• 17 kwietnia 2024

Zauważyłaś nieuczciwe włosy na podbródku? Według NHS, prawie 75% kobiet doświadcza zwiększonego owłosienia ciała wraz z wiekiem, zwłaszcza po menopauzie. Jednak przy tak wielu przefiltrowanych zdjęciach skóry jak u niemowlaka na naszych profilach w mediach społecznościowych, trudno jest określić, co jest "normalne" w kwestii owłosienia ciała.

Odpowiedź brzmi: nie ma normalnego, a pokusa, aby wziąć jedną z najlepszych maszynek do golenia dla kobiet do niektórych nieuczciwych fuzz twarzy może się zdarzyć każdemu, w dowolnym momencie. "Każdy jest wyjątkowy, a to samo dotyczy włosów na ciele", wyjaśnia Sofia, współwłaścicielka w The Naked Hare Group, partner salonu Treatwell. "Ilość, tekstura, tempo wzrostu i prawdopodobieństwo uzyskania wrastających włosów różni się w zależności od osoby". A decyzja, aby objąć je lub usunąć, jest całkowicie twoja.

Jeśli wolisz usunąć włosy na ciele, na brodzie lub w inny sposób, istnieje kilka dostępnych metod, w tym wyrywanie. "Zalecałabym skubanie tylko dla małych powierzchni", mówi Sofia, "jak kształtowanie brwi lub usuwanie zabłąkanych włosków na brodzie". W przypadku większych obszarów, Sofia zaleca woskowanie lub użycie jednego z najlepszych depilatorów do obszaru, który chcesz poddać zabiegowi. Aby dowiedzieć się, gdzie dokładnie powinnaś, a gdzie nie powinnaś używać pęsety, przepytaliśmy ekspertów.

Kompletny przewodnik po depilacji podbródka i ciała

Wyrywanie włosków na brodzie

Wielu z nas od czasu do czasu zapuszcza włoski na brodzie - jest to całkowicie normalne i rzadko stanowi powód do niepokoju. Genetyka, wiek i hormony mogą odgrywać tutaj rolę. Jeśli chcesz pozbyć się sporadycznych włosków na brodzie, wyrywanie jest dobrym rozwiązaniem, które jest całkowicie bezpieczne, jeśli wykonasz je prawidłowo.

Zacznij od oczyszczenia skóry przy użyciu jednego z najlepszych środków czyszczących dla Twojego typu skóry, a następnie spłucz go ciepłą wodą, aby zmiękczyć skórę. "Wysterylizuj pęsetę, czyszcząc ją alkoholem ściernym", mówi Yana Gushchina, specjalista od brwi w Brow Bar London. "Następnie, ciągnąc za skórę napiętą, wyskubuj jeden włos na raz i zawsze wyskubuj w kierunku wzrostu włosów, aby zmniejszyć ryzyko wrastania włosów".

"Skubnij włosy skutecznie z mieszków włosowych i nie powinieneś mieć potrzeby usuwania włosów każdego dnia", mówi Sofia. Jeśli usuwasz włosy na brodzie co kilka dni, może być tak, że łamiesz włosy tuż nad lub pod powierzchnią skóry, zamiast wziąć je od korzenia. Porządna para pęset oraz właściwa technika pomogą zapobiec łamaniu się włosków. Skubanie nie jest Twoją pasją? A może masz do usunięcia więcej niż kilka włosków na podbródku. Jeśli tak, rozważ alternatywną metodę usuwania włosków:

