• 17 kwietnia 2024

Radzenie sobie z przebarwieniami może wydawać się trudne, ale istnieją skuteczne zabiegi na przebarwienia dla Czarnej skóry i ciemniejszych odcieni skóry.

"Hiperpigmentacja to jeden z pięciu największych problemów skóry Czarnych", wyjaśnia specjalistka od skóry i założycielka Black Skin Directory, Dija Ayodele. "W West Room Aesthetics, 90% naszych klientów zgłasza przebarwienia i ciemne znaki jako kluczowy czynnik napędzający ich wizyty. "

Zanim zanurkujemy w zabiegi, najpierw zdefiniujmy, czym jest hiperpigmentacja

.

Według lekarza medycyny estetycznej i założycielki Skin W1, dr Rabii Malik, "Hiperpigmentacja to stan skóry, w którym pewne obszary skóry stają się ciemniejsze niż otaczająca je skóra, z powodu zwiększonej produkcji melaniny, pigmentu nadającego skórze brązowy kolor. "

Jak wygląda hiperpigmentacja u osób o czarnym i ciemnym kolorze skóry?

"U osób o ciemnym kolorze skóry hiperpigmentacja wygląda jak ciemne plamy lub plamki na skórze, co powoduje nierówny

koloryt skóry.

Hiperpigmentacja może dotyczyć wszystkich typów skóry, ale ciemniejsze odcienie skóry są bardziej podatne na ten stan, ponieważ mają już zwiększoną ilość melaniny w skórze. "

Te obszary pigmentacji są wystarczająco łatwe do ukrycia z pomocą najlepszego podkładu, na jaki możesz sobie pozwolić i zrozumienia, jak stosować korektor, ale mogą one wpłynąć na twoją pewność siebie, gdy idziesz bez makijażu

. (Image credit: Getty

)Co powoduje hiperpigmentację?

 • Światło UV
 • Zapalenie (trądzik i pryszcze)
 • Brak równowagi hormonalnej
 • Ciąża
 • Menopauza
 • Tabletki antykoncepcyjne
 • Niektóre schorzenia metaboliczne

"Najczęstszą przyczyną hiperpigmentacji jest promieniowanie UV, które stymuluje aktywność melanocytów, co prowadzi do wzrostu melaniny w skórze" - kontynuuje dr Malik. "Innymi częstymi przyczynami są stany zapalne, jak w przypadku hiperpigmentacji pozapalnej, która często występuje po zagojeniu się trądziku, pęknięć lub jakiegoś innego urazu, pozostawiając za sobą ciemniejsze ślady. Zmiany w równowadze hormonalnej są kolejną przyczyną, ponieważ hiperpigmentacja może wystąpić w czasie ciąży, menopauzy, podczas przyjmowania niektórych tabletek antykoncepcyjnych, a także w związku z różnymi warunkami metabolicznymi, które wpływają na poziom hormonów. "

Jako kobiety, przyczyny te są prawie niemożliwe do uniknięcia, więc nie jest zaskoczeniem, że duża liczba osób poszukuje skutecznych zabiegów na hiperpigmentację skóry Black

.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwieńMimo, że

istnieją skuteczne zabiegi na przebarwienia dla Czarnej skóry i ciemniejszych odcieni skóry, zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie. Aby ograniczyć hiperpigmentację spowodowaną ekspozycją na promieniowanie UV, ekspert w dziedzinie skóry i dyrektor medyczny Adonia Medical Clinic, dr Ifeoma Ejikeme, zaleca następujące kroki:

 • Noś SPF 50 każdego dnia (na twarz i ciało, możemy polecić kilka świetnych produktów w naszym przewodniku po najlepszych filtrach SPF do twarzy)
 • Dodaj witaminę C lub witaminę E pod SPF, aby zwiększyć jego aktywność
 • Noś kapelusz i odzież ochronną, zwłaszcza w miesiącach letnich
 • Unikaj oparzeń słonecznych za wszelką cenę

W przypadku przebarwień pozapalnych spowodowanych bliznami potrądzikowymi i plamami, dr Malik sugeruje "dotarcie do podstawowej przyczyny każdego trądziku, unikanie zbierania plam i staranie się unikać urazów skóry." Oczywiście, stosowanie odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej dla trądziku może pomóc, ale niektóre z nich łatwiej powiedzieć niż zrobić. Jeśli znajdziesz pokusę, aby wycisnąć swoje plamy zbyt trudne do zignorowania, a następnie plamki - takie jak ZitSticka - nie tylko pomóc zmniejszyć zaczerwienienie, ale również stworzyć barierę dla picking zbyt.

Trzymanie się regularnej rutyny pielęgnacyjnej i wprowadzanie pozornie niewielkich zmian w stylu życia również pomoże. "To, jak żyjesz, ma ogromny wpływ na jakość Twojej skóry" - wyjaśnia Dija. "Zalecamy kolorową dietę, nawodnienie, spokojny sen, mniej stresu, uważność, brak narkotyków i alkoholu oraz więcej ruchu i ćwiczeń".

