenie. Jego losy dają widzom radość i wzruszenie. Pokochacie tego majestatycznego konia. Czy uda mu się zobaczyć swojego przyjaciela? Czy uda mu się przeżyć wojnę? Warto spróbować się o tym przekonać!

7/ THE REDER (THE READER) 2008

To wzruszająca i piękna opowieść o miłości. Jest jednocześnie tragiczna i życiowa. Chłopak zakochuje się w dużo starszej kobiecie. Czyta jej klasyki literatury, gdy spotykają się po raz pierwszy. Zakochują się w sobie, dzielą pasje i rozwijają głęboką więź. Los rozdziela ich na wiele lat. Jednak ponownie łączą się w bardzo trudnych okolicznościach. Jaka jest ich tożsamość? Jak będzie wyglądało ich dalsze życie? Nie chcę psuć Wam niespodzianki, więc sami się przekonajcie!

Bernhard Schlink adaptuje książkę.

8/ TITANIC 1997

Jeśli mówimy o filmowych łzach, to najwybitniejszym jest Titanic. Jestem pewna, że wszyscy znacie tę produkcję i wielokrotnie widzieliście ją w telewizji. Seans wywołuje wiele emocji. Jest to opowieść o miłości między ludźmi z różnych klas społecznych. Niestety, los nie zawsze jest dla nich łaskawy. Każdy zna historię o Titanicu. Powiem szczerze, że przez pewien czas miałam dość tego filmu - było go za dużo. Był to film, którego nie mogłam zostawić na swojej liście wyciskaczy łez.

9/ NIETYKALNI (THE UNTOUCHABLES) - INTOUCHABLES 2011

Francuski film, który pokazuje prawdziwą przyjaźń bez ocen i barier. Młody czarnoskóry chłopak z przedmieść otrzymuje propozycję pracy jako opiekun niepełnosprawnego milionera. Tworzą trwałą i nierozerwalną więź. Nie brakuje też wielu wpadek i nieporozumień. Produkcja jest pełna śmiechu, z wieloma sytuacyjnymi żartami (humor francuski), a także łez. Produkcja oparta jest na prawdziwej historii.

10/ PEARL HARBOR 2001

Film o miłości w czasie wojny, w zasadzie o trójkącie miłosnym. Jest to film dość smutny. Dwóch pilotów zakochuje się w Evelyn, pielęgniarce. Trwająca wojna i atak na Pearl Harbor nie pomagają tym uczuciom. Fascynujące jest skomplikowane życie bohaterów i walka, która toczy się w tle. Jest to również wzruszające.

11/ TO JEST MIŁOŚĆ (LOVE ACTUALLY) 2003

Ta pozycja była obowiązkowa. Kolejny klasyk. Nie można się obejść bez chusteczek. W filmie jest wiele powiązanych ze sobą historii. Niektóre są zabawne, inne wzruszające, a jeszcze inne smutne. Niezwykły nastrój potęguje fakt, że w tle grają święta. Nic dziwnego, że powstała polska wersja tego filmu - Letters To M. To wspaniała produkcja, która jest warta każdych świąt. ??? ?

FILMANIMACJE

1/ KRÓL LWÓW 1994

Czy jest ktoś, kto nie słyszał o tej bajce? Na pewno znajdą się tacy, ale zapewne będzie ich niewielu. Kto nie kocha bajek Disneya? A kogo nie wzruszyła historia o małym Simbie. Ta animacja to moja ulubiona produkcja Disneya. Uwielbiam ją i płaczę za każdym razem, gdy ją oglądam, zwłaszcza gdy jest to tylko jeden moment. Jestem pewna, że wiecie, który to. ??? ?

2/ DEPARTURE(UP) 2009 R.

Jedna z najpiękniejszych historii miłosnych. Po śmierci ukochanej, starszy mężczyzna wyrusza w podróż .... powrotną do domu, uwiązany do wielkiego balonu. Zostaje mu przydzielona młoda harcerka, która odmieni jego życie. Czeka ich wiele przygód. Animacja ta przez wielu uznawana jest za arcydzieło.

3/ COCO 2017.

Byłem tam, aby zobaczyć ten film. Niedawno był on również pokazywany w telewizji. Jak będę miał okazję, to znów zasiądę przed telewizorem, by przeżyć tę wspaniałą historię. Dzięki niej ryczałam jak bóbr. To mądra animacja, która pokazuje jak ważna jest miłość i rodzina. To także przypomnienie o tym, jak okrutne może być życie. Poznajemy Miguela, młodego meksykańskiego chłopca, który kocha muzykę, ale rodzina mu tego zabrania. Przez przypadek trafia do Krainy Umarłych, podążając tropem swojego śpiewającego idola. W tym świecie odkrywa prawdę o swojej rodzinie. Jest to piękna i barwna historia, którą warto obejrzeć i polecam innym! Moja opinia - arcydzieło

4/ ANCIENTLAND (MIEJSCE PRZED CZASEM), 1988 R.

Choć miałam nie zamieszczać tutaj tej animacji, postanowiłam. Jako nastolatka i jako dziecko oglądałam tę kreskówkę jeszcze wiele razy. Za każdym razem płakałam. Możliwe, że wielu z was tego nie zna, ale czas najwyższy, byście się podnieśli. Historia młodych dinozaurów jest wzruszająca i urocza.

Te wzruszające filmy dostępne są w długiej liście. Z pewnością znajdziecie ten idealny.

Top