• 26 kwietnia 2024

Lato to czas relaksu i wyjazdów na wakacje. Morze jest często naszym pierwszym wyborem. W ciepłe dni niektórzy z Was mogą spędzać godziny na słońcu. Taki rodzaj relaksu może mieć poważne konsekwencje. Opalanie się może powodować zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie skóry. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego moja skóra po opalaniu swędzi i piecze? Jak można to naprawić? Te wskazówki i wyjaśnienia pomogą Ci uniknąć negatywnych skutków ekspozycji na słońce.

Dlaczego moja skóra swędzi po opalaniu?

Wyobraź sobie kurczaka umieszczonego w rozgrzanym piekarniku. Będzie on reagował na bardzo wysokie temperatury i inne warunki. Chodzi tu przede wszystkim o skórę. Już po kilku minutach w piekarniku zacznie się ona kurczyć, a w ostatniej chwili stanie się chrupiąca. Dzieje się tak, ponieważ kurczak traci wodę, a białka zaczynają się ścinać. Nasza skóra również pod wpływem promieni słonecznych cierpi na utratę wilgoci. Nasze białka nie kurczą się tak bardzo w tych samych temperaturach co kurczak, więc nie ulegają tak łatwo zniszczeniu.

Skóra zaczyna szybko wysychać, staje się podrażniona i swędząca. Jest to jeden z wielu skutków ubocznych opalania. Fotoalergie mogą być również spowodowane opalaniem. Niektóre kosmetyki i leki, których używamy mogą zawierać składniki fototoksyczne lub fotouczulające. Składniki te mogą zwiększać reakcję skóry na promieniowanie UV. Nie należy drapać skóry, która jest w stanie zapalnym. Możesz również ulec poparzeniu słonecznemu.

Wierzchnia warstwa skóry może zostać uszkodzona przez promienie UV. Może ona stać się czerwona, piec, boleć, powodować znaczny dyskomfort, a w końcu zacząć się łuszczyć. Oparzenie słoneczne często nie jest odczuwalne bezpośrednio po opalaniu. Może uaktywnić się po kilku dniach, zwłaszcza jeśli wieczorem bierzesz prysznic. Twoja skóra będzie czuła się podrażniona i podrażniona przez letnią wodę. Dopiero chłodna woda w lekkim strumieniu przyniesie ulgę. To jest fakt, który powinnaś znać. To nie jest dobre!!! Nie należy dopuszczać do oparzeń słonecznych. Mogą one prowadzić do dyskomfortu, a także zwiększonej podatności na raka skóry.

Wróćmy jednak do kurczaka. Czy zależy Ci na tym, aby Twoja skóra po kilku minutach w piekarniku wyglądała tak samo jak pierwotnie? Nie! ???? Jak możesz się przed tym chronić? Przed opalaniem nakładaj krem z filtrem. Powtarzaj aplikację co 2 godziny. Dlaczego. Pod wpływem słońca filtry ochronne niektórych kosmetyków mogą ulec uszkodzeniu. Kosmetyki mogą też ścierać się z naskórka. Takie produkty ochronne powinny być stosowane codziennie, nawet zimą. Promienie słoneczne mogą przenikać przez chmury i szkło i docierać do Ziemi przez cały rok. Nie wierz, że opalanie w cieniu jest bezpieczne. Zacienione miejsca również mogą być narażone na działanie promieni słonecznych.

Jak ukoić swędzącą i piekącą skórę po opalaniu?

Nieprzyjemny dyskomfort, który wynika z opalania, może obniżyć nasz komfort psychiczny i fizyczny. Jeśli skóra nas swędzi lub piecze, nie należy jej drapać. Nie powinniśmy też pogarszać jej stanu. Lepiej poszukać sprawdzonych metod, np. domowych lub pielęgnacyjnych, które ukoją naskórek.

Dobrym pomysłem dla skóry jest delikatny prysznic z chłodną lub letnią wodą. Stosuj kremy lub żele nawilżające, które nie zawierają silnych detergentów, takich jak SLS czy SLES. Po zakończeniu kąpieli osusz ciało i twarz ręcznikiem. Nie należy trzeć skóry ręcznikiem. Zamiast tego delikatnie przyłóż ściereczkę do skóry. Jeśli używasz szamponu z silnymi środkami powierzchniowo czynnymi, upewnij się, że Twoje włosy nie mają bezpośredniego kontaktu z pianą szamponu.

