• 29 maja 2024

Pytanie, jak często należy stosować retinol, jest koniecznością, jeśli planujesz go wypróbować. Niektóre produkty, takie jak skromny krem nawilżający, mogą być nakładane na skórę z niewielkimi (jeśli w ogóle) obawami. Inne składniki aktywne, takie jak retinol, wymagają nieco większej ostrożności.

Retinol to forma witaminy A, która od dawna stosowana jest w pielęgnacji skóry. Przyspiesza obrót komórkowy i może poprawić wygląd drobnych linii i zmarszczek, wyprysków i nierównomiernego kolorytu skóry. W ostatnich latach odnotowano ogromny wzrost popularności retinolu, ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z jego zalet, a teraz każdy, kto choć trochę interesuje się pielęgnacją skóry, chce wypróbować najlepsze kremy i serum z retinolem - i domyślamy się, że właśnie dlatego tu jesteś.

Ze względu na potencjalne podrażnienia, ważne jest, aby odrobić pracę domową, aby upewnić się, że wiesz, jak używać retinolu we właściwy sposób i wprowadzać go stopniowo, jeśli jesteś kompletnym nowicjuszem (chociaż nie można go stosować, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią). Poprosiliśmy wiodących ekspertów w branży o ustalenie, jak często należy stosować retinol, aby uzyskać najlepsze wyniki".

Jak często należy stosować retinol?

"Zacznij powoli" - mówi kosmetyczka Dija Ayodele, ekspertka w dziedzinie pielęgnacji skóry i założycielka West Room Aesthetics oraz Black Skin Directory. "Oznacza to stosowanie delikatnej formuły z ilością wielkości ziarnka grochu wieczorem. Zacznij od dwóch razy w tygodniu w dni, które nie następują po sobie, aby skóra mogła odpocząć w międzyczasie, z nawilżającym kremem nawilżającym w noce, w których nie używasz retinoidu. Złagodzi to wszelkie podrażnienia w postaci suchości, wrażliwości i zaczerwienienia - lub zaczerwienienia skóry na czarnej skórze (obszary ciemnienia lub szare plamy)".

Jeśli nie wystąpią żadne podrażnienia, można nieco zwiększyć dawkę. "Po dwóch tygodniach zwiększ dawkę do co drugiej nocy, a po kolejnych dwóch tygodniach do każdej nocy, jeśli Twoja skóra to toleruje" - mówi lekarz medycyny estetycznej dr Sophie Shotter, założycielka i dyrektor medyczny w Illuminate Skin & Welless Clinics. "Skóra tłustsza lub bardziej elastyczna często będzie w stanie zwiększyć tę częstotliwość szybciej, podczas gdy skóra wrażliwa lub skłonna do trądziku różowatego może wymagać wolniejszego tempa".

Kluczem jest powolne działanie - nie można spieszyć się z rezultatami. Zbyt szybkie działanie nie przyniesie szybszych rezultatów i jest receptą na podrażnienia, ponieważ skóra nie będzie miała czasu na dostosowanie się. Jak często należy stosować retinol, jeśli wystąpi reakcja? Możesz zwiększać dawkę retinolu jeszcze bardziej stopniowo, jeśli uważasz, że Twoja skóra potrzebuje wolniejszego podejścia. Dija zaleca "zwiększanie o jedną noc co trzy tygodnie, aby skóra mogła się zaaklimatyzować i przyzwyczaić do retinoidu. Staraj się nie wprowadzać zbyt wielu nowych składników aktywnych na raz, ponieważ może to również uwrażliwić skórę" - dodaje.

Czy powinnam stosować retinol codziennie?

Zastanawiasz się, jak często powinnaś stosować retinol po zakończeniu fazy budowania? Codzienne stosowanie retinolu jest osiągalne, ale będzie to zależeć od tego, jak dobrze skóra będzie go tolerować w ciągu tych początkowych tygodni. "Niektóre skóry nigdy nie będą w stanie stosować retinolu częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu bez nadmiernych skutków ubocznych" - mówi dr Shotter. Zasadniczo, słuchaj swojej skóry, a ona udzieli Ci odpowiedzi. Oczywiście to, jak dobrze Twoja skóra toleruje codzienne stosowanie retinolu, zależy również od tego, jakiej formy tego składnika używasz, ponieważ retinol i tretynoina, na przykład, mają bardzo różną moc i wyniki (jeśli interesują Cię retinoidy dostępne tylko na receptę, nasza recenzja Skin + Me zawiera wszystkie szczegóły).

To, czego należy używać każdego dnia, niezależnie od częstotliwości stosowania retinolu, to jeden z najlepszych filtrów przeciwsłonecznych do twarzy. "Retinoidy mogą zwiększać wrażliwość skóry, więc chroń ją przed drażniącymi promieniami UV, stosując filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania, który ma SPF30 lub wyższy" - podkreśla Dija. "I ponownie, pamiętaj o wprowadzaniu innych wysoce aktywnych składników, takich jak kwasy złuszczające, w tym samym czasie, zwłaszcza jeśli wcześniej ich nie używałeś, ponieważ może to zwiększyć ryzyko podrażnienia".

