• 17 kwietnia 2024

Jeśli słyszałeś, że dermaplaning ma swój moment, być może zastanawiasz się również, czym jest dermaplaning i skąd ten nagły wzrost zainteresowania? Popularne zarówno w domu, jak i w klinice, dermaplaning zgromadził ponad 2 miliardy wyświetleń w aplikacji do udostępniania filmów TikTok. Według lekarzy i dermatologów, jest to obecnie jeden z najczęściej wybieranych profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Ta technika golenia skóry działa poprzez usuwanie martwych komórek skóry i włosów vellus (aka peach fuzz), aby odsłonić gładszą, bardziej promienną cerę. Ponieważ tak wiele osób chętnie włącza dermaplaning do swojej rutyny pielęgnacyjnej, zapytaliśmy ekspertów, jak działa ten zabieg kosmetyczny, jakie są jego zalety i wady oraz czy można go bezpiecznie wykonywać w domu przy użyciu najlepszych narzędzi do dermaplaningu.

Czym jest dermaplaning? Przewodnik eksperta

"Dermaplaning lub skrobanie twarzy to bardzo skuteczna technika złuszczania przy użyciu małego skalpela" - wyjaśnia lekarz medycyny estetycznej, dr David Jack (otwiera się w nowej karcie)

, który oferuje ten zabieg jako część swojej Egyptian Facial. "Z precyzją, Twój facialista delikatnie goli wierzchnią warstwę skóry i drobne włoski na twarzy, aby odsłonić jaśniejszą, świeższą skórę pod spodem".

Chociaż jest to zabieg wygładzający skórę i usuwający owłosienie z twarzy typu dwa w jednym, "większość moich klientów rezerwuje się na dermaplaning z korzyściami związanymi z usuwaniem włosów jako ich głównym celem", mówi Bianca Estelle, specjalistka od skóry i założycielka Bianca Estelle Aesthetics (otwiera się w nowej karcie)

. Dzięki usunięciu brzoskwiniowych włosków, skóra pozostaje jedwabiście gładka, a makijaż nakłada się bardziej równomiernie.

Co dzieje się podczas dermaplaningu?

Mamy już teorię, ale jak wygląda dermaplaning w praktyce? Zabiegi różnią się w zależności od miejsca, do którego się udajesz. W Klinice Dr David Jack najpierw stosowane są kwasy pielęgnacyjne. "Kwasy rozpoczynają proces złuszczania", mówi dr Jack, "stosujemy dostosowaną do potrzeb kombinację różnych kwasów, w zależności od indywidualnego typu skóry". Na przykład, jeśli klient ma trądzik różowaty lub stosuje rutynę pielęgnacyjną dla skóry wrażliwej, dr Jack zaleca kwas azelainowy - "jest bardzo kojący i przeciwzapalny".

Następny krok, dermaplaning. "Terapeuta użyje ostrego ostrza chirurgicznego, aby delikatnie złuszczyć martwe komórki skóry i włosy vellus", mówi Estelle, "ostrze jest prowadzone na części twarzy w powtarzających się ruchach". Podczas gdy zabieg nie jest bolesny, "niektórzy klienci zgłaszają lekkie łaskotanie lub miękkie uczucie skrobania", radzi Estelle, która zaleca oglądanie filmów online, aby poczuć, jak wygląda zabieg - "oglądanie go jest bardzo satysfakcjonujące".

Jakie są korzyści z dermaplaningu?

"Usuwanie włosów vellus i powierzchownych komórek skóry może zdziałać cuda dla cery" - mówi Estelle. "Twoja skóra będzie wydawać się jaśniejsza i bardziej młodzieńcza z gładkim, równym odcieniem skóry i zmniejszoną pigmentacją" - dodaje dr Jack. A ponieważ martwe komórki skóry zostały usunięte - "produkty miejscowe, które są stosowane po zabiegu, będą działać skuteczniej, ponieważ wnikają głębiej w skórę".

Jak dotąd, tak dobrze. Ale z czego znany jest dermaplaning, jeśli chodzi o związane z nim ryzyko? "Nie ma ryzyka powstania blizn ani odrastania grubszych włosków" - zapewnia dr Jack - "ale niewielkie ryzyko obejmowałoby potencjalne wypryski, zaczerwienienie lub podrażnienie".

Jak długo utrzymują się rezultaty?

"Wyniki utrzymują się zwykle od czterech do sześciu tygodni (tj. jeden cykl skóry)", mówi dr Jack, "jednak ponieważ złuszczanie pozwala najlepszym produktom do pielęgnacji skóry lepiej wnikać w głąb skóry, często można dostrzec długoterminowe korzyści". Ostatecznie, możesz dermaplane tak mało lub często, jak chcesz, ale około co sześć tygodni jest idealny, aby uniknąć nadmiernego złuszczania.