 • Woskowanie włosów na brodzie: Woskowanie i sugaring usuwają większe obszary niechcianych włosów, szybko. "Często włosy zostają złamane podczas skubania, zamiast być wydobyte z korzenia" - mówi Tanja, właścicielka Sugaring London. "Sugaring, gdzie włosy są pobierane z korzenia za pomocą naturalnego żelu z cukru i wody, jest świetną alternatywą".
 • IPL dla włosów na brodzie: Dla długoterminowego rozwiązania, kilka urządzeń do usuwania włosów IPL zostało zaprojektowanych do usuwania włosów na twarzy, w tym włosów na brodzie. Urządzenia te wykorzystują intensywną energię świetlną, aby skierować mieszek włosowy i utrzymać go w fazie uśpienia, aby ograniczyć wzrost. Widocznych rezultatów można spodziewać się po trzech lub czterech sesjach, zazwyczaj w odstępie czterech do sześciu tygodni.
 • Laser do włosów na podbródku: Najpotężniejszy i trwały zabieg usuwania włosów, depilacja laserowa może zmniejszyć, a nawet zlikwidować wzrost włosów w określonym obszarze leczenia. Trzeba będzie co najmniej sześć zabiegów, może do dwunastu, i oczekiwać, aby zapłacić około 50 dolarów / £35 za sesję dla małego obszaru, takie jak usuwanie włosów z brody.

Zauważasz nadmierny wzrost włosów na podbródku? Porozmawiaj z lekarzem, ponieważ nagła zmiana wzoru owłosienia na twarzy może wskazywać na brak równowagi hormonalnej spowodowany stanem zdrowia.

Nasz zespół kosmetyczny zaleca...

Rubis Gold Pointer Tweezer | RRP: $33/£22.50

Pęseta została stworzona z myślą o zegarmistrzach, którzy potrzebowali precyzyjnych narzędzi. Zwężona końcówka jest szczególnie przydatna do wyrywania wrastających włosków bez uszkadzania skóry.

 • Rubis Gold Pointer Tweezer (Gold) na Amazon za 40,49 dolarów

Braun Silk-Expert Pro-5 | RRP: $329/£610

Numer jeden naszego zespołu urody najlepsze urządzenie do usuwania włosów IPL obiecuje wygodne zabiegi, potężne wyniki i może być stosowany na ciele, twarzy linii bikini, i więcej. IPL działa najlepiej na niektórych rodzajach skóry i kolorach włosów, więc przeczytaj uważnie instrukcje.

 • Braun Silk-expert Pro5 (Gold) na Amazon za $329.94

Wyrywanie brwi

Oprócz włosów na brodzie, innym popularnym obszarem do skubania są brwi. "W Brow Bar London, zawsze zalecamy uzyskanie profesjonalnego stylisty brwi, aby ukształtować swoje brwi lub zrobić tint brwi", mówi Yana. "Samodzielne ich wyrywanie może oznaczać, że odgarniasz zbyt wiele włosów, co skutkuje cieńszymi brwiami lub kształtem, który nie obramowuje dobrze twojej twarzy".

Nauka kształtowania brwi w domu jest możliwa dzięki kilku wskazówkom. "Jeśli zamierzasz tweezować brwi, zdecyduj się na kształt, który chcesz, aby był najpierw, zanim zaczniesz skubać", zaleca Liarna Jessica Yearwood, specjalista od brwi w Brow Brow London. "Lekko ołówkiem zaznacz kształt, jaki mają mieć brwi, a następnie wyrywaj tylko te włoski, które znajdują się poza narysowanym szablonem. Aby zapobiec nadmiernemu skubaniu, pozwól włosom wyrosnąć przed ponownym usunięciem, co może zająć dwa tygodnie."

Nasz zespół kosmetyczny poleca...

Fancii Compact Magnifying Mirror | RRP: $23.99/£15.99

Najlepszą inwestycją, jaką możesz poczynić dla dokładnego i rozważnego skubania, jest mocne lusterko powiększające. To lusterko ma diody LED i jako kompaktowe nie zajmie dużo miejsca na Twojej toaletce.

 • Fancii 10X Magnifying Light Makeup Mirror (Gold) na Amazon za $23.99

Benefit Brow Grooming Tweezer & Brush | RRP: $20/£17

Pęseta jest niezbędna do utrzymania brwi pomiędzy kolejnymi wizytami. Końcówka pokryta diamentowym pyłem zapewnia doskonały chwyt, dzięki czemu z łatwością wyrwiesz nawet najdrobniejsze włoski. Szczoteczka umożliwia ułożenie niesfornych brwi na swoim miejscu.


