• 17 kwietnia 2024

Zastanawiasz się, czy powinnaś stosować kwas glikolowy czy retinol? Wokół tych składników pielęgnacyjnych jest wiele szumu, a oba mogą przynieść doskonałe rezultaty. Ale skąd masz wiedzieć, czy kwas glikolowy lub retinol to właściwy wybór dla Twoich indywidualnych potrzeb i celów skóry?

Retinol i kwas glikolowy to dwa z najpotężniejszych składników aktywnych dostępnych w miejscowej pielęgnacji skóry. Są uwielbiane przez redaktorów kosmetycznych i dermatologów i powszechnie uważane za gwiazdy nowoczesnej pielęgnacji skóry. Jednak ze względu na ich moc, te składniki pielęgnacyjne powinny być dokładnie rozważone przed ich wypróbowaniem, aby sprawdzić, czy któryś z nich - lub oba - będzie się z Tobą zgadzał.

Aby pomóc Ci rozstrzygnąć raz na zawsze dyskusję na temat kwasu glikolowego i retinolu, zebraliśmy opinie ekspertów na temat obu tych składników, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę robią dla Twojej skóry i jak skutecznie je stosować, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Kwas glikolowy i retinol: Przewodnik eksperta

Czym są kwas glikolowy i retinol?

Co to jest kwas glikolowy?
"Kwas glikolowy jest kwasem alfa-hydroksy (AHA) o najmniejszej masie cząsteczkowej z nich wszystkich", mówi David Petrillo, chemik kosmetyczny i założyciel Perfect Image. "Pomaga delikatnie rozpuszczać wiązania między komórkami, złuszczając komórki skóry z warstwy naskórka".

Pochodzący z trzciny cukrowej, ten kwas do pielęgnacji skóry jest zawarty w wielu najlepszych eksfoliatorach do twarzy. Kiedy rozbija te wiązania na powierzchni skóry, pomaga zrzucić martwe, matowe i przebarwione komórki skóry, które przyczyniają się do pojawienia się oznak starzenia. Proces ten sprzyja odnowie komórkowej, co oznacza, że nowe i młodziej wyglądające komórki skóry są produkowane i ujawniane, aby zanikać pigmentacja, przesunąć matowość i zmiękczyć drobne linie. "W rezultacie skóra wygląda na gładszą, a wszelkie plamy posłoneczne zostaną rozjaśnione" - wyjaśnia Jose Mier, założyciel Heliotherapy Research Institute.

Co to jest retinol?
Retinol występuje w wielu formach, ale wszystkie są pochodnymi witaminy A (więc jeśli porównywałaś retinoid z retinolem, to pochodzą one z tego samego źródła). Ma wieloaspektowe korzyści, które w większości sprowadzają się do poprawy obrotu komórkowego. "Retinol dociera głęboko do warstw skóry, przyspieszając produkcję kolagenu i elastyny - białek, które przyczyniają się do elastyczności skóry" - wyjaśnia Jose.

"

Wspiera również odbudowę komórek skóry i pomaga poprawić jej koloryt. "

Jeśli

chodzi o widoczne efekty, retinol jest wszechstronnym składnikiem, który pomaga przyczynić się do uzyskania jaśniejszej, bardziej

promiennej

skóry i bardziej wyrównanej k

arnacji.

Ze względu na jego zdolności poprawy tekstury jest doskonały dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak pozbyć się blizn potrądzikowych i jest również regularnie stosowany w pielęgnacji skóry trądzikowej ze względu na jego zdolność do przyspieszenia zrzucania komórek i przesunięcia przekrwienia.

Co mają wspólnego kwas glikolowy i retinol?

Podjęcie decyzji pomiędzy kwasem glikolowym a retinolem zaczyna się od rozpoznania ich podobieństw. Zarówno kwas glikolowy, jak i retinol występują w produktach, których zadaniem jest nadanie skórze młodzieńczego wyglądu.

Dzieje się tak

dlatego, że choć działają w różny sposób, oba zasadniczo złuszczają skórę - albo od wewnątrz, w przypadku retinolu, albo zewnętrznie, w przypadku kwasu glikolowego.

"Korzyści płynące ze stosowania retinolu i kwasu glikolowego obejmują wspomaganie produkcji kolagenu, zwiększanie obrotu komórkowego, delikatne złuszczanie martwych komórek skóry, redukcję drobnych linii i zmarszczek, rozjaśnianie przebarwień i leczenie trądziku" - wyjaśnia Petrillo

.

Kwas glikolowy a retinol Kluczowe różnice

Choć mają one wiele wspólnych zalet, główna różnica między kwasem glikolowym a retinolem polega na tym, jak działają, aby stworzyć młodo wyglądającą, promienną cerę.

