Witamina C ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. Jest znana z wielu korzyści, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Kiedy o niej myślimy, obraz, który przychodzi nam do głowy, to cytryna. Cytrusy nie są jej najlepszym źródłem. Najwyższe stężenia znajdują się w owocach dzikiej róży i rokitniku. Coraz częściej znajduje się w produktach do pielęgnacji skóry. Jest to korzystny składnik, który poprawia jakość skóry.
Witamina C może występować w różnych formach w konkretnych produktach - czystej (tj. kwas askorbinowy (INCI: Ascorbic Acid) lub pochodnych, w tym palmitynianu askorbylu. Palmitynian askorbylu, glukozyd askorbylu, tetraizopalmitynian askorbylu i fosforan magnezu askorbylu.
Trudno w kilku krótkich słowach opisać rolę kwasu L askorbinowego w pielęgnacji - ma on wielokierunkowe działanie. Przyjrzyjmy się najpierw jego właściwościom.
Witamina C jest rozpuszczalnym w wodzie, niestabilnym związkiem. Jest też niezwykle wrażliwa na temperaturę i światło - w wyniku ich działania ulega rozkładowi. W kosmetyce wykorzystuje się jej pochodne, o których mowa powyżej, lub zamyka cząsteczki w liposomach i nośnikach peptydowych. Taka forma jest bardziej stabilna, a substancja lepiej wnika w głąb skóry. Substancje aktywne, takie jak kwasy ferulowe, taniny lub polifenole, zwiększają jej stabilność. Aby w pełni zadziałać w strefie komórkowej, musi znajdować się w środowisku kwaśnym, najlepiej o pH 3,5 lub niższym. Kosmetyki o niskim pH mogą podrażniać skórę.
Stężenie witaminy C jest zwykle niskie, a najskuteczniejsze produkty mają minimum 15% objętości. Podobnie jak w przypadku preparatów o niskiej reaktywności, zbyt duża ilość kwasu askorbinowego może powodować podrażnienia i zaczerwienienia. Z tego powodu występuje w preparatach do twarzy w stężeniach od 8 do 20% (wysoka ilość spotykana w profesjonalnych kosmetykach), a w produktach do oczu od 3 do 5%.
Palenie tytoniu i zanieczyszczenie powietrza zmniejszają wchłanianie witaminy C.
Czysty kwas askorbinowy jest najmniej stabilny, ponieważ musi występować w wysokich stężeniach w kwaśnym środowisku, aby nie podrażniać skóry. Najlepiej unikać go u osób z wrażliwą lub nadreaktywną skórą.
Witamina C jest często łączona z innymi substancjami aktywnymi w preparatach, które działają synergistycznie. Łączy się ją również z witaminami, takimi jak E, A i rutyna, lecytyną, kwasami ferulowymi czy resweratrolem. Nie należy go łączyć z kwasami hydroksylowymi (AHA, BHA), metalami i hydrokortyzonem. ).
Wiadomo, że witamina C jest niestabilna, zwłaszcza jeśli chodzi o czyste kwasy askorbinowe. Dlatego zaleca się stosowanie produktów zawierających ją przed pójściem spać. Nie ulegnie ona zniszczeniu (przez promienie słoneczne), jeśli będzie stosowana w nocy. Używaj specyfików z filtrem UV, jeśli stosujesz preparaty z witaminą C w ciągu dnia.
Witaminę C w pielęgnacji skóry warto trochę wesprzeć od wewnątrz. Jakie produkty zawierają najwięcej witaminy C? Bogate w tę substancję są owoce dzikiej róży, seler i pietruszka, czarne porzeczki i aronia, rokitnik, truskawki, a także papryka, brukselka czy kapusta. Nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania tej królowej witamin. ? ?? ?