• 29 maja 2024

Jeśli interesuje Cię krem nawilżający do twarzy z filtrem SPF, to prawdopodobnie słyszałeś już tysiące razy, że codzienne stosowanie kremu z filtrem SPF jest niezbędnym elementem rutynowej pielęgnacji skóry. Może występować w różnych formach, od kremu nawilżającego do twarzy z filtrem SPF po czysty filtr SPF.

"Ochrona przeciwsłoneczna jest jednym uniwersalnym elementem, który każdy dermatolog zgodzi się, że musi być częścią codziennej pielęgnacji skóry" - wyjaśnia dr Anjali Mahto, konsultant dermatolog z 55 Harley Street. "Filtr przeciwsłoneczny chroni przed promieniowaniem słonecznym, w szczególności UVA i UVB".

"Ma dwie główne zalety, z których obie są ważne. Po pierwsze, stosowanie ochrony przeciwsłonecznej zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry. Po drugie, promienie słoneczne są odpowiedzialne za około 80 do 90 procent cech, które kojarzymy ze starzeniem się".

Najpierw dobre czy złe wieści? Zła jest taka, że nawet najlepsze podkłady nie są w stanie całkowicie zatrzeć najczęstszych oznak starzenia przyspieszonych przez ekspozycję na słońce, ani najlepsze kremy z retinolem nie są w stanie całkowicie ich odwrócić. Ale dobra wiadomość jest taka, że codzienne stosowanie filtrów SPF znacznie przyczyni się do utrzymania drobnych linii, zmarszczek, utraty jędrności i pigmentacji na dystans.

Czy krem nawilżający do twarzy z filtrem SPF jest tak samo skuteczny jak krem przeciwsłoneczny?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących filtrów SPF, a odpowiedź brzmi, krótko mówiąc, nie. Krem nawilżający do twarzy z filtrem SPF nie jest tak skuteczny jak filtr przeciwsłoneczny z dwóch kluczowych powodów. Pierwszym z nich jest to, że filtr przeciwsłoneczny musi być regularnie nakładany, aby zagwarantować poziom ochrony obiecany na opakowaniu, a drugim jest to, że większość ludzi nie nakłada wystarczającej ilości produktu, aby czerpać korzyści z SPF.

"SPF w kremach nawilżających jest w porządku rano" - mówi dr Adam Friedmann, konsultant dermatolog w Stratum Dermatology Clinics. "Należy jednak pamiętać, że krem do opalania należy nakładać ponownie co kilka godzin, więc w ciągu dnia konieczne będą kolejne aplikacje kremu z filtrem SPF".

"Często ludzie nie nakładają wystarczającej ilości kremu nawilżającego, aby zapewnić oznaczony SPF", dodaje konsultant dermatolog dr Emma Wedgeworth, "Podstawową funkcją kremów nawilżających jest nawilżanie, więc to było głównym celem podczas ich formułowania. W przypadku filtrów przeciwsłonecznych głównym celem jest ochrona przed słońcem".

Z tego powodu zawsze zalecamy codzienne stosowanie dedykowanego filtra SPF w miesiącach wiosennych i letnich. Konieczność stosowania filtrów przeciwsłonecznych zimą i jesienią jest nieco mniej istotna, a zasady można naginać w zależności od lokalizacji i okoliczności.

"Ogólnie rzecz biorąc, mieszkając w Wielkiej Brytanii, tak jak ja, używanie makijażu z filtrem SPF, gdy dni są krótkie w zimie, jest prawdopodobnie w porządku" - wyjaśnia dr Anjali Mahto. "Ze względu na naszą szerokość geograficzną, między październikiem a marcem otrzymujemy bardzo mało promieni UVB - są to promienie słoneczne często kojarzone z poparzeniem".

"Nie jest to jednak przypadek jednego rozmiaru dla wszystkich i należy również zachować zdrowy rozsądek. Na przykład, jeśli regularnie używasz kwasów do pielęgnacji skóry zimą, takich jak kwasy AHA i BHA, lepiej jest stosować oddzielny, regularny filtr przeciwsłoneczny. Podobnie, jeśli uprawiasz sport na świeżym powietrzu lub pracujesz i prawdopodobnie przebywasz na zewnątrz dłużej niż dwadzieścia minut, powinieneś stosować codzienną ochronę przeciwsłoneczną. To samo dotyczy osób mieszkających w słonecznym klimacie lub w pobliżu równika; zdecydowanie zaleca się regularne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej przez cały rok".