  • Głębokość: "Kwas glikolowy tylko wnika i złuszcza martwe komórki skóry na jej powierzchni, podczas gdy retinol działa na głębszym poziomie skóry właściwej, aby zwiększyć przepływ krwi i zreorganizować struktury komórkowe" - mówi David.
  • Elastyczność: Retinol dba przede wszystkim o to, aby głębsze warstwy skóry były w dobrej kondycji, co poprawia elastyczność i produkcję kolagenu, a to z kolei prowadzi do zmniejszenia ilości drobnych linii i zmarszczek.
  • Zrzucanie komórek: Głównym zadaniem kwasu glikolowego jest złuszczanie skóry na najwyższym poziomie. Jest to niezawodny składnik pomagający zrzucić stare komórki skóry, aby odsłonić jej piękne, świeże warstwy pod powierzchnią.

Jak stosować kwas glikolowy i retinol?

(Image credit: Future/Getty images

)Jeśli robisz zakupy kosmetyków do pielęgnacji skóry i zastanawiasz się, czy wybrać kwas glikolowy czy retinol, zobaczysz, że oba te składniki występują w wielu najlepszych produktach do pielęgnacji skóry, zazwyczaj przeznaczonych do stosowania na noc. Jak w przypadku każdego składnika aktywnego, oba mogą powodować podrażnienia, jeśli nie są stosowane prawidłowo, dlatego należy pamiętać o kilku protokołach:

  • Wybierz odpowiednie produkty: Kwas glikolowy jest zazwyczaj dostępny w postaci wstępnie nasączonych płatków lub niektórych z najlepszych toników do eksfoliacji, dzięki czemu można go łatwo przesuwać po powierzchni skóry. Jeśli chodzi o retinol, szukaj produktów w kroplomierzach z barwionego szkła lub pompkach typu airless, ponieważ może on ulec destabilizacji pod wpływem światła i powietrza.
  • Zacznij powoli: W obu przypadkach zacznij od testu płatkowego, a następnie stosuj niskie stężenie składnika przez kilka nocy w tygodniu, aby sprawdzić, jak reaguje Twoja skóra.
  • Poczekaj do wieczora: Zachowaj kwas glikolowy i retinol na nocną rutynę, dzięki temu maksymalnie wykorzystasz proces odnowy komórkowej w ciągu nocy i sprawisz, że nie narazisz świeżo złuszczonych komórek na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV w ciągu dnia.
  • Zmieniaj, którego z nich używasz: Przełączaj się między kwasem glikolowym vs retinolem w różne noce, jeśli chcesz zachować oba w swojej rutynie. Stosowanie obu razem może nadmiernie pobudzić skórę.
  • Następnie zastosuj krem nawilżający: Po zabiegu z kwasem glikolowym lub retinolem, nawilż skórę i odpędź suchość lub podrażnienia najlepszym kremem nawilżającym do twarzy dla Twojej skóry.
  • Następnego dnia zastosuj SPF: Zastosuj filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania, aby chronić świeżo odsłoniętą skórę po zastosowaniu tych składników złuszczających.

Kiedy nie powinnam stosować tych składników?

Kobietom w ciąży lub karmiącym piersią nie zaleca się stosowania retinolu. W przeciwnym razie, te składniki sprawiają, że świetny dodatek do większości rutynowych, tak długo, jak używasz ich ostrożnie. "Więcej znaczy więcej" nie sprawdza się, gdy próbujesz odmłodzić skórę dojrzałą. Przede wszystkim, nie powinnaś stosować retinolu i kwasu glikolowego w połączeniu ze sobą" - radzi Jose.

"Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że te dwie substancje są doskonale połączone: Kwas glikolowy rozbija martwe komórki skóry, podczas gdy retinol przyczynia się do odbudowy komórek. Jednak tak nie jest", radzi Jose. "Oba są składnikami aktywnymi i stosowane razem mogą powodować suchość skóry i podrażnienia". David dodaje, że retinol nie powinien być również mieszany z witaminą C (aka kwas askorbinowy) w tej samej aplikacji, "ponieważ działają one najlepiej w różnych środowiskach pH dla absorpcji przez skórę."

Kwas glikolowy vs retinol: werdykt w&h

Debata na temat kwasu glikolowego vs retinolu sprowadza się do tego, że dwie potęgi w pielęgnacji skóry wychodzą sobie naprzeciw i odkrywają, że tak naprawdę nie ma potrzeby walczyć. Obydwa preparaty przyczyniają się do odświeżenia struktury skóry, wspierają działanie kolagenu i pomagają uzyskać jasny, równomierny koloryt skóry. Podczas gdy kwas glikolowy oferuje więcej korzyści w postaci natychmiastowego blasku i gładkości, retinol działa od wewnątrz, więc jest to bardziej długotrwała gra (spodziewaj się rezultatów po 12 tygodniach), ale warto poczekać na trwałą poprawę tekstury.

Najlepszą wiadomością jest to, że nie ma potrzeby wybierać pomiędzy tymi dwoma składnikami, mogą one działać w harmonii w ramach tej samej rutyny, pod warunkiem, że nie masz szczególnie wrażliwej skóry, wprowadzasz je powoli i stosujesz z ostrożnością.


woman&home dziękuje Davidowi Petrillo z Perfect Image i Jose Mier z Instytutu Badań nad Helioterapią za ich czas i wiedzę

.

Top