Czy dermaplaning to dobry pomysł dla każdego?

(Image credit: Getty)

"Dermaplaning należy unikać, jeśli masz nadwrażliwą skórę lub aktywny trądzik", mówi Estelle, "to dlatego, że może przenieść bakterie, które poszerzą rozprzestrzenianie się infekcji." Nie jest również odpowiedni dla osób z zespołem policystycznych jajników lub każdego, kto przyjmuje Roaccutane lub przechodzi leczenie raka.

Czy można bezpiecznie wykonywać dermaplaning w domu?

Wiele postów na mediach społecznościowych pokazuje fanów pielęgnacji skóry eksperymentujących z tym zabiegiem przy użyciu kupionych w sklepie urządzeń. Ale jak wygląda dermaplaning w domu pod względem bezpieczeństwa? "Problem z urządzeniami domowymi polega na tym, że często nie są one wystarczająco ostre" - wskazuje dr Jack - "podczas gdy zabiegi w klinikach zawsze będą wykonywane przy użyciu laserowo ciętych ostrzy skalpela, które zapewniają najlepsze rezultaty".

Estelle podziela te same obawy i również odradza dermaplaning w domu. "Ważne jest, aby ten zabieg był wykonywany przez profesjonalistę", mówi, "powodem jest to, że wykwalifikowany profesjonalista przeprowadzi wcześniej diagnozę skóry, aby ocenić, czy dana osoba nadaje się do tego zabiegu". Estelle dodaje, że "ostrze musi być również używane prawidłowo - jeśli złapie się na skórze lub przeciągnie, możesz skończyć z bliznami." Yikes.

Zamiast tego wypróbuj domową alternatywę dla dermaplaningu, włączając do swojej pielęgnacji jeden z najlepszych środków złuszczających do twarzy. Weź pod uwagę AHA vs BHA lub fizyczne środki złuszczające. Oto kilka z naszych najlepszych propozycji.

Nasz zespół kosmetyczny poleca...

(otwiera się w nowej karcie)

Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant | RRP: $40/£31

Ten płynny preparat złuszczający, idealny dla skóry skłonnej do wyprysków i tłustej, jest pełen kwasu salicylowego BHA (otwiera się w nowej zakładce)

, który usuwa martwe komórki naskórka, dzięki czemu skóra staje się czystsza. Zawiera również wyciąg z zielonej herbaty, który łagodzi i chroni skórę. Wystarczy nałożyć go po oczyszczeniu skóry.
  • Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant w Cult Beauty za £11 (otwiera się w nowej zakładce)
  • Paula's Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant na Amazon za £12 (otwiera się w nowej karcie)
(otwiera się w nowej zakładce)

Tatcha The Rice Polish: Classic | RRP: $65/£60

Stworzony z myślą o skórze mieszanej i suchej, ten ukochany produkt złuszczający zawiera drobno zmielone otręby japońskiego ryżu oraz proteiny jedwabiu, które delikatnie złuszczają i odżywiają skórę. Enzymy z papai usuwają również martwe komórki skóry. Oczekuj bardziej miękkiej, gładkiej i rozświetlonej skóry.

  • The Rice Polish: Classic Japanese Face Exfoliator za 60 zł w Tatcha (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej karcie)

Dr Barbara Sturm Facial Scrub | RRP: $70/£50

Przeznaczony do stosowania raz lub dwa razy w tygodniu, ten fizyczny peeling złuszcza suchą, łuszczącą się skórę, wspomagając jednocześnie odnowę komórek dzięki witaminie A i portulace. Zawiera również ekstrakty z jedwabiu, które nawilżają i zmiękczają skórę.

  • Dr Barbara Sturm Facial Scrub w Harrods za £49 (otwiera się w nowej zakładce)
  • Dr Barbara Sturm Facial Scrub w Cult Beauty za £50 (otwiera się w nowej zakładce)
(otwiera się w nowej zakładce)

Kiehl's Daily Refining Milk-Peel Toner | RRP: $56/£52

Ten mleczno-peelingowy tonik, wystarczająco delikatny do codziennego stosowania, zawiera Lipo Hydroxy Acid, który lekko złuszcza skórę oraz emolienty (w tym olejek migdałowy), które uzupełniają poziom nawilżenia skóry. Z czasem skóra staje się czystsza i bardziej promienna.

  • Kiehl's Daily Refining Milk-Peel Toner w Boots.com za £41.60 (otwiera się w nowej zakładce)
  • Kiehl's Daily Refining Milk-Peel Toner (White) na Amazon za £68 (otwiera się w nowej karcie)

Top