• 17 kwietnia 2024

Czym jest slugging, to być może pytanie za milion dolarów w dziedzinie pielęgnacji skóry. Mimo że trendy w kosmetyce pojawiają się i znikają, dzięki mediom społecznościowym slugging stał się jednym z największych obecnie buzzwordów w dziedzinie pielęgnacji skóry. Mimo że jego nazwa kojarzy się z obrazem, z ulgą przyjmiesz wiadomość, że ślimaki nie są w żaden sposób zaangażowane w tę technikę.

Nietypowa nazwa i światowa popularność sprawiają, że trend ten okazał się dość kontrowersyjny wśród ekspertów w dziedzinie pielęgnacji skóry. Czy jest to więc coś, co powinnaś włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej? Nasz szczegółowy przewodnik pomoże Ci odkryć, co właściwie oznacza slugging, jak działa na skórę i pomoże Ci zdecydować, czy jest on dla Ciebie odpowiedni.

Czym jest slugging? Eksperci wyjaśniają wszystko

Czym jest pielęgnacja skóry ślimaka?

W skrócie, śluzowanie polega na nakładaniu na skórę produktów nawilżających, takich jak najlepsze kremy nawilżające do twarzy, a następnie na końcowym etapie nakładaniu produktu okluzyjnego, takiego jak wazelina lub Aquaphor. Uważa się, że zabieg ten został zainspirowany przez koreańskie praktyki pielęgnacyjne, ale tak naprawdę przyjął się dzięki małej rzeczy zwanej internetem.

"Slugging [po raz pierwszy] stał się wirusem na Reddicie i od tego czasu rozprzestrzenił się w mediach społecznościowych" - mówi konsultant dermatolog CeraVe, dr Alexis Granite (otwiera się w nowej karcie). "Polega na nałożeniu cienkiej warstwy wazeliny na twarz, nadając jej błyszczący i wprawdzie oślizgły wygląd ślimaka.

Chodzi o to

, że jest to ostateczny sposób, aby zablokować w nawilżaczu i zapobiec utracie wody. "

W ciągu ostatnich kilku lat, trend naprawdę wzrosła popularność dzięki TikTok w szczególności, z hashtagiem slugging siedzi na ponad 300 milionów wyświetleń w aplikacji w czasie pisania

.

Ale skąd tak naprawdę wzięła się ta praktyka?

Skąd pochodzi technika ślimakowania?

Uważa się, że trend slugging został zainspirowany przez koreańskie - AKA K-beauty - procedury pielęgnacji skóry, które są znane z koncentrowania się w dużej mierze na nawilżeniu i nawilżeniu, aby uzyskać pulchną, świecącą skórę.

"Nie jestem w 100% pewien, skąd pochodzi slugging, ale w Korei wazelina była używana w pielęgnacji skóry przez wiele lat, jako balsam do ust, jeden z najlepszych środków do usuwania makijażu do oczyszczania lub usuwania modzeli na suchych częściach ciała poprzez utrzymywanie skóry w stanie nawilżenia", wyjaśnia Jin Kwon, założyciel koreańskiego miejsca docelowego urody TONIC15 (otwiera się w nowej karcie).

"Istnieje również tradycyjna koreańska sztuczka pielęgnacyjna, która jest podobna do koncepcji slugging; na koniec rutyny pielęgnacyjnej ludzie używają maści do twarzy, gęstego kremu nawilżającego lub olejku do twarzy, aby zablokować wilgoć. Podejrzewam, że slugging mógł wywodzić się z tych koncepcji".

Jak działa slugging?

Zgodziliśmy się co do jego definicji, ale co właściwie slugging robi dla skóry na poziomie naukowym? Logika jest taka, że nakładając na skórę produkt okluzyjny, można zapobiec utracie wilgoci, zwykle podczas snu.

"Teoria mówi, że jest to skuteczna technika dla osób, które zakłóciły barierę skórną poprzez nadmierne stosowanie kwasów pielęgnacyjnych i substancji czynnych" - mówi konsultant dermatolog dr Anjali Mahto (otwiera w nowej karcie). "Ludzie 'uszczelniają' wilgoć, nakładając duże ilości produktu okluzyjnego na całą skórę w nadziei, że zapobiegnie to przeznaskórkowej utracie wody. "

Dla niewtajemniczonych, przeznaskórkowa utrata wody, często skracana do TEWL, po prostu opisuje proces odparowywania wody z naszej skóry, który znacznie zwiększa się w nocy i może prowadzić do odwodnienia skóry

.

Czy śluzowanie jest dobre dla Twojej skóry?

(Image credit: Getty images

)Eksperci są nadal podzieleni co do tego, czy ta metoda ma jakiekolwiek zalety, ale to, na co się zgodzą, to fakt, że absolutnie nie jest to dobry pomysł jako pielęgnacja skóry dla skóry tłustej lub dla każdego, kto próbuje nauczyć się, jak pozbyć się trądziku.

"Myślę, że jeśli ktoś ma skórę trądzikową lub tłustą, mocno doradzałbym ostrożność w wypróbowywaniu tej techniki - jest prawdopodobne, że wywoła ona odwrotny skutek i przyczyni się do powstania większej ilości wylewów" - mówi dr Mahto. To ma sens. Oczywiście, możesz mieć nadzieję, że nakładając warstwę wazeliny zamkniesz składniki nawilżające, ale w ten sposób zamkniesz też wszystko inne - w tym bakterie, które prowadzą do powstawania wyprysków. Ponadto Twoja skóra nie będzie mogła oddychać, co nie jest idealne dla osób cierpiących na stany zapalne, takie jak trądzik.

