Skóra wrażliwa rządzi się swoimi prawami. Delikatność i wrażliwość tej skóry może stanowić problem w codziennym życiu. Pielęgnacja takiej skóry to delikatny, systematyczny i dopasowany do potrzeb proces. Łatwo popełnić błędy, które wkrótce uwidocznią się na twarzy w postaci zaczerwienień, swędzenia, pajączków i wyprysków. Jak można tego uniknąć?
Wyeliminuj niektóre złe nawyki z codziennego życia, jeśli masz wrażliwą skórę. Jest ona bardziej podatna na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Twoja skóra podziękuje Ci za wprowadzenie tych zmian bardziej młodzieńczym wyglądem i komfortem.
Jakie są najczęstsze błędy i złe nawyki, które ludzie popełniają podczas pielęgnacji delikatnej skóry?
Wieczorem myjesz twarz mydłem i ciepłą wodą, ale czy najpierw usuwasz makijaż? Twoja skóra w końcu straci cierpliwość i eksploduje (nie dosłownie ;))! Jest to możliwe tylko w przypadku wody mineralnej lub źródlanej, która została przegotowana lub destylowana, lub w przypadku niskozmineralizowanej wody mineralnej. Również mydła z super-delikatnymi środkami czyszczącymi. Przez większość czasu używamy wody z kranu. Ta jest chlorowana, a w połączeniu ze środkami powierzchniowo czynnymi może podrażniać skórę i powodować uczucie ściągnięcia. Używaj płynów o neutralnym pH (np. micelarnych) i unikaj produktów zawierających SLS, SLES czy alkohol denaturowany.
Pamiętaj, że silny środek złuszczający zawierający cząsteczki jest Twoim wrogiem. Ziarna peelingujące to mechaniczne środki złuszczające, które często wiążą się z silnym tarciem. Nie jest to dalekie od podrażnień i zaczerwienień. Co jest Twoim sprzymierzeńcem? Wybieraj peelingi enzymatyczne zamiast grubo- i drobnoziarnistych. Produkty te oparte są na enzymach roślinnych, takich jak bromelaina lub papaina, które złuszczają skórę. Używaj takiego peelingu raz w tygodniu lub nawet dwa razy w miesiącu, jeśli Twoja skóra jest nadreaktywna.
Ogranicz częstotliwość kupowania nowych produktów do pielęgnacji skóry. Jeśli Twoja skóra toleruje kosmetyki, to wszystko, czego potrzebujesz. Możesz chcieć wypróbować jak najwięcej nowych produktów i modnych przedmiotów, ale nie zapominaj o swojej skórze. Częste zmiany w pielęgnacji skóry obniżą jej odporność i zwiększą ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, zaczerwienienia i innych nieprzyjemnych dolegliwości. W pielęgnacji skóry warto postawić na minimalizm. Trzymaj się swoich ulubionych kosmetyków tak kurczowo, jak spódnicy mamy.
Ważne jest, aby przetestować nowe produkty pod kątem alergii i podrażnień, zwłaszcza jeśli masz reaktywną lub wrażliwą skórę. Przed pierwszym zastosowaniem kosmetyku należy przetestować go na większym fragmencie skóry. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy produkt jest hipoalergiczny. Może to być przedramię. Obserwuj ten obszar przez co najmniej 48 godzin. Możesz zastosować produkt, jeśli nie ma zaczerwienienia ani podrażnienia. Możesz użyć dowolnej metody - po prostu zapoznaj się z punktem powyżej.
Czy lubisz ciepłe kąpiele? Lubisz przebywać w kabinie prysznicowej wypełnionej parą z gorącej wody? Nie jest to zalecane dla osób o wrażliwej skórze.
Twoja skóra jest tak wrażliwa jak skóra noworodka. Chronimy ten naskórek za pomocą produktów zawierających filtry mineralne (fizyczne), tj. dwutlenek tytanu lub tlenek cynku. Składniki te nie wnikają w skórę, lecz pozostają na jej powierzchni, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem promieni UV. Filtry chemiczne są wchłaniane i sprawiają, że naskórek jest bardziej podatny na podrażnienia.
Ten rodzaj preparatów był przedmiotem wielu kontrowersji. Uważa się, że oleje mineralne mają negatywny wpływ na skórę. Zależy to od sytuacji. Substancje te tworzą barierę okluzyjną na naskórku, chroniąc go przed czynnikami zewnętrznymi. Sprawdzają się, jeśli są stosowane sporadycznie w okresie zimowym. W przypadku pielęgnacji skóry wrażliwej najlepiej trzymać je na dystans i nie stosować zbyt często. Oleje mineralne "odczulają", chroniąc skórę przed środowiskiem zewnętrznym. Skutkuje to większą wrażliwością na bodźce. Oleje mineralne nie zawsze są złe. Mogą być pomocne.