Co się stanie, jeśli użyjesz zbyt dużo retinolu?

Jak już wspomnieliśmy, retinol jest silnym składnikiem i nie należy z nim zadzierać. "Jeśli nadużywasz retinolu - może to dotyczyć ilości, częstotliwości lub mocy produktu - bariera ochronna skóry może zostać naruszona, a skóra stanie się zaogniona" - mówi dr Shotter. "Objawia się to zaczerwienieniem, suchością i łuszczeniem się skóry. Efektem ubocznym jest również nadwrażliwość na słońce, która może stać się bardziej ekstremalna w wyniku nadmiernego stosowania".

"Możesz doświadczyć retinizacji, jeśli zbyt często używasz zbyt dużej ilości retinoidu, zwłaszcza przeskakując od razu na wyższą moc" - zgadza się Dija. "Będzie to objawiać się suchą i wrażliwą skórą, a czasem nawet wypryskami. Może pojawić się łuszczenie i zaczerwienienie lub zaczerwienienie czarnej skóry. Gdy tak się stanie, należy odstawić produkt i przez kilka nocy stosować tylko krem nawilżający, aby odbudować barierę ochronną skóry".

W jakim wieku należy rozpocząć stosowanie retinolu?

Z pewnością nie wcześniej niż w wieku 20 lat, a wielu użytkowników zaczyna długo po tym. Dobrą wiadomością jest to, że nigdy nie jest za późno na włączenie retinolu do rutynowej pielęgnacji skóry. "Mam wielu pacjentów, którzy nie zaczynają inwestować w pielęgnację skóry, dopóki nie są trochę starsi" - mówi dr Shotter. "Chodzi o zarządzanie oczekiwaniami. Jeśli włączymy retinol w wieku dwudziestu lub trzydziestu lat, kiedy poziom kolagenu jest wyższy, pomoże to zachować wyższy poziom kolagenu, a także skorygować wszelkie wczesne oznaki starzenia".

kontynuuje: "Jednak stosując go, gdy występuje więcej oznak starzenia, uzyskasz dobrą poprawę skóry, ale nie możesz oczekiwać, że cofnie zegar, aby przywrócić skórę do stanu, w którym była przed rozpoczęciem starzenia się skóry".

Czy należy nawilżać skórę po retinolu?

Stosowanie jednego z najlepszych kremów nawilżających do twarzy po retinolu pomaga zwalczyć związaną z tym suchość. "Jeśli Twoja skóra potrzebuje więcej nawilżenia, odczekaj co najmniej 20 minut po zastosowaniu retinolu, aby produkt mógł się w pełni wchłonąć" - mówi dr Shotter. "Stosowanie kremu nawilżającego wspierającego barierę w ten sposób może zdecydowanie pomóc zmniejszyć wszelkie podrażnienia spowodowane retinolem i zachować integralność bariery".

"Jeśli czujesz, że Twoja skóra jest sucha lub napięta po zastosowaniu retinoidu, nałóż na nią nawilżającą warstwę kremu nawilżającego" - mówi Dija. "Jeśli czujesz, że Twoja skóra tego nie potrzebuje, możesz to pominąć. Zawsze słuchaj swojej skóry".

Najlepsze produkty z retinolem do wypróbowania już teraz

La Roche-Posay Retinol B3 Serum | RRP: $41.99/£40

Delikatne serum z retinolem na każdym poziomie, które łączy w sobie zalety niacynamidu od popartej badaniami kultowej marki La Roche-Posay.

La Roche-Posay Retinol 0.3% + Vitamin B3 Serum w Amazon za £23.25

L'Oréal Paris Laser Retinol & Niacinamide Revitalift Laser Night Cream | RRP: $30.99/£27.99

Lekka formuła, która zawiera również składnik przeciwzapalny niacynamid, ten krem na noc doskonale wnika w skórę.

L'Oreal Paris Retinol & Niacinamide Revitalift Laser Night Cream w LOOKFANTASTIC UK za £26.99

Kiehl's Retinol Skin-Renewing Micro-Dose Serum | RRP: $62/£65

Kolejna świetna opcja dla wrażliwych typów skóry, Kiehl's zawiera retinol wraz z peptydami i ceramidami w tej skutecznej formule.

Kiehl's Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum w Amazon za £49.89

Medik8 Crystal Retinal 1 | RRP: $53/£45

Retinal to kolejna forma witaminy A, która wymaga mniej konwersji niż retinol, aby dostać się do formy używanej przez naszą skórę - co więcej, Medik8 zauważa, że udowodniono, że działa do 11 razy szybciej.

Medik8 Crystal Retinal 1 na Amazon za £39.60

Sunday Riley A+ High Dose Retinoid Serum | RRP: $85/£70

Zawierające silną mieszankę retinoidów - w tym retinol - potężne serum Sunday Riley pomaga zwalczać przebarwienia i przywracać blask.

Sunday Riley A+ Retinoid Serum w sklepie John Lewis za £70

Top