Co kilka godzin nakładaj na naskórek preparat nawilżający. Może to być pantenol lub aloes, alantoina i mocznik, minerały z Morza Martwego lub bisabolol. Składniki te mają również działanie przeciwzapalne.

Jeśli skóra nie jest zbyt czerwona lub zagoiła się, ale nadal dość mocno się łuszczy, można zastosować delikatny peeling, drobnoziarnisty lub enzymatyczny. Wspomoże on usuwanie martwych komórek skóry i ich regenerację. Taki zabieg należy wykonywać co 3-4 dni. Po peelingu należy użyć kremu lub balsamu o właściwościach nawilżających. Warto szukać takiego, który zawiera oleje roślinne, lipidy i substancje aktywne, które zatrzymują wilgoć w skórze. Nie zawiera natomiast substancji zapachowych, barwników i innych składników o podwyższonym indeksie alergiczności. Można również w 100% zastosować olej kokosowy, który nawilża i łagodzi zapalone i podrażnione tkanki. Daj swojej skórze ukojenie. Przez kilka godzin po opalaniu unikaj preparatów z kwasem salicylowym i retinolem. Możesz je jeszcze stosować, jeśli zauważysz znaczną poprawę stanu naskórka.

Co możesz zrobić, aby złagodzić swędzenie i pieczenie skóry po ekspozycji na słońce? Należą do nich:

  • płatki owsiane,
  • Dobrym pomysłem jest chłodny kompres, takie mleko.
  • mgiełki chłodzące,
  • Jogurt naturalny, maślanka, zsiadłe mleko
  • Kąpiel w letnim, dodającym tłuszczu mleku (nawet 2l), oliwie z oliwek, miodzie i
  • Regularne nawadnianie od wewnątrz organizmu - pij dużo wody
  • Tarty ogórek (na podrażnione okolice).

Przepisy:

Esencja łagodząca z aloesu

Wymieszaj ze sobą kilka łyżek żelu aloesowego (może być pozyskany z rośliny, kosmetyczny lub oba) i kilka kropel witaminyE. Połącz mieszaninę w miseczce. Mieszankę trzymać w lodówce do schłodzenia. Po zdjęciu preparatu smaruj miejsca, które uległy poparzeniu. Używaj tyle, ile potrzebujesz.

Chłodne kompresy z tego, co masz przechowywane w lodówce

Wymieszaj 100ml maślanki , kefiru lub zsiadłego mleka i 100ml jogurtu naturalnego (najlepiej bez soli i cukru). Użyj schłodzonych produktów lub schłódź mieszaninę w lodówce przez 30 minut. Przygotuj sterylną ściereczkę (rozmiary można dopasować do małych powierzchni, np. 5x5 cm lub 25x25 cm do większych. Polecam markę Medicomp). Nałóż ściereczki na zaczerwienione/owrzodzone miejsca. Odsączyć z mieszanki mlecznej. Trzymać je w mieszance mlecznej, aż osiągną temperaturę ciała. Nie płukać.

Jeszcze jedna rzecz...

Następnym razem nie próbuj minimalizować skutków opalania. Zamiast tego zadbaj o to, by im zapobiegać. Upewnij się, że masz dobre kosmetyki, które są silne w SPF. Nie przesadzaj, gdy jesteś na słońcu. Unikaj ekspozycji na słońce latem, zwłaszcza w czasie upałów.

Chroń swoją skórę przez co najmniej 365 dni. Oto zdjęcie znanego taksówkarza jako dowód na fotostarzenie się skóry przez szkło. Wygląda dużo starzej, ponieważ jedna połowa jego twarzy była bardziej wystawiona na działanie słońca.

Promienie UV przechodzące przez szkło mają wpływ na skórę. W przypadku taksówkarza, lewa strona jego twarzy była dłużej wystawiona na działanie słońca.

Macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na spaloną słońcem i swędzącą skórę? Która metoda jest dla Was najbardziej pomocna? Jesteście fanami produktów z filtrem przeciwsłonecznym?

Top