• 17 kwietnia 2024

Złuszczanie jest kluczem do utrzymania gładkiej skóry - ale jak często należy złuszczać ciało, aby czerpać z tego korzyści? Według ekspertów, rzeczywiście istnieje taki punkt krytyczny.

Zbyt dużo może powodować podrażnienia, podczas gdy zbyt mało może prowadzić do matowych, pozbawionych blasku kończyn. Ale wybierz najlepszy eksfoliator do ciała i uzyskaj częstotliwość w prawo, a wkrótce zauważysz korzyści wygładzające i rozjaśniające skórę. "Skóra naturalnie zrzuca martwe komórki co 30 dni, dzięki czemu nowe komórki skóry mogą tworzyć górne warstwy skóry" - wyjaśnia dr Catharine Denning (otwiera się w nowej zakładce)

, zaawansowany lekarz medycyny estetycznej. Proces ten jednak spowalnia się z wiekiem. "Złuszczanie pomoże usunąć martwe komórki skóry poprzez zerwanie wiązań, które je sklejają, pozwalając nowym komórkom wyjść na powierzchnię" - kontynuuje Denning. Rezultaty? Gładka, rozświetlona powierzchnia skóry.

Poza usuwaniem martwych komórek skóry, zanieczyszczeń i wszelkich brudów zalegających na powierzchni skóry, "złuszczanie może również stworzyć bardziej przyjazną platformę dla wszelkich stosowanych później składników" - mówi dr Maryam Zamani (otwiera się w nowej zakładce)

, chirurg okulistyczny, lekarz medycyny estetycznej i założycielka MZ Skin. Ale jak często należy złuszczać swoje ciało, aby zrobić to dobrze? Tutaj eksperci wyjaśniają, co należy wiedzieć.

Jak często należy złuszczać skórę na ciele? Eksperci ujawniają wszystko

Aby uniknąć pogorszenia stanu skóry, eksperci zgadzają się, że jeden-dwa razy w tygodniu to wystarczająco dużo. "Utrzymując system złuszczania dwa razy w tygodniu, możesz utrzymać suchą, matową skórę na dystans bez pozbawiania jej niezbędnych naturalnych olejków" - dodaje dr Denning. I choć wiele osób postrzega pielęgnację skóry twarzy jako priorytetową, utrzymywanie regularnej eksfoliacji ciała może sprawić ogromną różnicę.

"Często zaniedbujemy naszą skórę ciała w porównaniu z twarzą, ale oczywiście skóra jest największym organem ciała i powinniśmy zwracać uwagę na zdrowie całego", wskazuje dr Sophie Shotter (otwiera się w nowej karcie)

, lekarz medycyny estetycznej. "Złuszczanie ciała pomoże zachować gładką i równą skórę, zarówno dla oka, jak i w dotyku. Pomoże również pobudzić zdrowy obrót komórkowy, aby skóra zachowywała się bardziej młodzieńczo" - kontynuuje.

Czy mogę złuszczać swoje ciało codziennie?

Choć włączenie preparatu złuszczającego do ciała do codziennej pielęgnacji skóry może być kuszące, w rzeczywistości może przynieść więcej szkody niż pożytku. "Ważne jest, aby usunąć martwe komórki skóry, ale nie chcesz nadmiernie złuszczać i pozbawiać skóry jej naturalnych olejków i ochronnych lipidów", mówi dr Denning. Ta zasada dotyczy również skóry twarzy. Tak więc, jeśli zastanawiasz się "jak często należy złuszczać skórę twarzy?", odpowiedź brzmi: nie codziennie.

"Stwierdzam, że niektórzy ludzie mogą przesadzić ze złuszczaniem" - mówi dr Zamani - "co skutkuje jedynie stanem zapalnym, a nie zdrową, promienną skórą". Dr Shotter zauważa, że ważne jest również uwzględnienie typu skóry. "Na przykład, stan taki jak ichtioza będzie wymagał bardzo regularnego złuszczania (nawet dwa razy dziennie), podczas gdy wrażliwy i suchy typ skóry będzie potrzebował złuszczania rzadziej, może tylko raz w tygodniu", mówi.

Co się stanie, jeśli nie będziesz złuszczać swojego ciała?

Jak już wspomnieliśmy, nasza skóra naturalnie się zrzuca - ale ten proces może z czasem spowolnić. "Jeśli te martwe komórki nie zrzucają, może to skutkować matowymi, suchymi i łuszczącymi się łatami", mówi dr Denning. "Może to również zatkać pory" - dodaje dr Maryam Zamani. Niektórzy z nas są bardziej podatni na zatkane pory, co może prowadzić do pękania skóry, jeśli złuszczanie nie jest wykonywane regularnie. "Inni muszą się złuszczać, aby utrzymać w ryzach takie schorzenia skóry jak keratosis pilaris (inaczej znany jako kurza skórka)" - mówi dr Denning.

Złuszczanie fizyczne a chemiczne

(Image credit: Getty

)Istnieją dwa główne sposoby złuszczania ciała - przy użyciu chemicznych środków złuszczających lub fizycznych środków złuszczających. "Fizyczne eksfolianty używają ziarna lub mikroperełek, aby złuszczać martwy naskórek, podczas gdy chemiczne eksfolianty używają alfa- lub beta-hydroksykwasów (zwykle wybór między kwasem mlekowym a kwasem glikolowym)", mówi dr Shotter. "Większość typów skóry dobrze poradzi sobie z chemicznym środkiem złuszczającym, ponieważ są one zwykle sformułowane tak, aby były delikatne dla skóry ciała, która ma mniej sebum niż skóra twarzy" - kontynuuje. Oczywiście to, którą metodę wybierzesz, zależy w dużej mierze od Twoich osobistych preferencji, ale większość ekspertów zgadza się, że chemiczne środki złuszczające królują.

