• 29 maja 2024

Nauka prawidłowego stosowania retinolu jest jak podarowanie skórze wspaniałego prezentu, który zwróci się dziesięciokrotnie w nadchodzących latach. Retinol jest złotym standardem w pielęgnacji skóry i ulubieńcem świata dermatologii nie bez powodu - na rynku kosmetycznym, który tak często obiecuje zbyt wiele, a nie spełnia oczekiwań, ten składnik naprawdę działa. W rzeczywistości działa na prawie każdy aspekt wyglądu i samopoczucia skóry, a jego skuteczność jest konsekwentnie potwierdzana od dziesięcioleci.

Oczywiście nie ma czegoś takiego jak cudowny produkt, a jeśli kiedykolwiek próbowałeś retinolu, będziesz wiedział, że nawet najlepsze kremy z retinolem powinny być włączone do rutynowej pielęgnacji skóry z jednym okiem mocno na zasadach. W przeciwieństwie do ulubionego kremu nawilżającego lub najlepszego kremu pod oczy, reakcje są nie tylko prawdopodobne podczas stosowania retinolu, ale są prawie gwarantowane. Ponadto retinol nie jest łatwy w użyciu pod względem tego, jak i kiedy go stosować. Należy go wprowadzać w określony sposób, stosować o określonej porze dnia, łączyć z określonymi produktami, a następnie dokonywać starannych wyborów dotyczących stylu życia.

Jednak cały ten wysiłek nie powstrzymuje prawie każdego eksperta od pielęgnacji skóry i dermatologa przed włączeniem retinolu do swojej rutyny w taki czy inny sposób, ponieważ wyniki są naprawdę tego warte.

Zapoznaj się z

poniższymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji skóry, stosuj się do kilku prostych zasad, a przekonamy Cię, że

retinol

powinien znaleźć się również w Twojej

rutynie:

Co to jest retinol?

Retinole są dostępną bez recepty wersją retinoidów, które są pochodnymi witaminy A. Według dr Nazanin Saedi, certyfikowanego dermatologa, "dużym terminem parasolowym jest retinoid, a następnie retinol i [inne] retinoidy". Istnieją dwa źródła witaminy A, którymi są rośliny i zwierzęta. Karotenoidy są źródłem beta-karotenu, a retinoidy pochodzą z białka zwierzęcego. Oba przekształcają się w witaminę A w organizmie.

Retinole są składnikiem wybieranym w produktach przeciwstarzeniowych i przeciwtrądzikowych, ponieważ zwiększają produkcję kolagenu i stymulują wzrost nowych naczyń krwionośnych w skórze. Większość użytkowników zauważa poprawę koloru skóry, blaknięcie plam starczych i złagodzenie szorstkich plam.

Wymagana jest jednak

odrobina cierpliwości, ponieważ wyniki mogą trwać od sześciu do 12 miesięcy.

Korzyści retinoluRetinol

był po raz pierwszy stosowany w leczeniu ciężkich stanów trądzikowych, ale później odkryto, że retinol jest również silnym składnikiem przeciwstarzeniowym, który może radykalnie poprawić ogólny stan skóry, gdy jest stosowany w odpowiednich formułach. Retinole wchłaniają się głęboko w skórę, przechodząc przez zewnętrzny naskórek do środkowej warstwy, skóry właściwej, gdzie niszczą wolne rodniki, które mogą sprawić, że skóra będzie wyglądać na matową i suchą. Bez wolnych rodników siejących spustoszenie w skórze, retinol pomaga promować młodszą, bardziej młodzieńczą skórę.

Najczęstsze zalety retinolu to:

 • Zwiększona produkcja elastyny i kolagenu: Retinol tworzy efekt wypełnienia, który minimalizuje oznaki starzenia.
 • Promuje rotację komórek w skórze: Dr David Lortscher, certyfikowany dermatolog i założyciel Curology, mówi, że "obrót komórkowy to ciągły proces zrzucania martwych komórek skóry, a następnie zastępowania ich młodszymi komórkami".
 • Oczyszczanie porów: Retinol pomaga odblokować pory, zmniejszając ilość brudu i oleju, które gromadzą się i powodują wypryski. Zmniejsza również blizny potrądzikowe.

