• 4 czerwca 2023

Lejące się, tłuste i statyczne... Każda z nas zna przynajmniej jeden zimowy koszmar. Co zrobić, by włosy były piękne?

Porady dotyczące pielęgnacji włosów zimą

Zima to czas, kiedy włosy muszą znosić ekstremalne warunki. Wiele z nas nie zmienia sposobu pielęgnacji włosów w okresie zimowym. Dlaczego? Mamy tendencję do bagatelizowania przyczyny tego stanu rzeczy. To tylko trzy miesiące, jeśli wszystko pójdzie dobrze ...)! Albo, co chyba najważniejsze, nie chcemy. Bardzo tego żałujemy. Wiosna przynosi matowe i suche zamki. Każda osoba marzy o tym, by mieć piękne włosy.
Zmiany rytuału włosowego nie są tak trudne i kosztowne jak nam się wydaje. Twoje włosy będą Ci wdzięczne! Jesteście ciekawi?

Wróg #1
To jest najpoważniejszy problem. Wiatr, klimatyzowane pomieszczenia, nakrycia głowy. Wszystkie te czynniki sprawiają, że włosy wyglądają na przetłuszczone i szybciej tracą świeżość.
Mitem jest, że zimą należy rzadziej myć głowę. Myjmy głowę tak często, jak tylko możemy. Jest jednak jeden problem. Warto przestawić się na łagodniejszy szampon. Do włosów cienkich, czy z serii zimowej. Te specyfiki są delikatne dla skóry i nie obciążają włosów. Warto spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Nie tylko wchłonie nadmiar olejków, ale też lekko uniesie włosy.

Zimne płukanie to dobry nawyk, który warto zacząć. Chłodna woda to świetny sposób na zamknięcie porów włosa. Nie pobudza gruczołów do produkcji większej ilości sebum, w przeciwieństwie do ciepłego strumienia.

Wróg #2
Niskie temperatury mogą mieć negatywny wpływ na włosy. Jest to powszechnie znane. Nie są one dobre dla skóry głowy i korzeni. Mróz może powodować wypadanie i przerzedzanie się włosów poprzez uszkodzenie mieszków włosowych. Nakrycie głowy jest dobrym sposobem na ochronę przed zimnem. Istnieje wiele dostępnych opcji i na pewno znajdziesz taką, która odpowiada Twoim potrzebom.

Wróg #3 - elektryzowanie się
Główny winowajca? Kapelusz! Ale nie zawsze jest to kapelusz. Często jest to również reszta Twojej szafy. Syntetyczne swetry i szaliki również przyczyniają się do elektryzowania włosów. Warto kupić czapkę wykonaną z delikatnych niesyntetycznych materiałów, takich jak wełna i bawełna.
Prawdopodobnie nie będziesz zmieniać na tę okazję całej swojej garderoby, więc najlepiej wybrać szerokie nakrycie głowy. Dzięki temu ukryjesz włosy, nie eksponując ich na tle reszty ubrania.
Możesz też opatentować antystatyczne spraye i płukanki o podobnych właściwościach.

Nasilenie problemu z elektryzującymi się zamkami również może mieć wpływ. Dzieje się tak głównie za sprawą syntetycznych materiałów stosowanych w grzebieniach i szczotkach. Warto zimą przerzucić się na naturalne włosie. Polecamy grzebienie platerowane, które neutralizują ładunek elektryczny na włosach.
Z pomocą przychodzi również antystatyczny lakier do włosów. W tym przypadku należy zachować ostrożność, ponieważ większość tych kosmetyków jest wykonana na bazie alkoholu, który może wysuszać włosy.

Wróg #4
Klimatyzacja potrafi dać włosom niezłe lanie. Ale możemy je też pokonać suszarkami i prostownicami do włosów. To jest właśnie włosomaniactwo! Nieważne, jaka jest pora roku, dobrze byłoby nie używać tych narzędzi tortur dla włosów.

Jak się do tego zabrać?
Po pierwsze, wybierz odpowiednie kosmetyki do stylizacji na gorąco. Możliwości jest tak wiele. Ochronią one Twoje włosy przed zimnem i klimatyzacją, tworząc film ochronny.
Do suszenia włosów użyj chłodnej dmuchawy. Pozwól im całkowicie wyschnąć na powietrzu. Możesz całkowicie wysuszyć włosy ręcznikiem lub koszulką wykonaną z bawełny. Dzięki temu unikniesz uszkodzeń mechanicznych, które mogą powstać, gdy używasz szorstkich ręczników.

Wróg #5 Wiatr
Włosy mogą zostać uszkodzone przez porywisty wiatr. W wietrznych warunkach noś włosy spięte lub przykryte nakryciem głowy. Nie będą się plątać ani łamać.

