• 22 czerwca 2024

Jeśli interesuje Cię krem nawilżający do twarzy z filtrem SPF, to prawdopodobnie słyszałaś też tysiąc razy wcześniej, że codzienny filtr SPF jest naprawdę niezbywalną częścią Twojej rutyny pielęgnacyjnej. Może on występować w różnych formach, od kremu nawilżającego do twarzy z SPF po czysty SPF.

"Filtr przeciwsłoneczny to jeden uniwersalny element, z którym zgodzi się każdy dermatolog warty swojej ceny, a który musi być częścią codziennej pielęgnacji skóry" - wyjaśnia dr Anjali Mahto, konsultant dermatolog z 55 Harley Street. "Filtr przeciwsłoneczny chroni przed promieniowaniem słonecznym, w szczególności UVA i UVB".

"Ma dwie główne korzyści, z których obie są ważne. Po pierwsze, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych zmniejszy Twoje ryzyko zachorowania na raka skóry. Po drugie, promienie słoneczne są odpowiedzialne za około 80 do 90 procent cech, które kojarzymy ze starzeniem się."

Czy chciałabyś najpierw dobrą czy złą wiadomość? Zła jest taka, że nawet najlepsze podkłady nie są w stanie całkowicie zatrzeć najczęstszych oznak starzenia przyspieszonych przez ekspozycję na słońce, ani najlepsze kremy z retinolem nie są w stanie całkowicie ich odwrócić. Ale dobra wiadomość jest taka, że codzienne stosowanie filtra SPF z pewnością pomoże utrzymać na dystans drobne linie, zmarszczki, utratę jędrności i pigmentację.

Czy krem nawilżający do twarzy z SPF jest tak samo skuteczny jak krem z filtrem?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących SPF, a odpowiedź na nie brzmi, krótko mówiąc, nie. Krem nawilżający do twarzy z SPF nie jest tak skuteczny jak krem z filtrem przeciwsłonecznym z dwóch kluczowych powodów. Pierwszym z nich jest to, że krem z filtrem przeciwsłonecznym musi być regularnie nakładany, aby zagwarantować poziom ochrony obiecany na opakowaniu, a drugim to, że większość ludzi nie nakłada wystarczającej ilości produktu, aby czerpać korzyści z SPF.

"SPF w kremach nawilżających jest w porządku rano", mówi dr Adam Friedmann, konsultant dermatolog w Stratum Dermatology Clinics. "Ale pamiętaj, że krem do opalania wymaga ponownego nałożenia co kilka godzin, więc będziesz potrzebował kolejnych aplikacji SPF w późniejszym okresie dnia".

"Często ludzie nie nakładają wystarczającej ilości kremu nawilżającego, aby zapewnić oznaczony SPF", dodaje Consultant Dermatologist Dr Emma Wedgeworth, "Podstawową funkcją kremów nawilżających jest nawilżanie, więc to było głównym celem podczas ich formułowania. W przypadku filtrów przeciwsłonecznych, głównym celem jest ochrona przed słońcem."

Z tego powodu, zawsze zalecalibyśmy stosowanie codziennie dedykowanego SPF w miesiącach wiosennych i letnich. Konieczność stosowania kremów przeciwsłonecznych zimą i jesienią jest nieco mniej kluczowa, a zasady można nagiąć w zależności od lokalizacji i okoliczności.

"Ogólnie rzecz biorąc, mieszkając w Wielkiej Brytanii, tak jak ja, używanie makijażu z SPF, gdy dni są krótkie w zimie, jest prawdopodobnie w porządku", wyjaśnia dr Anjali Mahto. "Ze względu na naszą szerokość geograficzną, otrzymujemy bardzo mało UVB między październikiem a marcem - są to promienie słoneczne często związane z oparzeniami".

"Jednak nie jest to przypadek jednego rozmiaru dla wszystkich i niektóre zdrowy rozsądek również muszą być zatrudnione. Na przykład, jeśli regularnie stosujesz kwasy do pielęgnacji skóry w zimie, takie jak AHAs i BHAs, lepiej jest stosować oddzielny, regularny filtr przeciwsłoneczny. Podobnie, jeśli uprawiasz sport na świeżym powietrzu lub pracujesz i możesz przebywać na zewnątrz dłużej niż dwadzieścia minut, powinieneś stosować codzienną ochronę przeciwsłoneczną. To samo dotyczy osób mieszkających w słonecznym klimacie lub w pobliżu równika; noszenie regularnego, codziennego filtra przeciwsłonecznego przez cały rok jest zdecydowanie zalecane."

Jaki jest najlepszy krem nawilżający do twarzy z SPF?

Teraz masz fakty, porozmawiajmy o produktach. Podobnie jak w przypadku każdej ochrony przeciwsłonecznej, najlepszy krem nawilżający do twarzy z SPF to ten, którego uwielbiasz używać. Jeśli podoba Ci się jego wygląd i konsystencja, z większym prawdopodobieństwem będziesz go stosować codziennie i nakładać w dużych ilościach. Poniżej przedstawiamy zestaw wypróbowanych i przetestowanych ulubionych produktów naszego zespołu kosmetycznego oraz zalecenia dermatologów.

  • CeraVe AM Facial Moisturising Lotion SPF 25 w Boots za £13

  • Murad Essential-C Day Moisture Broad Spectrum SPF 30 w Cult Beauty za £65

  • Fenty Skin Hydra Vizor Invisible Moisturiser SPF30 w Boots za £32

  • Liz Earle Environmental Defence Cream Mineral SPF25 w Boots za £26

  • La Roche-Posay Hyalu B5 Aquagel SPF30 w Feel Unique za £34.50

  • Dior Bronze Beautifying Protective Creme Sublime Glow w John Lewis za £28

  • Heliocare 360° Fluid Cream w Heliocare za £31

Top