• 17 kwietnia 2024

Jak często należy myć twarz to jedno z niewielu pytań dotyczących urody, które dotyczy właściwie każdego. Młodzi czy starzy, mężczyźni czy kobiety, osoby z obsesją na punkcie pielęgnacji skóry czy sceptycy urody - wszyscy regularnie myjemy twarz. A przynajmniej powinniśmy wszyscy tak robimy.

W rzeczywistości oczyszczanie skóry jest tak samo ważne jak mycie włosów i zębów, jeśli chodzi o codzienną pielęgnację. Jest to niezbędny element, niezależnie od tego, jak bardzo podstawowa jest reszta Twojej pielęgnacji.

"

Oczyszczanie to podstawa wszystkich dobrych zabiegów pielęgnacyjnych" - wyjaśnia Fiona Brackenbury (otwiera się w nowej zakładce)

, kosmetyczka i ekspertka ds. skóry z 30-letnim doświadczeniem w branży - "Jeśli się pomylisz, może to wywołać spustoszenie w Twojej skórze".

Na szczęście, zrobienie tego dobrze jest bardzo proste. Wybranie najlepszego produktu do oczyszczania dla Twojego typu skóry i określenie częstotliwości mycia twarzy to w zasadzie wszystko. Niech ten zatwierdzony przez ekspertów arkusz informacyjny będzie Twoim przewodnikiem.

Jak często powinnaś myć twarz?

Jako ogólną zasadę, większość ekspertów od skóry zgadza się, że dwa razy dziennie jest najlepiej. "Powinnaś oczyszczać twarz dwa razy dziennie, zarówno rano, jak i wieczorem" - mówi pielęgniarka Dawn Attewell (otwiera się w nowej karcie), specjalistka od skóry i założycielka Dawn Attewell Aesthetics. Powodem podwojenia jest to, że twoje oczyszczenia AM i PM odgrywają różne role. "Rano ważne jest, aby umyć twarz, aby usunąć nadmiar oleju", mówi dr Elif Benar (otwiera w nowej karcie)

, dermatolog i założyciel Dr Elif Clinic. "Wieczorem zalecałbym podwójne oczyszczanie, aby pozbyć się z powierzchni skóry makijażu, SPF, zanieczyszczeń i toksyn, które mogły nagromadzić się w ciągu dnia. "

Tak jak brzmi, podwójne oczyszczanie oznacza użycie jednego produktu do rozpuszczenia makijażu i powierzchniowych zanieczyszczeń, a następnie drugiego do głębszego umycia skóry. Brackenbury zgadza się, że podwójne oczyszczanie to dobry pomysł na wieczorne oczyszczanie. "Jest to oparte na tym, że skóra jest narażona i bombardowana agresją środowiskową, taką jak zanieczyszczenia, brud i zanieczyszczenia w ciągu dnia, które przylegają do skóry tak samo jak SPF i makijaż".

Czy mycie twarzy raz dziennie jest w porządku?

Możesz zadać sobie pytanie, czy poranne mycie twarzy jest bezwzględnie konieczne po pójściu do łóżka z podwójnie oczyszczoną skórą. Ale w rzeczywistości, spanie jest brudniejszą pracą niż mogłoby się wydawać. "Umycie twarzy rano może pomóc zapobiec nagromadzeniu się bakterii, które mogłeś zebrać z poduszki lub włosów w nocy", wyjaśnia Attewell. "Poranne mycie usunie również nadmiar oleju ze skóry, zapobiegając powstawaniu plam i wyprysków oraz pomagając naszej skórze wchłonąć składniki. "

Rzadkim wyjątkiem od tej reguły są osoby z bardzo wrażliwą skórą, która ulega podrażnieniom i stanom zapalnym w wyniku nadmiernego oczyszczania. Jak często należy więc myć twarz w takim przypadku? "Nadmierne mycie skóry może powodować podrażnienia, suchość i to 'ciasne' uczucie, które występuje, gdy skóra jest pozbawiona swoich naturalnych olejów" - mówi dr Benar. "Jeśli dwa razy dziennie to za dużo dla Twojego typu skóry, zmniejsz to do jednego razu wieczorem".

Jednak nie powinno to dotyczyć większości ludzi. Jeśli twoja skóra czuje się napięta po umyciu, przełączenie na łagodniejszy środek oczyszczający może być lepszym pierwszym wezwaniem niż całkowite porzucenie porannego mycia.