 • Benefit Grooming Tweezer & Brush w Nordstrom za 20 dolarów.

Wyrywanie włosów pod pachami

Myślisz o usunięciu włosów pod pachami za pomocą pęsety? Zastanów się jeszcze raz. Poza tym, że jest to czasochłonne, istnieje wiele innych skutecznych metod usuwania włosów, które są mniej pracochłonne. Woskowanie, golenie lub używanie jednej z najlepszych elektrycznych maszynek do golenia dla kobiet to dobre opcje.

"Zdecydowanie odradzam używanie pęsety do usuwania włosów pod pachami", mówi Sofia, "nie tylko ten obszar jest naprawdę wrażliwy, ale kąt jest wyjątkowo niewygodny". Jak potwierdza Sofia, znacznie skuteczniejsze jest wyrywanie włosków, gdy skóra jest napięta. "Byłoby to bardzo trudne do wykonania pod pachami i oznaczałoby długotrwały ból związany z powtarzającym się skubaniem, jak również prawdopodobne wrastanie włosków".

Nasz zespół kosmetyczny poleca...

Wilkinson Sword Quattro dla kobiet Rose Gold | RRP: $16.80/£10

Ta efektowna i trwała maszynka ma niezwykle elastyczną głowicę, która doskonale nadaje się do golenia niewygodnych miejsc, takich jak pachy, i zapewnia wyjątkowo gładkie golenie.

 • Wilkinson Sword Quattro dla kobiet Rose Gold (złoto) na Amazon za $18.67

Eeska 2-w-1 Electric Razor | RRP: $28.98/£21

Bezpieczne do stosowania na twarzy, pod pachami, nogi i bikini obszarów-ta elektryczna maszynka szybko usuwa niechciane włosy dla jedwabiście gładkie wyniki. Używaj jej na mokrej lub suchej skórze i wybieraj spośród pięciu różnych nasadek.

 • EESKA 2-w-1 Electric Razor dla kobiet na Amazon za $26.99

Skubanie włosów na klatce piersiowej

Podobnie jak skubanie włosów pod pachami, jeśli masz dużą liczbę włosów w klatce piersiowej, które chciałbyś usunąć, przejdź do bardziej wygodnej metody, która wyeliminuje więcej włosów naraz. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj użycie najlepszego depilatora. "Skubanie jest nie tylko czasochłonne, ale może łatwo uszkodzić skórę, jeśli nie jest wykonywane prawidłowo", radzi Sofia.

"Jednakże, jeśli masz tylko kilka zabłąkanych włosów wokół sutka (jak wiele kobiet), to zwykłe wyrywanie może być preferowane. Po prostu upewnij się, że jesteś ostrożny".

Nasz zespół kosmetyczny poleca...

Tweezerman Slant Tweezer | RRP: $23/£23

Uwielbiany za ich niezrównaną precyzję, Tweezerman pęsety są zaprojektowane, aby złapać włosy za każdym razem. Używaj skośnej strony do ogólnego depilowania, a wysokiej strony skośnej krawędzi do prac precyzyjnych.

 • Tweezerman Classic Slant Tweezer na Amazon za $19.98

Clean + Easy Cream Gentle Depilatory for Face & Body | RRP: $6.95/£28

Nadaje się do twarzy, ramion, nóg i klatki piersiowej, ten delikatny krem usuwa włosy w zaledwie dziesięć minut bez żadnych podrażnień dzięki kojącemu aloesowi i ogórkowi.

 • Zobacz na Amazon

Wyrywanie włosów z pępka

Chociaż nie byłoby prawdopodobne, aby znaleźć włosy kiełkujące z pępka, włosy biegnące od pępka w dół w kierunku owłosionej linii bikini jest bardzo powszechne, a wzrost może być dodatkowo stymulowane przez zmiany hormonalne, takie jak te w czasie ciąży.

