• 29 maja 2024

To podstawa w szafce łazienkowej - ale czy krem przeciwsłoneczny traci ważność? Aby zapewnić optymalną ochronę, konieczne jest stosowanie zawsze świeżego kremu z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim współczynniku i szerokim spektrum działania - ale skąd wiadomo, czy filtr SPF wymaga wymiany?

Wiemy, że noszenie jednego z najlepszych filtrów przeciwsłonecznych do twarzy - nawet jeśli jest to przyciemniany krem nawilżający z SPF - jest codziennym niezbędnikiem, który chroni skórę przed uszkodzeniami słonecznymi spowodowanymi przez szkodliwe promienie UV. Ale zanim sięgniesz po butelkę z zeszłego lata, spójrz na datę ważności.

Według dermatologów i ekspertów ds. skóry, z którymi się konsultowaliśmy, filtry przeciwsłoneczne rzeczywiście tracą ważność i istnieje kilka znaków ostrzegawczych, na które należy zwrócić uwagę, a które wskażą, kiedy Twój krem minął swój najlepszy czas.

Czy ochrona przeciwsłoneczna traci ważność i dlaczego?

Dla każdego, kto odkopał butelkę z zeszłego lub poprzedniego lata i ma nadzieję, że ją wykorzysta, mamy złą wiadomość: tak, krem przeciwsłoneczny traci ważność. Średni okres trwałości kremu do opalania wynosi od 6 do 12 miesięcy po otwarciu, więc niestety butelka z zeszłego lata raczej nie będzie chronić Cię tak dobrze, jak powinna.

Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów do pielęgnacji skóry, krem przeciwsłoneczny traci ważność, ponieważ jego składniki z czasem ulegają degradacji. "Krem przeciwsłoneczny traci ważność, ponieważ filtry i inne składniki psują się z upływem czasu, co oznacza, że nie będą w stanie zapewnić takiej ochrony, jak kiedyś, gdy były świeżo otwarte" - wyjaśnia konsultant dermatolog dr Anjali Mahto.

Warto również wiedzieć, że pozostawienie butelek w bezpośrednim świetle słonecznym lub w wysokich temperaturach powoduje jeszcze szybsze rozpuszczanie się filtrów SPF.

A co jeśli nigdy nie był otwierany?

Większość produktów do pielęgnacji skóry ma okres trwałości od trzech do pięciu lat, niezależnie od tego, czy zostały otwarte, czy nie. Dotyczy to również produktów z filtrem SPF, co oznacza, że Twój krem przeciwsłoneczny w końcu straci ważność, nawet jeśli nigdy go nie otwierałeś.

Jednak dopiero po otwarciu i użyciu produktu zaczyna obowiązywać data ważności (liczba miesięcy wskazana na opakowaniu). "Dzieje się tak, ponieważ składniki mogą ulec pogorszeniu lub zmianie po wystawieniu ich na działanie powietrza" - wyjaśnia dr Maryam Zamani, lekarz medycyny estetycznej i założycielka MZ Skin.

Tak wygląda symbol daty ważności na odwrocie produktów kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Jak sprawdzić, czy krem przeciwsłoneczny stracił ważność? "Oznaki wygaśnięcia ochrony przeciwsłonecznej obejmują zmianę zapachu, koloru i konsystencji" - mówi Mahto. "Jeśli produkt rozdzielił się lub nie wygląda już tak, jak kiedyś, prawdopodobnie się skończył". W takim przypadku najlepiej jest go wyrzucić i zastąpić nowym. Jeśli filtr przeciwsłoneczny wygląda i pachnie dobrze, ale wiesz, że masz go już od jakiegoś czasu, możesz sprawdzić datę ważności produktu na opakowaniu. Aby sprawdzić, jak długi jest okres przydatności kremu przeciwsłonecznego, wystarczy poszukać na opakowaniu symbolu otwartego słoiczka z liczbą, po której następuje litera "M". Mała liczba przed literą "M" oznacza liczbę miesięcy, przez które produkt może być używany po otwarciu. Działa to najlepiej, jeśli oczywiście pamiętasz, kiedy po raz pierwszy otworzyłeś produkt, więc jeśli możesz zapomnieć, warto zapisać datę na butelce trwałym markerem przy pierwszym otwarciu. Oto jak może wyglądać symbol otwartego słoiczka z liczbą, po której następuje litera "M" na opakowaniu kremu przeciwsłonecznego. Czy można używać kremów przeciwsłonecznych po upływie daty ważności i co się stanie, jeśli użyjesz przeterminowanych produktów SPF? Nikt nie zabroni ci używać kremu przeciwsłonecznego po upływie daty ważności - ale prawdopodobnie nie powinieneś tego robić, zwłaszcza jeśli butelka jest otwarta. Po wygaśnięciu ochrony przeciwsłonecznej składniki mogą się zepsuć, a formuła może stać się mniej skuteczna. Nie tylko ryzykujesz stosowanie kremu przeciwsłonecznego, który może nie chronić Cię przed słońcem, ale także przeterminowany produkt może zachowywać się inaczej na skórze, powodując podrażnienia. "Możesz używać kremu przeciwsłonecznego po upływie daty ważności, ale nie ma gwarancji, że obiecany poziom ochrony zostanie zapewniony" - mówi nasz konsultant dermatolog Mahto. "O wiele lepiej jest nie używać go i kupić nowy, aby zapewnić sobie pełną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV".

Więcej porad na temat filtrów SPF i ochrony przeciwsłonecznej można znaleźć w naszych szybkich i przydatnych przewodnikach:

  • Czy krem pod oczy powinien mieć filtr SPF? Dermatolodzy się wypowiadają
  • Dermatolodzy raz na zawsze rozstrzygnęli debatę na temat ochrony przeciwsłonecznej w postaci balsamu i sprayu, ujawniając, co jest lepsze.
  • Jak nakładać krem przeciwsłoneczny na makijaż, aby zapewnić całodzienną ochronę?

Top