Jakie są najskuteczniejsze składniki do leczenia przebarwień u osób o czarnej i ciemnej karnacji?

(Image credit: Getty

)Pomijając środki zapobiegawcze, najlepsze zabiegi na przebarwienia u osób o czarnej i ciemnej karnacji, które można wypróbować w domu, pochodzą z grupy składników zwanych inhibitorami tyrozynazy. Należą do nich:

 • Kwas Kojowy
 • Arbutyna
 • Bearberry
 • Kwas galusowy
 • Resorcinol
 • Nicotinamide
 • Niacynamid
 • Kwas askorbinowy (witamina C)
 • Ekstrakt z korzenia lukrecji
 • Witamina A
 • Kwas traneksamowy
 • Hydrochinon
 • Cysteamine

"Te składniki będą działać jako tłumiki, fadery i rozjaśniacze skóry, aby zahamować komórkę melanocytów od produkcji i dystrybucji melaniny w skórze", radzi Dija Ayodele. Zawartość procentowa tych składników w produktach dostępnych na rynku jest niższa niż w produktach dostępnych w klinice, ale ciągłe i konsekwentne stosowanie nagrodzi Cię zmniejszeniem śladów.

Jakie są najlepsze domowe sposoby leczenia przebarwień u osób o czarnym i ciemnym kolorze skóry?

Jeśli przebarwienia przeszkadzają ci, ale nie jesteś w stanie udać się do kliniki, istnieją wirtualne usługi, które mogą ci pomóc. Get Harley to usługa internetowa, która pozwala na konsultacje z najlepszymi lekarzami na świecie za pośrednictwem łącza wideo. Konsultacja kosztuje 30 funtów i trwa 30 minut. Lekarz oceni potrzeby Twojej skóry i zaleci produkty, które mogą pomóc w rozjaśnieniu istniejącej pigmentacji i zapobiec powstawaniu nowych plam. Niektóre z tych produktów mogą być klasy medycznej, a inne z apteki.

Dwie inne usługi internetowe dotyczące skóry, na które warto zwrócić uwagę to Dermatica i Skin + Me. Oba wymagają przesłania zdjęć skóry, a rezydujący w tych firmach dermatolodzy opracują dla Ciebie program. Dostarczany jest on do Twoich drzwi i może być zmieniany i modyfikowany w zależności od Twoich wyników.

Wolisz działać samodzielnie? Poniższe produkty są dostępne online lub w sklepie i są doskonałym miejscem na początek:

Zabiegi domowe zatwierdzone przez redaktorkę działu urody

The Ordinary Alpha Arbutin 2% + HA

Przyjazny dla portfela sposób na walkę z pigmentacją. Aby zapewnić maksymalną skuteczność, zwalczająca przebarwienia alfa arbutyna została połączona z nawilżającym kwasem hialuronowym. Bardziej miękka skóra to mile widziany efekt uboczny.

 • The Ordinary Alpha Arbutin 2% + HA w Beauty Bay za £7

The Inkey List Tranexamic Acid Night Treatment

Kwas traneksamowy, którego popularność rośnie, rozjaśnia ciemne plamy i pomaga naprawić barierę ochronną skóry, dzięki czemu cera staje się zdrowsza. Produkt Inkey podkreśla te właściwości podczas kuracji na noc.

 • The Inkey List Tranexamic Acid Night Treatment za £14.99 w Boots

Caudalie Vinoperfect Dark Spot Correcting Glycolic Night Cream

Istnieją dwa kluczowe składniki w grze w tym sprytnym naczyniu. Kwas glikolowy, który usuwa martwe komórki skóry, aby odsłonić bardziej równą cerę, oraz Viniferine, opatentowany składnik, który sprawia, że ciemne plamy stają się lekkie.

 • Caudalie Vinoperfect Dark Spot Correcting Glycolic Night Cream za 34 zł w Caudalie

SkinCeuticals Advanced Pigment Corrector

Ta tuba jest droga, ale ma naukę za sobą. Kluczowe składniki kwas hydrofenoksy propionowy, kwas elagowy i kwas salicylowy ciężko pracują w połączeniu, aby zmniejszyć wygląd uporczywej pigmentacji.

 • SkinCeuticals Advanced Pigment Corrector w SkinCeuticals za 95 funtów.