Jaki jest najlepszy krem nawilżający do twarzy z filtrem SPF?

Teraz, gdy znasz już fakty, porozmawiajmy o produktach. Podobnie jak w przypadku każdej ochrony przeciwsłonecznej, najlepszym kremem nawilżającym do twarzy z filtrem SPF jest ten, którego lubisz używać. Jeśli podoba Ci się wygląd i konsystencja formuły, bardziej prawdopodobne jest, że będziesz ją stosować codziennie i nakładać w dużych ilościach. Poniżej znajduje się mieszanka wypróbowanych i przetestowanych faworytów naszego zespołu kosmetycznego oraz rekomendacje dermatologów.

CeraVe AM Balsam nawilżający do twarzy SPF 25

Nie daj się zwieść prostemu opakowaniu, ponieważ jest to imponujący produkt wielozadaniowy. Mieszanka trzech ceramidów sprawia, że nawet najbardziej wrażliwa i sucha cera jest zadowolona, a szerokie spektrum ochrony chroni skórę przed promieniami UVA i UVB.

  • CeraVe AM Facial Moisturising Lotion SPF 25 w Boots za £13

Murad Essential-C Day Moisture Broad Spectrum SPF 30

Filtr SPF powstrzymuje promienie słoneczne, podczas gdy przeciwutleniająca witamina C wykonuje ciężką robotę. Chroni skórę przed wolnymi rodnikami, pobudza produkcję kolagenu i rozjaśnia pozbawioną blasku cerę.

  • Murad Essential-C Day Moisture Broad Spectrum SPF 30 w Cult Beauty za £65

Fenty Skin Hydra Vizor Invisible Moisturiser SPF30

Noszenie kremu nawilżającego do twarzy z filtrem SPF nie jest już uciążliwe, gdy formuła jest tak jedwabista jak ta. Subtelne różane wykończenie jest również miłym akcentem dla zmęczonych twarzy. Opakowanie zewnętrzne jest również wielokrotnego napełniania - brawo, Fenty.

  • Fenty Skin Hydra Vizor Invisible Moisturiser SPF30 w Boots za £32

Liz Earle Environmental Defence Cream Mineral SPF25

Mineralne filtry UV współpracują z silnymi przeciwutleniaczami, borówką i nasionami borówki brusznicy, aby wzmocnić naturalną barierę wilgoci skóry i chronić ją przed przyszłymi uszkodzeniami. Łatwo się wchłania i dobrze współgra z podkładem.

  • Liz Earle Environmental Defence Cream Mineral SPF25 w Boots za £26

La Roche-Posay Hyalu B5 Aquagel SPF30

Ten krem nawilżający do twarzy z filtrem SPF to obowiązkowa pozycja dla osób z suchą skórą. Dodatek bohatera nawilżenia, kwasu hialuronowego, zapewnia świeżą formułę, która pozostawia skórę jędrną i zroszoną.

  • La Roche-Posay Hyalu B5 Aquagel SPF30 w Feel Unique za £34.50

Dior Bronze Beautifying Protective Creme Sublime Glow

Luksusowe wakacje w tubce, zapewniające stopniową opaleniznę i ochronę SPF30. Jest również dostępny w wersji SPF50, jeśli wolisz wyższy współczynnik. Zdecydowany ulubieniec dr Anjali Mahto.

  • Dior Bronze Beautifying Protective Creme Sublime Glow w John Lewis za £28

Heliocare 360° Fluid Cream

Nie znosisz lepkości, która może towarzyszyć noszeniu jednocześnie kremu z filtrem SPF i kremu nawilżającego? Idź w ślady dr Emmy Wedgeworth i wypróbuj ten nawilżający balsam. Nie pozostawia białego nalotu, nie osadza się na skórze ani nie osypuje pod makijażem.

  • Heliocare 360° Fluid Cream w Heliocare za 31 funtów.

Top