Jakie są skutki uboczne ret

inolu?

Podobnie jak w przypadku każdego związku chemicznego, możliwe są skutki uboczne. Retinol sprawia, że skóra jest bardziej wrażliwa na słońce, a prawdopodobieństwo poparzenia słonecznego jest znacznie większe, jeśli stosujesz retinol bez dobrej ochrony przeciwsłonecznej lub odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

Niektóre działania niepożądane wymagają konsultacji z lekarzem w celu określenia poważnego wpływu retinolu na skórę

.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:

 • Pieczenie, zaczerwienienie i podrażnienie
 • Łuszcząca się lub łuszcząca się skóra
 • Zwiększona wrażliwość skóry

Jak stosować retinol - wszystko, co musisz wiedzieć

Kiedy zacząć stosować retinol

Ze względu na swoje silne właściwości poprawiające teksturę, retinol jest ogólnie kojarzony z dojrzałą skórą i wiele osób zaczyna go stosować po 40. roku życia. Nie musisz jednak czekać do tego wieku, aby rozpocząć stosowanie tego potężnego składnika aktywnego. Tak długo, jak wprowadzasz go powoli i ostrożnie, niektóre typy skóry mogą czerpać korzyści ze stosowania retinolu niemal natychmiast po rozpoczęciu stosowania produktów do pielęgnacji skóry.

Wiele osób, które wcześnie rozpoczynają swoją przygodę z retinolem, robi to ze względu na zdolność tego składnika do przyspieszania obrotu komórek skóry. Zwiększa to naturalną eksfoliację i złuszczanie, co ma korzystny wpływ na przekrwienie skóry i trądzik. W rzeczywistości dermatolodzy często przepisują silne retinoidy, takie jak Accutane i Retin-A, pacjentom w wieku kilkunastu i dwudziestu lat jako leczenie ciężkiego trądziku. W przypadku łagodnych do umiarkowanych wyprysków, dostępne bez recepty produkty z retinolem mogą być również bardzo skuteczne w stopniowej poprawie bez skutków ubocznych.

Jeśli nie masz trądziku i chcesz zacząć stosować retinol ze względu na wiele innych korzyści związanych z pielęgnacją skóry, nie jest złym pomysłem rozpoczęcie stosowania niskiej dawki retinolu od połowy lat dwudziestych. Nie oznacza to jednak, że nie można rozpocząć stosowania retinolu w wieku 30, 40, 50 lat i później. Ze względu na jego silne właściwości naprawcze, nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć stosowanie retinolu i zacząć czerpać z niego korzyści.

Wyjaśnienie rodzajów retinolu

Retinol lub retinoidy, jak technicznie znane są te pochodne witaminy A, były pierwotnie przepisywane jako miejscowe leczenie trądziku, ale lekarze wkrótce odkryli, że działają one również na prawie wszystkie inne powszechne problemy skórne.

"Retinoidy pobudzają produkcję kolagenu i odnowę komórkową, dzięki czemu poprawiają elastyczność, jędrność i drobne zmarszczki skóry" - mówi dr Stefanie Williams, dermatolog i założycielka Eudelo Clinic. "Pomagają zmniejszyć pigmentację i poprawić teksturę skóry, naprawiają uszkodzenia słoneczne, regulują nadprodukcję oleju, zmniejszając w ten sposób wypryski i poprawiają wygląd porów."

To prawda, że nie ma akcji bez reakcji, a retinol jest pełen akcji. Gdy retinol przekształci się w kwas retinowy w skórze i zacznie działać, suchość, wrażliwość, zaczerwienienie i łuszczenie to możliwe skutki uboczne, dlatego należy ostrożnie wybierać formułę.