Jeśli masz tylko kilka grubych włosów i nie jesteś zbyt wrażliwa w tej okolicy, możesz je ostrożnie wyrwać. Może to być przydatne, jeśli zauważysz te włoski podczas wakacji w bikini i chcesz je szybko usunąć. Jeśli masz większy obszar wzrostu włosów i szukasz stałej metody ich usuwania to cukrowanie, IPL lub używanie najlepszego depilatora do włosów na ciele są lepszymi opcjami. Możesz też udać się do salonu kosmetycznego na depilację woskiem lub laserową przez profesjonalistę.

Nasz zespół ds. urody poleca...

Tweezerman Micro Mini Zestaw Pęset | RRP: $30/£29.95

Małe, ale doskonale uformowane, te malutkie pęsety są świetne do podróży. Zachowaj je w eleganckim etui i włóż do kosmetyczki, aby usunąć włosy z brzucha (lub inne włosy na ciele) w podróży.

 • Tweezerman Micro Mini Tweezer Set na Amazon za $15

Philips Lumea Prestige IPL Hair Removal Device | RRP: $599/£450

Jeśli jesteś na polowaniu na bardziej trwałe rozwiązanie do zmniejszenia włosów na ciele, to może być odpowiedź. Urządzenie Lumea można stosować na ciele, pod pachami, na nogach, w okolicach bikini i na twarzy, aby usunąć włoski za pomocą światła. Do wyboru są urządzenia o różnej mocy, a także nasadki do różnych obszarów.

Wyrywanie włosków z nosa

Nasze włoski w nosie są niezwykle ważne. Działają one jak filtr, który zapobiega przedostawaniu się do płuc kurzu, zanieczyszczeń i alergenów. Wyrywanie włosków z nosa może sprawić, że będziesz bardziej wrażliwy na wspomniany kurz, zanieczyszczenia i alergeny. Może to również prowadzić do infekcji i wrastających włosów.

Z tego powodu eksperci zdecydowanie zalecają unikanie wyrywania włosków z nosa, a zamiast tego, jeśli przeszkadzają Ci one, zdecyduj się na trymer do włosów. Podobnie jak w przypadku najlepszych trymerów do bikini, dobry trymer do nosa przycina włoski, nie powodując żadnych zadraśnięć ani skaleczeń.

Nasz zespół ds. urody poleca...

Philips Touch-Up Pen Trim Body & Face | RRP: $18.99/£17.99

Ten łatwy w użyciu trymer do włosów można stosować na każdym obszarze twarzy, aby skutecznie przycinać włosy w dwóch długościach (2 mm lub 4 mm). Jest w 100% bezbolesny i nie ciągnie ani nie nacina skóry. Win-win.

No7 Silver Illuminated Makeup Mirror | RRP: $35/£49.99

Aby pomóc dostrzec włoski w nosie i usunąć je bezpiecznie, bez skubania, zainwestuj w to. Użyj jednej strony tego podświetlanego lusterka, aby widzieć swoją twarz normalnie, lub obróć je, aby uzyskać 5-krotne powiększenie. Światło jest zbyt jasne? Wyreguluj przełącznik ściemniacza, aby ustawić je dokładnie tak, jak chcesz.


Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wyrywania włosów

Aby wyrywanie włosów było bezbolesne i bezproblemowe, zastosuj się do najważniejszych wskazówek Sofii...

