• 17 kwietnia 2024

Witamina E jest jednym z tych składników, o których wszyscy wiemy, że powinny być pod wrażeniem lub przynajmniej znane.

Ten składnik odżywczy znajduje się we wszystkim, od naszych balsamów do ciała i mydeł po żywność i napoje, i prawdopodobnie jest w całej Twojej rutynie pielęgnacyjnej. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego witamina E jest tak wszechobecna w naszych produktach? Albo co dokładnie może ona zrobić dla Twojej skóry, włosów i paznokci?

Jeśli tak, nie zastanawiaj się dłużej. Ten zatwierdzony przez dermatologów przewodnik wyjaśni Ci wszystko, co musisz wiedzieć o witaminie E. Dzięki temu następnym razem, gdy zauważysz tego bohatera w jednym z produktów do pielęgnacji skóry, zrozumiesz wszystkie jego wspaniałe właściwości.

Witamina E - wyjaśnienie: wszystko, co musisz wiedzieć

Czym jest witamina E?

Witamina E to, jak można się domyślić, witamina występująca w różnych produktach spożywczych, takich jak soja, orzechy, nasiona i zielone warzywa. W naturze występuje w kilku formach, które zasadniczo mieszczą się w dwóch grupach: tokoferoli i tokotrienoli, a każda z nich ma cztery typy zwane alfa, beta, gamma i delta.

Typ witaminy E, który najprawdopodobniej znajdziesz w produktach kosmetycznych, nazywa się alfa-tokoferol i to właśnie w takiej formie pojawia się on na liście składników. Ta forma witaminy E znajduje się w niektórych najlepszych produktach do pielęgnacji skóry, jak również do pielęgnacji włosów, a nawet paznokci, ale prawdopodobnie najczęściej występuje w kremach do twarzy i ciała.

Zalety witaminy E

Jednym z powodów, dla których witamina E jest tak szeroko rozpowszechniona w produktach kosmetycznych, jest fakt, że łączy ona wielostronne działanie z łagodnym charakterem. "Witamina E to rozpuszczalna w tłuszczach witamina, która pomaga uspokoić stan zapalny i zmniejszyć zaczerwienienia na skórze" - wyjaśnia konsultant dermatolog dr Ophelia Veraitch. "Witamina E jest również przeciwutleniaczem, pomagając chronić skórę przed szkodliwymi skutkami uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem UV".

Oprócz tych uspokajających i ochronnych właściwości, witamina E jest doskonałym środkiem nawilżającym, który pomaga również wzmocnić barierę skórną, aby utrzymać nawilżenie w skórze, a czynniki drażniące na zewnątrz. Co więcej, witamina E może zaoferować korzyści dla zdrowia skóry, w tym:

  • Naprawa komórek: Badania powiązały (otwiera w nowej karcie) witaminę E z szybszą naprawą komórek, aby pomóc skórze szybciej odzyskać siebie po uszkodzeniach.
  • Zmniejszenie objawów egzemy: Badania wykazały (otwiera się w nowej zakładce), że witamina E może pomóc złagodzić objawy egzemy ze względu na jej działanie antyoksydacyjne.
  • Wzmocnione gojenie: Witamina E, zwłaszcza w połączeniu z innymi przeciwutleniaczami, takimi jak witamina C, może pomóc organizmowi w szybszym gojeniu (otwiera się w nowej zakładce).

Jak stosować witaminę E w swojej rutynie?

Istnieją produkty witaminy E tam w każdej możliwej tekstury i formy, od olejów do serum lekkich balsamów i bogatych kremów, więc można naprawdę wziąć swój wybór w zależności od preferencji. W formie olejku witamina E jest dość ciężka, jeśli chodzi o konsystencję, dlatego najlepiej stosować ją miejscowo na małych obszarach, takich jak skórki, lub na pojedynczych obszarach bardzo suchej lub odwodnionej skóry.

Jest to składnik, który dobrze współgra z innymi substancjami czynnymi, więc można go swobodnie mieszać i dopasowywać. Korzyści wynikające z działania przeciwutleniaczy są silniejsze w połączeniu z innymi przeciwutleniaczami, na przykład w ramach najlepszych serum z witaminą C. Możesz też zastosować jedno z najlepszych serum z witaminą C. Możesz też zastosować jeden z najlepszych kremów nawilżających do twarzy zawierających witaminę E jako kojący nawilżacz po zastosowaniu kwasów pielęgnacyjnych, takich jak kwas glikolowy lub retinoidy. W przypadku blizn lub preparatów gojących bardzo dobrze mogą sprawdzić się grubsze, mocno skoncentrowane kremy.

Najważniejsze, aby pamiętać, że podobnie jak w przypadku kwasu askorbinowego (aka witamina C), opakowanie odporne na promieniowanie UV jest koniecznością, aby produkt zachował swoją najsilniejszą moc. "Witamina E często nie jest skuteczna, gdy znajduje się w preparacie miejscowym, ponieważ jest niestabilna pod wpływem światła" - wyjaśnia dr Veraitch. Z tego powodu, warto stosować witaminę E jako część nocnej pielęgnacji skóry, ponieważ będzie ona działać podczas drzemki, a jej działanie nie ulegnie destabilizacji.

Czy witamina E ma jakieś skutki uboczne?

Witamina E jest zazwyczaj bezpieczna dla większości ludzi i ma niewiele skutków ubocznych. Jednak rzadkie reakcje są nadal możliwe. U bardzo małego odsetka osób (około 1%) może wystąpić reakcja alergiczna na miejscowo stosowaną witaminę E, która może powodować stan zapalny, zaczerwienienie, wysypkę i swędzenie. Może ona również czasami zatykać pory, więc niekoniecznie pasuje do cery tłustej lub trądzikowej.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek negatywnych skutków, najlepiej przetestować produkt na niewielkim obszarze skóry, z dala od oczu. Serum jest zwykle bardziej skoncentrowane, więc krem może być lepszym rozwiązaniem, jeśli wiesz, że jesteś bardzo wrażliwa. Jeśli wystąpi reakcja, natychmiast przestań używać produktu i dobrze spłucz ten obszar.


woman&home dziękuje dr Ophelii Veraitch za jej czas i wiedzę.

Top