• 17 kwietnia 2024

Czy wiesz, że olej kokosowy jest jednym z najpopularniejszych olejów roślinnych stosowanych w pielęgnacji pasm? Nic dziwnego, ponieważ – ze względu na szeroki wachlarz właściwości – korzystnie działa na włosy, ich kondycję i wygląd. Jak go stosować, by uzyskać efekty przewyższające oczekiwania?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

 1. Olej kokosowy – rafinowany czy nierafinowany?
 2. Olej kokosowy – zastosowanie w pielęgnacji włosów
 3. Olejowanie olejem kokosowym – do jakich włosów?
 4. Jak stosować olej kokosowy na włosy i jakie daje efekty?

Olej kokosowy – rafinowany czy nierafinowany?

Olej kokosowy pozyskuje się z miąższu orzecha palmy kokosowej. Jest skarbnicą witamin, głównie A, C, E, kwasu foliowego, nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także minerałów, jak cynk, żelazo, magnez, potas czy wapń. W tak wartościowej postaci występuje jedynie w formie oleju nierafinowanego, czyli tłoczonego na zimno. Podczas tej metody nie traci cennych składników aktywnych, jak dzieje się w przypadku rafinacji z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Dlatego w pielęgnacji włosów jedynym właściwym olejem kokosowym, który da pożądane efekty, jest ten nierafinowany.

Olej kokosowy – zastosowanie w pielęgnacji włosów

Niezwykłość oleju kokosowego tkwi w jego wartościowym składzie. Zawarte w nim substancje aktywne w widoczny sposób nawilżają i odżywiają włosy. Działają zarówno na powierzchni pasm, jak i w ich wnętrzu, wzmacniając strukturę i korę. Oprócz tego olej kokosowy:

 • wygładza łuski włosów, wyzwalając z nich blask;
 • pomaga w odbudowie zniszczonych kosmyków;
 • regeneruje pasma zmęczone ciągłą stylizacją i farbowaniem lub rozjaśnianiem;
 • zmniejsza tendencję włosów do rozdwajania się, łamliwości i plątania;
 • chroni przed utratą wilgoci, a więc przed przesuszeniem pasm;
 • stosowany na skórę głowy, wzmacnia cebulki, poprawia ukrwienie tkanki i reguluje wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe.

Dzięki tak licznym właściwościom, jest chętnie stosowany w kosmetykach pielęgnacyjnych. Znajdziemy go zarówno w maskach, serum, szamponach czy odżywkach, jak i w czystej postaci 100% oleju nierafinowanego. W takiej formie możemy go używać w domowych warunkach do jednego z popularniejszych ostatnio zabiegów – olejowania włosów.

Olejowanie olejem kokosowym – do jakich włosów?

Olej kokosowy, ze względu na dużą zawartość niskocząsteczkowych składników aktywnych, należy do grupy olejów wnikających. Oznacza to, że nie pozostaje na powierzchni włosów, a przenika do ich głębi. Nie ma zatem mowy, by działał obciążająco.

To właściwość szczególnie ceniona w pielęgnacji włosów niskoporowatych, których łuski są ściśle ułożone i nie znoszą niczego na swojej powierzchni. I dokładnie – wybór oleju kokosowego do pielęgnacji tego rodzaju pasm będzie strzałem w dziesiątkę! Wypróbować go mogą również osoby o włosach średnioporowatych – jest duża szansa, że świetnie na niego zareagują. Nie polecamy go za to do włosów wysokoporowatych – może zamiast wygładzenia, dać zupełnie odwrotny efekt i… napuszyć fryzurę.

Jak stosować olej kokosowy na włosy i jakie daje efekty?

Olejowanie włosów, choć może się wydawać trudne i skomplikowane, wcale takie nie jest. Owszem, początkującym miłośnikom pielęgnacji może przysporzyć podczas prób kilku drobnych problemów, ale – jak mówią – praktyka czyni mistrza. Najważniejsze to uzbroić się w cierpliwość. Sam proces olejowania powinien trwać minimum 30 minut, a efekty zobaczymy dopiero po kilku sesjach – pierwszych zachwycających rezultatów spodziewaj się po około 3 miesiącach regularnych zabiegów pielęgnujących. Na pewno zauważysz, że włosy staną się widocznie:

 • gładsze,
 • bardziej miękkie,
 • lśniące,
 • sypkie i łatwe w rozczesywaniu,
 • mocniejsze,
 • odporniejsze na stylizację,
 • miękkie i jedwabiste w dotyku.

Jak stosować olej kokosowy podczas olejowania włosów? Przygotuj jego niewielką ilość – wystarczy pojemność łyżki stołowej. Rozgrzej go w dłoniach, by uzyskał ciekłą postać. Teraz nanieś płyn na suche lub wilgotne (ale nie mokre!) włosy i nałóż na głowę czepek foliowy, a na niego ręcznik. Po godzinie możesz dokładnie umyć głowę delikatnym szamponem (najlepiej bez detergentów, jak SLS czy SLES). Zalecamy jednak przed jego użyciem zemulgowanie oleju na pasmach odżywką, a dopiero później oczyszczenie ich szamponem.

Olejowanie możesz także wykonać tuż przed snem i pozostawić olej na włosach aż do rana – substancje aktywne będą przenikać do wnętrza Twoich kosmyków i odżywiać je, gdy Ty będziesz się regenerować w łóżku i napełniać energią na kolejny dzień. Koniecznie sprawdź przy okazji artykuł „Jak dbać o włosy podczas snu? Kilka pomocnych wskazówek„.

A Wy jak dbacie o włosy? Wykonujecie olejowanie? Jak często i jaki wybieracie olej?

Top