 • Czystyretinol: Czysty retinol jest złotym standardem retinoidów dostępnych bez recepty i ma średnią siłę działania. Szukaj go w swoich produktach do pielęgnacji skóry, a będziesz zwycięzcą. Jest silny i występuje w stężeniach do 1% bez recepty. Jeśli dopiero zaczynasz stosować retinol, zacznij od maksymalnie 0,5%.
 • Estry retinolu: Jeśli jesteś wrażliwa lub masz skłonność do trądziku różowatego, szukaj formuł zawierających estry, takie jak palmitynian retinylu, octan lub linoleinian. Przechodzą one więcej konwersji w skórze, aby stać się kwasem retinowym, rozcieńczając zarówno niepożądane reakcje, jak i szybkość jakichkolwiek rezultatów. Palmitynian retinylu jest również najsłabszym z retinoidów i jest tym, co znajdziesz w podstawowym kremie przeciwstarzeniowym marki drogeryjnej.
 • Adapalen: Adapalene to najsilniejszy retinol, jaki można dostać bez recepty. Dopiero niedawno został udostępniony bez recepty i jest popularny w leczeniu trądziku.
 • Retinoidy na receptę: Jeśli masz mocno zniszczoną słońcem skórę lub trądzik, wypróbuj dostępną na receptę tretinoinę lub Retin-A, czyli kwas retinowy, który jest gotowy i dostępny do użycia przez skórę. Oba składniki działają mocniej, szybciej i silniej na froncie wyników, często z widocznym podrażnieniem.

Jak stosować retinol bez podrażnień

Nawet łagodny retinol dostępny bez recepty ma silne działanie, dlatego dermatolodzy zalecają powolne rozpoczynanie kuracji retinolem. Konsekwencja jest kluczem do wspaniałej, świeżej skóry, ale wymaga czasu. Stosuj go na noc, przed snem, przed kremem nawilżającym. Zacznij raz w tygodniu przez pierwszy tydzień, dwa razy w drugim tygodniu, a następnie co drugi wieczór.

Dermatolog dr Julia Carroll zaleca powolne stosowanie. "Moją pierwszą radą jest wypróbowanie podejścia "powoli i powoli"" - mówi dr Carroll. "Zacznij od bardzo małej, wielkości ziarnka grochu jednej nocy, a następnie odczekaj kilka dni, aby ocenić swoją tolerancję".

Retinol sprawia, że skóra staje się bardziej wrażliwa na światło słoneczne, dlatego należy go stosować wyłącznie na noc przed snem

.

Rano kontynuuj regularną pielęgnację skóry, ale pamiętaj o włączeniu ochrony przeciwsłonecznej z filtrem co najmniej SPF 50.

"Kluczem jest zacząć powoli", zgadza się dr Jana Vogt, chirurg estetyczny w Mallucci London. "Zacznij używać go dwa do trzech razy w tygodniu. Stopniowo zwiększaj dawkę, aż Twoja skóra będzie tolerować go każdej nocy bez reakcji". Dobrze jest zrobić sobie przerwę i zacząć od nowa, jeśli zajdzie taka potrzeba. Chociaż podrażnienia i drobne reakcje są na porządku dziennym, twarz nie powinna być boleśnie gorąca, pękać ani krzyczeć, abyś przestał w inny sposób.

Może Ci się również
spodobać(Zdjęcie: Future/La Roche Posay/Paula's Choice/L'Oreal/Medik8/MZ Skin/Beauty Pie

)Chcesz więcej? Przeczytaj nasz ostateczny przewodnik po najlepszych kremach z retinolem dla Twojego typu skóry i

budżetu Nałóż

produkt z retinolem bezpośrednio po oczyszczeniu, aby wniknął bez przeszkód. Ilość wielkości ziarnka grochu wystarczy na twarz, klatkę piersiową i szyję, a także grzbiety dłoni. Stare zasady zalecają, aby nie stosować retinolu w okolicach oczu, ale eksperci twierdzą, że działa on cuda, o ile jest tolerowany przez skórę. Przed zastosowaniem innych produktów do pielęgnacji skóry należy odczekać około 10 minut. Wielu użytkowników lubi stosować retinol z produktami łagodzącymi i nawilżającymi, aby przeciwdziałać wszelkim podrażnieniom lub łuszczeniu się skóry.

