• 29 maja 2024

Eksperci od urody zachęcają nas do tego od lat, ale jak często należy szczotkować się na sucho?

Szczotkowanie na sucho, będące odwieczną techniką, od wieków znane jest jako jedna z najlepszych metod złuszczania ciała. Obecnie odradza się, a liczba wyszukiwań w Google hasła "korzyści szczotkowania ciała na sucho" wzrosła o 130% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. "Szczotkowanie ciała na sucho to forma złuszczania, która wykorzystuje szczotkę na suchej skórze" - wyjaśnia Joanna Czech, kosmetyczka i założycielka linii produktów do pielęgnacji skóry o tej samej nazwie. W przeciwieństwie do chemicznych środków złuszczających, szczotkowanie na sucho ręcznie usuwa martwe komórki naskórka, odsłaniając jaśniejszą skórę. "Istnieje wiele korzyści" - mówi Nichola Joss, legendarna kosmetyczka, która współpracowała z takimi osobami jak Kate Moss i Meghan Markle. "Szczotkowanie na sucho stymuluje układ limfatyczny, złuszcza skórę, eliminuje toksyny, zwiększa krążenie i poprawia przepływ energii".

Od tego, jak często należy szczotkować skórę na sucho, po najlepszą technikę, tutaj eksperci wyjaśniają wszystko, co musisz wiedzieć, aby opanować sztukę szczotkowania na sucho. I według nich, rzeczywiście istnieje punkt krytyczny - zbyt rzadkie szczotkowanie na sucho nie przyniesie korzyści, ale zbyt częste może pogorszyć stan skóry.

Jak często należy szczotkować skórę na sucho? Przewodnik eksperta

Aby czerpać korzyści z wygładzania skóry szczotkowaniem na sucho, ważne jest, aby ustalić regularną rutynę. "Zalecam szczotkowanie na sucho dwa do trzech razy w tygodniu rano - ze względu na jego ożywcze działanie - i na suchą skórę" - mówi dr Barbara Sturm, lekarz medycyny estetycznej i założycielka marki produktów do pielęgnacji skóry. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, "staraj się poświęcić co najmniej trzy do pięciu minut na szczotkowanie ciała", radzi Sturm.

Joss zgadza się z tym i zaleca szczotkowanie na sucho dwa do trzech razy w tygodniu, a następnie (przygotuj się!) "wzięcie zimnego prysznica". Wzmocni to orzeźwiające efekty i zmyje luźną, suchą skórę. "Gdy Twoja skóra przyzwyczai się do tej techniki, możesz zwiększyć nacisk i częstotliwość szczotkowania do każdego ranka, jeśli chcesz" - dodaje Czech.

Jakie są główne zalety szczotkowania ciała na sucho?

Jak wspomniała Joss we wstępie, regularne szczotkowanie ciała na sucho przynosi szereg korzyści dla urody. Poprawiając krążenie i zwiększając przepływ limfy, "szczotkowanie ciała na sucho może poprawić koloryt i elastyczność skóry, jednocześnie ujędrniając jej powierzchnię, aby pomóc zmniejszyć cellulit i odsłonić jaśniejszą, gładszą skórę" - mówi Sturm. Tutaj Czech wymienia kluczowe zalety szczotkowania na sucho:

  • Poprawia krążenie krwi, rozjaśniając skórę
  • Zrzuca martwe, odwodnione komórki skóry, co zwiększa obrót komórkowy i pozwala na lepsze wchłanianie produktów.
  • Wypełnia skórę poprzez mikropęcznienie, tymczasowo zmniejszając widoczność cellulitu (dlatego często jest okrzyknięty jednym z najlepszych zabiegów na cellulit).
  • Pomaga wypłukać toksyny z organizmu

Kto powinien unikać szczotkowania na sucho?