Więc co to jest slugging robi ustawienie social media zapalić jeśli profesjonaliści nie są na pokładzie? Istnieje kilku ekspertów, którzy dają śluzu trochę kredyt dla jego zdolności do zmiękczania suchej skóry, jak US dermatolog dr Mamina Turegano (otwiera się w nowej karcie). W wirusowym TikTok opisała go jako "świetny sposób, aby utrzymać skórę chronioną i nawilżoną, zwłaszcza w tych suchych, zimnych, zimowych miesiącach" - ale tylko wtedy, gdy nie masz skłonności do trądziku.

Jednak dr Mahto nie jest przekonany i mówi, że nie zaleca go jako dermatolog. "Bardziej suche typy skóry mogą uznać śluzowanie za przydatne, ale istnieje tak wiele dobrych niedrogich nawilżaczy, które wykonają dokładnie tę samą pracę [jak Vaseline], jeśli chodzi o zapobieganie TEWL", podsumowuje.

Kwon zgadza się: "Każdy składnik okluzyjny, który tworzy barierę i zatrzymuje wilgoć, będzie odpowiedni - od maści do twarzy. Zalecałbym nałożenie cienkiej warstwy olejku do twarzy, aby zablokować wilgoć jako ostatni krok." Jeśli trzymasz się wazeliny, eksperci tacy jak Kwon sugerują użycie ilości wielkości grochu, która rozprowadzi się w bardzo cienką warstwę.

Nasze ulubione produkty do pielęgnacji inspirowanej sluggingiem

Aby stworzyć rutynę inspirowaną śluzem ślimaka, zacznij od czystej skóry, a następnie nakładaj produkty od najcieńszej konsystencji do najgrubszej. Unikaj zamykania w produktach silnie działających, takich jak retinoidy czy kwasy złuszczające skórę, a zamiast tego skup się na nawilżaniu i nawadnianiu.

(otwiera się w nowej karcie)

CeraVe Hydrating Cleanser | RRP: $14.99/£10

Nawilżająca formuła CeraVe, która jest polecana przez dermatologów na całym świecie, delikatnie oczyści Twoją skórę, nie pozbawiając jej przy tym wrażeń. To świetny wybór dla osób o bardziej suchej skórze, które chcą ją jak najlepiej nawilżyć. Jeśli nosisz na twarzy makijaż lub filtr SPF, jest to najlepszy produkt oczyszczający (otwiera się w nowej zakładce) do stosowania jako drugie oczyszczanie.

  • CeraVe Hydrating Cleanser na Amazon za $14.98 (otwiera się w nowej karcie)
(otwiera się w nowej karcie)

I'm From Mugwort Essence | RRP: $40/£37

Jeśli lubisz używać mgiełki, toniku lub esencji, aby budować warstwy nawilżenia, to jest to miejsce, w którym znajdzie się ona w twoim zainspirowanym śluzem systemie. Ta esencja jest jedną z tych, które Kwon szczególnie lubi, ponieważ "łagodzi, nawilża i wzmacnia barierę skórną, co jest kluczowe, jeśli cierpisz z powodu wyprysków lub wrażliwości".

  • I'm From Mugwort Essence $40/£37 w TONIC15 (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej karcie)

Medik8 Hydr8 B5 Liquid Rehydration Serum | RRP: $52/£40

To lekkie serum, zawierające kwas hialuronowy o różnej gramaturze, aby zapewnić nawilżenie całej skóry, jest doskonałym wyborem do zabiegów pielęgnacyjnych, które skupiają się na uzupełnianiu utraconego nawilżenia.

  • Medik8 Hydr8 B5 Serum na Amazon za $52.93 (otwiera się w nowej karcie)
(otwiera się w nowej zakładce)

Rose Inc Hydration Replenish Microencapsulated Moisturizer | RRP: $68/£53

To niesamowity krem nawilżający dla skóry odwodnionej. Ma najlżejszą konsystencję, która wtapia się w skórę jak woda, aby zalać ją nawilżeniem, nie pozostawia żadnych śladów i nie zatyka porów. Stosuj go przed snem, a będzie jak orzeźwiająca szklanka wody dla Twojej skóry.

  • Hydration Replenish Microencapsulated Moisturiser za $68/£53 w Liberty London ( otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej karcie)

Kiehl's Ultra Facial Overnight Rehydrating Mask | RRP: $40/£36.50

Głównym składnikiem tej maseczki jest skwalan (otwiera się w nowej zakładce), który jest znanym składnikiem okluzyjnym i dobrze sprawdza się samodzielnie lub nałożony na krem nawilżający, jeśli Twoja skóra jest sucha. Mimo że jest to dość solidny produkt, nie jest zbyt ciężki i pozostawia skórę pięknie miękką o poranku.


  • Kiehl's Ultra Facial Overnight Rehydrating Mask na Amazon za $47.69 (otwiera się w nowej karcie)

woman&home dziękuje Dr Alexis Granite, Dr Anjali Mahto i Jin Kwon za ich czas i doświadczenie

Top