Jak w przypadku każdej substancji aktywnej, retinol lepiej współgra z niektórymi składnikami niż z innymi. "Jeśli używasz przeciwutleniacza, takiego jak kwas ferulowy, sprawia to, że retinol jest jeszcze bardziej skuteczny" - mówi dr Vogt. "Radziłbym nie stosować jednocześnie leków przeciwtrądzikowych, takich jak kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu, ponieważ efekt może być zbyt wysuszający dla skóry". Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty, spróbuj stosować niskoprocentowe kwasy do pielęgnacji skóry, takie jak glikolowy, pomiędzy dniami retinolowymi, aby pomóc usunąć wszelkie płatki i zwiększyć blask. Ponieważ retinol zwiększa rotację komórek i wypycha świeżą skórę na powierzchnię, ważne jest, aby nosić krem przeciwsłoneczny lub przynajmniej krem nawilżający do twarzy z filtrem SPF, aby chronić te brzoskwiniowe komórki.

Jak wybrać dobry produkt z retinolem?

Nic dziwnego, że przy tego rodzaju wynikach każda marka chce mieć swój kawałek tortu, tworząc nieprzerwany przepływ innowacji produktowych na rynku. Oczywiście nie wszystkie z nich są tak przemyślane i skuteczne, jak można by się spodziewać, więc opłaca się pamiętać o kilku zasadach dotyczących retinolu przy wyborze produktu.

Oprócz zwracania uwagi na rodzaj zawartego retinoidu, należy wziąć pod uwagę teksturę i opakowanie. Dobrze sformułowany retinol rzadko jest tani lub atrakcyjny, zwykle ma chemiczny zapach i waha się od kwaśnego mleka do słomkowego koloru. Aktywna część jest rozkładana przez światło i tlen, więc kupuj tylko opakowania chroniące przed promieniowaniem UV; tubki i przyciemniane zakraplacze są świetne, pompki bezpowietrzne są jeszcze lepsze. Unikaj przezroczystych słoików lub czegokolwiek, co wielokrotnie wystawia produkt na działanie promieni UV lub tlenu, aby uzyskać maksymalny zwrot z inwestycji.

Niezawodne produkty z retinolem

SkinCeuticals Retinol 0,3% | RRP: $67/£65

Tak poważnie sformułowany, jak wygląda. Retinol o stężeniu 0,3% w kapsułkowanej formie głęboko wnika w skórę i pozostaje tam. Świetny retinol na początek od godnej zaufania marki.

 • SkinCeuticals Retinol 0.3% w FaceTheFuture za £54.95

The Ordinary Retinol 0,5% in Squalane | RRP:$5.80/£4.90

Średnio zaawansowany produkt z czystym retinolem i odżywczym skwalanem, który przeciwdziała suchości i łuszczeniu się skóry. Konsystencja przypominająca serum spodoba się bardziej tłustym typom skóry.

 • The Ordinary Retinol 0.5% in Squalane na Amazon za £8.95

Exuviance Super Retinol Concentrate | RRP: $80/£48

1% czystego retinolu w opakowaniu z pompką bez powietrza, który jest tak silny, jak bez recepty. Genialnie skuteczny, ale zdecydowanie nie dla nowicjuszy retinolu.

 • Exuviance Super Retinol Concentrate na Amazon za £89.98

Jak długo działa retinol?

Żaden z powyższych produktów nie jest szybkim rozwiązaniem, ponieważ nie jest to styl retinolu. Możesz zauważyć pewną poprawę po miesiącu, ale dla większości z nas widoczna poprawa zacznie pojawiać się po około 12 tygodniach.

woman&home dziękuje dr Nazanin Saedi, dr Davidowi Lortscherowi z Curology, dr Stefanie Williams z Eudelo Skin Clinic, dr Julii Carroll i dr Janie Vogt za poświęcony czas i fachową wiedzę

.

Top