Jak rozpoznać, że przesadzasz z oczyszczaniem?

Nauka o tym, jak często należy oczyszczać skórę, to podstawa wspaniałej rutyny pielęgnacyjnej, ale można mieć za dużo dobrej rzeczy. "Nie ma potrzeby mycia twarzy częściej niż dwa razy dziennie - każda większa ilość i może wysuszyć skórę" - mówi Aparna Salaskar (otwiera się w nowej karcie)

, starszy terapeuta kosmetyczny i laserowy w Aesthetics International.

Według Brackenbury'ego dzieje się tak dlatego, że "nadmierne oczyszczanie uszkadza barierę ochronną skóry, pozostawiając ją bezbronną i umożliwiając rozwój złych bakterii powodujących wypryski. Naturalne oleje zostaną również usunięte ze skóry, pozostawiając ją suchą i odwodnioną, co może powodować wrażliwość i zaczerwienienia."

Jeśli jesteś ultra-diligentnym oczyszczaczem, stosujesz się do rutyny pielęgnacyjnej dla skóry trądzikowej lub po prostu uwielbiasz uczucie świeżego i spienionego mycia twarzy, może być kuszące, aby przesadzić z oczyszczaniem. Ale dwa razy dziennie to naprawdę limit dla każdego.

Czy dobrze jest myć twarz samą wodą?

(Image credit: Getty images

)Mycie samą wodą oferuje uczucie oczyszczenia, ale nie korzyści, wyjaśnia dr Victoria Manning (otwiera w nowej karcie), z River Aesthetics. "To nie usunie gruzu, brudu i makijażu. Sama woda nie oczyści twojej skóry ani nie rozbije tych olejów, które nagromadziły się przez cały dzień." Nasi eksperci zgodzili się, że nie ma nic złego w orzeźwiającym plusku H20, ale nie jest to substytut prawdziwej rzeczy. "To trochę jak płukanie brudnych naczyń samą wodą i odkładanie ich do szafki gotowych do ponownego użycia" - wyjaśnia Brackenbury. To nas przekonało!

Jaki produkt oczyszczający jest najlepszy do codziennego stosowania?

Zastanawialiśmy się już, jak często należy myć twarz i poznaliśmy cel każdego indywidualnego oczyszczania, a ostatnim elementem układanki jest to, czym myć twarz. W dużej mierze zależy to od rodzaju skóry, ponieważ najlepszy preparat oczyszczający dla skóry trądzikowej nie będzie taki sam jak ten, którego potrzebujesz dla skóry odwodnionej lub z trądzikiem różowatym.

W przypadku uniwersalnego produktu, który możesz stosować rano i wieczorem, delikatny, ale skuteczny to nazwa gry, Salakser zaleca najlepsze olejki oczyszczające, ponieważ "są świetne do usuwania śladów makijażu i brudu, ponieważ wiążą się z zanieczyszczeniami na skórze."

Podczas gdy Brackenbury radzi używać balsamów, które przekształcają się w mleczną teksturę, a także "środki czyszczące, które zawierają enzymy, aby pomóc w usuwaniu martwych komórek skóry, które mogą uwięzić brud i zanieczyszczenia, powodując wypryski i skórę, aby wyglądać matowo. "

Jeśli chcesz przyjąć bardziej ukierunkowane podejście, niektóre środki czyszczące są lepiej dostosowane do konkretnych pór dnia. "Gorąco polecam stosowanie delikatnego środka oczyszczającego rano, a następnie wieczorem - środka złuszczającego" - mówi dr Manning. Dr Benar zgadza się, że delikatne kwasy do pielęgnacji skóry sprawiają, że doskonałe mycie PM. "AHA [alfa hydroksykwas] cleanser jest doskonały do codziennego użytku, raz wieczorem", mówi.

"Kwasy

AHA osłabiają wiązania, które utrzymują martwe komórki skóry razem, aby rozjaśnić skórę, wyrównać jej koloryt, zmniejszyć drobne zmarszczki i poprawić nawilżenie. "

Aby uzyskać więcej wskazówek na temat skutecznego oczyszczania, nasz przewodnik po tym, jak prawidłowo myć twarz, zawiera wszystkie wskazówki ekspertów i zatwierdzone przez redaktorów urody produkty, których potrzebujesz, aby mieć lśniąco czystą, szczęśliwą i zdrową cerę

.

Top