Najlepsze zabiegi na przebarwienia dla czarnych i ciemniejszych odcieni skóry w klinice

"Preferowanym sposobem postępowania w przypadku przebarwień jest skorzystanie z porady eksperta, który może wskazać najlepsze podejście dla danego typu skóry" - mówi dr Malik. "Z mojego doświadczenia wynika, że najlepsze rezultaty daje podejście łączone. Oznacza to stosowanie produktów o wysokim procencie składników aktywnych - takich jak niacynamid, retinol/witamina A, kwas azelainowy, cysteamina lub kwas traneksamowy - jak również niektórych suplementów (na przykład glutationu i/lub witaminy C) oraz zabiegów klinicznych, takich jak peelingi chemiczne, a w przypadku niektórych typów skóry - laser." Tweakments, takie jak microneedling i terapii LED, są również zalecane zabiegi dla hiperpigmentacji w Black i ciemniejszych odcieniach skóry.

Peelingi chemiczne

"Peelingi chemiczne mogą być stosowane do zarządzania bardziej rozległe lub uporczywe hiperpigmentacji na twarzy lub ciała "

Dr Ejikeme "

Peelingi chemiczne mogą być stosowane do zarządzania bardziej rozległe lub uporczywe hiperpigmentacji na twarzy lub ciała", wyjaśnia dr Ejikeme. "W Adonia Medical Clinic, nosimy ponad 50 różnych peelingów, aby rozwiązać problemy takie jak hiperpigmentacja".

Peelingi

chemiczne działają poprzez usunięcie górnych warstw skóry, zmniejszając wygląd ciemnych plam w procesie.

Istnieje

pewne zaczerwienienie i kłucie związane z peelingami chemicznymi; będziesz musiał zadbać o stosowanie delikatnej pielęgnacji skóry i codziennego SPF 50 po zabiegu. Efekty będą się różnić w zależności od peelingu i osoby - Twój dermatolog lub terapeuta będzie w stanie udzielić dalszych porad w tym zakresie.

Jeśli obawiasz się, że peelingi chemiczne nie są odpowiednie dla osób o czarnym lub ciemnym kolorze skóry, pozwól, że dr Anjali Mahto, konsultant dermatolog w Skin55, uspokoi Cię. "Wydaje się, że powstało wiele obaw dotyczących tego, czy peelingi chemiczne są bezpieczne dla skóry w kolorze. Jeśli są one wykonywane przez odpowiednio przeszkolonego profesjonalistę (na przykład dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej z doświadczeniem w leczeniu skóry kolorowej), przy użyciu odpowiedniego kwasu w odpowiednim stężeniu, peelingi chemiczne mogą być niezwykle skuteczne. W razie potrzeby można zastosować środki miejscowe, aby wstępnie zabezpieczyć skórę na kilka tygodni przed peelingiem, a skutki uboczne są mniej prawdopodobne w miesiącach zimowych, kiedy promieniowanie ultrafioletowe otoczenia jest mniejsze."

Zabieg laserowy

"Laser będzie celować w pigment bez wpływu na otaczającą tkankę, aby skutecznie podnieść pigment siedzący w warstwach naskórka, ujawniając wyraźniejszy bardziej równy wygląd. "

Dr Mahto

"Zabiegi laserowe i IPL dostarczają spektrum światła o określonej długości fali, aby celować w pigmentowaną skórę", wyjaśnia Cristina Ucci, Aesthetic Therapist w Stratum Dermatology Clinics. "Laser będzie celować w pigment bez wpływu na otaczającą tkankę, aby skutecznie podnieść pigment siedzący w warstwach naskórka, odsłaniając wyraźniejszy, bardziej równy wygląd. "

Jak w przypadku każdego leczenia lub tweakmentu, naprawdę ważne jest, aby najpierw zrobić swoje badania. Jeśli używane nieprawidłowo, lasery mogą powodować stany zapalne na ciemniejszych odcieniach skóry, zaostrzając problem, który próbowałeś naprawić w pierwszej kolejności.

To powiedziawszy, nie oznacza to, że nie są one nadal opłacalną opcją leczenia hiperpigmentacji. "Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że nie jest bezpieczne dla ciemniejszych typów skóry, aby mieć zabiegi laserowe", mówi dr Mahto. "To ogólne stwierdzenie jest błędne i należy wziąć pod uwagę szereg czynników związanych z leczeniem. Wybór pacjenta jest rzeczywiście ważny, podobnie jak leczenie wstępne z użyciem środków miejscowych, jeśli istnieje ryzyko pogorszenia pigmentacji, jak również odpowiednie urządzenie laserowe i konserwatywne ustawienia leczenia, jeśli jest to konieczne. Na przykład, poprzez zmniejszenie energii lasera, dodatkowe chłodzenie, zwiększenie czasu trwania między sesjami lub zmniejszenie całkowitej liczby razy lub "przejść" wiązki lasera jest wystrzeliwany nad tym samym obszarem skóry. "

Nie wiesz, jak znaleźć wiarygodnego lekarza lub klinikę w pobliżu? Wypróbuj stronę Dija Ayodele's Black Skin Directory lub The Tweakments Guide Alice Hart-Davis.

Top