"Unikałbym szczotkowania na sucho, jeśli masz stan zapalny skóry, taki jak łuszczyca, trądzik różowaty lub egzema, ponieważ może to dodatkowo podrażnić skórę" - ostrzega Sturm. "Jeśli dopiero zaczynasz szczotkować ciało lub masz wrażliwą skórę, polecam moją szczotkę Soft Body Brush, która ma delikatne, bardziej elastyczne włosie" - kontynuuje Sturm. "Ważne jest również, aby unikać miejsc, w których skóra jest uszkodzona" - dodaje Joss - "na przykład ran, skaleczeń, wyprysków lub oparzeń słonecznych".

Jak szczotkować skórę na sucho - poradnik eksperta

"Zawsze zaczynaj od stóp i szczotkuj w górę powolnymi, zgodnymi z ruchem wskazówek zegara ruchami w kierunku serca, stosując mocny, ale nie nieprzyjemny nacisk. W przypadku nóg, zacznij od przodu i tyłu prawej stopy w kierunku uda, a następnie pupy. W przypadku ramion zacznij od prawej dłoni i przesuń się na przedramię, aby dotrzeć do ramienia. Masuj brzuch, zaczynając od dolnej prawej strony i pracując zgodnie z ruchem wskazówek zegara w kierunku żeber" - mówi Sturm.

Zwróć szczególną uwagę na szorstkie obszary, takie jak łokcie i kolana. Po szczotkowaniu i prysznicu Joss zaleca "delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem i wmasować w nią najlepszy balsam lub olejek do ciała" - mówi Joss. Rezultat? Gładka skóra, która jest odświeżona i wygląda promiennie.

Czym różni się szczotkowanie na sucho od innych metod złuszczania?

Obecnie istnieje kilka opcji, jeśli chodzi o złuszczanie ciała. Coraz większą popularnością cieszą się chemiczne środki złuszczające do ciała, przy czym wielu z nas porównuje AHA i BHA, z których oba znajdują się w złuszczających myjkach i kremach do ciała.

Jeśli chodzi o ręczne środki złuszczające, szczotkowanie na mokro to technika, którą można wykonać za pomocą gąbki lub luffy pod prysznicem lub w wannie. "Szczotkowanie na mokro i szczotkowanie na sucho mają podobne korzyści złuszczające" - mówi Sturm - "ale szczotkowanie na sucho zapewnia głębszy zabieg, aby poprawić krążenie i układ limfatyczny (sieć tkanek i narządów, które pomagają usuwać toksyny z organizmu) i zniechęcić do zatrzymywania płynów".

Nasze ulubione szczotki do ciała na sucho do wypróbowania już teraz

ESPA Skin Stimulating Body Brush | RRP: $33/£21

Ta miękka szczotka do ciała, wykonana z naturalnego włosia meksykańskich kaktusów, poprawia koloryt skóry i przyspiesza odnowę komórkową. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, wystarczy wsunąć dłoń pod pasek i przesuwać szczotkę powolnymi ruchami w górę.

ESPA Skin Stimulating Body Brush w allbeauty.com UK za £17.85ESPA Skin Stimulating Body Brush w LOOKFANTASTIC UK za £21

Dr. Barbara Sturm Body Brush Soft | RRP: $32/£30

Idealna dla wrażliwej skóry i każdego, kto dopiero zaczyna szczotkowanie na sucho, szczotka do ciała Dr Barbara Sturm Body Brush Soft jest łagodna i delikatna dla skóry dzięki miękkiemu naturalnemu włosiu, które może być używane do zwiększenia przepływu krwi i napięcia skóry.

Dr. Barbara Sturm Body Brush Soft w NET-A-PORTER za £30Dr. Barbara Sturm Body Brush Soft w Cult Beauty Global za £30

Joanna Czech Szczotka do masażu ciała na sucho | RRP: $39/£37

Wykonana we współpracy z I Love Grain, okrągła szczotka do masażu na sucho Joanna Czech jest wykonana z super miękkiego włosia Tampico pochodzenia roślinnego, które delikatnie usuwa matowe martwe komórki naskórka, odsłaniając jaśniejszą, gładszą skórę.

  • Szczotka do masażu ciała na sucho JOANNA CZECH + I Love Grain za 39 USD/38 GBP w NET-A-PORTER

Top