"Nie jestem zwolenniczką fizycznego złuszczania naskórka, ponieważ może ono powodować mikrouszkodzenia skóry i zwiększać jej wrażliwość" - mówi dr Maryam Zamani. Dr Denning zgadza się z tym i dodaje, że "istnieją kwasy pielęgnacyjne odpowiednie dla większości typów skóry. Może je stosować każdy, wiedząc, że skóra będzie gładka, a bariera ochronna pozostanie nawilżona i nienaruszona."

Stosujesz rutynę pielęgnacyjną dla skóry wrażliwej? Rozważ wybór produktu na bazie kwasu mlekowego. "Kwas mlekowy to łagodny alfa-hydroksykwas (lub AHA), który zapewnia delikatne złuszczanie z dodatkową korzyścią w postaci nawilżenia skóry" - mówi dr Zamani. "Osłabia wiązania między zewnętrzną warstwą komórek skóry, odsłaniając młodsze, świeższe komórki skóry poniżej", kontynuuje. Shotter zauważa, że "fizyczne środki złuszczające mogą być również dobre dla bardziej wrażliwej skóry, tak długo jak nie są nadużywane."

Czy należy złuszczać skórę przed czy po goleniu nóg?

Oprócz tego, jak często należy złuszczać ciało, wiele wspólnych pytań dotyczących złuszczania ciała wiąże się z goleniem. Najlepszą praktyką jest złuszczanie przed goleniem, a nie po. "Pomoże to uwolnić wszelkie włoski uwięzione pod martwymi komórkami skóry, dzięki czemu rezultaty golenia będą jak najbardziej gładkie" - mówi dr Denning. Co więcej, wszyscy wiemy, że nawet najlepsze maszynki do golenia dla kobiet mogą od czasu do czasu powodować nacięcia, "jeśli golenie spowoduje jakiekolwiek skaleczenia lub rozdarcia - będą one płonąć, jeśli na wierzchu znajdzie się kwasowy środek złuszczający - powodując dalszy stan zapalny", dodaje dr Zamani. Powtarzaj więc za nami: najpierw złuszczaj, potem gol.

Ulubione produkty złuszczające do ciała naszej redaktorki działu urody

Teraz już wiesz, jak często złuszczać swoje ciało (dwa razy w tygodniu), czas wybrać idealny produkt do tego zadania. Oto nasze najlepsze peelingi i kwasy do ciała, które zapewniają jaśniejsze, zdrowo wyglądające kończyny.

(otwiera się w nowej karcie)

AMELIORATE Smoothing Body Exfoliant | RRP: $12/£18

Kultowa klasyka, ta formuła łączy w sobie moc chemicznego środka złuszczającego z zaletami fizycznego środka złuszczającego - wykorzystuje zarówno kwasy AHA, jak i granulki bambusa. Oprócz usuwania martwych komórek skóry, preparat uzupełnia również poziom nawilżenia dzięki zawartości masła shea i kakaowego. Aby użyć, wmasuj w suchą skórę przed prysznicem.

  • Ameliorate Smoothing Body Exfoliant w very.co.uk za £18 (otwiera się w nowej karcie)
(otwiera się w nowej zakładce)

Nécessaire The Body Exfoliator - Eucalyptus | RRP: $30/£30

Dzięki zawartości węgla bambusowego, pumeksu, kwasu glikolowego, kwasu mlekowego i kwasu salicylowego, ten silny preparat złuszczający do ciała zapewnia również chemiczne i fizyczne złuszczanie, aby usunąć martwe komórki skóry i zająć się nierówną strukturą. Nałóż na całe ciało, masując do uzyskania piany, a następnie spłucz.

  • Nécessaire The Body Exfoliator Eucalyptus za $30/£30 w Space NK (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej karcie)

Dr Dennis Gross Skincare Alpha Beta Exfoliating Body Treatment | RRP: 58$/£58$ za opakowanie 8 sztuk

Całkowicie niezawodne, te złuszczające płatki peelingujące, zaprojektowane specjalnie do ciała, są pełne kwasów AHA i BHA (kwas glikolowy, mlekowy i salicylowy), które pobudzają obrót komórkowy i produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra staje się gładsza i jaśniejsza. Wystarczy nałożyć na całe ciało w jednym prostym kroku.

  • Dr Dennis Gross Skincare Alpha Beta Exfoliating Body Treatment w Cult Beauty za £15 (otwiera się w nowej karcie)
(otwiera się w nowej karcie)

Caudalie Vinosculpt Crushed Cabernet Scrub | RRP: $38/£27

Jeśli wolisz złuszczanie fizyczne od chemicznego, rozważ ten luksusowy peeling do ciała od francuskiej marki Caudalie. Dzięki zawartości brązowego cukru, miodu i oleju z pestek winogron, ta przypominająca spa mikstura delikatnie poleruje skórę, pozostawiając kończyny miękkie, elastyczne i jedwabiście gładkie. Nakładaj na wilgotną skórę okrężnymi ruchami, a następnie spłucz.

  • Caudalie Vinosculpt Crushed Cabernet Scrub w Feelunique UK za £18.70 (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej karcie)

REN Clean Skincare AHA Smart Renewal Body Serum | RRP: $45/£37

To serum do ciała typu "dwa w jednym" delikatnie odświeża skórę dzięki kwasowi mlekowemu - łagodnemu kwasowi AHA, a jednocześnie nawilża i przywraca wilgoć dzięki masłu shea. Wmasuj w czystą, suchą skórę, aby uzyskać gładszą skórę i promienne rezultaty.

  • REN Clean Skincare AHA Smart Renewal Body Serum na Amazon za £24.99 (otwiera się w nowej karcie)

Top