Wróg #6To, co jesz, jest tym, czym jesteś. Ta uniwersalna prawda jest czymś, co każdy zna i uwielbia powtarzać. Gorzej już jest, gdy stosuje się ją w praktyce. Zimą trudniej jest stosować zróżnicowaną dietę złożoną ze świeżych owoców i warzyw. Istnieje wiele produktów, które mogą wzmocnić włosy od wewnątrz. Przeczytaj także: OMBRE, czyli paznokcie pomalowane w kolorach tęczyZima

Dieta powinna być bogata w kiełki (np. pszenicy, rzodkiewki i słonecznika, czy brokułów). Polecamy również płatki owsiane, pestki dyni/słonecznika oraz orzechy. Wszystkie one są bogate w składniki odżywcze. Można nimi zastąpić ulubione przekąski lub jako dodatek do dań głównych.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz więcej, poszukaj suplementów zawierających olej z wiesiołka lub olej z wątroby dorsza. Świetnie wpłyną one na Twoją skórę, odporność, a także zauważysz zmianę w wyglądzie Twoich włosów.

Wróg #7 MATOWOŚĆ i BRAK NAWILŻENIA
Suszenie i nadmierne stosowanie produktów do stylizacji może spowodować, że włosy stracą swój blask. Produkty te są często na bazie alkoholu, co może prowadzić do przesuszenia włosów.
Warto zamienić je na łagodniejsze, np. te do włosów cienkich. Mają one zazwyczaj więcej.
substancji kondycjonujących.

Aby złagodzić nieprzyjemne skutki działania klimatyzatorów można zastosować nawilżacz lub wilgotny ręcznik. Pomoże to uregulować wilgotność powietrza. Używaj mgiełki nawilżającej, jeśli spędzasz dużo czasu w ogrzewanych pomieszczeniach. Można ją stosować zawsze, gdy włosy buntują się przeciwko otoczeniu.
W tym przypadku kluczowa jest pielęgnacja. Złotym środkiem jest główna zasada. Ważny jest umiar, aby nie przesadzić z fryzurą, choć zimą możemy sobie pozwolić na nieco więcej.

Jakie produkty do włosów wybrać?
Po pierwsze, silikony można chwilowo wynegocjować. Mogą być tylko odżywkami, bo warunek jest jeden. Szampony z tym specyfikiem będą wdzięczne. Silikony świetnie chronią włosy przed uszkodzeniami termicznymi i mechanicznymi. Działają na włosy jak filtr. Jedwab jest również świetny do prostowania.

Parafina, alkohol cetylowy (z kakao), oleje roślinne, kwas tłuszczowy, masła roślinne to dobre składniki szamponów i odżywek.
Obowiązkowo, przynajmniej raz w tygodniu, należy zastosować krem nawilżający o bogatym składzie. Owinąć głowę ręcznikiem i nałożyć na nią czepek kąpielowy. Ciepło spowoduje, że włosy otworzą się i wchłoną więcej składników odżywczych. Czytaj także: Styl 2018: Modne sukienki na lato

Wróg #8
No właśnie. To kompletna katastrofa. Dobry produkt dodający objętości i umiejętne wysuszenie włosów może sprawić, że będą one wyglądały świetnie.
Podczas suszenia włosów, Twoja głowa powinna być skierowana do przodu. Dzięki temu, włosy zostaną uniesione u nasady. Nigdy nie pozostawiaj włosów bez suszenia. Przykrywając włosy nakryciem głowy możesz się przeziębić.

Wróg #9
Niektórzy zmagają się z tym problemem od lat, a inni tylko w okresie zimowym. Dlaczego. Łupież powstaje, gdy skóra jest nagrzewana przez czapkę. Może mu towarzyszyć również świąd i łojotok.
Jeśli szampony przeciwłupieżowe nie działają, a do kolejnej wizyty u dermatologa masz kilka miesięcy, rozważ zastosowanie olejku z drzewa herbacianego. Jest on świetny do łagodzenia i nawilżania skóry. Może zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować problem, w zależności od jego nasilenia.

Wróg #10 Zabiegi chemiczne
Zima nie jest najlepszym czasem na stosowanie silnych chemikaliów kosmetycznych. Odpuść sobie trwałą ondulację, trwałe prostowanie i wybielanie, jeśli chcesz przetrwać zimę.

Wszystkie te zabiegi mogą poważnie naruszyć strukturę włosa. Uszkadzają włosy i to dość mocno.
Jeśli nie możesz się oprzeć zmianie koloru włosów , używaj szamponów koloryzujących bez amoniaku . Dobrym pomysłem, zwłaszcza zimą, jest rozjaśnienie włosów o minimalną ilość. Dzięki temu włosy będą wyglądały bardziej naturalnie, zwłaszcza w przypadku blondynek. Nadaje to włosom naturalny wygląd i zapewnia "odpoczynek" od rozjaśniania.
Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się pomocne i że będziesz miała piękne włosy przez cały rok!

Top