 • Zainwestuj w dobrą parę pęset: To absolutna zmiana gry! Nie ma nic gorszego dla Twojej skóry, niż bycie skubanym i wyrywanym. Sprawna para pęset pozwoli szybko i skutecznie usunąć włoski za jednym zamachem.
 • PĘSETApo kąpieli lub prysznicu: ciepło otworzy pory i rozluźni włoski, dzięki czemu łatwiej będzie je usunąć.
 • Zdezynfekuj swoją pęsetę: Użyj mydła antybakteryjnego, wody utlenionej lub alkoholu do czyszczenia pęsety.
 • naciągnij skórę: Pozwoli to na dobre uchwycenie włosa pęsetą. Zmniejszy to również szanse na złapanie i podrażnienie skóry.
 • Wyrywaj w kierunku, w którym rosną włoski: Pomoże to zapobiec łamaniu się włosów i zmniejszy prawdopodobieństwo wrastania włosków.
 • NIE używaj kwasów AHA i BHA: Po wyskubaniu włosów, ponieważ skóra może być wrażliwa. Złuszczaj jednak skórę przed wyrywaniem, aby usunąć nagromadzone wokół mieszków włosowych zanieczyszczenia.
 • NIE wyrywaj dużych powierzchni: Długie skubanie i powtarzające się skubanie może podrażnić i uszkodzić skórę. Używaj pęsety do małych obszarów skóry, takich jak brwi i broda.

Czy wyrywanie włosów na znamieniu jest szkodliwe?

Wbrew starym opowieściom nie ma dowodów na to, że wyrywanie włosów z pieprzyka może spowodować, że przekształci się on w pieprzyk rakowy. Może jednak spowodować zakażenie znamienia, a w konsekwencji stan zapalny i krwawienie - co zwróci większą uwagę niż mały delikatny włosek.

Dlaczego wrastają ci włoski?

 • Włosy leżą równolegle do skóry, zamiast rosnąć ku górze: Aby włosy łatwo przebijały się przez skórę, musisz delikatnie złuszczać skórę raz do dwóch razy w tygodniu, używając jednego z najlepszych środków złuszczających do ciała lub najlepszego środka złuszczającego do twarzy.
 • Włosy są skręcone w pierścień: Istnieje kilka powodów, dla których może to wystąpić: kręcone włosy, włosy rosnące w różnych kierunkach, usuwanie wbrew wzrostowi włosów. Skubanie, woskowanie lub golenie włosów wbrew naturalnemu kierunkowi wzrostu powoduje, że włosy są ścinane pod ostrzejszym kątem, przez co mogą odrastać pod skórą i powodować wrastanie włosów.
 • Brak pielęgnacji po usunięciu włosków: Wrastające włoski są często wynikiem tego, że pot i martwy naskórek blokują mieszek włosowy, zatrzymując włos pod powierzchnią, przez co odrasta on sam. Pamiętaj o regularnym oczyszczaniu i złuszczaniu skóry.
 • Niewystarczające nawilżenie skóry: Włosy na ciele z trudem wyskakują, jeśli skóra jest sucha. Im lepiej nawilżona jest skóra, tym łatwiej jest włosom się przebić. Dodaj do swojego codziennego jadłospisu jeden z najlepszych kremów nawilżających do skóry suchej.

Co się dzieje po wyrwaniu włosa?

"Jeśli przeprowadzone prawidłowo, skubanie usunie cały włos z mieszka", mówi Sofia. Zrobione poprawnie, włosy będą dłużej odrastać, jeśli wyskubujesz niż jeśli golisz. "Jeśli stale usuwasz włosy z mieszków włosowych pęsetą (lub woskiem, lub cukrem), możesz zauważyć zmniejszenie ilości włosów produkowanych w tym obszarze", dodaje Sofia.

Postępuj ostrożnie i pamiętaj, aby zainwestować w naprawdę dobrą parę pęset, ponieważ nieudane próby wyrwania włosów mogą uszkodzić skórę. "Jeśli pęseta nie jest wystarczająco ostra lub musisz wielokrotnie przechodzić przez ten sam obszar, może to spowodować skrobanie i sprawdzanie skóry", wyjaśnia Sofia. "To uszkodzenie może prowadzić do strupów i ewentualnych blizn".


woman&home dziękuje Sofii z The Naked Hare Group, Liarna Jessica Yearwood i Yana Gushchina z Brow Bar London oraz Tanja z Sugaring London za ich czas i wiedzę.

Top