• 29 maja 2024

Witamina C ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. Jest znana z wielu korzyści, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Kiedy o niej myślimy, obraz, który przychodzi nam do głowy, to cytryna. Cytrusy nie są jej najlepszym źródłem. Najwyższe stężenia znajdują się w owocach dzikiej róży i rokitniku. Coraz częściej znajduje się w produktach do pielęgnacji skóry. Jest to korzystny składnik, który poprawia jakość skóry.

Witamina C może występować w różnych formach w konkretnych produktach - czystej (tj. kwas askorbinowy (INCI: Ascorbic Acid) lub pochodnych, w tym palmitynianu askorbylu. Palmitynian askorbylu, glukozyd askorbylu, tetraizopalmitynian askorbylu i fosforan magnezu askorbylu.

Witamina C ma wiele korzystnych właściwości w kosmetykach

Trudno w kilku krótkich słowach opisać rolę kwasu L askorbinowego w pielęgnacji - ma on wielokierunkowe działanie. Przyjrzyjmy się najpierw jego właściwościom.

Witamina C jest rozpuszczalnym w wodzie, niestabilnym związkiem. Jest też niezwykle wrażliwa na temperaturę i światło - w wyniku ich działania ulega rozkładowi. W kosmetyce wykorzystuje się jej pochodne, o których mowa powyżej, lub zamyka cząsteczki w liposomach i nośnikach peptydowych. Taka forma jest bardziej stabilna, a substancja lepiej wnika w głąb skóry. Substancje aktywne, takie jak kwasy ferulowe, taniny lub polifenole, zwiększają jej stabilność. Aby w pełni zadziałać w strefie komórkowej, musi znajdować się w środowisku kwaśnym, najlepiej o pH 3,5 lub niższym. Kosmetyki o niskim pH mogą podrażniać skórę.

Stężenie witaminy C jest zwykle niskie, a najskuteczniejsze produkty mają minimum 15% objętości. Podobnie jak w przypadku preparatów o niskiej reaktywności, zbyt duża ilość kwasu askorbinowego może powodować podrażnienia i zaczerwienienia. Z tego powodu występuje w preparatach do twarzy w stężeniach od 8 do 20% (wysoka ilość spotykana w profesjonalnych kosmetykach), a w produktach do oczu od 3 do 5%.

Palenie tytoniu i zanieczyszczenie powietrza zmniejszają wchłanianie witaminy C.

Czas skupić się na jej najważniejszych właściwościach. Królowa witamin:

 • Jest najskuteczniejszym przeciwutleniaczem.
 • Wolne rodniki i ich zwalczanie
 • Ma silne działanie przeciwzmarszczkowe i poprawiające napięcie.
 • Chroni tkankę skórną przed promieniami UV i zewnętrznymi czynnikami środowiskowymi
 • Zmniejsza stan zapalny i przyspiesza gojenie się ran
 • uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz hamuje ich wzrost (w tym przypadku musi występować w kosmetyku w niskim stężeniu).
 • Trądzik różowaty może być leczony tym produktem
 • rozjaśnia cerę, czyniąc ją promienną (hamuje nadprodukcję melaniny).
 • Ujednolica koloryt skóry

Czysty kwas askorbinowy jest najmniej stabilny, ponieważ musi występować w wysokich stężeniach w kwaśnym środowisku, aby nie podrażniać skóry. Najlepiej unikać go u osób z wrażliwą lub nadreaktywną skórą.

Witamina C jest często łączona z innymi substancjami aktywnymi w preparatach, które działają synergistycznie. Łączy się ją również z witaminami, takimi jak E, A i rutyna, lecytyną, kwasami ferulowymi czy resweratrolem. Nie należy go łączyć z kwasami hydroksylowymi (AHA, BHA), metalami i hydrokortyzonem. ).

Wiadomo, że witamina C jest niestabilna, zwłaszcza jeśli chodzi o czyste kwasy askorbinowe. Dlatego zaleca się stosowanie produktów zawierających ją przed pójściem spać. Nie ulegnie ona zniszczeniu (przez promienie słoneczne), jeśli będzie stosowana w nocy. Używaj specyfików z filtrem UV, jeśli stosujesz preparaty z witaminą C w ciągu dnia.

Najlepsze kosmetyki zawierające witaminę C

 1. The Ordinary Serum rozjaśniające z witaminą C i alfa-arbutyną, ok. 40 zł.
 2. Kiehls Powerful-Strength Line Rejuvenating Facial Concentrate z witaminą C, ok. 240 zł.
 3. Korres Wild Rose Refreshing Brightening Oil, ok. 210 zł.
 4. Embryolisse Hydratante al'Orange krem nawilżający z witaminą C, ok. PS90
 5. Pixi Vitamin Wakeup Mist, ok. 90 zł

Witaminę C w pielęgnacji skóry warto trochę wesprzeć od wewnątrz. Jakie produkty zawierają najwięcej witaminy C? Bogate w tę substancję są owoce dzikiej róży, seler i pietruszka, czarne porzeczki i aronia, rokitnik, truskawki, a także papryka, brukselka czy kapusta. Nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania tej królowej witamin. ? ?? ?

Top